Vitamíny a minerály (815 produktov)

Dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov je nevyhnutný pre správnu funkciu nášho tela. Moderná strava však býva na tieto dôležité zložky pomerne chudobná, a preto je niekedy potrebné dopĺňať je pomocou vitamínových doplnkov stravy.

Zobraziť viac

Dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov je nevyhnutný pre správnu funkciu nášho tela. Moderná strava však býva na tieto dôležité zložky pomerne chudobná, a preto je niekedy potrebné dopĺňať je pomocou vitamínových doplnkov stravy.

Prečo sú vitamíny a minerály dôležité pre telo?

Hrajú dôležitú úlohu pri mnohých metabolických procesoch, majú nezastupiteľnú úlohu k udržaniu niektorých telesných funkcií a ako prevencia proti rôznym ochoreniam. Podieľajú sa na výstavbe a obnove tkanív a v neposlednom rade posilňujú náš imunitný systém. Zásadným spôsobom taktiež ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, vylučovanie a dokonca spomaľujú proces starnutia pleti.

Vie si ich naše telo vytvoriť samo?

Až na pár výnimiek vitamínov si naše telo tieto látky nevie samo vytvárať a je nevyhnutné ich prijímať pomocou vyváženej a pestrej stravy. Jedinci, ktorí vedú aktívny život, majú samozrejme vyššiu potrebu dopĺňať vitamíny i minerály, ako tí menej aktívni. Najlepšie je upraviť svoj jedálniček, aby bol čo najpestrejší a prijímať tak v potravinách nielen vitamíny, minerály, ale aj nemenej dôležitú vlákninu a ďalšie. V dnešnej dobe je na trhu tiež nespočetné množstvo rôznych doplnkov stravy od tých pre krásny vzhľad, cez pohyb a celkové zdravie až po tie špeciálne, vďaka ktorým môžete svoj príjem vitamínov vyvážiť.

Čo sú vitamíny a minerály?

Vitamíny:

Vitamíny delíme na dve skupiny - rozpustné vo vode a rozpustné v tukoch. Vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú na určitý čas v organizme do zásoby, je teda možné sa nimi predávkovať. Naopak vitamíny rozpustné vo vode sa v tele neukladajú, je potrebné ich prijímať v potrave a ak sa nimi predávkuje, telo ich vylúči prirodzenou cestou - močom. Pri ich nedostatku v tele si môžeme ľahko privodiť rôzne ochorenia.

Vitamíny rozpustné v tukoch:

Vitamín A - ukladá sa v pečeni, dôležitý pre zdravie očí, činnosť pohlavných orgánov, vplyv na zdravý vzhľad pokožky
Vitamín D - "slnečný" vitamín, zdrojom je slnečné žiarenie a ďalej rybí tuk a mliečne výrobky
Vitamín K - príjem vitamínu K je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi. Nájdeme ho v listovej zelenine, vajciach, mäse alebo napríklad syroch
Vitamín E - sa radí medzi dôležité antioxidanty pre telo a je zdrojom energie. Zdrojom vitamínu E sú orechy, strukoviny, mäso alebo vajcia

Vitamíny rozpustné vo vode:

Vitamín C (kyselina askorbová) - je najdôležitejším vitamínom pre naše telo. Významne ovplyvňuje imunitu, podieľa sa na tvorbe hormónov, je nevyhnutný pre činnosť svalov, nervov aj kože. Zdroje vitamínu C sú citrusové plody, čerstvé ovocie a zelenina, zemiaky, ale aj kapusta
Komplex vitamínov B - zahŕňa vitamíny B1, B2, B5, B6, B7, B9 a B12, ktoré ovplyvňujú náš energetický metabolizmus a každý z nich má špecifický význam pre organizmus. Spoločne tiež ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy a priaznivo pôsobia na stav pokožky a slizníc

Minerály:

Minerály, rovnako ako vitamíny, prijímame stravou a ich účinky sú spájané predovšetkým so zdravím kostí, zubov a celkovo na procesoch organizmu, ako je vyššia kvalita spánku, detoxikácia organizmu a regulácia metabolizmu. Delia sa na makroprvky a stopové prvky.

Sodík (Na) - sodík, ktorého najvýznamnejším zdrojom je kuchynská soľ, je nepostrádateľným a zároveň nebezpečným minerálom pre naše telo a jeho nadbytok môže mať za následok zdravotné ťažkosti, ako je napríklad hypertenzia čiže vysoký tlak. Bez neho to ale tiež nejde. Hrá kľúčovú úlohu pri tvorbe červených krviniek a trávení.
Draslík (K) - cítite sa často ospalí, unavení a bez energie? Možno trpíte nedostatkom draslíka, ktorý je v tele tretím najzastúpenejším minerálom. Podieľa sa na správnej činnosti srdcového rytmu a ďalších svalov a podporuje trávenie. A kde ho nájdete? V strukovinách, zemiakoch, obilninách.
Horčík (Mg) - má pre naše telo široké spektrum dôležitých úloh. Od protizápalových účinkov, cez reguláciu srdcového rytmu a využitie vitamínu C až po ochranu nervov. Pre vyvážený príjem horčíka obohaťte svoj jedálniček o listovú zeleninu, strukoviny, ryby alebo jablká. Najčastejším príznakom nedostatku sú svalové kŕče, podráždenosť a nespavosť.
Vápnik (Ca) - je dôležitý najmä v tehotenstve a u malých detí. Podieľa sa na stavbe kostí a zubov a je dôležitý pre mnoho ďalších procesov v tele. Nedostatok vápnika spôsobuje rednutie kostí a svalové kŕče. Zdroje vápnika: mliečne výrobky, orechy a mak, sezamové a slnečnicové semienka, zelená zelenina (kel, brokolica, špenát)

Medzi ďalšie dôležité minerály môžeme zaradiť taktiež fosfor, selén, chróm, kremík, jód alebo meď.

Môžem sa vitamínmi či minerálmi predávkovať?

Áno. Najmä vitamínmi rozpustnými v tukoch sa možno predávkovať, pretože si ich telo ukladá na určitý čas do zásoby. Predovšetkým v zimnom období nadobúdame dojem, že trpíme nedostatkom príjmu vitamínov a snažíme sa to "dohnať" vitamínovými doplnkami. Opatrne na predávkovanie, pretože hrozí arytmia či porucha funkcie pečene.

Ako spoznám nedostatok vitamínov a minerálov v tele?

Absencia niektorých vitamínov či minerálov v tele sa väčšinou odrazí na našom zdraví, imunite alebo psychike. Úloha vitamínov i minerálov je pre náš organizmus a procesy v tele kľúčová, ich nedostatkom si môžeme privodiť značné zdravotné komplikácie:

Nedostatok vitamínu A - oslabená imunita, očné i kožné problémy
Nedostatok vitamínu B - psychika, únava, vypadávanie vlasov, ...
Nedostatok vitamínu C - zhoršená psychika, krvácavosť slizníc (paradentóza), hemoroidy, zvýšený krvný tlak, zhoršená kvalita vlasov a nechtov
Nedostatok vitamínu D - rednutie kostí, problémy s ďasnami a zdravím očí, svalová slabosť
Nedostatok vitamínu K - hemofília, ovplyvňuje správnu činnosť pečene. V našich zemepisných šírkach k nedostatku vitamínu K v tele takmer nedochádza
Nedostatok minerálov - podobne ako nedostatok vitamínov sa prejavuje aj nedostatočný príjem minerálov. Prejavy môžu byť znížená imunita, zhoršená kvalita vlasov a nechtov, ale aj rozvoj cukrovky

Aká je denná odporúčaná dávka vitamínov - DDD?

DDD by mala pokryť základnú dennú potrebu každého jedinca a nemožno ju presne definovať. Je ovplyvnená niekoľkými faktormi, ako vek, váha, zdravotný stav, fyzická aktivita a pod. Dostatočné množstvo ako minerálnych látok, tak vitamínov nám zaistí bohatá a vyvážená strava.

V našej ponuke nájdete multivitamínové šumivé tablety, vitamíny pre zlepšenie pamäte, zraku, nechtov a vlasov a ďalšie doplnky vo forme jednotlivých látok či ich prínosných kombinácií.

Užívatelia si najviac obľúbili rady Jamieson. Pokiaľ ste si nezvolili v tejto kategórii žiadny tovar, skúste sa pozrieť aj na kategórie Vitamín B, Vitamín C, Multivitamíny a multiminerály, Vitamín D a Vitamín E. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Jamieson Multi Gummies pre ženy 130 pastiliek.

Aporosa Vitamín E 400 mg 90 kapsúl

Môžete mať už dnes

Aporosa B-komplex forte 120 tabliet

Môžete mať už dnes
6,30 €
Arterin 2.9 mg 90 tabliet

Arterin 2.9 mg 90 tabliet

Môžete mať už dnes
Banner
Verra Komplex po porodu 90 kapsúl

Verra Komplex po porodu 90 kapsúl

Môžete mať už dnes
Banner

DeVit kvapky 20 ml

Môžete mať už dnes

Mumio Zlaté 30 tabliet

Môžete mať už dnes
Remyelin Uridine+PEA+vitamíny B a C 30 kapsúl

Remyelin Uridine+PEA+vitamíny B a C 30 kapsúl

Môžete mať už dnes
Pilulka Selection B - komplex 120 tabliet

Pilulka Selection B - komplex 120 tabliet

Môžete mať už dnes

DeVit 2000 2 x 120 kapsúl

Môžete mať už dnes

DeVit Forte kvapky 22 ml

Môžete mať už dnes

Terezia Rakytníček Morský svet multivitamínové želatínky s rakytníkom 140 ks

Môžete mať už dnes
Akcia: Zľava 20% pri nákupe dvoch kusov produktov značky Terezia
Vitamíny a minerály - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Vitamíny a minerály ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Vitamíny a minerály na 98 %
Recenzia produktu: MedPharma Vitamín C 1000 mg so šípkami 67 tabliet
5 / 3x
Vit C
Recenzia produktu: EdenPharma ZINOK 15 mg 100 tabliet
5 / 1x
vyhodna kupa, dobry produkt
Recenzia produktu: Health link BIO RAW prášek Maca 120 g
5 / 4x
Využívam počas skúškového obdobia, veľmi nápomocné pre sústredenie a pozornosť
Recenzia produktu: MedPharma Včelia materska kašička, propolis, pel' 67 tabliet
5 / 11x
Super
Recenzia produktu: Jutavit Gumkáči Vitamín C 100mg Kids 60 tabliet
5 / 2x
Prijateľná forma vitamínu C pre dieťa
Recenzia produktu: MedPharma Kyselina listová 400 µg, 37 tabliet
5 / 1x
Dobra cena
Recenzia produktu: NaturProdukt Sirup pre dýchacie cesty 200 ml
5 / 1x
Kúpila som tento sirup pre vnuka,ale momentálne nemá dýchacie ťažkosti,takže nevieme zhodnotiť účinok.
Recenzia produktu: MedPharma Vitamín C 600 mg + Acerola 20 šumivých tabliet
5 / 9x
Vyborna chut po visnich.
Recenzia produktu: Favea Kyselina listová plus 30 tabliet
5 / 3x
Tuto kyselinu listovou jsem užívala při těhotenství s prvním i druhým synem a naprosto mi vyhovovala. Mohu jen doporučit. I cena je příznivá
Recenzia produktu: Galvex Vitamín C prášok 100 g
5 / 1x
Kvalitný vitamín C, ktorého účinok cítite ihneď. Neobsahuje zbytočné prídavné látky, čím sa jeho kvalita zvyšuje. Výborný produkt, ako aj všetky od firmy Galvex.
Hore

Produkty z kategórie Vitamíny sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Vitamíny zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vitamíny sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších.