Matka a dieťa
Matka a dieťa, ako otehotnieť

Ste pripravení na ďalšiu etapu života?

Rozhodli ste sa, že nastal ten správny čas na bábätko? Potom je čas začať pripravovať sa na novú rolu. Začínate plánovať rodinu a premýšľate, ako zvýšiť pravdepodobnosť počatia? Snahu o prirodzené otehotnenie môžete podporiť rôznymi spôsobmi. Vašu cestu tehotenstvom vám môžu uľahčiť vhodné vitamínové doplnky, zdravé superpotraviny, zníženie miery stresu a kontrola vašej ovulácie. Naše produkty vám to nielen uľahčia, ale predovšetkým spríjemnia plánovanie a priebeh tehotenstva.

Matka a dieťa , Ako otehotnieť?

Čo potrebujú nastávajúce mamičky?

Blíži sa termín vášho pôrodu? Váhate, čo všetko by ste si mali doma pripraviť, aby ste po pôrode mali všetko usporiadané na správnom mieste? Nastávajúce mamičky čaká dojčenie, prebaľovanie a kúpanie bábätka a na to je dôležité sa pripraviť. Obdobie dojčenia a prvých mesiacov môže byť jedno z najkrajších v živote ženy. V hlave sa vám objavuje veľa otázok a premýšľate nad tým, koľko nových zvykov si budete musieť osvojiť. Skvelou správou je, že u nás nájdete všetko, čo sa vám počas materstva bude hodiť.

Matka a dieťa, radca pre budúce mamičky
Matka a dítě, Rady pre nastávajúce mamičky
Matka a dítě,
Matka a dítě, Sprievodca dojčením
Sprievodca dojčením

Ako vybrať dojčenské mlieko?

V žiadnom inom vekovom období sa výživa nemení tak výrazne ako v prvom roku života bábätka. Je preto dôležité si uvedomiť ako bábätku dodať všetky potrebné živiny. Prvých 4 – 6 mesiacov bábätko prijíma výhradne mlieko. Ak nie je možné mu podávať materské mlieko, mamička siahne po náhradnej výžive – počiatočnom dojčenskom mlieku. Tieto mlieka sa svojím zložením aj nutričnými hodnotami podobajú materskému mlieku a zároveň obsahujú nevyhnutné vitamíny, minerály a probiotické látky, ktoré posilňujú imunitný systém a prispievajú k zdravému rastu.

Matka a dítě, Ako vybrať dojčenské mlieko
Matka a dítě,
Matka a dieťa, príkrmy

Kedy začať s príkrmami?

Čas utečie ako voda a o chvíľu už vášmu bábätku nebude stačiť len dojčenské mlieko. Začne siahať aj po vašich jedlách a to je práve signálom, že je pripravené začať s príkrmami. Zavádzanie prvých detských pokrmov je veľkou udalosťou nielen pre bábätká, ale aj pre samotné mamičky. Prinášame vám niekoľko rád, kedy začať s príkrmami a ako na to. V ponuke nájdete ovocné, zeleninové a mäsovozeleninové príkrmy, avšak najvhodnejšie je začať s podávaním zeleninových príkrmov a až potom pridať sladké ovocné. Od ďalších mesiacov dieťatka môžete podávať aj mäsovozeleninové príkrmy.

Matka a dítě, Sprievodca detskou výživou

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„S prvými nemliečnymi príkrmami sa obvykle začína medzi 4. a 6. mesiacom veku dieťaťa, ale podľa najnovších odporúčaní je obzvlášť u dojčených detí lepšie čakať až do 6. mesiaca. Toto načasovanie zohľadňuje vývoj tráviaceho systému dieťaťa, schopnosť sedieť s oporou a jeho záujem o jedlo, čo sú dôležité míľniky pre bezpečné zavádzanie pevnej stravy. 

 

Zavádzanie nemliečnych príkrmov by malo prebiehať postupne, s ohľadom na jednotlivé potreby a reakcie dieťaťa. Obvykle sa začína s jednodruhovými, jemne roztlačenými alebo rozmixovanými potravinami. Ako prvé je vhodné zvoliť zeleninu postupne sa pridáva mäso a ovocie. U mamičiek je obľúbené začínať tekvicou alebo mrkvou. Každý nový príkrm by mal byť zavádzaný samostatne s niekoľkodennou pauzou, aby bolo možné pozorovať prípadné alergické reakcie alebo neznášanlivosti. 

 

 

 

Pamätajte, že materské mlieko alebo dojčenská mliečna výživa by mali zostať hlavným zdrojom výživy dieťaťa po celý prvý rok života, pričom príkrmy sú len doplnok k tomuto základu.“

Ako vybrať detské plienky?

S bábätkom je veľa radosti, ale aj veľa menej radostného prebaľovania. Správne vybraná plienka je pre vašich najmenších dôležitá a zaručuje ich maximálne pohodlie pri objavovaní sveta. Viete, aké plienky vybrať pre novorodenca? Zaujímajú vás výhody látkových plienok oproti jednorazovým? Dôležitými faktormi sú veľkosť, pohodlie, šetrnosť a savosť plienky. Vyberte pre svojho anjelika to najlepšie pomocou nášho sprievodcu.

Ako vybrať detské plienky?
Matka a dítě, Ako vybrať detské plienky
Matka a dítě, Sprievodca hračkami
Matka a dítě, Sprievodca detským spánkom

 

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.