Pleny

S bábätkom je veľa radosti, ale aj veľa menej radostného prebaľovania. Viete, aké plienky vybrať pre novorodenca? Zaujímajú vás výhody látkových plienok oproti jednorazovým? Vyberte pre svojho anjelika to najlepšie pomocou nášho sprievodcu.

Podľa čoho vyberať plienky?

Pleny

Veľkosť

Najskôr zo všetkého vyberajte podľa váhovej kategórie dieťaťa. Napríklad plienky pre novorodenca sú najčastejšie uvádzané ako veľkosť 1 s hmotnosťou od 2 do 5 kg, ale označenie veľkostí sa môže medzi výrobcami líšiť, preto sa spoliehajte na odporúčanú hmotnosť.

Pleny

Pohodlie

Plienky musia dieťaťu dobre sedieť na zadočku a nebyť príliš tesné, ale ani veľmi voľné. Tesné plienky budú tlačiť okolo nožičiek, z prílišich voľných zase unikne obsah. Tiež je potrebné nájsť materiál, ktorý vášmu bábätku bude vyhovovať a nespôsobovať mu zapareniny.

Pleny

Šetrnosť

Moderné mamičky sa môžu rozhodnúť medzi klasickými plienkami, jednorazovými EKO plienkami a látkovými plienkami. Každý typ má svoje pre a proti. Jednorazové plienky sú jednoduchšie pre rodičov, látkové však vyjdú lacnejšie a šetria životné prostredie.

Pleny

Savosť

Rôzne druhy plienok majú odlišnú absorpčnú schopnosť. Jednorazové plienky majú vyššiu savosť ako tie látkové vďaka absorpčným jadrám. Odvádzajú vlhkosť a udržujú bábätko dlhšie v suchu, môžu však dráždiť detskú pokožku viac ako látkové plienky.

Jednorazové plienky – ľahko a rýchlo

Známa klasika, jednorazové plienky stačí po prebaľovaní vyhodiť. Spoľahlivo udržia dieťa v suchu, niektoré majú indikátor vlhkosti, nepretečú, hodia sa na cesty a pri používaní správnej veľkosti sedia pevne na zadočku. Vďaka veľkému výberu môžete nájsť presne tie, v ktorých bude vaše bábätko spokojné. Sú vhodné pre novorodencov, ktoré je treba prebaľovať aspoň 10× denne.

Tieto plienky vám ušetria veľa času s praním, ale predstavujú záťaž pre životné prostredie aj vašu peňaženku. Musíte ich neustále dokupovať a strážiť plienky v akcii, avšak pozor na príliš veľké zásoby – deti rastú ako z vody a prehupnú sa do inej váhovej kategórie.

Pleny
Pleny

EKO plienky – šetria čas aj prírodu

Ekologické plienky sú síce jednorazové, ale vyrobené z ľahšie rozložiteľných materiálov. Získate všetky výhody klasických plienok s bonusom kvalitnejšieho a šetrnejšieho materiálu k detskej pokožke.

Zvlášť ak má vaše dieťatko veľmi citlivú pokožku a potrebuje jednorazovú plienku, EKO plienky sa určite osvedčia. Pre deti sú pohodlné a dokonca nerobia veľký zadoček. Cena za menší vplyv na prírodu je však o niečo vyššia.

Látkové plienky

Najlacnejšie, kvalitné, šetrné k pokožke a ekologické – také sú moderné látkové plienky. Hoci „látkovky“ nie sú také savé ako jednorazové plienky a je s nimi viac práce, nie je potrebné ich dokupovať, sú priedušnejšie a jemnejšie. Nemusí sa rozlišovať hmotnosť dieťaťa, znižuje sa riziko zaparenín a pokojne vydržia aj pre budúceho súrodenca.

Delia sa podľa materiálu na bavlnené a bambusové s tým, že bambusové sú savejšie a rýchlejšie schnú. Pred praním ich vypláchajte vo vode a potom perte na 60 °C s práškom určeným pre bábätká.

Pkeny
Pleny

Plienkové nohavičky – pre malých neposedníkov

Keď sa vám dieťa začne pri prebaľovaní krútiť alebo sa dokonca pokúšať o útek, najrýchlejšie ho prebalíte rýchlym natiahnutím nohavičkovej plienky. Na výber sú jednorazové alebo látkové. Látkové plienkové nohavičky sú najčastejšie z bavlny, mikrovlákna, flísu alebo bambusu.

Majú vysokú savosť, dobre priliehajú vďaka mäkkým gumičkám a nastavíte im veľkosť podľa hmotnosti dieťaťa. Dávajú sa na ne vrchné nohavičky, ktoré zabraňujú presiaknutiu a majú aj roztomilý dizajn.

Čo sú to detské plienky AIO (All-in-One)?

Plienky AIO, teda „všetko v jednom“, spájajú to najlepšie z jednorazových a látkových plienok. Používajú sa rovnako ako tie jednorazové, takže prebaľovanie môžete prenechať aj tým menej skúseným členom rodiny. Nepotrebujete použiť extra savú vrstvu alebo vrchné nohavičky, všetko je zošité dohromady.

Nemusia sa teda vrstviť ani skladať, vyperiete ich presne tak ako sú. Ak sa savá vrstva dá vymeniť a zacvaknúť späť, hovorí sa im SIO (snap-in-one) alebo AI2 (all-in-two). Typ plienky je rovnaký pri oboch názvoch.

Pleny

Vkladacie a separačné plienky – doplnky k látkovým plienkam

Klasickým látkovým aj nohavičkovým plienkam možno vylepšiť savosť a zároveň si uľahčiť ich pranie. Vkladacie plienky sú savé vložky, vďaka ktorým udržíte dieťa dlhšie v suchu na cestách alebo v noci.

Separačné plienky uľahčujú pranie – tvoria vrstvu medzi zadočkom bábätka a plienkou, čo látku plienky ochráni pred väčším znečistením.

Pleny

Plienky do vody – proti nehodám v bazéne

Bez plienky do vody si váš drobec prílis nezapláva. Mali by zachytiť všetky „nehody“ bez toho, aby príliš nasiakli vodou. Jednorazové plienky do vody sa po kúpaní jednoducho vyhodia, ak však chodíte plávať často, výhodnejšou voľbou sú plienkové plavky na opakované použitie.

Sú vybavené nepriepustnou vrstvou zo špeciálneho materiálu, rýchlo schnú a bábätko v nich nebude mať až taký ťažký zadoček.

Autor článku

Alena Dvořáková

Ako bývalá študentka žurnalistiky rada odovzdávam plnohodnotné informácie, cesty osudu ma ale priviedli do odvetvia zdravotníckych tém v roku 2018, ktoré teraz kombinujem s písaním článkov. Voľný čas rada trávim vonku s s deťmi a v divadelnom zbore.

Všetky články od autora