jak vybrat kojenecke mleko

Ako vybrať dojčenské mlieko?

V žiadnom inom vekovom období sa výživa nemení tak výrazne ako v prvom roku života bábätka. Je preto dôležité si uvedomiť, ako bábätku dodať všetky potrebné živiny. Prvých 4 – 6 mesiacov je preň výhradne mliečne obdobie. Ak mu nie je možné podávať dojčenské mlieko, mamička siahne po náhradnej výžive – dojčenskom mlieku. Tieto mlieka sa svojím zložením aj nutričnými hodnotami podobajú materskému mlieku, preto nemusíte mať strach, že bude dojčaťu čokoľvek chýbať. Dojčenské mlieka zároveň obsahujú nevyhnutné vitamíny, minerály a probiotické látky, ktoré posilňujú imunitný systém a prispievajú k zdravému rastu.
a

Kedy začať s dojčenským mliekom?

Až do ukončeného 4. mesiaca veku nie je vhodné zaradiť do jedálnička dieťaťa žiadnu inú zložku výživy ako mlieko. V prípadoch, keď nemôžete dojčiť, je nutné siahnuť po umelých dojčenských mliekach, a to bez ohľadu na vek bábätka. V prípade, že ste už dodojčili a prechádzate na umelé mlieko, je nutné, aby bol proces prechodu postupný a pokojný.

a

Dokedy podávať dojčenské mlieko?

Všeobecne platí, že do 1. roka života dieťa potrebuje hlavne mliečnu potravu. Vtedy je potrebné u bábätka korigovať množstvo prijatého mlieka, aby ho bol dostatok. Dojčenie vekovú hranicu nemá, umelé mlieka sa odporúčajú podávať približne do 3 rokov. Podávanie tohto mlieka je tiež individuálne – niektoré deti jednoducho o dojčenské mlieko nestoja alebo oň do 3 rokov samy stratia záujem.

a
a
a

Aké je najlepšie dojčenské mlieko?

Ako zdroj bielkoviny pre počiatočné mlieka je najčastejšie používaná bielkovina kravského mlieka. Použiť sa však môže tiež bielkovina sóje alebo v špeciálnych situáciách tiež rozštiepená (hydrolyzovaná) bielkovina kravského mlieka. V súčasnosti už existujú aj špeciálne mlieka pre nedonosené deti alebo mlieka so zníženým obsahom laktózy a pod. Je na rodičoch, aké dojčenské mlieko zvolia. Je vhodné sa tiež poradiť s pediatrom.

a

Ako pripraviť dojčenské mlieko?

Prevarte dojčenskú vodu a ochlaďte ju na teplotu 40 stupňov a menej. Vodu vlejte do sterilnej fľaše – zvoľte fľašu s vhodnou veľkosťou dierky v cumlíku (dieťatko by sa malo pri pití trochu namáhať, aby sa uspokojil jeho sací reflex). Pridajte správny počet odmeriek dojčenského mlieka podľa dávkovania výrobcu. Fľašu zatvorte a jemne pretrepte, aby sa mlieko dobre rozpustilo, ale zároveň aby sa v ňom nevytvorila pena. Pripravené mlieko podávajte bábätku do 2 hodín.

a
a
ohřívač kojeneckého mléka

Ako ohriať dojčenské mlieko?

Ak je mlieko alebo vodu potrebné prihriať, urobte to v špeciálnom ohrievači alebo vo vodnom kúpeli. Ohrev v mikrovlnnej rúre je rizikový z dôvodu vytvorenia lokálnych horúcich miest a dieťa sa môže popáliť. Zapamätajte si však, že dávky mlieka by sa nikdy nemali pripravovať viac ako 2 hodiny dopredu, pretože sa môžu v mlieku vytvoriť bakteriálne nákazy.

a

Ako dávkovať dojčenské mlieko?

U dojčených detí sa odporúča dojčenie podľa potrieb dieťaťa a dávky sa nemusia výrazne sledovať. Pri kŕmení z fľaše by mali rodičia používať dojčenské mlieko vhodné pre daný vek a dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa veku a hmotnosti dieťaťa. Odporúča sa riadiť výpočtom 1 odmerka (30 ml vody) na 1 kg váhy dieťaťa. Teda dieťa s hmotnosťou 3 kg vypije 90 ml v jednej dávke dojčenského mlieka. Celková denná dávka mlieka by nemala presiahnuť 1 liter.

a
a
a

Ako skladovať dojčenské mlieko?

Pripravujte vždy len toľko mlieka, koľko spotrebujete. Nedopité mlieko vždy vylejte – mohlo by byť v prípade uchovávania zdrojom bakteriálnej nákazy. V prípade nočného kŕmenia je vhodné mať pri posteli pripravenú termosku s prevarenou horúcou vodou a v noci len odmerať vodu do fľaše, prisypať dávku mlieka a premiešať.

a

Ako dlho vydrží dojčenské mlieko?

Všeobecne platí, že dojčenské mlieko je potrebné vypiť do 2 hodín od prípravy. Hotové mlieko nesmie byť skladované v chladničke, preto si pripravte vždy len dávku, ktorú vaše bábätko vypije, a keď mlieko zostane, je potrebné ho vyliať.

a

Počiatočné dojčenské mlieko

Pokračovacie dojčenské mlieko

Batoľacie mlieko

Juniorské mlieko

jak vybrat kojenecke mleko