jak vybrat kojenecke mleko

Ako vybrať dojčenské mlieko?

V žiadnom inom vekovom období sa výživa nemení tak výrazne ako v prvom roku života bábätka. Je preto dôležité si uvedomiť, ako bábätku dodať všetky potrebné živiny. Prvých 6 mesiacov je preň výhradne mliečne obdobie. Ak mu nie je možné podávať dojčenské mlieko, mamička siahne po náhradnej výžive – dojčenskom mlieku. Tieto mlieka sa svojím zložením aj nutričnými hodnotami podobajú materskému mlieku. Dojčenské mlieka zároveň obsahujú nevyhnutné vitamíny, minerály a probiotické látky, ktoré posilňujú imunitný systém a prispievajú k zdravému rastu.
a

Kedy začať s dojčenským mliekom?

Až do ukončeného 4.-6. mesiaca veku nie je vhodné zaradiť do jedálnička dieťaťa žiadnu inú zložku výživy ako mlieko. V prípadoch, kedy nemôžete dojčiť, je nutné siahnuť po umelých dojčenských mliekach, a to bez ohľadu na vek bábätka. V prípade, že už prestávate dojčiť a prechádzate na umelé mlieko, je nutné, aby bol proces prechodu postupný a pokojný.

a

Dokedy podávať dojčenské mlieko?

Všeobecne platí, že do 6 mesiacov života dieťa potrebuje hlavne mliečnu potravu. Vtedy je potrebné u bábätka korigovať množstvo prijatého mlieka, aby ho bol dostatok. Dojčenie vekovú hranicu nemá, umelé mlieka sa odporúčajú podávať približne do 3 rokov. Podávanie tohto mlieka je tiež individuálne – niektoré deti jednoducho o dojčenské mlieko nestoja alebo oň do 3 rokov samy stratia záujem.

a
a
a

Aké je najlepšie dojčenské mlieko?

Ako zdroj bielkoviny pre počiatočné mlieka je používaná bielkovina kravského mlieka. Použiť sa však môže tiež bielkovina sóje alebo tiež rozštiepená (hydrolyzovaná) bielkovina kravského mlieka. V súčasnosti už existujú aj špeciálne mlieka pre nedonosené deti alebo mlieka so zníženým obsahom laktózy a pod. Je na rodičoch, aké dojčenské mlieko zvolia. Je vhodné sa tiež poradiť s pediatrom.

a

Ako pripraviť dojčenské mlieko?

Prevarte dojčenskú vodu a ochlaďte ju na teplotu 40 stupňov a menej. Vodu vlejte do sterilnej fľaše – zvoľte fľašu s vhodnou veľkosťou dierky v cumlíku (dieťatko by sa malo pri pití trochu namáhať, aby sa uspokojil jeho sací reflex). Pridajte správny počet odmeriek dojčenského mlieka podľa dávkovania výrobcu. Fľašu zatvorte a jemne pretrepte, aby sa mlieko dobre rozpustilo, ale zároveň aby sa v ňom nevytvorila pena. Pripravené mlieko podávajte bábätku do 2 hodín.

a
a
ohřívač kojeneckého mléka

Ako ohriať dojčenské mlieko?

Ak je mlieko alebo vodu potrebné prihriať, urobte to v špeciálnom ohrievači alebo vo vodnom kúpeli. Ohrev v mikrovlnnej rúre je rizikový z dôvodu vytvorenia lokálnych horúcich miest a dieťa sa môže popáliť. Zapamätajte si však, že dávky mlieka by sa nikdy nemali pripravovať viac ako 2 hodiny dopredu, pretože sa môžu v mlieku vytvoriť bakteriálne nákazy.

a

Ako dávkovať dojčenské mlieko?

U dojčených detí sa odporúča dojčenie podľa potrieb dieťaťa a dávky sa nemusia výrazne sledovať. Pri kŕmení z fľaše by mali rodičia používať dojčenské mlieko vhodné pre daný vek a dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa veku a hmotnosti dieťaťa. Odporúča sa riadiť výpočtom 1 odmerka (30 ml vody) na 1 kg váhy dieťaťa. Teda dieťa s hmotnosťou 3 kg vypije 90 ml v jednej dávke dojčenského mlieka. Vždy sa držte odporúčaných dávkovaní na obale od výrobcu.

a
a
a

Ako skladovať dojčenské mlieko?

Pripravujte vždy len toľko mlieka, koľko spotrebujete. Nedopité mlieko vždy vylejte – mohlo by byť v prípade uchovávania zdrojom bakteriálnej nákazy. V prípade nočného kŕmenia je vhodné mať pri posteli pripravenú termosku s prevarenou horúcou vodou a v noci len odmerať vodu do fľaše a prisypať dávku mlieka.

a

Ako dlho vydrží dojčenské mlieko?

Všeobecne platí, že dojčenské mlieko je potrebné vypiť do 2 hodín od prípravy. Hotové mlieko nesmie byť skladované v chladničke, preto si pripravte vždy len dávku, ktorú vaše bábätko vypije, a keď mlieko zostane, je potrebné ho vyliať.

a

Počiatočné dojčenské mlieko

Pokračovacie dojčenské mlieko

Batoľacie mlieko

Beggs 4 batoľacie mlieko 800 g

Môžete mať už dnes

Beggs 3 batoľacie mlieko 800 g

Môžete mať už dnes

Juniorské mlieko

jak vybrat kojenecke mleko

 

Čo na tému hovorí na záver náš odborník?

Dojčenie materským mliekom je najprirodzenejší spôsob obživy novorodencov. Sú však situácie, keď dojčiť nie je možné alebo prechádzate na umelé dojčenské mlieko. V tom prípade sa na trhu môžete stretnúť s množstvom značiek a druhov dojčenského mlieka. Pri výbere vhodného mlieka pre vaše dieťa si môžete vybrať zo širokej škály možností a preferencií, pokiaľ pri výbere tápete, je vhodné sa poradiť s pediatrom. Pri výbere je dôležité zvážiť vek, zdravotný stav a prípadne alergiu dieťaťa.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.