Kedy začať s príkrmami?

Čas utečie ako voda a o chvíľu už vášmu bábätku nebude stačiť len dojčenské mlieko. Začne siahať aj po vašich jedlách. A to je práve signál, že je pripravené začať s príkrmami. Zaradenie prvých detských pokrmov je veľkou udalosťou nielen pre bábätká, ale aj pre samotné mamičky. Prinášame vám niekoľko rád, kedy začať s príkrmami a ako na to.

Kedy začať s príkrmami

Rozhodnutie, kedy začať bábätko prikrmovať, je dôležité pre každú novopečenú mamičku. Odvíja sa to od niekoľkých faktorov. Hlavným je, či je bábätko dojčené, resp. kŕmené umelými mliečnymi náhradami. Nedojčené deti by sa mali prikrmovať od ukončeného 5. mesiaca veku, dojčené stačí začať prikrmovať neskôr, a to od 6. mesiaca.

Všeobecne platí riadiť sa vývojom vášho dieťaťa a vycítiť jeho psychomotorickú vyzretosť. V prípade predčasného zaradenia príkrmov je možné zníženie objemu vypitého materského alebo dojčenského mlieka, a to môže ohroziť zdravý vývoj dieťaťa (hnačka, vracanie alebo rozvoj alergických chorôb).

Příkrmy
Příkrmy

Ako začať s príkrmami

Potreby každého bábätká sú individuálne, a preto je potrebné vnímať, ako na príkrmy reaguje. V prvom mesiaci, predovšetkým ak začínate prikrmovať pred 6. mesiacom, ide hlavne o ochutnávanie. Začnite len s jednou potravinou, zeleninou či ovocím (napríklad len s mrkvou) a počkajte 3 – 4 dni, kým vyskúšate ďalšie.

V priebehu týchto dní je potrebné sledovať, ako bábätko reaguje na potravinu, či sa neprejaví alergická reakcia a pod. Prvé potraviny vždy varte či duste vo vode, sú tak pre dieťa lepšie stráviteľné. Postupne môžete nahradiť jedno dojčenie príkrmom a o mesiac neskôr, keď bábätko zvládne zeleninové a ovocné príkrmy, môžete začať prikrmovať tiež mäsom. S týmto postupom nie je však nutné sa ponáhľať. Nezabúdajte, že dieťa by malo byť prvý rok prevažne dojčené a príkrmy by mali byť len bonus navyše. Začínajte vždy jednodruhovou zeleninou a neskôr pridajte ovocie.

Prvé príkrmy u dojčených detí

Ako sme už spomínali, u zdravého dojčaťa sa odporúča plné dojčenie do konca 6. mesiaca. Potom už materské mlieko nestačí plne pokrývať nároky pre rast a vývoj bábätka, a preto je vhodné pomaly začínať s pevnou stravou.

Najlepšie je začať so zeleninovým príkrmom a podávať ho bábätku ako hlavné jedlo dňa – obed. Zo začiatku je vhodné iba ochutnávať a bábätko dokojiť.

Příkrmy
Příkrmy

Ako naučiť dieťa jesť príkrmy

Ak dieťa stále vyžaduje dojčenie, neodopierajte mu ho úplne. Skúste mu dať trochu príkrmu a zvyšok doplňte mliekom. Časom by sa malo takto naučiť jesť príkrmy a nahradiť tým jednu celú porciu mlieka. V prípade príkrmov platí základné pravidlo – jedlo dieťaťu nenúťte, ale ponúkajte. Nechceš? Nevadí, skúsime to o chvíľu znova. Alebo zajtra.

Niekedy to chce naozaj pevné nervy a trpezlivosť. Keď mu daný príkrm nechutí ani na druhý deň, skúste iný druh. Občas sa deťom po príjemnej mliečnej chuti skrátka zle prechádza na mdlú chuť varenej zeleniny. Skúšajte rôzne druhy zeleniny a textúru príkrmu. Môžete skúsiť aj obľúbené jedlo do ruky, domäkka uvariť zemiaky alebo mrkvu a nechať pokrm dieťaťom ochutnať, pokiaľ už je na to zrelé.

Čo robiť, keď dieťa nechce jesť príkrm

Keď dieťa odmieta jesť príkrmy, nie je potrebné ho do toho nútiť. Chce to jednoducho čas, kým si zvykne na nové chute, konzistenciu jedla alebo podávanie lyžičkou. Dieťa je niekedy potrebné do jedla motivovať, a to napríklad pomocou zaujímavých farieb jedla, štruktúry, alebo niekedy stačí, aj keď vy sami pri kŕmení jete.

Ak však dieťa niektorú potravinu zásadne odmieta, nenúťte mu ju a prejdite na iné suroviny. Môže sa tiež stať, že sa dieťa pri jedle nudí, preto je potrebné ho zabaviť.

Příkrmy

Prvé príkrmy krok za krokom

  • Začínajte vždy kašovitým jedlom redšej konzistencie. Môže sa stať, že bábätko spapá iba jednu lyžičku, nie je potrebné na neho vyvíjať nátlak.
  • Deťom vo veku 4 – 6 mesiacov sa odporúča podávať zeleninové príkrmy tvorené iba jednou surovinou. Vhodná je napríklad mrkva, cuketa, sladké zemiaky alebo brokolica.
  • Jedlo môžete riediť rastlinným olejom alebo farmárskym maslom, aby vznikla hladká kaša.
  • Ak bábätko neodmieta jesť príkrmy, po prvých dvoch zeleninových týždňoch môžete pridať mäso, ideálne z biochovu. Príkrmy by sa nemali soliť ani výrazne koreniť, maximálne môžete pri varení pridať rascu alebo bylinky, napr. pažítku.
  • Od polovice 7. mesiaca môžete okrem obedového menu skúsiť tiež prvé večerné jedlo vo forme obilninového príkrmu, opäť jednozložkového. Začínajte s bezlepkovými obilninami, ideálne s ryžou, pokračujte kukuričnou krupicou, pšenom či pohánkou.
  • Koncom 7. mesiaca je vhodné skúsiť aj ovocie, ktoré pri príprave olúpete, pokrájate a jemne podusíte 10 – 15 minút. Zvoľte napr. jablko alebo banán.
  • Postupne prechádzajte od hladkého pyré k hustejšej konzistencii. Čiže zeleninu len roztlačíte vidličkou, ale už nemixujete. Od 9. – 10. mesiaca nechávajte v jedle aj menšie mäkké kúsky.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Váhate či je lepšie príkrmy kupovať alebo variť? Obe varianty majú svoje výhody aj nevýhody. Doma pripravené príkrmy sú všeobecne lacnejšie a mamička má možnosť si navoliť kombináciu a množstvo použitých potravín. Vhodné je to predovšetkým pokiaľ máte k dispozícii zeleninu a ovocie zo záhrady alebo v BIO kvalite. Môžete si uvariť týždennú dávku a zvyšok zamraziť a tým ušetríte čas. 

 

Kupované príkrmy sú drahšie. Na druhú stranu máte istotu kvality a zloženia, ktoré výrobca garantuje, predovšetkým pokiaľ vyberáte produkt v BIO kvalite. Je to rýchly a praktický pomocník najmä na cesty. Rozhodnutie teda závisí od časových a finančných možností rodičov.“

Příkrmy
Příkrmy

Aký zvoliť mixér na príkrmy?

Veľa mamičiek využíva na prípravu príkrmov klasický tyčový mixér, ktorým sa, samozrejme, nedá nič pokaziť. Dnes už však trh ponúka aj špeciálne multifunkčné mixéry na príkrmy. Takýto mixér jedlo uvarí v pare, rozmixuje a pripraví hotové na prikrmovanie.

Příkrmy

Ako ohrievať príkrmy?

Kupované príkrmy sa môžu ohrievať klasicky v mikrovlnke, keď bábätku nachystáte množstvo, ktoré zje, do misky. Okrem toho existujú aj kombinovaní pomocníci na ohrievanie dojčenského mlieka a detských príkrmov. Väčšinou fungujú na princípe ohrevu vo vodnom kúpeli. Poháre, detské výživy a pod. sa tak ohrejú do 5 minút.

Příkrmy

Ako uchovávať príkrmy?

Najlepší príkrm je, samozrejme, čerstvo uvarený. Na úsporu času je však možné uchovávať dávku vareného jedla v chladničke až do ďalšieho dňa, a to ideálne v hygienickom pohári alebo v šálke s viečkom.

Je možné tiež jedlo zamraziť, v tomto prípade sa odporúča konať rýchlo – po uvarení jedlo čo najskôr ochladiť a uložiť do mrazničky. Vyberajte kvalitné plastové nádoby a krabičky na uchovávanie jedál, ktoré sú testované. Odporúča sa, aby boli označené BPA free. Veľmi obľúbené je zamrazovanie malých porcií do tvoridiel na ľad alebo do malých pohárikov.

Příkrmy

Ako pripraviť/uvariť príkrm?

Prvým predpokladom na prípravu chutného a výživného príkrmu sú čerstvé suroviny, ideálne v biokvalite. Umyte a očistite ich. Ďalším krokom je príprava jedla na varenie alebo podávanie, takže je potrebné odstrániť nejedlé alebo ťažko stráviteľné časti (šupky, jadrá s kôstkami a pod.).

Príkrm pripravte varením vo vode, varením v pare alebo pečením. Akonáhle je riadne uvarený, nechajte ho vychladnúť. Presvedčte sa, že mäso je skrz naskrz uvarené. Keď je všetko v poriadku, môžete príkrm okamžite podávať, alebo ho uchovať na neskôr. Pridajte kvalitný rastlinný olej na lepšie využitie vitamínu zo zeleniny alebo ovocia.

Příkrmy

Aké sú typy príkrmov?

Po zaradení zeleninových príkrmov do jedálnička bábätka mu môžete začať postupne pridávať aj mäso. Zo začiatku sa prikrmuje len mäsom krátko žijúcich zvierat – kurča alebo králik. Keď bábätko zvládne mäsovo-zeleninový príkrm, môžete zaradiť v rámci dopoludňajšej desiaty ovocné príkrmy.

Odporúča sa začínať s uvareným jablkom či hruškou. Rovnakým spôsobom ako v prípade zeleniny skúšajte nové druhy s následným dodojčením. Ovocie nijako neslaďte.

Ovocné príkrmy

Zeleninové príkrmy

Mäsozeleninové príkrmy

Příkrmy

Príkrm – čím začať?

Prvé príkrmy by mali byť kašovité, prípadne v polotekutej forme prepasírovaného pyré. Začínať sa má vždy mäsovo-zeleninovým príkrmom a len jednou zložkou, napr. mrkvou alebo tekvicou. Postupne pridávajte po jednom druhu zeleniny s odstupom 3 – 4 dni. Potom zaraďte do stravy mäso. Ak bábätko zvládne tieto príkrmy, potom môžete začať pridávať tie ovocné, ktoré nie je vhodné sladiť. Med sa nesmie používať minimálne do 12 mesiacov veku dieťaťa.

Příkrmy

Ako zavariť domáci príkrm?

Základom úspešného zavárania je výber správneho zaváracieho pohára, ktorý musí mať skrutkovací uzáver. Potraviny, ktoré chcete zavariť, dôkladnr umyte a pripravte poháre, do ktorých príkrm dáte. Potraviny nakrájajte (môžete aj rozmixovať) a uvarte do mäkka. Zaváracie poháre vypláchnite horúcou vodou a naplňte ich uvareným príkrmom. Naplnené poháre vložte do hrnca a zalejte ich teplou vodou. Udržujte teplotu vody 80 – 90 °C počas 20 minút, potom poháre vyberte a nechajte vychladnúť.

Keď prestanú byť poháre horúce, otočte ich hore dnom a nechajte ich úplne vychladnúť. Druhý deň postup zavárania opakujte, t. j. už zavarené poháre opäť ponorte do vody a udržujte jej tepotu 80 – 90 °C počas 20 minút. Poháre potom nechajte vychladnúť otočené hore dnom. Hotové príkrmy by mali byť uskladnené na tmavom, chladnom a suchom mieste.

Autor článku

Nela Hrníčková

Mám za sebou viac ako osem rokov skúseností v písaní o zdravom životnom štýle a beauty témach. Vo voľnom čase si popri športe užívam aj relaxačné aktivity, ako je čítanie, maľovanie a joga.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.