Dojčenie
Dojčenie je najprirodzenejší, najlepší a nenahraditeľný spôsob výživy bábätka, pretože materské mlieko obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje pre zdravý a správny rast aj vývoj, najmä dôležité živiny, minerály, esenciálne mastné kyseliny a látky posilňujúce obranyschopnosť.
Femibion
Dojčiaci vankúš

Dojčiaci vankúš

Dojčiaci vankúš je užitočným pomocníkom pre všetky mamičky. Uľavuje od bolesti šije pri dojčení, poskytuje pohodlie pri spánku a umožňuje mamičkám mať voľné ruky. Dojčenie tak bude oveľa pohodlnejšie pre vás i vaše bábätko.
S dojčiacim vankúšom nájdete ideálnu polohu ako v sede, tak v ľahu, podľa toho, ako Vám to vyhovuje, a kŕmenie bábätka tak hravo zvládne každá mamička, či už skúsená alebo prvorodička.
V čom dojčiaci vankúš pomáha

V čom dojčiaci vankúš pomáha

V prvom rade šetrí chrbát a ruky, ktoré sú aj bez dojčenia vystavované veľkej fyzickej záťaži, a mnoho mamičiek trpí bolesťami chrbta ešte od tehotenstva. Dojčiaci vankúš je veľmi praktickou pomôckou aj pri kŕmení z fľaštičky, nielen doma, ale aj vonku a na cestách. Poskytuje pohodlnú a mäkkú oporu. Umožňuje podoprieť bábätko do správneho uhlu, aby sa zamedzilo grckaniu.

Vankúš ocení každá mamička nielen pri dojčení. Skvele sa hodí aj pri ďalších činnostiach. Využiť ho môžete pri cestovaní autom, ako mantinel do detskej postieľky alebo pre vonkajšie aktivity.

Odsávačky materského mlieka

Odsávačky materského mlieka

Prvé týždne po pôrode sú pre mamičku a bábätko najťažšie. Nájsť spoločnú súhru v novej etape života so sebou nesie úskalia ako málo spánku, starostlivosť o drobčeka, nedostatok času na svoje okolie a stres. Preto mamičky v týchto neľahkých začiatkoch ocenia všetky praktické pomôcky v starostlivosti o bábätko. Neoddeliteľnou súčasťou takejto výbavičky sú aj pomôcky v podobe odsávačky mlieka.

Odsávačka materského mlieka je jednou z najpraktickejších pomôcok mamičiek. Odsávačka je nápomocná vo viacerých situáciách napríklad pri problémoch s rozbehnutím laktácie, v prípadoch keď nemôže bábätko z nejakého dôvodu sať z prsníka a nechcete ho hneď od narodenia dokrmovať instantným mliekom, je účinná na zvýšenie tvorby mlieka alebo ako úľava preplnených pŕs.

Odsávačky materského mlieka delíme na dva základné typy:

  • Manuálna odsávačka mlieka
  • Elektrická odsávačka mlieka
1

Manuálna odsávačka materského mlieka

Ručná (mechanická) odsávačka je vhodná predovšetkým pre mamičky, ktoré s tvorbou mlieka nemajú žiadny problém a potrebujú uľaviť preplneným prsiam. Tieto odsávačky sú obľúbené pre nižšiu obstarávaciu cenu, sú však menej komfortné pri používaní.
Ľahká a praktická odsávačka

Ľahká a praktická odsávačka

Obľúbená 2-fázová odsávačka materského mlieka, ktorá bola vytvorená na základe technológie 2-fázového systému satia, ktorý verne napodobňuje sací rytmus bábätka. Odsávanie s Harmony™ je pohodlné a ľahké.

KOUPIT

Elektrická odsávačka materského mlieka

Ponúka bezpochyby vyšší komfort pri používaní. Pomôže k naštartovaniu laktácie, uľaví preplneným prsiam a umožní odsať mlieko do zásoby. Elektrická odsávačka je navyše veľmi šetrná k prsiam.

Rýchlejšie a pohodlnejšie odsávanie

S tichším motorom pre diskrétne odsávanie kedykoľvek

Elektronická odsávačka mlieka Natural od Philips Avent vás ohromí nielen svojim dizajnom, navyše je vybavená mäkkou masážnou vložkou, ktorá jemne stimuluje tok mlieka.

V obsahu tohto balení nájdete dojčenskú fľašu s antikolikovým cumlíkom, 10 ks VIA pohárikov s viečkom pre uskladnenie mlieka + 2 ks adaptérov, 2 ks jednorazových prsných vložiek.

KOUPIT

Rýchlejšie a pohodlnejšie odsávanie
Odporúčame si vziať odsávačku so sebou do pôrodnice, obzvlášť ak budete rodiť cisárskym rezom, vtedy býva ťažší nástup laktácie. Odsávačka pomôže spustiť dojčenie, čím podporíte tvorbu materského mlieka, ktoré je pre bábätko najvhodnejšiou výživou.
Uchovávanie mlieka

Uchovávanie mlieka

Materské mlieko je najcennejším a hlavne prirodzeným zdrojom živín, proteínov, vitamínov a ďalších protilátok, ktoré bábätko chránia proti detským infekciám a prispievajú k jeho zdravému rastu
praktické tégliky

Či už z akéhokoľvek dôvodu nemôžete nadojčiť svoje bábätko, pre tieto prípady slúžia praktické tégliky na uchovávanie materského mlieka.

Dlhodobo je možné materské mlieko uchovať zmrazením. Po odstriekavaní uložte mlieko v mraziacom boxe na 3–6 mesiacov. Následne ohrievajte vo vodnom kúpeli.

Ideálne pre uskladnenie materského mlieka a detskej stravy v chladničke alebo mrazničke sú VIA poháriky a znovu použiteľné pevné viečka so závitom.

Detské fľaše s cumlíkom

Detské fľaše s cumlíkom

Fľaštičky pre deti sú navrhnuté na podávanie materského mlieka či umelej výživy deťom v dojčenskom veku. Umožňujú bábätku piť jeho vlastným prirodzeným spôsobom. Cumlíky fľaštičiek sa vyrábajú z mäkkých odolných materiálov, ktoré majú deťom čo najviac pripomínať ženský prsník.

Väčšina cumlíkov je prispôsobená tak, aby sa do bruška bábätka nedostával vzduch, a znižujú tak riziko výskytu koliky a prdíkov.

Fľaštičky
Príslušenstvo k fľaštičkám

Príslušenstvo k fľaštičkám

K detským fľaštičkám patrí príslušenstvo ako sú sterilizátory, ohrievače, odkvapkávače, kefy a dezinfekčné čistiace prostriedky.

Sterilizátory dojčenských fľaštičiek sú praktickým zariadením pre každú mamičku. Slúžia na dezinfekciu nielen fľaštičiek samotných, ale aj cumlíkov a ďalšieho príslušenstva. V sterilizátore dochádza k dezinfekcii behom pár minút za pomoci horúcej pary alebo tepla z mikrovlnnej rúry.

Ohrievače fliaš sú tiež výborným pomocníkom. Neustále ohrievanie mlieka a detskej stravy je vďaka nim rýchle, jednoduché a oveľa bezpečnejšie ako v mikrovlnnej rúre.
Sterilizátory Philips AVENT

Mimoriadne rýchly a bezpečný

Prirodzená sterilizácia parou zničí 99,9% škodlivých batérií

Sterilizáciou fľaštičiek a príslušenstva chránite svoje dieťatko pred útokom baktérií v čase, keď ešte nemá dostatočne vyvinutý obranný systém. Sterilizátory Philips AVENT využívajú nemocničnú metódu parnej sterilizácie, ktorá je rýchla, jednoduchá, účinná a bez chemických látok. Pokiaľ nie je otvorené veko, obsah zostane sterilný po dobu 24 hodín.

KOUPIT

Masti na bradavky

Masti na bradavky

bradaviek

S možnými nepríjemnosťami spojenými s bolesťou bradaviek počas dojčenia by mala počítať každá mamička. Bezprostredne po pôrode je dobré zamerať sa na správnu techniku dojčenia, aby vám bradavky nepopraskali pri zlom prisávaní bábätka.

Počas dojčenia je dobré sa o bradavky starať preventívne – aj v prípade, keď nebolia.

Špeciálne masti a krémy pre dojčiace matky pomáhajú pri hojení popraskaných bradaviek, upokojujú a chránia ich.

Dojčiace klobúčiky

Dojčiace klobúčiky

Dojčiace alebo tiež prsné klobúčiky sú vyrobené z mäkkého priesvitného silikónu a prídu vhod všetkým mamičkám, ktoré majú ploché alebo bolestivé bradavky. Sú tvarované tak, aby sa z nich dieťatku čo najlepšie pilo. Navyše prsné klobúčiky zaisťujú cirkuláciu vzduchu a nedráždia detskú pokožku.
Dojčiace podprsenky

Dojčiace podprsenky

Výber tehotenskej a dojčiacej podprsenky nepodceňujte. Prsia v období tehotenstva prechádzajú mnohými zmenami, kedy sa naplnia mliekom a potrebujú oporu pri zvýšenej záťaži. Dojčiace podprsenky sú šité z príjemných elastických materiálov, skvele sa prispôsobia vašim tvarom, a poskytujú tak podporu pre každodenné pohodlie.

Dojčiaca podprsenka Medela je navrhnutá tak, aby nebránila rozvoju prsného tkaniva

Bezšvová strečová podprsenka bez kostíc pre tehotné a dojčiace ženy s odopínateľnými ramienkami.

  • Špeciálny strečový materiál sa prispôsobí meniacim sa tvarom ženy
  • Bezšvové a bezkosticové prevedenie poskytuje veľké pohodlie v období tehotenstva a dojčenia
  • Rozopnutie košíčka jednou rukou pomocou klipu „open-and-close“ uľahčuje priebeh dojčenia
  • Štandardné háčkované zapínanie na chrbte
  • Nastaviteľné ramienka

KOUPIT

Medela
Prsné vložky
Prsné vložky

Prsné vložky

Prsné vložky sú nevyhnutnosťou najmä v prvých mesiacoch dojčenia. Zabraňujú pretečeniu mlieka cez podprsenku, udržujú bradavku v suchu a vďaka tenkému prevedeniu sú diskrétne.

Môžete voliť medzi prsnými vložkami jednorazovými, ktoré sa po nasiaknutí mliekom vyhodia, alebo bavlnenými, ktoré sú prateľné a opakovane použiteľné.

Čo jesť pri dojčení

Čo jesť pri dojčení

Nezabúdajte, že všetko z vašej stravy prechádza aj do materského mlieka. Keď ste dobre živená vy, je dobre živené aj vaše dieta. Do svojho jedálnička zaraďte predovšetkým tieto látky:

Bielkoviny potrebujete vy aj vaše dieťatko. Tie najhodnotnejšie získate z vajec, z kvalitných mliečnych produktov, chudého mäsa a strukovín.

Tuky nevynechávajte, ale dajte prednosť skôr tým rastlinným. Klasikou je repkový a olivový olej. Vyskúšajte aj rôzne špeciálne oleje, ako je ryžový alebo ľanový. Tie navyše obsahujú zdraviu prospešné minerály a enzýmy.

Omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny sú prirodzene obsiahnuté v materskom mlieku a sú dôležité pre vývoj zraku, mozgu a nervovej sústavy dojčaťa. Obsiahnuté sú predovšetkým v morských rybách, vlašských orechoch, ľanovom alebo repkovom oleji.

Sacharidy nájdete v cereáliách, čerstvom ovocí a ovocných šťavách. Pri dojčení je vhodnejšie menej kyslé ovocie. Výborné je zapojiť do jedálnička banány, jablká, hrušky, marhule a slivky.

prospešné minerály a enzýmy

Čo nejesť pri dojčení

V čase dojčenia nie je nutné dodržiavať diétu, ale je veľmi dôležitá pestrá a vyvážená strava bohatá na všetky dôležité živiny. Pozor si dávajte na nadúvacie potraviny, alergény, nadbytok sladkého a konzervanty. Samozrejmosťou je obmedzenie kávy, alebo zeleného čaju a ostrých jedál. Čo sa alkoholu týka, občasný pohár vína alebo malé pivo nevadí.

Pozor na nadúvacie potraviny pri dojčení

Sama iste poznáte ten nepríjemný pocit z nadúvania. Prehĺtanie vzduchu alebo nevhodná strava spôsobujú plynatosť aj u bábätiek, ktoré potom trápi boľavé bruško a prdíky. Najmä v priebehu prvých troch mesiacov sa vyhnite potravinám, o ktorých viete, že vám spôsobujú tieto ťažkosti.

Medzi najčastejšie nadúvacie potraviny patrí cibuľa, strukoviny, niektorá zelenina, biele pečivo a potraviny z kysnutých ciest.

nadúvacie potraviny
Alergény a dráždivé potraviny pre bábätká

Potravinové alergie sú u dojčiat celkom častým problémom a bývajú dôvodom atopických ekzémov. Vyvolať ich môžu najmä citrusové plody, jahody, paradajky a niektoré druhy cudzokrajných orechov.

U dojčiacich matiek sa odporúča obmedziť pitie kravského mlieka, v ojedinelých prípadoch sa môže u bábätka objaviť neznášanlivosť laktózy alebo alergia na bielkoviny kravského mlieka.
Čokoláda pri dojčení

Čokoláda pri dojčení

Čokoláda pri dojčení

Do zoznamu potravín, ktoré by ste mali pri dojčení obmedziť, patrí aj čokoláda. Najmä kvôli obsahu látok teobromínu a kofeínu, ktoré majú povzbudivé účinky a tiež môžu spôsobovať zápchu.

S čokoládou sú tiež spojené alergické reakcie spôsobujúce vznik alebo zhoršenie ekzému. Samozrejme prejav alergie nie je pravidlom a ak máte čokoládu rady, vyskúšajte ju. Ak si všimnete, že Vášmu dieťatku spôsobuje problémy, bude potrebné ju na nejaký čas vynechať.

Alkohol a dojčenie
Počas dojčenia si výnimočne môžete dopriať pohárik vína, piva i iného alkoholu, nie však tvrdého. Do materského mlieka sa dostáva zanedbateľné množstvo alkoholu, skôr ide o problém alkoholizmu počas dojčenia, kedy by matka nebola schopná sa o svoje dieťatko riadne postarať. Avšak odporúča sa po požití alkoholu počkať s dojčením aspon dve až tri hodiny.

V období šestonedelia by ste sa však mali alkoholu úplne vyvarovať.
Pitný režim

Pitný režim pri dojčení

Pre tvorbu materského mlieka je veľmi dôležitý príjem tekutín, kedy by dojčiaca matka mala denne vypiť minimálne 2,5–3 litre tekutín. Obzvlášť aktívnejšie mamičky by pri sebe mali mať neustále k dispozícii fľašu s neperlivou vodou alebo čajom k postupnému doplňovaniu tekutín počas dňa. Ideálne sú aj riedené ovocné a zeleninové šťavy.

Čaje pre dojčiace matky sú vhodným doplnkom stravy v období dojčenia, pretože podporujú tvorbu materského mlieka. Vďaka obsiahnutým bylinkám čaju podporujú zdravé zažívanie a niektoré z nich pôsobia aj proti nadúvaniu.

Vyskúšajte čaj od Weledy, ktorý obsahuje zmes ekologicky pestovaných rastlín v 100% BIO kvalite, čím nezaťažuje organizmus matky ani dieťaťa.

KOUPIT

Čaje pre dojčiace
Vitamíny a minerály pri dojčení

Vitamíny a minerály pri dojčení

Vitamíny a minerály sú kľúčovou výživou pre zdravý vývoj dojčaťa – hrajú dôležitú úlohu pri vývoji orgánov i ich funkcií. Predovšetkým vyvážená a pestrá strava zaistí dojčiacej žene dostatok všetkých potrebných látok v materskom mlieku. Dôležitými prvkami sú: kyselina listová, ktorá je dôležitá pre krvotvorbu, jód k vyváženej produkcii hormónov štítnej žľazy, fosfor, vápnik a v neposlednom rade vitamín D.
Dojčenie