spinkanie , dieťa , spánok
spinkanie , deti

Väčšina detí, najmä novorodenci, má vyššiu potrebu spánku ako dospelí. Ale aj tak je ich spánkový rytmus individuálny. Niektoré deti pokojne prespia celú noc, iné chodia spať cez deň a niektoré spia všeobecne menej, než je obvyklé.

potreba spánku dieťata

Po narodení môže bábätko prespať až 20 hodín denne. Potreba spánku sa s pribúdajúcim vekom skracuje. Od druhého mesiaca novorodenec prespí už len asi 16 – 18 hodín a potreba spánku začína byť podobná ako u starších detí.

kvalitný spánok , nedostatok spánku

Dôležité je, aby rodičia dbali na dostatočný a kvalitný spánok dieťatka. Nedostatok spánku spôsobuje zvýšenú únavu, dieťa je protivné, paradoxne zaspáva oveľa ťažšie a jeho spánok je nepokojný a prerušovaný.

Najobľúbenejšie produkty

Režim pre pokojný spánok

Kvôli pokojnému spánku dieťaťa dbajte na správne podmienky a pravidelný režim. Bábätko odmalička zvykajte na rozdiel medzi dňom a nocou, na denný i nočný spánok ho ukladajte najlepšie v rovnakom čase. Skúste si so svojím bábätkom tiež vytvoriť spánkové rituály.
spánok , spinkanie, kúpeľ , masáž , hračky , čítanie rozprávok

  • Pravidelný teplý kúpeľ
  • Uvoľňujúca masáž
  • Rozprávanie alebo čítanie rozprávok
  • Upratovanie hračiek
  • Čistenie zúbkov pred spaním
Aby sa vaše dieťatko vyspinkalo doružova, je potrebné vytvoriť mu ideálne podmienky na spánok. To znamená eliminovať modré svetlo, zaistiť dostatočné prítmie a čerstvý vzduch v izbe. Dieťatko ukladajte spať nakŕmené, v psychickej pohode a do postieľky s vhodným matracom. Niektoré deti potrebujú na utíšenie alebo uspanie kontakt s rodičmi, hojdať, cumlík a pod. V podstate všetko, čo na dieťa funguje. Len pozor, niektoré rituály môže byť ťažké v neskoršom veku dieťa odnaučiť.
spinkanie
cumlíky , doplnky k cumlíkom
Takmer každé bábätko zaspáva s cumlíkom, aby uspokojilo svoj sací reflex. Sanie bábätko upokojuje, navodzuje mu pocit istoty a pomáha lepšie zaspať. Sanie je prirodzený a najsilnejší reflex už od narodenia, určite ho bábätku neodopierajte.
Všetky mamičky určite ocenia všetky doplnky k cumlíkom, ako sú retiazky, klipsy alebo obaly na cumlíky. Najmä pri prechádzke alebo na cestách, keď hrozí, že bábätko cumlík vypľuje alebo zahodí na zem.
Spinkanie
pestúnka
Dieťatko môžete mať pod neustálym dohľadom, aj keď sa nenachádza v rovnakej miestnosti ako vy. Pestúnka vyšle signál zakaždým, keď bábätko zaplače. Drahšie modely pestúnok umožňujú aj prenos videa, slúžia ako teplomer alebo sú vo forme inteligentných hodiniek.

Typy pestúnok

  • Klasické audio pestúnky s jednosmerným dosahom – prenášajú len zvuk, sú ideálne doma i na cestách, finančne menej náročné.
  • Digitálne video pestúnky – pestúnky s kamerou majú prehľadný LCD displej, prenášajú kvalitné video aj zvuk, finančne náročnejšie.
  • Pestúnka v hodinkách – revolučná detská pestúnka, ktorú máte stále poruke. Presnejšie povedané na ruke.
pestúnka , pestúnka s videem , audio pestúnka
Niektoré typy pestúnok disponujú aj nočným videním, Wi-Fi, tlmeným nočným svetlom, umožňujú dieťaťu púšťať uspávanku alebo majú zabudovaný senzor na meranie teploty v miestnosti.
spinkanie
monitor dychu
Monitor dychu pre bábätká stráži dieťa počas spánku a pomáha predchádzať zdravotným problémom alebo syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Ide o náhlu a neočakávanú smrť dojčaťa bez adekvátneho vysvetlenia. Postihuje najčastejšie deti do jedného roka života.


Monitor dychu teda sleduje frekvenciu dýchania. Ak tá klesne pod hranicu osem nádychov za minútu, monitor spustí varovný signál.
spinkanie
spinkanie
Zavinovačka je základ každej výbavy pre bábätko. Má termoregulačnú funkciu, pomáha udržať bábätko v teple a dodáva mu pocit bezpečia, ako by bolo v maminom brušku. Zavinovačky si môžete kúpiť v mnohých variantoch, do výbavičky ich nie je potrebných veľa, ale zo začiatku by ste mali mať aspoň dve.


V našej ponuke si vyberiete ako zavinovačky klasické do postieľky, tak aj praktické rýchlozavinovač­ky, ktoré „rastú“ s bábätkom, či zavinovačky do autosedačky.
spinkanie
Prikrývky, deky , spacie vaky pre deti
Pre pokojný spánok bábätka je tiež dôležité pohodlie v postieľke. To znamená nielen správne zvolený matrac, ale aj deka či perina, do ktorých bábätko pekne zabalíte. Deky a prikrývky pre deti sú vyrábané z veľmi príjemných a odolných materiálov. Navyše ich využijete nielen pri spaní v postieľke, ale aj na cestách autom alebo ako podložku pri hraní doma, prípadne na záhrade.


Pre deti, ktoré sa v noci odkopávajú sú vhodnou alternatívou spacie vaky.
spinkanie
spinkanie
Nevyhnutnou súčasťou každej izbičky bábätka je samotná postieľka. Najvďačnejšou a tradičnou klasikou sú drevené postieľky. U nás nájdete postieľky skladacie, tzv. cestovné, vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov a v modernom dizajne. Tieto postieľky sú skvelou prenosnou verziou a dieťatko sa v nich môže i hrať. Disponujú sieťkou proti hmyzu, mäkkým matracom, bočnými dvierkami a pod. Sú veľmi ľahké a ľahko zložiteľné. Veľmi pekne zapadnú do každého moderného interiéru.

Obľube sa tiež tešia mini skladacie postieľky, ktoré sú vďaka svojej kompaktnosti skvelé na prevážanie, zvlášť ak ste často na cestách. Chystáte sa aj s bábätkom vyraziť k vode? S prenosným stanom pre bábätko už vám nič nebráni. Ten je vybavený mäkkým matracom, sieťkou proti hmyzu a vášho drobčeka dokonca ochráni ako pred slnkom, tak aj pred vetrom.
spinkanie
matrace
Pre kvalitný spánok bábätka aj väčších detí je výber matraca do postieľky veľmi dôležitou voľbou všetkých rodičov. Správne zvolený matrac ovplyvňuje kvalitu spánku tých najmenších a ich ďalší vývoj. Deti pre zdravý rast potrebujú skôr tvrdší typ matraca, ktorý dobre podoprie chrbticu. Detské matrace by ďalej mali spĺňať vysoké nároky na priedušnosť a hygienu.

Ako teda zvoliť ideálny matrac? Pre bábätko, ktoré trávi najviac času v postieľke, je najlepší matrac z prírodných materiálov a bez alergénov. Overené sú latex, kokosové vlákna, konské vlasy a iné prírodné materiály. Samozrejme, nič nepokazíte ani kvalitným matracom z moderných materiálov, ako je PUR pena.
spinkanie
Kolotoče nad postieľku
Hádam neexistuje izbička bez účelnej dekorácie nad postieľku, a to závesného kolotoča. Vaše bábätko skvele zabaví, je ideálnym pomocníkom pri zaspávaní, pomáha rozvíjať motorické funkcie a zrakovo-pohybovú orientáciu dieťaťa.

Kolotoče sú určené ležiacim deťom a vyberať môžete z plastových alebo plyšových variantov. Z niektorých kolotočov možno hračky odopnúť a použiť samostatne.
spinkanie
Detské svietidlá
Žiadne detské kráľovstvo sa nezaobíde bez svetla. Osvetlenie vyberáme veselé, ktoré zapadne do hravého konceptu izby. S vekom dieťaťa sa voľba osvetlenia mení.

Pre tých najmenších ponúkame roztomilé a praktické stolné lampičky v motíve zvieratiek na pokojné zaspávanie. Okrem tlmeného svetla v sebe majú lampičky aj zabudovaný reproduktor s naprogramovanými upokojujúcimi melódiami. Stanú sa nenahraditeľným kamarátom vášho dieťatka, vďaka ktorému sa budú cítiť v bezpečí.