Chia semienka: zdravotné benefity a využitie v kuchyni

Chia semienka, malé, ale mocné, sa v posledných rokoch stali synonymom pre zdravý životný štýl. Tieto drobné semienka, pochádzajúce z rastliny šalvia hispánska (Salvia hispanica), pôvodom zo strednej Ameriky, sú cenené pre svoj výnimočný obsah živín a všestrannosť v kuchyni. Historicky boli chia semienka dôležitou súčasťou stravy Aztékov a Mayov, ktorí si cenili ich schopnosti poskytovať dlhotrvajúcu energiu. Dnes sú obľúbené medzi milovníkmi zdravia po celom svete vďaka svojim výživovým hodnotám a zdravotným prínosom, od podpory trávenia po priaznivé pôsobenie na kardiovaskulárny systém.

Výživové hodnoty

Chia semienka sú považované za superpotravinu vďaka svojmu vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, vlákniny, bielkovín, antioxidantov a rady vitamínov (hlavne B – tiamín a niacín) a minerálov ako je vápnik, železo, zinok, fosfor a horčík. Len niekoľko lyžíc chia semienok denne môže pokryť značnú časť odporúčanej dennej dávky týchto živín, čo ich robí skvelým doplnkom ku každodennej strave.

Zdravotné prínosy

traveni

Podpora trávenia: Vysoký obsah vlákniny v chia semienkach pomáha prispievať k správnemu tráveniu, sú ľahko stráviteľné, čo pomáha predchádzať zápche.

zdravi srdce

Pôsobenie na kardiovaskulárny systém: Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú udržiavať normálne hladiny cholesterolu a majú pozitívny vplyv na zdravie srdca.

regulace cukru

​Regulácia hladiny cukru v krvi: Pomalé uvoľňovanie energie z chia semienok pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Práve preto sú chia semienka veľmi vhodné pre diabetikov.

energie a vydrz

Postupné uvoľňovanie energie a výdrže: Rovnako ako u starovekých Aztékov, aj dnes môžu športovci a aktívni jedinci využiť chia semienka ako zdroj dlhotrvajúcej energie.

plet

Priaznivý vplyv na zdravie pokožky, vlasov a nechtov: Vďaka svojmu bohatému nutričnému obsahu majú chia semienka pozitívny vplyv na kvalitu kože, vlasov a nechtov.

Čo na to hovorí náš odborník?

História užívania chia semienok siaha až k Aztékom a Mayom, ktorí ich používali hlavne ako zdroj energie. Obsahujú bielkoviny, kvalitné sacharidy a taktiež tuky. Sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém. Chia semienka sú výdatným zdrojom vlákniny, vápnika a antioxidantov. Sú prirodzeným zdrojom železa, zinku, fosforu, horčíka a ďalších dôležitých látok. Rovnako ako s každou inou potravinou by sa ich konzumácia nemala preháňať. Na obaloch sa uvádza odporúčaná denná konzumácia najviac 15 g.

Ako používať chia semienka

Chia semienka sú neuveriteľne všestranné a možno ich začleniť do stravy niekoľkými spôsobmi. Môžete ich pridávať do smoothies, jogurtov, šalátov, pečivá, alebo ich použiť ako zahusťovadlo pre pudingy a dezerty. Keď sa chia semienka namočia do tekutiny, napučia a vytvoria gélovitú substanciu, čo je ideálne na prípravu chia pudingov alebo ako náhrada za vajcia vo vegetariánskych a vegánskych receptoch.

Ideálne je chia semienka rozomlieť v mažiari, aby z nich vaše telo mohlo získať čo najviac zdraviu prospešných látok.

Recepty so semienkami chia

Chia semienka je možné využiť v širokej škále receptov, od raňajok až po dezerty. Tu sú dva jednoduché a chutné recepty, ktoré môžete vyskúšať:

  • Chia puding: Zmiešajte 1/4 šálky chia semienok s 1 šálkou mandľového mlieka a lyžicou medu alebo javorového sirupu. Nechajte zmes odstáť cez noc v chladničke. Ráno puding ozdobte čerstvým ovocím a orechmi.
  • Ovsená kaša s chia semienkami: Pridajte 2 lyžice chia semienok do vašej obľúbenej ovsenej kaše počas varenia. Semienka pridajú kaši extra textúru a výživu. Podávajte s plátkami banánu a škoricou pre výživné raňajky.

Potenciálne rizika a vedľajšie účinky

Hoci sú chia semienka všeobecne považované za bezpečnú a zdravú súčasť stravy, je dôležité si byť vedomý možných rizík a vedľajších účinkov a ich konzumácia by sa rozhodne nemala preháňať. Maximálny odporúčaný denný príjem je 15 g. Tiež je možná alergická reakcia u niektorých jedincov s citlivosťou na chia semienka alebo príbuzné rastliny.

Záver

Chia semienka ponúkajú ohromujúce spektrum výživových a zdravotných benefitov, čo ich robí vynikajúcim doplnkom k zdravému životnému štýlu. Či už ich pridáte do raňajok, hlavných jedál alebo dezertov, poskytujú cenné živiny a môžu prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode. Experimentujte s rôznymi receptami a zistite, ako môžu tieto všestranné semienka obohatiť vašu stravu.

Zdroje

https://exami­ne.com/supple­ments/chia-seeds/

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-chia-seeds

https://www.hsph­.harvard.edu/nu­tritionsource/fo­od-features/chia-seeds/

https://draxe­.com/nutrition/how-to-eat-chia-seeds/

https://bezpec­nostpotravin.cz/vy­uziti-semen-chia-a-vliv-na-lidske-zdravi/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.