Železo (29 produktov)

Železo patrí medzi tzv. stopové prvky. Stopové preto, že náš organizmus ich potrebuje v pomerne malom množstve. V dospelom mužskom tele je prítomných asi 4-4,5 g železa. U žien ešte o niečo menej. Napriek tomu je ale železo absolútne nevyhnutné pre správnu funkciu buniek v tele. Potrebujeme ho predovšetkým pre transport kyslíka po tele.

Zobraziť viac
Železo - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Železo ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Železo na 98 %
Recenzia produktu: Jamieson Iron Gentle 28 mg Komplex 90 kapsúl
5 / 2x
Dobrý produkt, pomáha proti únave, vyčerpanosti.
Recenzia produktu: Béres Pharmaceuticals Béres Drops Plus kvapky 100 ml
5 / 11x
maďarské kvapky
Recenzia produktu: Barny's NovoFerrin plus 30 kapsúl
5 / 6x
Tabletky sú vhodné na doplnenie železa... Užívam ich už dva mesiace a krvný obraz mám konečne v poriadku.. Sú bez železitej pachute a užívajú sa ráno nalačno jedna tabletka... Navyše majú aj dobrú cenu, nakoľko skoro všetky tabletky, ktoré dopĺňajú železo sa musia hradiť celé, neprepláca ich poisťovňa...
Recenzia produktu: Walmark Železo 20 mg 30 tabliet
5 / 2x
Pro doplnění železa nejlepší (po kapkách bývá nevolno od žaludku)
Recenzia produktu: Zerex Železo chelát + vitamín C 60 tabliet
5 / 1x
odporúčam produkt :)
Recenzia produktu: Viridian Balanced Iron Complex 90 kapsúl
5 / 2x
Viridian je pro mě značka kvality . Krevní obraz se zlepšil
Recenzia produktu: Zdravý Svet Lipozomálne ŽELEZO 200 ml
5 / 3x
Spokojnosť, rozhodne odporúčam!
Recenzia produktu: Salus Floradix 84 tabliet
5 / 2x
Ak uzivate tekutu formu Floradix od zn.Salus, toto je perfektna varianta na cesty. Jedine negativum je, ze necitite prijemnu chut ako ma zelezo v tekutej forme od zn. Salus.
Recenzia produktu: Béres Pharmaceuticals Béres Drops Plus 30 ml
5 / 2x
Berešove kvapky vďaka veľkému množstvu potrebných minerálov zvýšia chuť do jedla "nejedákom".
Recenzia produktu: Webber Naturals Železo 25 mg cps 1x 90 kapsúl
5 / 2x
nemohu hodnotit , protože nebyl na skladě
Hore

Ako naše telo železo získava?

Železo získavame zo stravy. Denne skonzumujeme približne 10-50 mg železa, čo by teoreticky malo stačiť pre doplnenie dennej dávky. Lenže! Z tohto množstva vstrebe naše telo iba 10-15%. Lepšie sa nám absorbuje z mäsa než zo zeleniny, pretože rastlinná strava obsahuje látky, ktoré spoločne so železom vytvoria nerozpustné a nevstrebateľné chemické zlúčeniny. Preto je veľmi dôležité, aby vegetariáni dopĺňali železo aj iným spôsobom ako z rastlinnej stravy (pomocou doplnkov stravy). Vstrebateľnosť železa zlepšuje vitamín C (kyselina askorbová).

Ako sa prejavuje nedostatok železa v tele?

Železo v našom tele ovplyvňuje kožu, svaly, vlasy, nechty, sliznice. Prvotné príznaky nedostatku železa tak môžete spoznať práve na nich. Koža vyzerá veľmi bledo a nezdravo. Nechty sa lámu, sú krehké a zle dorastajú. Objavujú sa ochorenia kože a slizníc. Ohromná únava môže byť tiež jedným z príznakov. U detí dochádza k poruchám rastu. Dlhodobý nedostatok železa potom môže viesť k metabolitickým poruchám a preťaženiu tela.

Čo robiť, keď mám podozrenie na nedostatok železa v tele?

Nedostatok železa v tele sa veľmi ľahko spozná z krvného obrazu. Ak teda máte podozrenie, že vaše ťažkosti môžu byť spôsobené práve týmto a nechcete zbytočne experimentovať, kontaktujte svojho praktického lekára a nechajte si urobiť krvný obraz.

Ako k strate železa v tele dochádza?

Pokles hladiny železa v tele má vždy nejakú príčinu:

  • Krvnú stratu
  • Nedostatočný príjem
  • Zlé vstrebávanie
  • Infekcie alebo chronické zápalové ochorenie

Za nízkou hladinou železa v krvi teda môže u žien stáť silná alebo príliš častá menštruácia, ale aj zápalové ochorenie čriev ako je Crohnova choroba alebo celiakia, prípadne poškodenie obličiek. Môžu sa tak prejavovať aj niektoré druhy rakoviny.

Má tehotenstvo a dojčenie vplyv na hladinu železa v krvi?

Áno. V tomto období je nutné príjem železa zvýšiť, pretože je potrebné aj pre dieťa. V žiadnom prípade si ho ale nedávkujte a nepredpisujte bez konzultácie so svojím lekárom. Bez obáv a porady môžete použiť kombinované vitamíny pre tehotné a dojčiace, kde je železo tiež obsiahnuté.

Ako sa prejavuje nadbytok železa v tele?

Trápi vás hnačka, vracanie, prípadne hnačka alebo zvracanie s prímesou krvi? Potom by na vine mohol byť nadbytok železa. Rovnako ako pri zvýšenom počte bielych krviniek v tele.

Čo znamená vysoká hladina železa v krvi?

  • Predávkovanie železom - železom sa predávkovať možno, ale je to pomerne vzácne. Na vysokú hladinu železa v tele človeka väčšinou upozornia tráviace ťažkosti alebo čierna stolica
  • Intoxikáciu
  • Zvýšený rozpad červených krviniek (erytrocytov)
  • Niektoré pečeňové ochorenia
  • Hemochromatóza - dedičné metabolické ochorenie, kedy je vstrebávanie železa v čreve zvýšené a to sa potom ukladá v tele, najmä v pečeni, v ktorom následne zlyhávajú orgány

Produkty z kategórie Železo sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Železo zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Železo sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších.