Ako vybrať správny výživový doplnok?

Potraviny, ktoré jeme, nie vždy obsahujú všetky potrebné živiny, ktoré naše telo potrebuje na efektívne fungovanie. Výživové doplnky sú preto v súčasnosti nevyhnutnosťou – dodávajú telu látky, ktoré mu chýbajú aj z dôvodu znečistenia pôdy, úbytku prírodných minerálov alebo pridávania chemikálií do potravín, ktoré môžu spôsobiť aj rôzne civilizačné ochorenia.

Ako poznám tie najlepšie výživové doplnky?

Obrovské množstvo výrobcov dnes na trhu ponúka tie najrôznejšie varianty výživových doplnkov. Ako si však vybrať tie správne výživové doplnky pre seba? Pri výbere je potrebné dbať na zloženie, kvalitu výrobkov a tiež ich vstrebateľnosť. V prípade zloženia výživových doplnkov je vhodné sledovať množstvo použitej účinnej látky. Bonusom môže byť aj certifikát kvality alebo biologického poľnohospodárstva.

Doplňky stravy
Doplňky stravy

Čo na imunitu?

Imunitný systém zodpovedá spôsobu nášho životného štýlu. Ak dôjde k oslabeniu alebo porušeniu imunitného systému je na mieste ho podporiť. Medzi najlepší výživový doplnok na imunitu patrí ten s postupným uvoľňovaním, ktorý pomáha podporovať normálnú funkciu imunity, no tiež znižuje únavu a vyčerpanie. Najčastejšie používané látky v potravinových doplnkoch na imunitu sú vitamín C, vitamín D, echynacea a kyselina listová. Nechýbajú ani bylinky alebo iné plody prírody.

Doplňky stravy

Čo na kĺby?

Pre sedavý životný štýl a nedostatok pohybu je dnes potrebné vyživovať aj textkĺby a šľachy. Výživové doplnky na kĺby však tiež potrebujú športovci, ktorí ich namáhajú zvýšenou záťažou. O zdravie kĺbov, väzov a šliach sa postarajú vitamín D, vápnik a omega-3 mastné kyseliny. Najlepší výživový doplnok na kĺby je ten, ktorý ich nielen pomáha regenerovať, no tiež im navracia elasticitu a vytvára kolagén na normálnu funkciu kostí a chrupaviek. Plusom môže byť pôvod z organického poľnohospodárstva, ktoré vylučuje prítomnosť umelých hnojív a chémie.

Aké výživové doplnky užívať?

Než kúpite výživový doplnok, dobre sa zamyslite, na čo presne doplnok potrebujete. Ideálne je zistiť, ktorá účinná látka najlepšie uspokojí vaše potreby. Potom už len vyberte výživový doplnok, ktorý sa zložením účinných látok najviac približuje odporúčanej dennej dávke.

Každý človek má iné špecifické potreby, súvisiace s jeho zdravotným stavom. Veľa výživových doplnkov sa špecializuje na konkrétne zdravotné problémy a ťažkosti, ako sú napríklad oslabená imunita,, problémy s krvným obehom (napr. kŕčové žily) alebo srdcové ťažkosti.

Doplňky stravy
Doplňky stravy

Prečo užívať vitamíny?

Vitamíny a minerály sú najčastejšie užívané výživové doplnky. Výskumy preukázali, že dnes už každému človeku chýba aspoň jeden stopový prvok. Súvisí to aj s možnými civilizačnými ochoreniami dnešného sveta. Pociťujeme problémy so srdcom a kosťami, dochádza k zníženiu fyzickej a intelektuálnej výkonnosti alebo sa objavujú príznaky anémie. Preto je potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky pravidelne dopĺňať a ich význam nepodceniť. Na pomoc imunitnému a tráviacemu systému nám slúžia tiež probiotiká a laktobacily, ktorých prítomnosť pomáha pri trávení a bráni množeniu škodlivých baktérii.

Prečo dávať prednosť kapsulám pred tabletami?

Ako vyberať formu podania výživového doplnku? V prípade tabliet sa v procese výroby stráca množstvo živín, preto odborníci odporúčajú vyberať si kapsule. Tie totiž často obsahujú špeciálne látky, ktoré „dopravujú“ produkt tam, kde je jeho prítomnosť práve potrebná. Okrem toho kapsuly sa obvykle lepšie vstrebávajú a nedráždia žalúdok toľko ako tvrdé tablety. Výnimkou z tohto „pravidla" je vitamín B12, ktorý sa podáva výhradne vo forme potiahnutých tabliet, inak by jeho účinky zničili žalúdočné kyseliny. Všeobecne je vždy lepšie vyberať kapsuly z rastlinných zdrojov ako so želatínou.

Prírodné výživové doplnky a ich výhody

Prírodná medicína je ten najlepší balzam pre telo aj dušu. Nielen lieči, ale aj uzdravuje a jej moc sprevádza človeka už od nepamäti. Prvým hlavným dôvodom, prečo nakupovať 100 % čisté prírodné produkty je fakt, že pochádzajú z čisto ekologických, nezamorených a prírodných oblastí, kde sa pri ich výrobe zachovávajú všetky potrebné normy a štandardy.

Výrobky sú okrem toho od renomovaných výrobcov, ktorí vám poskytujú všetky potrebné informácie o zložení, teda kvalite produktu. Tým vám garantujú obsah účinných látok.

Doplňky

Aké výživové doplnky sú vhodné pre športovcov?

Keď si organizmus zvyká na fyzickú záťaž pri pravidelnom tréningu, prirodzene si za týchto okolností žiada vyšší prísun vitamínov a minerálov. Nevyhnutnými výživovými doplnkami na energiu športovcov a ich regeneráciu sú horčík, vitamín C, zinok, vitamín D a tiež vitamín B12. Športová výživa by mala byť pestrá a bohatá na vitamíny a minerály.

Starostlivosť o kĺby, chrupavky a kosti veľmi často podceňujeme a zvyčajne ju začíname riešiť až s prichádzajúcimi problémami. V prípade problémov je potrebné siahnuť po vitamínoch na kĺby pre športovcov, ktoré kĺbom, šľachám a chrupavkám dodávajú potrebný kolagén.

Doplňky
Doplňky

Ako na domáce cvičenie

Väčšina športovcov trénuje aj doma, a to nielen v čase koronavírusu. V tomto období sa však viac rozmohol spôsob cvičenia online. Pilulka ponúka aj niekoľko druhov podložiek na cvičenie alebo gúm na cvičenie, ktoré pri domácom tréningu nesmú chýbať. Svoj výkon môžete podporiť tiež suplementmi, ako sú proteíny, L-karnitín alebo glutamín.

Aký výživový doplnok pomáha na vlasy?

Najlepší výživový doplnok na vlasy vyživuje nielen samotné vlasy, ale tiež ošetruje pokožku hlavy a napomáha pri vypadávaní vlasov. Jednou z kľúčových živín pre zdravie vlasov je minerálny prvok zinok, ktorý sa postará nielen o zdravý rast vlasov, pevnosť a lesk, ale tiež má priaznivý vplyv na kvalitu nechtov a kože.

Na rast a kvalitu vlasov sú dôležité aj ďalšie prvky – napr. horčík, draslík, fosfor, selén, železo, vápnik a sodík. Proti lámaniu vlasov Pilulka ponúka biotín, ktorý patrí do skupiny vitamínov B (vitamín B7). Funguje ako stavebný materiál buniek a vlasom dodáva potrebný keratín, ktorý je stavebným proteínom pre zdravé a krásne vlasy.

Doplňky

Aké výživové doplnky pomáhajú na chudnutie?

Bohužiaľ, výživové doplnky samy o sebe nemajú takú moc, aby vám zaručili vysnívanú postavu, ale s úpravou jedálnička, trochou pohybu a dostatočným pitným režimom sú skvelým pomocníkom na chudnutie. Najlepší výživový doplnok na chudnutie obsahuje výťažky zo zelenej kávy, bobúľ acai berry, zeleného čaju alebo guarany.

Čo sa týka športov – od behu alebo aerobiku až po tanec či silové cvičenie – všetky tieto športy pomáhajú zdravému chudnutiu. Je však potrebné nezabúdať na správnu diétu, ideálne doplnenú detoxikáciou organizmu a s tým spojeným odvodnením.

Doplňky
Doplňky

Čo ďalšie pomáha na chudnutie?

Z výživových doplnkov slúži napríklad jablčný ocot na znižovanie chuti do jedla, zabraňuje v hromadeniu tukov a podporuje ich spaľovanie, a to hlavne v oblasti brucha. Ďalším obľúbencom je látka L-karnitín. Je skvelým pomocníkom pri spaľovaní tukov, znižuje únavu a potláča chuť do jedla. Sladkovodná riasa spirulina, ktorá patrí medzi superpotraviny, posilňuje imunitný systém, stabilizuje hladinu cukru v krvi a dodáva energiu pri fyzickej záťaži.

Aké vitamíny brať na imunitu?

Výživových doplnkov, ktoré obsahujú látky prispievajúce k normálnej funkcii imunitného systému, je nepreberné množstvo. Je potrebné si vedieť vybrať ten najlepší výživový doplnok na imunitu. Najčastejšie sa vyskytujúce látky v nich sú napríklad vitamín C, vitamín D a kyselina listová. Z liečivých rastlín nám pri prechladnutí pomáha napríklad echinacea, ktorá nielen posilňuje imunitný systém, ale je tiež účinným antioxidantom a má protizápalové účinky.

Rakytník je tiež jedným z najlepších výživových doplnkov na imunitu – obsahuje až 10× viac vitamínu C ako pomaranče. Medzi medicinálne a vitálne huby, ktoré napomáhajú našej imunite patrí napríklad hliva ustricová alebo huba reishi, ktorá je v čínskej medicíne nazývaná „hubou nesmrteľnosti“.

Doplňky

Vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch a čo to znamená?

Každý z vitamínov má svoju jedinečnú a nenahraditeľnú funkciu. Keďže si telo nie je schopné samo produkovať všetky potrebné vitamíny na zaistenie bežných fyziologických potrieb, musíme si ich získavať zvonku, najčastejšie z potravy. Vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú v telesných tkanivách a tým sú v tele ľahšie skladovateľné ako vitamíny rozpustné vo vode. Môžu zostať v tele ako rezervy aj niekoľko dní a niekedy aj mesiacov. Patria sem vitamíny A, D, E a K. Vstrebávajú sa črevným traktom pomocou tukov alebo lipidov.

Vitamíny rozpustné vo vode nezostanú dlho v tele. Telo ich nemôže skladovať a rýchlo sa vylúčia močom. Patria sem vitamín C a všetky vitamíny skupiny B, teda B-komplex.

Doplňky

Ako vybrať správny vitamín?

Čo z toho vyplýva pre nás? Vo vode rozpustné vitamíny potrebuje telo dopĺňať častejšie, preto sa odporúča pravidelne užívať výživové doplnky s obsahom vitamínu C a B-komplexu. Avšak je potrebné dať si pozor na vitamíny rozpustné v tukoch, pretože ich nadbytok môže byť pre nás až toxický.

Aký je rozdiel medzi výživovými doplnkami a voľne predajnými liekmi?

Pre spotrebiteľov býva často ťažké sa vyznať v záplave výrobkov dostupných v lekárňach „bez lekárskeho predpisu“ a najmä spoľahlivo odlíšiť dva základné typy týchto výrobkov – výživové doplnky a lieky. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma produktmi je uvedenie účinnosti. Lieky majú odborne posudzovanú účinnosť, ktorá je takto 100 % deklarovaná.

V prípade výživových doplnkov je účinnosť uvedená na obale len informačná, pochádzajúca od výrobcu. Účinok výživových doplnkov teda nemôže byť označený ako prevencia, liečba alebo vyliečenie ľudských ochorení, na rozdiel od liekov.

Doplňky

Ako začať zdravý životný štýl?

Nech už sú váš zdravotný stav, kondícia, vek alebo rodinná situácia akékoľvek, vždy existuje nejaký priestor na zlepšenie. Prinášame vám 5 krokov ako začať zdravší životný štýl.

Doplňky

1. Pravidelný pohyb

Telesné zdravie je jedným z najdôležitejších častí životného štýlu. Je potrebné zaradiť do svojich aktivít tiež šport, a to aspoň 3-krát týždenne. Začnite napríklad s prechádzkami a potom rozšírte obzory ďalej a určite pre seba nájdete vhodné cvičenie na zlepšenie fyzického zdravia. Nie je potrebné zabúdať tiež na pravidelnú relaxáciu.

Doplňky

2. Dostatok spánku

Ideálny spánok dospelého človeka trvá 7 – 8 hodín. Ak spíte menej a cítite únavu, telo dáva signály, že potrebuje energiu, a preto ju dopĺňajte energeticky bohatým jedlom, ako sú sladkosti. Práve tieto cukry často spôsobujú priberanie na váhe.

Doplňky

3. Nefajčite

Škodlivé je tiež pasívne príležitostné fajčenie, ktoré ničí pľúca, srdce, cievy aj žalúdok. Keď je to potrebné, neváhajte siahnuť tiež po liekoch na odvykanie od fajčenia alebo konzultáciách.

Doplňky

4. Zdravá výživa

Stravovanie nesúvisí len s jedlom, ale tiež s dostatočným pitným režimom. Koľko toho však denne vypiť? Odporúča sa piť minimálne 0,5 litra na každých 15 kg hmotnosti. Zdravá strava nemusí nevyhnutne znamenať striktné diéty. Do jedálnička je potrebné zaradiť ovocie a zeleninu, ktoré by mali tvoriť polovicu príjmu, a doplniť ich vhodnými bielkovinami a sacharidmi.

Doplňky

5. Psychika a stres

Osvojte si meditačné či relaxačné techniky, a to napríklad pomocou jogy. Psychické zdravie je rovnako dôležité ako pohyb a zdravá strava. Keď ste v strese, máte vyššiu tendenciu fajčiť alebo prejedať sa.

 

Autor článku

Samuel Černý

Záujem o témy ohľadom zdravia sa ma držia už od strednej školy. Na univerzite som sa začal venovať aj písaniu článkov a obe činnosti spájam dohromady už 4 roky. Okrem práce rád trávim čas v prírode alebo chodím s kamarátmi na stenu.

Všetky články od autora