Čo na kĺby?

klby, zdravé, starostlivosť

Ako vybrať prípravky na kĺby

Starostlivosť o kĺby, chrupavky a kosti veľmi často podceňujeme a zvyčajne ju začíname riešiť až s prichádzajúcimi problémami. Starať by sme sa o ne mali dopredu a myslieť na ne pri každej väčšej záťaži. Predsa len nám počas celého života slúžia a vykazujú obrovskú službu. Rôzne kolagény a výživy na kĺby však nie sú spásou a univerzálnym liekom na poničené kĺby. Výživa na kĺby, masti na kĺby a ďalšie prípravky sú dnes bežne dostupné, napríklad u nás na Pilulka.sk.

strava, kĺby, doplnky

Doplnky stravy na kĺby

Komplexná starostlivosť o kĺby, kosti a šľachy je dôležitá na zachovanie ich dobrého stavu a funkčnosti. Naše kĺby zaťažujeme po celý život, hlavne ak vedieme aktívny životný štýl a radi športujeme. Výmenou by sme im mali poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť a výživu. Z množstva prípravkov môžeme voliť formu pre nás najvhodnejšiu, napríklad prípravky vo forme želatíny, tabliet, čistý bioaktívny kolagén alebo sypké prípravky.

šport, výživa, kĺby

Športová výživa na kĺby

Prípravky na kĺby sú obľúbené hlavne u aktívnych športovcov, ktorí svoje kĺby nadmerne zaťažujú a tým rýchlejšie opotrebovávajú. Aby sa vyhli nepríjemným bolestiam a obmedzovaniu v pohybe, je dobré brať kĺbovú výživu preventívne. Účinné látky zvyšujú odolnosť chrupaviek voči tlaku a udržiavajú pružnosť a pohyblivosť kĺbov.

liek, klouby, výživa

Lieky na kĺby

Starostlivosť o kĺby zabezpečuje široká škála produktov. Či už máme kĺby poničené a trápia nás bolesti, zápaly kĺbov alebo bolesť svalov, na pomoc pribehnú Kamzík, Alavis alebo Klokan. Je dokázaný priaznivý účinok vitamínu C na naše kĺby, obsiahnutý v každom kvalitnom produkte spoločne so želatínou a kolagénom.

výživa, produkt, klby

Ako vybrať kĺbovú výživu

Vybrať presný a správny prípravok na prevenciu a výživu kĺbov a kostí nie je jednoduché. Dôležité je však zloženie kĺbového prípravku. Pre naše kosti, kĺby a chrupavky je dôležitá každá zo spomínaných látok, najlepšie je teda užívať ich niekoľko dohromady. Obľúbenými prípravkami sú Kamzík, Alavis, Klokan a ďalšie. Okrem potravinových doplnkov môžeme bolesť a opuchy zmierniť aj účinnou masťou na kĺby, nech už nás trápia bolesti kĺbov rúk alebo nôh.

kolagén, klby, výživa

Kolagén na kĺby

Kolagén je vo vode rozpustná živočíšna bielkovina – skleroproteín. Ide o základnú stavebnú hmotu všetkých spojivových a väzivových tkanív. S pribúdajúcim vekom sa schopnosť tvoriť kolagén stráca a je potrebné ho dopĺňať na správne fungovanie kĺbov, kostí a svalov. Možno ho pridávať aj do bežného jedla. Odporúčaná denná dávka je 13 g. Užívať sa dá prakticky bez časového obmedzenia. Ide o úplne prirodzenú látku pre telo.

glukozamín, chrupavky, kosti

Glukozamín sulfát

Stavebnou látkou na tvorbu väzivového tkaniva je glukozamín sulfát. Vyskytuje sa vo forme stabilných solí (síran a chlorid) alebo ako N-acetylglukozamín. Je súčasťou liekov a doplnkov stravy, ktoré sa užívajú hlavne pri bolestiach a zápaloch pri artróze. Ide o telu vlastnú látku nazývanú ako „kĺbová výživa“ vo forme kyseliny hyalurónovej.

chondroitin, šlachy, prevencia

Chondroitín sulfát

Chondroitín sulfát je najviac zastúpený v štruktúrach medzibunkovej hmoty chrupaviek, v ktorých podporuje tvorbu kolagénu. Pôsobí proti starnutiu kĺbov a taktiež má protizápalové účinky. Plný priaznivý účinok chondroitínu sa prejaví zhruba po dvoch mesiacoch užívania a trvá ešte niekoľko nasledujúcich týždňov. Chondroitín sulfát sa vyskytuje aj v ostatných spojivových tkanivách. Priemyselne sa získava extrakciou chrupaviek (hovädzích, bravčových).

MSM – Metylsulfonylmetán

MSM sa odporúča ako doplnok liečby pri zápalových ochoreniach kĺbov, tlmí bolesť a znižuje opuchy. MSM sa tiež stará o stav našich kĺbov, svalov, šliach, chrupaviek, kože a vlasov. Neovplyvňuje však stuhnutosť kĺbov. MSM je vhodný pre každého, kto dbá na prevenciu zranenia kĺbov a kostí. Bežná denná odporúčaná dávka je v rozmedzí medzi 3–6 g.

Extrakt z boswellie serraty

Protizápalové účinky z extraktu z boswelie sú preukázateľne porovnateľné so synteticky vyrábanými liekmi. Boswellové kyseliny, získavané zo stromu pod slovenským názvom kadidlovník (Boswellia serrata), sú hlavnou zložkou extraktu zmierňujúceho bolesti kĺbov a ich stuhnutosť . Extrakt blahodarne pôsobí na osteoartrotické prejavy a pôsobí priaznivo pri všetkých chronických zápalových ochorení. Okrem kĺbových problémov sa tento extrakt používa aj pri liečbe astmy či zápalových ochorení čriev práve pre svoje protizápalové účinky.

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je endogénny polysacharid, ktorý sa nachádza hlavne v koži, kostiach, kĺboch a medzistavcových platničkách. Zmierňuje trenie kĺbov o seba a zlepšuje ich schopnosť tlmiť nárazy. Zvýšená fyzická aktivita môže byť príčinou poškodzovania chrupaviek a ubúdania kĺbovej tekutiny. Aplikáciou kyseliny vieme vrátiť jej množstvo na pôvodnú hodnotu. Jednorazová indikácia vo forme kvapiek na vnútorné použitie zvyšuje hydratáciu, pružnosť a silu pokožky, zvlhčuje zvnútra von a zaisťuje normálnu funkciu kĺbov.

Vitamíny na kĺby

Aby kĺby neboleli, zvoľte pestrý jedálny lístok. Okrem kolagénu a ďalších látok zaraďte do stravy vitamíny C a E. Napríklad vitamín C podporuje vlastnú tvorbu kolagénu a napomáha správnemu formovaniu chrupaviek a väzív. Najviac „céčka“ obsahujú šípky, z bežne dostupnejšieho ovocia čierne ríbezle, kivi a jahody. Zo zeleniny hlavne brokolica a červená paprika. V prípade, že váš jedálniček je chudobnejší na ovocie a zeleninu, užívajte kĺbové prípravky, ktoré doplnia kĺbovým chrupavkám nielen tak potrebné vitamíny, ale tiež kolagén a vápnik.