jak zhubnout

Ako schudnúť

Zhoďte kilá a sformujte svoju postavu

Chudnutie nie je až taká veda. Poradíme vám ako naštartovať zdravý životný štýl a udržať si postavu svojich snov.

Základy zdravého chudnutia

Kalorický deficit

Prijímate menej kalórií ako spotrebujete, telo začne spracovávať tukové zásoby a zhadzovať váhu.

Zdravý jedálniček

Superpotraviny, fitness výživové doplnky a rady na tvorbu vyváženého jedálnička.

Pravidelný pohyb

Cvičenie, beh? Pohyb vám pomôže nielen s chudnutím, ale aj s formovaním postavy.

oddělovač

Kalorický deficit a redukčné diéty

Kalorický deficit docielite tým, že máte menší príjem kalórií, ako je telo schopné spotrebovať. A na čo je to vlastne dobré? Tým, že prijímate menej kalórií ako spotrebujete, telo začne spracovávať tukové zásoby a zhadzovať váhu. Príjem kalórií je pre každého individuálny a je možné ho správne určiť výpočtom. Potom si podľa koeficientu, ktorý zodpovedá vášmu celkovému zaťaženiu, nastavíte príjem kalórií. Cieľom je vyvážený príjem potravy, tak aby ste mali energiu na celý deň. Zaujíma vás táto téma? Viac sa dozviete v článku Nejlepšie redukčné diéty.

spalovače tuků, prášky na hubnutí

Spaľovače tukov, čiže tablety na chudnutie

Občas len diéta nestačí, potom prichádzajú na rad výživové doplnky, ktoré vám chudnutie uľahčia. Spaľovače tukov fungujú na princípe navýšenie výdaja energie organizmu. Alebo zlepšujú využitie energie z tukov a tým podporujú ich spaľovanie. Môžete siahnuť aj po prírodných výživových doplnkoch, ktoré obsahujú aktívne látky na podporu metabolizmu. Ovplyvňujú chuť do jedla a podporujú vylučovanie vody.

oddělovač

Čo obsahuje jedálniček na chudnutie

Ideálny jedálniček na chudnutie musí obsahovať dostatok vlákniny, tú získate z celozrnných obilnín, strukovín, orechov, semiačok a zeleniny. Snažte sa jesť pestro a vyskúšajte aj nové recepty. Poznáte napríklad výhody superpotravín? Sú to koncentrované zdroje cenných látok, ktoré podporujú zdravie, napr. goji, chia semienka, čučoriedky, ale aj kel. Doprajte si zdravé tuky, ako sú za studena lisované oleje, avokádo a vlašské orechy. Občas, napríklad za pár mesiacov, skúste detox, očistu tela od škodlivých látok vo forme čo najzdravšieho jedla a prísunu antioxidantov. Ak vás čaká náročný tréning, siahnite po výžive pre športovcov. Proteínové nápoje dodajú telu chýbajúce bielkoviny.

Fitness potraviny na zdravé maškrtenie

To, že držíte diétu neznamená, že si nemôžete dopriať niečo dobré, keď máte chudť na sladké. Fitness potraviny obsahujú vysoký podiel proteínov a súčasne málo kalórií. Vo fitness potravinách nájdete široký výber výborných tyčiniek bez zbytočných cukrov a lákavé orechové nátierky.

fitness potraviny, jídelníček na hubnutí
oddělovač

Športom k zdraviu a pevnejšej postave

Vďaka pravidelnému pohybu zhodíte nadbytočné kilá a tiež celkovo zlepšíte svoje zdravie. Trápi vás vysoký tlak? Už po mesiaci cvičenia môžete spozorovať zníženie krvného tlaku. A viete, že pri športovaní sa tvorí hormón šťastia endorfín? Takže keď chcete s cvičením začať, bude pre vás jednoduchšie tréning dokončiť. Bonus na záver: pravidelné cvičenie zlepšuje aj duševné zdravie.

fitness pomůcky, sportovní potřeby

Fitness pomôcky a športové potreby

Domáca posilňovňa nemusí zabrať celú izbu. Na kvalitný tréning vám stačí aj pár športových potrieb. Základom je podložka na cvičenie. Na rýchlostné typy tréningu sa hodia odporové gumy a posilňovacie kolieska. Pri rehabilitačnom cvičení využijete balančné podložky a gymnastické lopty. Už aj samotným sedením na lopte stabilizujete chrbticu a tým, že neustále musíte vyrovnávať ťažisko, nenásilne posilňujete chrbtové svaly.

oddělovač

Beh a chudnutie – ako z behania získať čo najviac?

 • Efektívny tréning musí trvať aspoň 30 – 40 minút
  Aby telo vôbec začalo spaľovať tuky, je nutné športovať aspoň pol hodiny. Pustite si do slúchadiel na behanie svoj obľúbený playlist a uvidíte, že vám čas rýchlo utečie. 
 • Strážte si tep
  Pokiaľ chcete vďaka behaniu hlavne schudnúť, potrebujete, aby telo spaľovalo tuky. K tomu dochádza pri stredne vysoké tepovej frekvencii. Jednoducho povedané, nebežte na maximum! Pri vysokej tepovej frekvencii telo siaha do sacharidových zásob. To nie je pre chudnutie vhodné a len sa rýchlo vyčerpáte. 
 • Zrýchlenie metabolizmu vďaka pravidelnej aktivite
  V kombinácii so zdravým jedálničkom môžete pozorovať prvé výsledky už po mesiaci behania.
 • Rozložte záťaž a šetrite svoje kĺby
  Striedajte beh aj s ďalšími športmi, ako sú cyklistika, plávanie, joga a ďalšie preťahovacie cvičenia.

Slúchadlá na behanie

Športové a inteligentné hodinky

Športové hodinky sú skvelý pomocník pri behaní. Zvlášť meranie tepu využijete na efektívny tréning. Ak chcete schudnúť, je dôležité vedieť, v akých tepových frekvenciách sa pri behu pohybujete. Kontrolujte svoje hodnoty v priebehu celého tréningu a ak treba, spomaľte či zrýchlite, aby ste sa po celý čas behu mali tep na 80 %. Tak spaľujete maximálne množstvo tuku. Hodinky vám tiež počas tréningu počítajú vzdialenosť a merajú rýchlosť.

sporttester, chytré hodinky
ako schudnut

Autor článku

Ivan Novák

Dlhodobo sa venujem písaniu o zdravotníckej tematike, predovšetkým o príznakoch a liečbe chorôb, ktoré čitateľom prináša dôležité informácie. Okrem písania mám vášeň pre šport - beh, plávanie a cyklistiku. Verím, že kombinácia mentálnej a fyzickej aktivity je kľúčom k udržaniu rovnováhy a sviežej mysle.

Všetky články od autora