Ako sa zbaviť nádchy

 

 

Čo pomáha proti nádche, rýchlo a účinne

Kašeľ a upchatý nos, všetci to poznáme. Poradíme vám, ako vyliečiť nádchu a uľaviť typickým ťažkostiam, ktoré spôsobuje. Klasickým riešením sú lieky proti všetkým aspektom prechladnutia: na zníženie teploty a bolesti hlavy, nosové spreje na uvoľnenie dýchacích ciest alebo pastilky proti bolesti hrdla. Keď je však vaša nádcha sezónna a spojená s poletujúcimi peľmi, potom radšej siahnite po liekoch proti alergii. Nezabudnite však na posilnenie svojej imunity, aby u vás nádcha nikdy netrvala veľmi dlho. Preto si doplňte vhodné vitamíny alebo poznajte silu superpotravín – nádcha už vás len tak nezdolá.

Čo je nádcha a ako sa prejavuje?

Bežne sa s nádchou (odborne respiračnou virózou) stretávame niekoľkokrát do roka. Spôsobujú ju vírusy a patrí medzi príznaky bežného prechladnutia. Nádcha spolu s kašľom sú najčastejším ochorením ako detí, tak aj dospelých. Je nákazlivá a postihuje predovšetkým nos a hltan, môže sa však vyskytnúť aj škrabanie a pálenie v hrdle, kašeľ, bolesť hlavy, hlieny, únava, ale aj zvýšená teplota. Vlna prechladnutia prichádza prevažne v chladných mesiacoch a samotná nádcha trvá bežne 3 až 5 dní.

Hlavné príznaky nádchy

Hlenovitá sekrece

Hlienovitá sekrécia

Kýchání, kašel

Kýchanie alebo kašeľ

Ucpaný nos

Upchatý nos a zhoršenie priechodnosti

bolest v krku, bolest ucha

Slzenie, bolesť ucha alebo v krku

Rýchla úľava a liečba nádchy

Spoľahlivé a rýchle riešenia, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Lieky proti nádche účinne uľavia od všetkých príznakov, bolesti hlavy a tiež znižujú teplotu. Aby však tieto prípravky mohli efektívne pôsobiť, nezabudnite dodržiavať pitný režim a odpočívať.

nachlazení, rýma

Ako liečiť nádchu?

Liečba nádchy sa líši v závislosti od toho, aký typ vás trápi. Druhy nádchy sa líšia v zásade podľa toho, čo je ich spúšťačom. Efektivita vašej liečby sa preto odvíja aj podľa toho, či dokážete správne určiť, o ktorý typ ide. Neplatí totiž, že všetko vyrieši sprej do nosa.

Akútna nádcha

Akútna nádcha začína nepríjemným pálením a suchosťou v nose a nosohltane. Do 24 hodín nastupuje vodnatá až hlienovitá sekrécia. Tento druh nádchy nie je nebezpečný, na úľavu vám postačia nosové kvapky alebo spreje, vďaka ktorým spľasnú opuchnuté nosové sliznice.

akutní rýma
chronická rýma

Chronická nádcha

Toto zápalové ochorenie nosovej sliznice sa opakovane vracia a môže trvať dlhšie ako tri mesiace. Chronickú nádchu spôsobuje najčastejšie alergia, ale aj hormonálne zmeny v tele, polypy na sliznici alebo ju môže spôsobiť aj nadmerné používanie kvapiek do nosa. Aby ste sa zbavili chronickej nádchy, najskôr musíte identifikovať spúšťače – a tých je naozaj veľa. Preto sa poraďte s praktickým lekárom a eliminujte možné príčiny postupne.

Senná nádcha

Ide o alergickú reakciu na prach, pele, srsť, plesne, roztoče a ďalšie alergény, ktoré telo zle znáša a bráni sa alergickou reakciou. Senná nádcha sa najčastejšie vyskytuje na jar a v lete, nazýva sa sezónnou nádchou, alebo môže prebiehať neustále, vtedy ide o chronickú nádchu. Okrem nádchy môžete mať aj podráždené oči, proti ktorým pomôžu očné kvapky. V tomto prípade je dôležité vyhýbať sa kontaktu s alergénom, pokiaľ je to možné. Na sennú nádchu je vhodné použiť kvapky alebo spreje do nosa proti alergii, kortikoidy alebo perorálne antihistaminiká.

senná rýma, alergická rýma

Zodac 10 mg 7 tabliet

Môžete mať už dnes

Zyrtec alergie 10 mg, 7 tabliet

Môžete mať už dnes

Allergodil aer nas 5 ml

Môžete mať už dnes
4,20 €
Livostin 0,5 mg/ ml očné kvapky 4 ml

Livostin 0,5 mg/ ml očné kvapky 4 ml

Môžete mať už dnes

Čo je to zadná nádcha?

Zadná nádcha je zápal vedľajších nosových dutín a nosohltanu. Nosné dierky sú upchaté a je nemožné sa vysmrkať, v dutinách pociťujete tlak a môžete mať zaľahnuté uši. Ďalšími príznakmi sú bolesť hlavy a problémy s dýchaním. Zadnú nádchu spôsobuje neliečenie akútnej nádchy, alergickej nádchy alebo iného ochorenia. Často sa vyskytuje spolu s chrípkou. V prípade tohto typu nádchy sa riedi hlien, aby ľahšie odišiel z tela. Odporúča sa zvlhčovať vzduch, piť dostatok tekutín a nos preplachovať kanvičkou na výplach nosa.

rýma u novorozence

Nádcha u novorodenca

U malých detí sa nádcha vyskytuje celkom často. Našťastie každá prekonaná infekcia zvyšuje obranyschopnosť dieťaťa. Na uľahčenie prekonania tohto ochorenia podávajte dieťaťu dostatok tekutín a vitamínov, zaistite mu spánok vo zvýšenej polohe pod hlavou a nos očisťujte nosovými sprejmi s morskou vodou alebo minerálmi podľa veku. Liečbu môžete podporiť aj vhodnými bylinkovými čajmi pre deti (harmanček alebo fenikel). V prípade horúčky podávajte lieky s paracetamolom alebo ibuprofénom.

Žltá nádcha

Žltá nádcha

Žltá farba hlienu znamená infekciu, spôsobujú ju biele krvinky. Na základe rozboru krvi lekár dokáže zistiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Najčastejšie však choroba prepuká do bakteriálnej infekcie. Na tento druh nádchy sú vhodné antibiotiká, preto navštívte lekára.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Správny nácvik smrkania, každú dierku zvlášť, nenásilne. V praxi často vidíme, že deti nosový sekrét akoby nasávajú, čím sa zvyšuje riziko otitíd, zápal stredného ucha. Pri chronickej nádche sa osvedčujú preparáty, ktoré trvalo nosnú sliznicu očisťujú. Je to napríklad Vincentka v spreji, Sterimar – fyziologický roztok morskej vody v spreji. Tieto liečebné prípravky môžu byť aplikované do nosa dlhodobo. Sterimar obohatený Cu je určený na obdobie exacerbácie zápalu, môže sa užívať 14 dní.“

Zelená rýma

Zelená nádcha

Zelená farba hlienu znamená silnú infekciu. Organizmus sa snaží bojovať a nasadzuje silnejšie zbrane. V prípade bolesti hlavy, horúčky, svetloplachosti či nevoľnosti môže ísť o zápal vedľajších nosových dutín. Ak vám nosové kvapky a spreje nepomôžu po 7 – 12 dňoch, navštívte svojho lekára.

Čo znamená bolesť ucha pri nádche?

Občas sa počas prechladnutia stáva, že zápal nosohltana naruší tlak v stredouší. To vyvoláva bolesť, ale aj pukanie, praskanie a pocit zaľahnutého ucha. Keď sa prechladnutie vylieči, bolesť by mala odznieť sama. Ak sa však čokoľvek zhorší a pridajú sa ďalšie príznaky (bodavá bolesť v uchu, výtok, zvýšená teplota), môže ísť o veľmi bolestivý zápal ucha, pri ktorom by mal zasiahnuť lekár.

rýma

Prevencia nádchy a alternatívne metódy na úľavu

Keď sa zameriate na posilnenie obranyschopnosti svojho organizmu, môžete prechladnutiu predísť. Na Pilulke nájdete aj ďalšie možnosti, ako nádche úspešne čeliť a uľaviť častým problémom aj bez klasických liekov.

nachlazení, vitamíny, bylinky

Bylinky a vitamíny proti prechladnutiu

Klasickou prevenciou nádchy je zvýšená dávka vitamínu C, pomôžu však aj rakytník, echinacea a vitamín D. Mierne prechladnutie možno liečiť aj pomocou byliniek. U nás nájdete bylinné sirupy proti kašľu, prírodné pastilky a bylinné extrakty.

Posilnenie imunity superpotravinami

superpotravi­nách, ako sú napríklad obľúbené riasy chlorela a spirulina, nájdete v jednej tabletke celú škálu vitamínov a minerálov. Môžete tak užívať multivitamíny úplne prírodnou cestou. Pretože sú také bohaté na živiny, využívajú sa aj pri detoxikácii organizmu.

posílení imunity, chlorella, spirulina
alergická rýma, alergie

Príprava na sezónnu alergickú nádchu

S alergiou na pele vás sezónna nádcha zrejme neminie. Môžete sa však pripraviť. Prezrite si náš kalendár alergika, kde sa dozviete, aké alergény sú vo vzduchu v určitom mesiaci. Zásobte sa liekmi proti alergii a až vám bude neustále tiecť z nosa, použite nosový sprej. Ak vás predovšetkým trápi slzenie očí, majte v zásobe očné kvapky. Pravidelné užívanie liekov by však malo zmierniť všetky príznaky sennej nádchy.

Konvička na výplach nosa

Výplach nosových dutín je ďalším spôsobom, ako uvoľniť hlien a upchatý nos. Vyskúšajte túto metódu, ak ste napríklad citliví na bežne dostupné prípravky na uvoľnenie hlienu. Do vhodnej kanvičky sa používa jemne slaný roztok. Obľúbenou možnosťou sú prípravky do nosa s Vincentkou.

Konvička na výplach nosu

Doplnky liečby nádchy: homeopatiká a čaje

Užívanie homeopatík je tiež alternatívnou metódou prevencie prechladnutia. Hoci nepatria medzi spoľahlivé spôsoby liečby, môžu sa stať jej doplnkom. Homeopatiká pomôžu uvoľniť dýchacie cesty a navyše uľavia aj pri kašli alebo bolesti v krku. Rovnako tak môžete liečbu podporiť horúcim čajom.

 

Zdroje

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/condi­tions-and-diseases/rhinitis
https://www.mayoclinic.org/…syc-20351229
https://www.nzip.cz/clanek/810-ryma
 https://www.pediatriepropraxi.cz/…06/05/04.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.