Kalendář alergika
Už cítite jar vo vzduchu? Sláva. No len ak nie ste alergik. Začervenané slzavé oči, večne odretý nos od nádchy, škrabanie v hrdle a svrbenie kože. Romantika v prírode sa nekoná. Pripravte sa s nami na peľovú sezónu a nenechajte si jedno z najkrajších období v roku znepríjemniť.

Teplo prišlo skôr, tak to nepodceňte

Lieky na alergie

oči

Začervenané oči

Alergií je veľké množstvo a až polovica z nich sa prejavuje nepríjemným svrbením, pálením a začervenaním očí. Dochádza k opuchu očných viečok, slzeniu alebo chemóze (opuchnuté spojovky), ťažšie formy alergie vedú ráno v dôsledku opuchu až k zlepovaniu očí. Účinným riešením sú očné kvapky, ktoré pomôžu pri zápale aj alergii, schladiť podráždené očné okolie môžete tiež uhorkou a obkladmi z čierneho čaju.

Alergická nádcha

Alergická nádcha (ľudovo senná) je najčastejším prejavom alergie, nielen tej peľovej. Spúšťačom sú práve alergény – peľ, prach, zvieracia srsť a pod., ktoré sa vo väčšom množstve dostanú na nosovú sliznicu. Precitlivený organizmus na niektorý z alergénov spustí obrannú alergickú reakciu a chráni sa podobne ako pred vírusmi či baktériami.

nos
kopřivka

Začervenaná koža

Ďalšou častou alergickou reakciou je svrbenie a začervenanie kože na tele aj na tvári. Ide o neúčelnú a premrštenú reakciu organizmu na neškodný alergén. Môže sa prejaviť žihľavkou, dermatitídou alebo ekzémom. Ak viete, na čo ste alergický, najlepšou prevenciou je úplne sa vyhýbať konkrétnym alergénom, užívanie liekov na alergiu a ak už k tomu dôjde, svrbiace miesta neškriabte, používajte jemné mydlá a na úľavu mažte podráždené miesta dermálnymi gélmi.

celoroční alergie

V januári kraľujú lieska a jelša

Peľová alergia nie je výsadou iba jari, ale môže sa objaviť aj v priebehu januára, ktorý nie je práve typickým alergickým mesiacom. Vtedy zvyčajne začínajú ako prvé kvitnúť liesky, postupne sa pridávajú ďalšie dreviny (jelša, brezy a iné). Liesky nájdete v prírode ako divo rastúce aj šľachtené v záhradkách. Ako posledné, naopak, zakončujú peľovú sezónu traviny.

líska
olše

Február patrí jelši

Peľová sezóna začala. Od polovice februára kvitne jelša a vzhľadom na teplé počasie sa čoskoro môžu pridať aj breza a topoľ. Tieto dreviny obsahujú stredné až silné alergény a čakárne alergiológov sa začínajú plniť. Príznaky alergie navyše umocňuje teplé a suché počasie. Vyhýbajte sa prechádzkam pozdĺž vodných tokov a okrasným parkom, kde sa jelše často vysádzajú a patria k najčastejším peľovým alergénom.

V marci pozor na poletujúci peľ z brezy

V marci trápia alergikov hlavne pele zo stromov, konkrétne ide najčastejšie o brezu, dub, jalovec, brest, tis alebo topoľ. Asi najtypickejším a najdráždivejším alergénom na jar je breza. Vtedy dozrievajú jej peľové zrná, uvoľňujú sa do vzduchu a sú vetrom odnášané aj na väčšiu vzdialenosť od stromov. Preto sa mnoho alergikov čuduje, prečo im opúchajú oči a trápi nádcha, keď sa v okolí zrovna žiadny strom nenachádza.

bříza
vrba

Apríl patrí vŕbe

Jarná príroda sa definitívne prebúdza a čaruje svojou krásou. Najdráždivejším aprílovými alergénmi sú pele vŕby smútočnej a vŕby rakytovej. Zákerné sú predovšetkým jahňady týchto stromov, nazývané „mačičky“, ktoré si tak radi trháte domov do vázy. Kvitnú spravidla od marca do mája a v apríli dosahujú vrchol. Sú plné jemného, agresívneho peľu, ktorý vďaka jeho nízkej hmotnosti roznáša vietor do širokého okolia.

Máj – najobávanejší mesiac alergikov

Najnáročnejšími mesiacmi pre alergikov sú máj a jún. V tomto období rozkvitá množstvo stromov aj kríkov a príznaky peľovej alergie sú najsilnejšie. O tom vie svoje každý alergik. Potrápiť dokážu pele konkrétne z brezy, borovíc, javora, pagaštanu, vŕby či lipy. Medzi veľmi silné alergény patrí aj dub, ktorý hojne rastie v listnatých aj zmiešaných lesoch, ale nájdete ho aj vo väčších záhradách.

dub
bezinka

V júni ustupujú stromy, báza kraľuje

V júni doznievajú alergie na pele stromov, ale peľová sezóna zároveň graduje. Nastupuje kvitnúca báza, ktorá patrí medzi ďalšie silné alergény, taktiež začínajú kvitnúť byliny, trávy a dreviny. Práve čierna báza je hojne rozšíreným alergénom, pretože ide o okrasný ker, ktorý sa vyskytuje ako v záhradách, tak aj pri menej udržiavaných cestách, pri okrajoch lesov aj v mestských parkoch.

V júli pozor na žihľavu

V lete sú dreviny na ústupe a najaktívnejšie čo sa týka peľu sú práve byliny: trávy, skorocel, šťavel, žihľavovité, mrlíkovité, palina, chmeľ, ambrózia, pýr, reznačka, kostrava, medúnok, mätonoh, lipnica, timotejka, trstina a psiarka. Riziko prejavov alergie trvá prakticky celý mesiac. Suché, slnečné a veterné počasie alergikom paradoxne priťažuje, naopak, dážď vzduch prečisťuje od poletujúceho peľu. Medzi najčastejšie alergénne byliny patrí žihľava dvojdomá, s ktorou sa môžete stretnúť prakticky kdekoľvek. Počas teplých dní so zvýšenou aktivitou alergénov je teda lepšie zdržiavať sa doma a pokiaľ možno čo najmenej vetrať.

kopřiva
pelyněk

August – traviny sú na vrchole

Samý vrchol leta patrí rastlinám – najmä travinám a obilninám, ktoré vadia zhruba každému druhému peľovému alergikovi. Z byliniek na vás môžu veľmi agresívne pôsobiť hlavne palina a trávy z čeľade lipnicovitých. Kvitnú od mája až do septembra a len ťažko sa im vyhnete. Niektoré druhy paliny majú rady vodu, preto sa hojne vyskytujú pozdĺž riek a potokov. Medzi ďalšie augustové alergény z radov bylín patria ambrózia, harmanček, chmeľ, ďatelina, skorocel, žihľavovité, mrlíkovité, púpava alebo šťaveľ.

September patrí bylinkám

September je mesiacom, ktorý už alergikov toľko netrápi, napriek tomu niektorí nemajú pokoj ani na jeseň. Pele zo stromov prestali poletovať, stále však môžu alergikov potrápiť traviny, byliny alebo napríklad kukurica na poliach. Veľmi dráždivým jesenným alergénom je palina, ktorá patrí medzi silné alergény neskorého leta a práve začiatku jesene, alebo burina vznešeného mena: ambrózia. Okrem peľových alergénov myslite aj na nebezpečenstvo tzv. skrížených alergií. Najčastejšie ide o alergiu na koreňovú zeleninu a aromatické korenie (aníz, fenikel, rasca, ligurček a pod).

traviny
plísně

Október – príroda sa pripravuje na zimný spánok

Aj keď sa príroda pomaly chystá na zimný spánok, odkvitaním travín alergické obdobie nekončí. Hlavnými alergénmi jesene zostávajú burinaté byliny palina a ambrózia, z tráv už jedine tŕstie. Kým cez leto sa dostanú do popredia peľové alergie, na jeseň začnú hrať hlavnú úlohu plesne, ktoré sú v prírode stále a nevyhnete sa im ani doma. Ak viete, že ste silno alergický práve na plesne, vyhýbajte sa v tomto období prechádzkam po lese, kde je vlhké prostredie a plesniam sa tu mimoriadne darí. Doma či na chalupe dostatočne vetrajte. Podobne ako pele či plesne vás môžu rozhnevať aj roztoče. Dôležité je pravidelne prať a meniť posteľné obliečky, ktoré podľa vzoru našich babičiek nechávajte vyvetrať na slniečku, pokiaľ to ide.