Kalendář alergika
Už cítite jar vo vzduchu? Sláva. No len ak nie ste alergik. Začervenané slzavé oči, večne odretý nos od nádchy, škrabanie v hrdle a svrbenie kože. Romantika v prírode sa nekoná. Pripravte sa s nami na peľovú sezónu a nenechajte si jedno z najkrajších období v roku znepríjemniť.

Teplo prišlo skôr, tak to nepodceňte

Lieky na alergie

oči

Začervenané oči

Alergií je nespočetne veľa a až polovica z nich sa prejavuje nepríjemným svrbením, pálením a začervenanými očami. Dochádza k opuchom očných viečok, chemóze (opuchnuté spojivky), slzenie a pri ťažších formách alergie môže v dôsledku ťažkého opuchu dochádzať až k oslepovaniu očí po ráne. Účinným hrešením sú očné kvapky, ktoré pomôžu pri zápale a alergii, schladiť podráždené očné okolie môžete taktiež uhorkou a obkladmi z čierneho čaju.

Nakúpte na Pilulka.sk a získajte zdarma
svoj Kalendár Alergika do vrecka

Alergická nádcha

Alergická nádcha (ľudovo senná) je najčastejším prejavom alergie, nielen tej peľovej. Spúšťačom sú práve alergény – peľ, prach, zvieracia srsť a pod., ktoré sa vo väčšom množstve dostanú na nosnú sliznicu. Precitlivený organizmus na niektorý z alergénov spustí obrannú alergickú reakciu a chráni sa podobne ako pred vírusmi či baktériami.

nos
kopřivka

Začervenaná koža

Ďalšou častou alergickou reakciou je svrbenie a začervenaná koža na tele aj na tvári. Ide o neúčelnú a premrštenú reakciu organizmu na neškodný alergén. Môže sa prejaviť žihľavkou, dermatitídou alebo ekzémom. Ak vieme, na čo sme alergickí, najlepšou prevenciou je zcela sa vyhýbať konkrétnym alergénom, užívanie liekov na alergiu a pokiaľ už k tomu dôjde, svrbiace miesta neškrabte, používajte jemné mydlá a pre úľavu natierajte podráždené miesta dermatologický­mi gélmi.

celoroční alergie

V januári kraľujú lieska a jelša

Peľová alergia nie je výsadou iba jari, ale môže sa objaviť aj v priebehu januára, ktorý nie je práve typickým mesiacom na alergie. Vtedy zvyčajne začínajú ako prvé kvitnúť liesky, postupne sa pridávajú ďalšie dreviny (jelša, brezy a iné). Liesky nájdete v prírode ako divo rastúce aj šľachtené v záhradkách. Ako posledné naopak zakončujú peľovú sezónu trávy.

líska
olše

Február patrí jelši

Peľová sezóna začala. Od polovice februára kvitne jelša a vzhľadom k teplému počasiu sa čoskoro môže pridať aj breza a topoľ. Tieto dreviny obsahujú stredné až silné alergény a čakárne imunoalergológov sa začínajú plniť. Príznaky alergie navyše umocňuje teplé a suché počasie. Vyhýbajte sa prechádzkam pozdĺž vodných tokov a okrasných parkov, kde sa jelše často vysádzajú a patria k najčastejším peľovým alergénom.

V marci pozor na poletujúci peľ z brezy

V marci trápia alergikov hlavne pele zo stromov, konkrétne ide najčastejšie o brezu, dub, jalovec, brest, tis alebo topoľ. Asi najtypickejším a najdráždivejším alergénom na jar je breza. Vtedy dozrievajú jej peľové zrná, uvoľňujú sa do vzduchu a sú vetrom odnášané aj na väčšiu vzdialenosť od stromov. Preto sa mnoho alergikov čuduje, prečo im opúchajú oči a trápi nádcha, keď sa v okolí zrovna žiadny strom nenachádza …

bříza
vrba

Apríl patrí vŕbe

Jarná príroda sa definitívne prebúdza a čaruje svojou krásou. Najdráždivejším aprílovými alergénmi sú pele smutnej vŕby a vŕby rakytovej. Zákerné sú predovšetkým jahňady týchto stromov, nazývané „mačičky“, ktoré si tak radi trháme domov do vázy. Kvitnú spravidla od marca do mája a v apríli dosahujú vrchol. Sú plné jemného, agresívneho peľu, ktorý vďaka jeho malej hmotnosti roznáša vietor do širokého okolia.

Máj – najobávanejší mesiac alergikov

Najnáročnejším mesiacom pre alergikov je máj – jún. V tomto období rozkvitá rad stromov aj kríkov a príznaky peľovej alergie sú najsilnejšie. O tom vie svoje každý alergik. Potrápiť dokážu pele konkrétne z brezy, borovíc, javora, pagaštanu, vŕby či lipy. Medzi veľmi silné alergény sa radí aj dub, ktorý hojne rastie v listnatých aj zmiešaných lesoch, ale nájdeme ho aj vo väčších záhradách.

dub
bezinka

V júni ustupujú stromy, báza kraľuje

V júni doznievajú alergie na pele stromov, ale peľová sezóna zároveň graduje. Nastupuje kvitnúca baza, ktorá sa radí medzi ďalšie silné alergény, taktiež začínajú kvitnúť byliny, trávy a dreviny. Práve baza čierna je hojne rozšíreným alergénom, pretože ide o okrasný ker, ktorý sa vyskytuje ako aj v záhradách, tak aj u menej udržiavaných ciest, pri okrajoch lesov aj v mestských parkoch.

V júli pozor na žihľavu

V lete sú dreviny na ústupe a najaktívnejšie, čo sa peľu týka, sú práve byliny: trávy, skorocel, šťavel, žihľava, palina, zlatobyľ, vratič, slnečnica, čakanka, chmeľ, ambrózia, pýr, kukurica, lipnica, timotejka, trstina či psiarka. Riziko prejavov alergie trvá prakticky celý mesiac, suché, slnečné a veterné počasie alergikom paradoxne priťažuje, naopak dážď vzduch prečisťuje od poletujúceho peľu. Medzi najčastejšie alergénne byliny patrí žihľava dvojdomá, s ktorou sa môžeme stretnúť prakticky kdekoľvek. Počas teplých dní so zvýšenou aktivitou alergénov je teda lepšie zdržiavať sa doma a pokiaľ možno čo najmenej vetrať.

kopřiva
pelyněk

August – traviny sú na vrchole

Samý vrchol leta patrí rastlinám – najmä travinám a obilninám, ktoré vadia zhruba každému druhému peľovému alergikovi. Z byliniek na vás môže veľmi agresívne pôsobiť hlavne palina a trávy z čeľade lipnicovitých. Kvitnú od mája až do septembra a len ťažko sa im vyhnete. Niektoré druhy paliny majú rady vodu, preto sa hojne vyskytujú pozdĺž riek a potokov. Medzi ďalšie augustovej alergény z radov bylín sa radia ambrózie, harmanček, chmeľ, ďatelina, skorocel, púpava alebo šťaveľ.

September patrí bylinkám

September je mesiacom, ktorý už alergikov toľko netrápi, napriek tomu niektorí nemajú pokoj ani na jeseň. Peľ zo stromov skončili, stále však môžu rozhnevať traviny, byliny alebo napríklad kukurice na poliach. Veľmi dráždivým jesenným alergénom je palina, ktorý patrí medzi silné alergény neskorého leta a práve začiatku jesene alebo burinu vznešeného mena: ambrózie. Okrem peľových alergénov myslite aj na nebezpečenstvo tzv. Skrížených alergií. Najčastejšie ide o alergiu na koreňovú zeleninu a aromatické korenie (aníz, fenikel, rasca …).

traviny
plísně

Október – príroda sa pripravuje na zimný spánok

Aj keď sa príroda pomaly chystá na zimný spánok, odkvitnutím travín alergická éra nekončí. Hlavnými alergény jesene zostávajú burinaté byliny palina a ambrózie, z tráv už jedine tŕstia. Kým cez leto sa dostanú do popredia peľovej alergie, na jeseň začnú hrať hlavnú úlohu plesne, ktoré sú v prírode stále a nevyhneme sa im ani doma. Ak viete, že ste silno alergickí práve na plesne, vyhýbajte sa v tomto období prechádzkam po lese, kde je vlhké prostredie a plesniam sa tu mimoriadne darí. Doma či na chalupe dostatočne vetrajte. Podobne ako pele či plesne nás môžu rozhnevať aj roztoče. Dôležité je pravidelne prať a meniť posteľné obliečky, ktoré po vzore našich babičiek nechávajte vyvetrať na slniečku.