kalendar alergika
Už cítite jar vo vzduchu? Sláva. Pravdaže ak nie ste alergik. Začervenané slzavé oči, večne odretý nos od nádchy, škrabanie v hrdle a svrbenie kože. Romantika v prírode sa nekoná. Pripravte sa s nami na peľovú sezónu a nenechajte si jedno z najkrajších období v roku znepríjemniť.
celoroční alergie

V januári kraľuje lieska a jelša

Peľová alergia nie je výsadou iba jari, ale môže sa objaviť aj v priebehu januára, ktorý nie je práve typickým mesiacom na alergie. Vtedy zvyčajne začínajú ako prvé kvitnúť liesky, postupne sa pridávajú ďalšie dreviny (jelša, breza a iné). Liesky nájdete v prírode ako divo rastúce aj šľachtené v záhradkách. Ako posledné naopak zakončujú peľovú sezónu trávy.

liska
olše

Február patrí jelši

Peľová sezóna začala. Od polovice februára kvitne jelša a vzhľadom k teplému počasiu sa čoskoro môže pridať aj breza a topoľ. Tieto dreviny obsahujú stredne silné až silné alergény a čakárne alergiológov sa začínajú plniť. Príznaky alergie navyše umocňuje teplé a suché počasie. Vyhýbajte sa prechádzkam pozdĺž vodných tokov a okrasným parkom, kde sa jelše často vysádzajú a patria k najčastejším peľovým alergénom.

V marci pozor na poletujúcu brezu

V marci trápia alergikov hlavne pele zo stromov, konkrétne ide najčastejšie o brezu, dub, borievku, brest, tis alebo topoľ. Asi najtypickejším a najdráždivejším alergénom na jar je breza. Vtedy dozrievajú jej peľové zrná, uvoľňujú sa do vzduchu a sú vetrom odnášané aj na väčšiu vzdialenosť od stromov. Preto sa mnoho alergikov čuduje, prečo im opúchajú oči a trápi nádcha, keď sa v okolí práve žiadny strom nenachádza…

briza
vrba

Apríl patrí vŕbe

Jarná príroda sa definitívne prebúdza a čaruje svojou krásou. Najdráždivejšími aprílovými alergénmi sú pele vŕby bielej a vŕby rakytovej. Zákerné sú predovšetkým jahňady týchto stromov, nazývané „bahniatka“, ktoré si tak radi trháme domov do vázy. Kvitnú spravidla od marca do mája a v apríli dosahujú vrchol. Sú plné jemného, agresívneho peľu, ktorý vďaka jeho malej hmotnosti roznáša vietor do širokého okolia.

Máj - najobávanejší mesiac alergikov

Najnáročnejším mesiacom pre alergikov je máj až jún. V tomto období rozkvitá rad stromov aj kríkov a príznaky peľovej alergie sú najsilnejšie. O tom vie svoje každý alergik. Potrápiť dokážu pele konkrétne z brezy, borovíc, javora, pagaštanu, vŕby či lipy. Medzi veľmi silné alergény sa radí aj dub, ktorý hojne rastie v listnatých aj zmiešaných lesoch, ale nájdeme ho aj vo väčších záhradách.

dub
bezinka

V júni ustupujú stromy, baza kraľuje

V júni doznievajú alergie na pele stromov, ale peľová sezóna zároveň graduje. Nastupuje kvitnúca baza, ktorá sa radí medzi ďalšie silné alergény, taktiež začínajú kvitnúť byliny, trávy a dreviny. Práve baza čierna je hojne rozšíreným alergénom, pretože sa jedná o okrasný ker, ktorý sa vyskytuje ako v záhradách, tak pri menej udržiavaných cestách, pri okrajoch lesov aj v mestských parkoch.

V júli pozor na žihľavu

V lete sú dreviny na ústupe a najaktívnejšie, čo sa peľu týka, sú práve byliny: trávy, skorocel, šťavel, pŕhľavovité, láskavcovité, palina, chmeľ, ambrózia, pýr, reznačka, kostrava, medúnok, mätonoh, kukurica, lipnica, timotejka, trstina, psiarka. Riziko prejavov alergie trvá prakticky celý mesiac, suché, slnečné a veterné počasie alergikom paradoxne priťažuje, naopak dážď vzduch prečisťuje od poletujúceho peľu. Medzi najčastejšie alergénne byliny patrí žihľava dvojdomá, s ktorou sa môžeme stretnúť prakticky kdekoľvek. Počas teplých dní so zvýšenou aktivitou alergénov je teda lepšie zdržiavať sa doma a pokiaľ možno čo najmenej vetrať.

kopřiva
pelyněk

August - trávy sú na vrchole

Samý vrchol roku patrí rastlinám – najmä trávam a obilninám, ktoré vadia zhruba každému druhému peľovému alergikovi. Z byliniek na vás môže veľmi agresívne pôsobiť hlavne palina a trávy z čeľade lipnicovitých. Kvitnú od mája až do septembra a len ťažko sa im vyhnete. Niektoré druhy paliny majú rady vodu, preto sa hojne vyskytujú pozdĺž riek a potokov. Medzi ďalšie augustové alergény z radov bylín sa radia ambrózie, harmanček, chmeľ, ďatelina, skorocel, žihľava, mrlík, púpava alebo šťaveľ.

September patrí bylinkám

September je mesiacom, ktorý už alergikov toľko netrápi, napriek tomu niektorí nemajú pokoj ani na jeseň. Peľ zo stromov skončil, stále však môžu obťažovať trávy, byliny alebo napríklad kukurica na poliach. Veľmi dráždivým jesenným alergénom je palina, ktorá patrí medzi silné alergény neskorého leta a práve začiatku jesene, alebo burina vznešeného mena: ambrózia. Okrem peľových alergénov myslite aj na nebezpečenstvo tzv. skrížených alergií. Najčastejšie ide o alergiu na koreňovú zeleninu a aromatické korenie (aníz, fenikel, rasca, ligurček…).

traviny
plísně

Október - príroda sa pripravuje na zimný spánok

Aj keď sa príroda pomaly chystá na zimný spánok, odkvetením tráv alergická éra nekončí. Hlavnými alergénmi jesene zostávajú burinaté byliny palina a ambrózia, z tráv už jedine trstina. Kým cez leto sa dostanú do popredia peľovej alergie, na jeseň začnú hrať hlavnú úlohu plesne, ktoré sú v prírode stále a nevyhneme sa im ani doma. Ak viete, že ste silno alergickí práve na plesne, vyhýbajte sa v tomto období prechádzkam po lese, kde je vlhké prostredie a plesniam sa tu mimoriadne darí. Doma či na chalupe dostatočne vetrajte. Podobne ako peľ či plesne nás môžu rozhnevať aj roztoče. Dôležité je pravidelne prať a meniť posteľné obliečky, ktoré po vzore našich babičiek nechávajte vyvetrať na slniečku.