Peľový kalendár

Viete, kedy to vypukne?

Pripravte sa na alergickú nádchu včas a vybavte sa správnymi liekmi alebo výživovými doplnkami. Každý mesiac kvitne iný kvet alebo strom, ktorý vám môže spôsobiť nepríjemné pocity. Skontrolujte, kedy a čo práve kvitne, a podľa toho sa vybavte správnymi prípravkami. Užite si jar a leto bez starostí!

Alergia na trávu

Najčastejšími pôvodcami peľových alergií sú trávy a obilniny. V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad najčastejších alergénov tráv, dobu ich kvitnutia, a teda aj ich vplyv na pokožku, nos alebo oči alergika. Pre trávy je typické obdobie začiatku leta, od mája do júla, s postupným poklesom do začiatku jesene; citliví alergici majú ťažkosti od začiatku mája do konca septembra. Obilniny sú príbuzné trávam, takže ľudia alergickí na peľ tráv reagujú aj na peľ rôznych obilnín, ako je napríklad mätonoh, slez, hrachor, pšenica alebo žito. Začiatok a priebeh sezóny ovplyvňuje počasie, pričom teplé a veterné počasie prináša vážnejšie problémy.

alergie na trávu

Alergia na byliny
.

Kvitnutie bylín je rozšírené od jari do septembra až októbra. V Slovenskej republike medzi alergizujúcimi bylinami kraľujú palina a ambrózia, takže hovoríme o období neskorého leta až jesene (júl až október). Sú to burinné byliny produkujúce veľké množstvo agresívneho peľu. Rod ambrózia má viac ako 40 druhov, z ktorých tri sa vyskytujú na našom území. Na vyvolanie alergickej reakcie stačí iba 5 peľových zŕn na meter kubický vzduchu, pričom samotná rastlina ambrózie môže vyprodukovať až niekoľko miliónov peľových zŕn za deň.

boli alergie

Alergia na stromy

Odchod zimy a príchod jari by sme mohli nazvať obdobím alergie na stromy. Ako nám hovorí tabuľka, na jar (február až máj) kvitnú najmä stromy a kríky a do ovzdušia sa dostáva peľ stromov. Sila peľovej záťaže opäť závisí od teploty a poveternostných podmienok. Na začiatku jarného obdobia dominujú v peľovej záťaži jelša, lieska, vŕba a breza a v nasledujúcich mesiacoch spôsobujú najväčšiu záťaž breza a jaseň. Kvitnúce ihličnany a ovocné stromy zvyčajne nespôsobujú alergie.

Peľový kalendár poskytuje všeobecný prehľad o období kvitnutia stromov, tráv a bylín. Odporúča sa sledovať peľový bulletin - www.pylovasluz­ba.cz pre aktuálny výskyt a predpoveď, a tak prispôsobiť svoje každodenné aktivity a nevystavovať sa príliš veľkému množstvu peľu.

peľové alergie

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Alergia je v podstate neprimeraná reakcia imunitného systému na stret s predmetom z vonkajšieho prostredia. Pôvod alergénov môže byť rôzny. Polinózy alebo peľové alergie majú zvyčajne sezónny charakter, pričom peľ stromov, tráv a trávnatých burín sa od jari do jesene striedajú v dominancii. Sú to takzvané inhalačné alergie, pretože veľkosť peľových zŕn im umožňuje ľahko sa dostať do dýchacích ciest. Tu vyvolávajú reakciu, ktorá sa môže prejaviť predovšetkým vo forme nádchy, zápalu spojiviek, kašľa a astmy. Koncentrácia peľu je ovplyvnená počasím počas sezóny.

 

V posledných rokoch možno pozorovať nárast alergie. Vinníkom môže byť nesprávny životný štýl, zhoršujúce sa životné prostredie a mnoho ďalších faktorov. V neposlednom rade alergie fungujú aj na genetickom základe. Ak obaja rodičia trpia nejakou formou alergického ochorenia alebo astmy, ich potomkovia majú veľmi vysokú pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedia (až 80 %).“

V januári vládne lieska a jelša

Alergia na peľ nie je len jarným javom, ale môže sa vyskytnúť aj v januári, ktorý nie je typickým mesiacom pre alergie. Vtedy zvyčajne začínajú kvitnúť prvé liesky a postupne sa k nim pridávajú aj ďalšie dreviny (jelše, brezy atď.) Liesky nájdete v prírode, a to ako voľne rastúce, tak aj pestované v záhradách. Ako posledné zakončujú peľovú sezónu byliny.

fox
Alder

Február patrí jelši

Začala sa peľová sezóna. Jelša kvitne už od polovice februára a vzhľadom na teplé počasie sa k nej možno čoskoro pridajú aj breza, vŕba a topoľ. Príznaky alergie ďalej zhoršuje teplé, suché a veterné počasie. Vyhnite sa prechádzkam pozdĺž vodných tokov a okrasných parkov, kde sú často vysadené jelšové stromy, ktoré patria medzi najčastejšie peľové alergény.

Pozor na poletujúcu brezu v marci

V marci alergikov trápi najmä peľ stromov, konkrétne breza, dub, borievka, brest, tisu alebo topoľa.Najtypic­kejším a najdráždivejším alergénom na jar je breza. Vtedy dozrievajú jeho peľové zrná, uvoľňujú sa do ovzdušia a vietor ich roznáša aj na väčšiu vzdialenosť od stromov. Preto sa mnohí alergici čudujú, prečo im opúchajú oči a majú nádchu, keď v okolí nie sú žiadne stromy…

Breza
vrba

Apríl v znamení vŕby

Jarná príroda sa konečne prebúdza a očaruje svojou krásou. Najdráždivejšími alergénmi apríla je peľ vŕby smútočnej a vŕbového kvetu. Zákerné sú predovšetkým jahňady týchto stromov, nazývané „baburiatka“, ktoré si tak radi trháme domov do vázy. Kvitnú spravidla od marca do mája a v apríli dosahujú svoj vrchol. Sú plné jemného, agresívneho peľu, ktorý vietor vďaka ich malej hmotnosti roznáša do širokého okolia.

Máj - najobávanejší mesiac pre alergikov

Najnáročnejším mesiacom pre alergikov je máj až jún. Vtedy kvitne veľa stromov a kríkov a príznaky peľovej alergie sú najsilnejšie. To vie každý alergik. Začína sa peľová aktivita tráv a skorocelov. Okrem toho treba brať do úvahy aj peľové nánosy smreka a borovice. Peľ brezy, borovice, javora, jaseňa, smreka, vŕby alebo lipy môže byť nepríjemný. K veľmi silným alergénom patrí aj dub, ktorý rastie hojne v listnatých a zmiešaných lesoch, ale vyskytuje sa aj vo väčších záhradách. Viete, ako rozoznať dub letný a dub zimný? Je to jednoduché!  Rozdiel je v dĺžke stopky na liste. Dub letný je krátky a s krátkymi rukávmi, takže stopka je kratšia, zatiaľ čo u duba zimného je stopka dlhá niekoľko centimetrov. 

dub
bezinka

V júni stromy ustupujú, kráľuje baza

V júni alergie na pele stromov ustupujú, ale zároveň sa zintenzívňuje peľová sezóna. S jarno-letným oteplením stúpa koncentrácia všetkých peľov v ovzduší, pričom dominujú pele tráv, smreka, borovice, žihľavy a iné pele. Začínajú kvitnúť byliny a trávy, najmä sa začína sezóna peľu skorocelu a štovíku. Nastupuje kvitnutie bazy čiernej, ktorá patrí medzi významnejšie alergény. Baza čierna je rozšírená, pretože je to okrasný krík, ktorý sa nachádza v záhradách, ako aj pozdĺž menej udržiavaných ciest, na okrajoch lesov a v mestských parkoch. Ďalším významným alergénom, ktorý môže kvitnúť od mája do júna, je celosvetovo rozšírená obilnina - žito siate. 

 

V júli vás bude páliť žihľava

V lete sú dreviny na ústupe a najaktívnejšie z hľadiska peľu sú byliny a trávy (skorocel, šťovík, žihľavovité, mrlíkovité, palina, chmeľ, ambrózia, pýr, reznačka, kostrava, medúnok, mätonoh, kukurica, lipnica, timotejka, rákos, psiarka). Riziko vzniku príznakov alergie trvá prakticky celý mesiac. Paradoxne, suché, slnečné a veterné počasie zhoršuje alergikom pocit, zatiaľ čo dážď čistí vzduch od poletujúceho peľu. V ovzduší počas júla prevláda peľ tráv, skorocelu, šťaveľa a žihľavy, koncom júla môžeme očakávať peľovú aktivitu paliny. Žihľa­va rastie spravidla na vresoviskách, v priekopách, pozdĺž ciest a plotov, v krovinách a vo vlhkejších lesoch, od nížin až po hory. Nájdeme ju prakticky kdekoľvek. Počas teplých dní so zvýšenou aktivitou alergénov je preto lepšie zostať v interiéri a obmedziť vetranie na minimum.

 

Žihľava
Pelynok

August - trávy sú na vrchole

Samotný vrchol leta patrí rastlinám – najmä potravinám a obilninám, ktoré trápia približne každého druhého alergika na peľ. Z bylín môžu byť pre vás veľmi agresívne najmä ďatelina a trávy z čeľade lipnicovitých. Kvitnú od mája do septembra a je ťažké sa im vyhnúť. Niektoré druhy paliny majú rady vodu, preto sa hojne vyskytujú pozdĺž riek a potokov. Medzi ďalšie augustové bylinné alergény patria ambrózia, skorocel, šťaveľ, merlík biely, byliny podobné žihľave, harmanček, púpava alebo chmeľ.

September patrí bylinkám

Září je mesiac, ktorý alergikov až tak netrápi, no niektorí nemajú pokoj ani na jeseň. Peľ zo stromov je preč, ale stále môže obťažovať tráva, byliny alebo dokonca kukurica na poliach. Veľmi dráždivým jesenným alergénom je peľ, ktorý patrí medzi silné alergény neskorého leta a práve začínajúcej jesene, alebo burina so vznešeným názvom: ambrózia. Okrem peľových alergénov myslite aj na nebezpečenstvo tzv. skrížených alergií. Niektoré potraviny rastlinného pôvodu obsahujú látky podobné peľu, telo ich nedokáže rozlíšiť a reaguje aj na tieto potraviny. Najčastejšie sa vyskytujú alergie na koreňovú zeleninu a aromatické koreniny (aníz, fenikel, rasca, klinčeky…).

trávy
plesne

Október - príroda sa pripravuje na zimný spánok

Aj keď sa príroda pomaly ukladá do zimného spánku, obdobie alergií sa nekončí kvitnutím tráv. Hlavnými alergénmi jesene zostávajú burinové byliny ako palina a ambrózia a z tráv zostáva len trsť. Zatiaľ čo v lete sa do popredia dostávajú peľové alergie, na jeseň začínajú hrať hlavnú úlohu plesne, ktoré sú v prírode vždy prítomné a nevyhneme sa im ani doma. Ak viete, že ste silne alergickí na plesne, vyhýbajte sa vlhkému prostrediu, kde sa im darí. Zabezpečte doma alebo na chate dostatočné vetranie. Podobne ako peľ alebo plesne, aj roztoče nám môžu spôsobiť ochorenie. Je dôležité pravidelne prať a meniť posteľnú bielizeň a po vzore našich starých mám ju po skončení peľovej sezóny nechať vyvetrať na slnku.

Zdroje

https://www.py­ly.cz/pylovy-kalendar/

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/pylovy-kalendar.html

https://www.py­lovasluzba.cz/a­lergie/pylova-alergie

https://www.nzip­.cz/clanek/367-pylove-alergie-spoustece-a-priznaky

https://www.pro­alergiky.cz/a­lergie/alergie-na-pyl

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/pollen-allergy

https://www.csa­ki.cz/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.