Zvýšená teplota, horúčka a zimnica

Jesenné sychravé počasie nahráva rôznym virózam, chrípkam a prechladnutiu, ktorých prejavom často býva zvýšená teplota alebo dokonca horúčka alebo zimnica. Čo vám pomôže v domácej liečbe a kedy je lepšie zájsť k lekárovi?

Príčiny zvýšenej teploty či horúčky

Normálna telesná teplota sa pohybuje medzi 35,8 °C a 37 °C. O zvýšenú teplotu teda ide, pokiaľ prekročí hranicu 37 °C a nad 38 °C už ide o horúčku. Zvýšená teplota či horúčka sú prejavom choroby či infekcie a telo sa týmto spôsobom v podstate lieči – zrýchľuje sa metabolizmus, zvyšuje sa teplota a imunitný systém pri vyššej teplote funguje efektívnejšie. Teplota sa často objavuje aj po očkovaní, operácii či úraze.

zvysena teplota priciny
šipka

Rýchla pomoc proti teplote a horúčke

Paralen 500 SUP 5 čapíkov

Môžete mať už dnes

Paralen 100 mg 5 čapíkov

Môžete mať už dnes
1,09 €
Nurofen Ibuprofén 24 ks

Nurofen Ibuprofén 24 ks

Môžete mať už dnes
Nurofen pre deti 4% jahoda 100 ml

Nurofen pre deti 4% jahoda 100 ml

Môžete mať už dnes

MIG Junior 2% 100 ml

Môžete mať už dnes
šipka

Kedy ísť s horúčkou k lekárovi

Keď máte horúčku, nie je nutné hneď prvý deň bežať k lekárovi. S návštevou doktora však neotáľajte, pokiaľ si nameriate viac ako 38 °C, tento stav trvá viac ako tri dni a nijako sa nelepší. Pri teplote, ktorá dosahuje 40 °C a nedarí sa ju počas jedného dňa zraziť, sa naozaj neoplatí pokúšať sa ju vyležať doma. V prípade ďalších príznakov, ako sú vyrážka, zvracanie či poruchy vedomia, je nutné volať rýchlu záchrannú službu, pretože môže ísť o príznaky nebezpečného ochorenia zvaného meningokoková meningitída alebo o sepsu (otravu krvi).

horucka kedy ist k lekarovi

Čo je svalová horúčka?

Svalová horúčka je stav známy predovšetkým športovcom alebo tým, ktorí pri fyzickom výkone precenili svoje sily a bolia ich namáhané svaly. Jej príčinou je jednak vo svaloch nahromadená kyselina mliečna, a jednak drobné poranenia svalových vlákien. Táto bolesť by mala do týždňa odznieť a jej úlohou je varovať organizmus pred nadmernou záťažou. Nejde teda o horúčku v pravom slova zmysle.

oddelovač

Meranie teploty

Či má dieťa alebo náš blízky zvýšenú teplotu, zistíme v prvej chvíli tak, že mu skúsime chrbát ruky priložiť na čelo alebo krk. Zároveň postihnutý môže mať ružovkastú pokožku na lícach, zdá sa letargický a väčšinou ho bolí hlava.

 

Po prvotnom posúdení je dobré zistiť teplotu presnejšie. Predovšetkým staršej generácii sa pri meraní teploty vybaví klasický sklenený teplomer plnený ortuťou, ktorý je však od roku 2009 zakázaný. Sklenené teplomery sú stále na trhu, teraz však plnené inými kovmi. Vďaka moderným technológiám môžeme dnes zvoliť oveľa pohodlnejšie spôsoby, ako zmerať teplotu sebe alebo deťom.

bezkontaktný teplomer

Bezkontaktný teplomer

Bezkontaktné teplomery (alebo tiež infračervené) majú vyššiu obstarávaciu cenu, sú však rýchle a hygienické, teplotu zmeriate ľahko aj deťom v spánku. Teplotu zistíte podržaním 2 cm od čela, spánku alebo do ucha (tu sa vám výsledok ukáže najpresnejšie).

Kontaktný teplomer

Kontaktný teplomer

Výhodou kontaktných teplomerov je predovšetkým nižšia cena, ale jeho používanie môže byť pre niekoho menej príjemné. Teplota sa meria v podpazuší, v ústach, rektálne alebo v uchu. Na rozdiel od sklenených teplomerov sa však výsledok ukáže v priebehu niekoľkých sekúnd.

Detský teplomer

Detský teplomer

Špeciálne detské teplomery na sebe niekedy mávajú veselé motívy, aby sa dieťatko merania nebálo. Do tejto kategórie patria napríklad nálepky, ktoré po nalepení na telo ukazujú približnú teplotu, alebo teplomery v tvare cumlíka.

Tucky Chytrý teplomer a monitor polohy 2v1

Tucky Chytrý teplomer a monitor polohy 2v1

Môžete mať už dnes

Beurer HM 16 Vlhkomer

Môžete mať už dnes
15 €
11,92 €
šipka

Zimnica

Zimnica je stav, keď sa človek nemôže zahriať ani pod perinou alebo cez niekoľko vrstiev oblečenia a často ju sprevádza tras. Organizmus sa tak vyrovnáva s náhlou zmenou teploty. Preto sa väčšinou striedajú epizódy zimnice s potením a návalmi tepla. Tento pocit nepríjemného chladu väčšinou spolu s horúčkou sprevádza chrípku, angínu či zápal pľúc. Pokiaľ trpíte zimnicou a zároveň horúčkou, je dobré zvoliť vhodné antipyretiká, ktoré majú protizápalový účinok.

zimnice

Žltá zimnica

Žltá zimnica sa v Európe vyskytuje len zriedka, ide o chorobu vyskytujúcu sa prevažne v Afrike a Južnej Amerike. Nebezpečné krvácavé infekčné ochorenie je v týchto oblastiach prenášané komármi a prejavuje sa horúčkou, bolesťou kĺbov a svalov, krvácaním a tiež žltačkou. Účinnou zbraňou je proti nej očkovanie.

oddelovac, teplota

Ako zraziť teplotu

Často sa môžete stretnúť s názorom, že by sa zvýšená teplota a horúčka nemali umelo zrážať liekmi, pretože sa tak zabraňujete organizmu, aby efektívne bojoval s chorobou. Toto sa dá praktizovať pri mierne zvýšenej teplote, ale pri horúčke už sú lieky na jej potlačenie na mieste. V každom prípade rozhodne nie je vhodné sa napchať liekmi, zamieriť do práce a pokúšať sa normálne fungovať. Telo sa snaží s niečím vysporiadať a potrebuje na to odpočinok.

Ako znížiť teplotu bez liekov – babské rady

teplota bez lieku

Vlažná sprcha

teplota bez lieku

Octové ponožky

teplota bez lieku

Kúpeľ z dubovej kôry na nohy

Horúčka u detí a bábätiek

Normálna telesná teplota u bábätka sa pohybuje medzi 36 °C a 37 °C. Zvýšenou teplotou telíčko reaguje okrem choroby napríklad aj na prerezávanie zúbkov alebo na očkovanie. Je teda dobré mať pre všetky prípady v lekárničke čapíky alebo sirup. Bábätkám a menším deťom sa všeobecne odporúča podávať lieky pri teplote nad 38 °C. Dieťa nechajte hlavne odpočívať a zaistite mu dostatok tekutín. Okrem toho sa dá horúčka u detí zraziť aj zábalom (ale iba ak má teplé končatiny, pri studených rukách a nohách sa zábaly ani vlažná sprcha neodporúčajú).

horucka u deti, horucka u babatok

Febrilné kŕče

U detí v batoľacom veku môžu pri rýchlom náraste teploty (nad 38 °C) hroziť febrilné kŕče. Ide o záchvat, pri ktorom sa objavujú zášklby končatín, dieťa nereaguje na oslovenie, má oči v stĺp a môže na chvíľu stratiť vedomie.

 

Pri tomto stave je dobré zachovať pokoj, zaistiť, aby sa dieťa nezranilo a zavolať rýchlu záchrannú službu. Častokrát kŕče odznejú ešte pred jej príchodom, ale aj tak je dobré, aby dieťa prezrel lekár a určil ďalší postup. Febrilných kŕčov sa rodičia právom veľmi obávajú, nie sú však také vážne, ako by sa mohlo zdať. Drvivá väčšina prípadov je bez akýchkoľvek trvalých následkov.

oddělovač

Čo vás ešte trápi?

Angína – liečba a príznaky

Bolesť v krku – čo pomáha

Kašeľ – druhy a liečba

Ako sa zbaviť nádchy

Čo k tomu hovorí náš odborník?

Horúčka je najčastejšie spôsobená infekciou. Nie každá infekcia a zápal musia byť sprevádzané horúčkou. Optimálnou metódou merania telesnej teploty v ambulantných podmienkach je bezkontaktný tympanický, ušný teplomer. Ak je to možné, vždy liečte príčinu horúčky. Okrem farmakoterapie je pri liečbe horúčky dôležitá hydratácia pacienta. V prípade závažných príznakov neváhame indikovať podrobné vyšetrenia a prípadne požiadať o hospitalizáciu pacienta.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2022/01/02­.pdf

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/fever

https://www.he­alth.harvard.e­du/diseases-and-conditions/treating-fever-in-adults

https://www.cdc­.gov/flu/symptom­s/coldflu.htm

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.