Angína: príznaky a liečba

 

 

Poznáme ju všetci – angína (tonzilitída) je akútny zápal krčných mandlí, ktorý nás potrápi bolesťou v krku, malátnosťou, horúčkou aj zimnicou. Vo väčšine prípadov je pôvod angíny bakteriálny, preto sa lieči antibiotikami. Potom už ide len o zmiernenie príznakov bežnými spôsobmi, ako sú pastilky proti bolesti v krku a lieky proti horúčke. Prečítajte si, ako spoznať angínu a ako ju efektívne liečiť.

Príznaky angíny

  • Silná bolesť v krku, škrabanie, ťažké prehĺtanie alebo kašeľ.
  • Zvýšená teplota alebo horúčka (38 °C a viac), zimnica.
  • Bolesť hlavy alebo v ušiach.
  • Malátnosť, celková slabosť.
  • Opuchnuté mandle s bielym povlakom.
  • Zväčšené lymfatické uzliny v oblasti čeľuste a krku.
  • U detí navyše nevoľnosť, vracanie.
  • Nechuť k jedlu.
angina priznaky
angína, šipka
angina, tonzilitida

Angína, čiže tonzilitída

Názvy streptokoková angína a hnisavá angína označujú tú istú chorobu – angínu spôsobenú baktériami (streptokokmi), čo je väčšina prípadov. Vzácnejšie ide o vírusy (chrípkový, herpes simplex) alebo mykotický pôvod (plesne). Angína je nákazlivá, prenáša sa kvapôčkami, možno ju teda chytiť zo slín a kýchania chorého. Riziko je vyššie počas náhlych zmien v počasí, ale aj pri oslabenej imunite a v stresovom období. Inkubačné obdobie sú 2 – 4 dni.

angína, šipka

Šarlachová angína

Niektoré baktérie spôsobujúce angínu produkujú ešte toxíny, ktoré vyvolajú k typickej angíne ďalšie príznaky – červenú šarlachovú vyrážku a tzv. malinový jazyk s červenými bodkami. Vyrážka sa objavuje v podbrušku, na hrudníku a v záhyboch končatín. Najnáchylnejšie na tento typ angíny sú kolektívy detí vo veku 4 – 12 rokov. Ľahko sa prenáša vzduchom aj na veciach, ako sú práve hračky v škôlke, oblečenie a pod., preto často zasiahne ako malá epidémia. Tu sú nutné antibiotiká, takže neotáľajte s návštevou lekára.

spalova angina
angína, šipka

Prvá pomoc proti angíne

Kedy sa odporúča odstrániť krčné mandle?

Keď sa angína neustále vracia, organizmus prestáva reagovať na antibiotiká, máte časté ťažkosti s prehĺtaním či silným chrápaním, môže vám lekár odporučiť chirurgické odstránenie krčných mandlí (tonzilektomiu). U detí sa vykonáva v celkovej anestézii, u dospelých je možná aj lokálna anestézia. Dnes to už nie je taký bežný zákrok ako kedysi a môžu po ňom nastať nové komplikácie, preto dajte na radu lekára.

angina lecba

Liečba angíny

Proti bakteriálnej angíne vám lekár predpíše vhodné antibiotiká, ktoré vám pomôžu predísť ďalším komplikáciám. Užívajú sa pravidelne väčšinou 7 – 10 dní. Zároveň znižujú nákazlivosť angíny a chorý nie je infekčný do 24 až 48 hodín.

Môžete chorobu aj „vyležať“ bez antibiotík, ak sa však po 3 dňoch náš stav nezlepší, určite lekára navštívte. Potom sa venujte potlačeniu príznakov, ktoré vás trápia, pomocou bežne dostupných liekov. Vyskúšať tiež môžete Priessnitzov zábal: namočte kus látky do studenej vody, vyžmýkajte, priložte na krk a prekryte igelitom. Zábal pripevnite na krk buď ďalšou látkou (napríklad uterákom), alebo sponou. Až látka oteplie, zábal vymeňte.

S antibiotikami alebo bez zostaňte doma a odpočívajte. Dodržujte pitný režim a za týždeň alebo dva budete zase ako rybička. Počítajte však s tým, že bez antibiotík budete nasledujúce zhruba dva týždne stále nákazliví pre svoje okolie.

angína, šipka

Proti horúčke a zimnici

Chvíľu sa potíte, chvíľu je vám zima, celkovo je vám nanič. Horúčku potlačíte antipyretikami, tak buďte pripravení a majte ich vždy v zásobe.
vlnka

Proti bolesti v krku

Zaujíma vás, ako najlepšie uľaviť od bolesti v krku? Časté príčiny, vhodné lieky aj babské rady nájdete tu.
vlnka

Na posilnenie imunity

Úspešne vyležať angínu bez antibiotík zvládne správne fungujúci imunitný systém. Podporte ho sebe aj deťom vitamínovými doplnkami, zvlášť na začiatku školského roka a na jar. Nezabudnite však ani na ovocie a zeleninu.
vlnka

Čo vás trápi?

Ako sa zbaviť nádchy

Čo proti bolesti v krku

Čo proti bolesti hlavy

Ako na horúčku a zimnicu

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Infekcia hornej časti dýchacích a prehĺtacích ciest patrí medzi najčastejšie príčiny návštevy pacienta u praktického lekára. Odlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie býva niekedy neľahkým orieškom, s ktorým pomôžu laboratórne vyšetrenia. U bakteriálnej angíny je použitie antibiotík nesporné a so symptomatickou terapiou a dostatkom odpočinku a tekutín sa dá v priebehu 2 týždňov „postaviť späť na nohy“. 

 


Pri ťažkom prehĺtaní je vhodné zvoliť tekutejšiu kašovitú stravu (napr. jogurty, kefír, krémové polievky, smoothie) a liečbu podporiť aj bylinnými pastilkami a čajmi (islandský lišajník, šalvia, zázvor, klinčeky).“

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/809-angina

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2013/05/03.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/01/06.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2010/10/09­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2007/06/08­.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.