Čo proti kašľu?

Druhy kašľa, ich príčiny a liečba

Kašeľ je pomerne bežným problémom, s ktorým sa každý z nás stretáva veľakrát za život. Ide o obrannú reakciu organizmu, ktorý sa snaží udržať dýchacie cesty priechodné a čisté. Prečítajte si, aké druhy kašľa sa bežne rozlišujú a ako s nimi účinne bojovať.

Vlhký kašeľ

 

Suchý kašeľ

 

Kašeľ u bábätiek a detí

 

Byliny a babské rady

 

Rýchla úľava od kašľa

Aby vás kašeľ netrápil až príliš, je dobré mať v lekárničke vždy nejakého pomocníka, či už skorocelový sirup, cmúľacie pastilky proti kašľu alebo klasiku v podobe kvapiek.

frfrf

Vlhký kašeľ

Pre vlhký kašeľ sú typické zahlienenie a vykašliavanie. Telo sa snaží udržať dýchacie cesty voľné, a práve to je spúšťačom kašľa. Ak sa vám nedarí vykašliavať, je dobré si zaobstarať niektorý z liekov určených práve proti vlhkému kašľu, či už vo forme sirupov, kvapiek alebo pastiliek. Vlhký kašeľ je dôležité rozhodne nepotlačovať, ale, naopak, vykaš­liavať čo najviac. Tento typ kašľa je často spojený s prechladnutím, ktorého ďalšie príznaky môžu byť tiež nádcha, bolesť hlavy alebo teplota.

vlhky kasel
Mucosolvan ® Junior sirup 15mg/5ml 100 ml

Mucosolvan ® Junior sirup 15mg/5ml 100 ml

Môžete mať už dnes
Kaloba sirup 100 ml

Kaloba sirup 100 ml

Môžete mať už dnes
Solmucol 200 mg granulát 20 ks

Solmucol 200 mg granulát 20 ks

Môžete mať už dnes

Erdomed 225 mg 20 vreciek

Môžete mať už dnes
rýma
suchy kasel

Suchý kašeľ

Ešte nepríjemnejším, než vlhký kašeľ, môže byť suchý kašeľ. V lepšom prípade tak telo iba reaguje na prach, dym alebo kúsok jedla. Často je suchý kašeľ však príznakom nejakého respiračného ochorenia (zápal dýchacích ciest, astma, alergie). Celkom bežne tiež sprevádza fajčiarov. Suchý kašeľ by sa na rozdiel od vlhkého mal liekmi skôr tlmiť. Vybrať si môžete opäť sirup proti suchému kašľu, kvapky, balzam alebo tablety.

Ako na dlhotrvajúci dráždivý suchý kašeľ?

Za dlhotrvajúci by sa dal označiť kašeľ, ktorý trvá už viac ako 3 týždne a nijako sa nezmierňuje. Rozhodne sa oplatí ho nepodceňovať, pretože by mohlo ísť o príznak niektorého chronického ochorenia (napr. astmy, refluxu pažeráka, chlamýdiovej infekcie alebo dokonca rakoviny). Najlepšie je teda v takomto prípade navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí a určí ďalší postup.

Stoptussin roztokové kvapky 50 ml

Stoptussin roztokové kvapky 50 ml

Môžete mať už dnes
Kaloba 20mg filmom obalené tablety 21 tabliet

Kaloba 20mg filmom obalené tablety 21 tabliet

Môžete mať už dnes
Stoptussin sirup 100 ml

Stoptussin sirup 100 ml

Môžete mať už dnes
Kaloba kvapky 20 ml

Kaloba kvapky 20 ml

Môžete mať už dnes
rýma

Čierny kašeľ

Niekedy sa nazýva aj dávivý kašeľ alebo pertussis. Jeho príznakom sú predovšetkým veľmi silný dráždivý kašeľ a horúčka dosahujúca až 40 °C. Vďaka očkovaniu, ktoré sa začalo rozširovať v minulom storočí, takmer vymizol (drvivá väčšina prípadov sa objavovala v rozvojových krajinách). Väčšina dospelých a starších detí sa z neho vylieči, najnebezpečnejší je však pre najmenšie dojčatá. V posledných rokoch sa jeho výskyt v Slovenskej republike zvyšuje, predovšetkým pre odmietanie povinného očkovania u detí. Liečiť sa dá širokospektrálnymi antibiotikami.

cerny kasel, davivy kasel
rýma
alergicky kasel

Alergický kašeľ

Okrem nádchy, kýchania, slzenia, vyrážok alebo svrbenia môže byť prejavom alergie tiež kašeľ. Organizmus alergika sa takto bráni látkam, ktoré zdravému človeku nijako neprekážajú. V prípade alergického kašľa väčšinou ide o astmu, keď sú postihnuté priedušky. Okrem kašľa trpí chorý dýchavičnosťou a pocitom nedostatku vzduchu. Pri astme sa oplatí zaobstarať si inhalátor, ktorým môžete nielen priamo inhalovať lieky predpísané lekárom, ale aj zvlhčovať sliznicu.

Flaem NEBULAIR + Pneumatický piestový inhalátor

Môžete mať už dnes
139 €
119 €
Omron Inhalátor C28P

Omron Inhalátor C28P

Môžete mať už dnes
rýma

Ako zastaviť kašeľ v noci?

Ak vás trápi suchý kašeľ v noci, ide pravdepodobne o akútny zápal nosohltana, na ktorý sa používajú antitusiká. Okrem liekov je možné chorému pomôcť tak, že mu podložíme hornú polovicu tela vankúšom, pretože v ľahu sa dýchacie cesty viac dráždia. Dôležité je tiež spálňu poriadne vyvetrať a zvlhčiť vzduch. Večer pred spaním môžeme skúsiť Priessnitzov zábal alebo inhaláciu (buď klasickú, nad hrncom s horúcou vodou, alebo pomocou inhalátora). Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim.

rýma

Kašeľ v tehotenstve

Kašeľ v tehotenstve spôsobuje vyčerpanie, môže narušovať potrebný spánok (ktorý býva v tomto období už aj tak u niektorých žien nekvalitný), niekedy spôsobuje bolesť brucha a zvyšuje napätie maternice. V tomto krehkom období je teda viac než inokedy nutné dbať na prevenciu (nestýkať sa s chorými, pokiaľ možno sa vyhýbať preplneným miestam, zdravo jesť). Pokiaľ už však kašeľ máte, netreba hneď panikáriť. Najlepším riešením bude návšteva lekára, ktorý vám odporučí liečbu aj lieky vhodné v tehotenstve.

kasel v tehotenstvi
rýma
kasel u deti, kasel u miminek

Kašeľ u detí a bábätiek

Aby sme dieťaťu, ktoré trpí kašľom čo najviac uľavili, je dobré poriadne vetrať v izbičke, zvlhčovať vzduch, strážiť pitný režim a pred spaním hlavu podkladať viacerými vankúšmi. Podľa typu kašľa môžete podávať sirupy na vykašliavanie alebo, naopak, na potlačenie kašľa. Pokiaľ má dieťa súčasne nádchu, je u tých najmenších nutné odsávať, u väčších motivovať k pravidelnému smrkaniu. Ak je dieťa mladšie ako pol roka alebo kašeľ sprevádza aj teplota, navštívte pediatra.

Mucosolvan ® Junior sirup 15mg/5ml 100 ml

Mucosolvan ® Junior sirup 15mg/5ml 100 ml

Môžete mať už dnes
Stoptussin sirup 100 ml

Stoptussin sirup 100 ml

Môžete mať už dnes
Stoptussin sirup 180 ml

Stoptussin sirup 180 ml

Môžete mať už dnes

Prospan sirup 100 ml

Môžete mať už dnes

Laryngitída – postrach rodičov

Pokiaľ má dieťa tzv. štekavý kašeľ, je nutné spozornieť, väčšinou totiž ide o príznak laryngitídy (zápal hrtana). Táto choroba sa často náhle objaví v noci. Dieťa zrazu sípavo dýcha, štekavo kašle a ťažko sa nadychuje. Ide o pomerne bežnú chorobu, ale ak s ňou rodičia nemajú sami skúsenosť, dokáže poriadne vydesiť. Ak vaše dieťa táto choroba postihne, najdôležitejšie je nepanikáriť, dieťa poriadne obliecť a nechať ho nadýchať sa studeného vzduchu pri okne, prípadne v lete otvoriť mrazničku. Ak sa stav nelepší alebo je, naopak, horší, zavolajte záchrannú službu.

rýma

Prevencia a prírodná pomoc proti kašľu

Najlepším liekom proti kašľu, ako aj proti ostatným chorobám, je, samozrejme, prevencia. Predovšetkým v období viróz a prechladnutí sa snažte zdravo stravovať, zaraďovať do svojho každodenného programu pohyb a užívajte vitamín C, vitamín D a výživové doplnky na posilnenie imunity.

rýma

Byliny proti kašľu

Veľa ľudí pri bežných chorobách ako prvé siahne po osvedčených bylinkách. V prípade vlhkého kašľa je to predovšetkým skorocel, tymian alebo materina dúška. Na suchý kašeľ podľa bylinkárov platí divozel. Zo spomínaných byliniek sa robia buď sirupy, alebo rôzne čajové zmesi. Ak vás trápi zároveň škrabanie v hrdle, vyskúšajte kloktanie výluhom zo šalvie lekárskej.

byliny na kasel
kašel
kasel babske rady

Babské rady

Medzi klasické babské rady, ktoré sa medzi ľuďmi odovzdávajú, patrí rozhodne cibuľový sirup proti kašľu, ktorého základom je nakrájaná cibuľa zmiešaná s medom. Cibuľa do medu pustí šťavu a ten sa užíva ako prírodná medicína, ktorá pomáha pri vykašliavaní. Obľúbenou metódou boja proti kašľu a prechladnutí je tiež Priessnitzov obklad. Studený obklad priložíte chorému na krk alebo na hrudník, prekryjete ho igelitom a následne suchou látkou. Chorého musíte zároveň udržať v teple. Obklad sa dáva dole po 2 až 3 hodinách.

Čo na to hovorí náš odborník?

Kašeľ patrí medzi najbežnejšie problémy, ale dokáže pekne potrápiť. Je potrebné nezabúdať, že dlhodobý kašeľ trvajúci dlhšie ako 3 týždne môže byť signálom pre závažnejšie ochorenie. Prebdelé noce z dôvodu neustáleho kašľania a vykašliavania nepotešia nikoho, preto si určite doprajte pri akútnom kašli niekoľko dní odpočinku alebo aspoň pokojnejšieho režimu. Všeobecne platí, ako u suchého tak produktívneho kašľa, že je potrebné nezabudnúť na dostatočnú hydratáciu (teplé čaje, Vincentka, bylinné zmesi). Lieky na podporu vykašliavania treba užiť naposledy v neskorom popoludní (cca do 17h) a nerušený spánok podporiť dávkou antitusík (lieky na suchý kašeľ) na noc.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/2

https://lekar­nici.cz/wp-content/upload­s/2022/12/DP-Kasel-2018–07–30-(1).pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/36-cerny-kasel-davivy-kasel

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2011/11/07.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2006/02/04­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2006/01/04­.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2018/06/16.pdf

https://www.far­maciepropraxi­.cz/pdfs/lek/2022/04/06­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2020/04/09.pdf

https://detska-pohotovost.cz/vsechna-temata/laryngitida/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.