Astma

Príznaky a čo pomáha

Nádych a výdych. Pre niektorých sa nedeje nič zvláštne, ale astmatik pri dýchaní trochu píska. Možno sa tiež rozkašle, keď ho rozosmejete. Jednoducho obyčajný nádych a výdych nie sú pri astme takou samozrejmosťou. Ide o bežnú chorobu dýchacích ciest, ktorú sa nedá úplne vyliečiť, ale iba kontrolovať. Aby každý astmatik mohol žiť pohodlne a bez obmedzení, je dôležité túto chorobu pochopiť a poznať možnosti liečby. My vám s tým pomôžeme.
 

Najdôležitejšie informácie o astme

Astma

 

 

 

 

Astma, co je to astma

Čo je to astma?

Celým názvom astma bronchiale je chronické ochorenie dýchacích ciest. Zanietenie na prieduškách obmedzuje priechod vzduchu a vyvoláva kašeľ, sipot a problémy s dýchaním. Astmatický záchvat je epizóda s týmito ťažkosťami, pri ktorých sa človek nemôže poriadne nadýchnuť. Preto je dôležité vedieť, čo proti astme pomáha a ako ju liečiť. Choroba sa môže prejaviť kedykoľvek počas života a má mnoho spúšťačov. Patria medzi ne alergie, znečistené prostredie, infekcia dýchacích ciest alebo fajčenie. Rolu hrá tiež dedičnosť.

Astma

 

 

 

 

Ako spoznať astmu?

Aby ste začínajúcu astmu rozlíšili od normálneho kašľa, sledujte typické príznaky astmy uvedené nižšie. Problémy nastávajú predovšetkým pri vydychovaní, keď počujete pískanie pre zúžený priechod vzduchu. Astmatický kašeľ je suchý a dráždivý. Môže sa začať náhle počas fyzickej aktivity alebo dokonca, keď sa smejete. U alergikov sú tieto ťažkosti často viazané na ročné obdobia a medzi nimi sa astma vôbec neprejavuje.

Astma, jak poznat astma, astma příznaky
Astma

Astma – príznaky a prejavy

Astma, příznaky

Záchvaty kašľa, hlavne v noci alebo nad ránom

Astma, příznaky

Pískanie alebo sipot pri výdychu,
dýchavičnosť a ťažké vydychovanie

Astma, příznaky

Náhly suchý kašeľ pri fyzickej aktivite alebo počas smiechu

Astma, příznaky

Tlak alebo zvieravý pocit na hrudi

Astma

 

 

 

 

Ako vyzerá astmatický záchvat?

Astmatici môžu pokašliavať dlhodobo, záchvat je však veľmi náhla epizóda suchého kašľa s dýchacími ťažkosťami. Často ho sprevádzajú pocity úzkosti a paniky. Ľahký záchvat môžete zvládnuť sami vďaka uvoľňovacím liekom v spreji (v inhalátore). Ťažké záchvaty sú nebezpečné a nemali by sa podceňovať, preto je dôležitá správna liečba a prevencia týchto epizód. Spúšťače záchvatu môžu byť u každého človeka iné, takže sa ich musíte naučiť rozpoznať a vyhýbať sa im. Ide napr. o alergény, fyzickú námahu, stres, znečistený vzduch (aj cigaretový dym) alebo vdychovanie studeného vzduchu.

Astma, jak vypadá astmatický záchvat, jak poznat Astmatický záchvat
Astma, první pomoc

 

 

 

 

První pomoc při akutním astmatickém záchvatu

Prvá pomoc pri akútnom astmatickom záchvate

– Posaďte astmatika vzpriamene (napr. na zemi, oprite chrbát o stenu). – Asistujte pri podávaní 3 – 4 dávok spreja na astmu z inhalátora. – O päť minút možno dávku spreja opakovať. – Ak sa stav do 20 minút nezlepší, zavolajte 155.

Astma

 

 

 

 

Astma a alergie

Alergickú astmu máte v prípade, že jej prejavy vyvolávajú alergény. Väčšinou sú to pele, plesne, roztoče, hmyzie jedy alebo srsť mačiek a psov. Čo je práve váš nepriateľ zistíte u alergológa, napr. vykonaním kožného testu. Potom budete mať jasno, od čoho musíte začať utekať. V prípade nealergickej astmy sú problematickými vplyvmi stres, námaha, chladno a vlhko, dym alebo nádcha.

Astma, alergie
Astma

 

 

 

 

Astma, astma u dětí

Astma u detí

Astma sa častejšie prejaví v detstve ako v dospelosti, predovšetkým medzi 5 – 14 rokom života. V rodinách s astmatikmi, alergikmi alebo u detí s ekzémom je pravdepodobnosť vyššia. Určite neotáľajte a pri spozorovaní prvých príznakov nechajte dieťa vyšetriť. Lekár vám poradí, ako s dieťaťom inhalovať lieky a čomu sa má od teraz vyhýbať. Nenechávajte však všetku zodpovednosť na dieťati – informujte učiteľov a dajte im inštrukcie, ako dieťaťu pomôcť s prípadným záchvatom.

 

 

 

 

Čo pomáha proti astme?

Astma, jak léčit astma, co pomáhá na astma

Lieky na astmu a inhalátory

Liečba astmy obsahuje užívanie preventívnych a úľavových liekov. Tie prvé znižujú pravdepodobnosť záchvatov a chorobu dostávajú pod kontrolu, tie druhé pomôžu pri akútnom záchvate. Liečivá sa väčšinou vdychujú priamo do pľúc pomocou inhalátora. Váš lekár vás naučí, ako správne inhalovať a ktoré lieky užívať. Nezabudnite mať vreckový inhalátor neustále pri sebe na uvoľnenie dýchacích ciest pri záchvate. Na domáce použitie sú inhalátory väčšie a je ich niekoľko typov podľa toho, ako liečivá premieňajú na aerosol (hmlovinu):
 
Astma, jak léčit astma, parní inhalátor

Parný inhalátor

Zahrieva tekutiny a tvorí paru. Najlacnejší variant, vhodný skôr ako prevencia alebo pri liečbe prechladnutia, pretože lieky väčšinou neustoja vysokú teplotu. Môže sa používať s éterickými olejmi.

Astma, jak léčit astma, Ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukový inhalátor

Veľmi rýchlym kmitaním rozprašuje lieky na drobné kvapôčky. Hodí sa na lieky rozpustné vo vode, tie hutnejšie už nerozpráší. Má menšiu konštrukciu a je veľmi tichý, takže môžete pokojne inhalovať aj v noci.

Astma, jak léčit astma, Kompresorový inhalátor

Kompresorový inhalátor

Rozprašuje lieky pomocou trysky napojenej na kompresor. Je veľmi účinný a spracuje aj hustejšie liečivá, preto sa hodí hlavne na dlhodobú liečbu a časté inhalovanie. Má však väčšiu konštrukciu a je hlučnejší.

Flaem NEBULAIR + Pneumatický piestový inhalátor

Môžete mať už dnes
139 €
119 €
Omron Inhalátor Nami Cat

Omron Inhalátor Nami Cat

Môžete mať už dnes
Astma

 

 

 

 

Ako používať vreckový inhalátor?

Ako používať vreckový inhalátor

Držte inhalátor medzi palcom a ukazovákom, palec je pri náustku. Dobre pretrepte.

Ako používať vreckový inhalátor

Vydýchnite mimo inhalátora, potom vložte náustok do úst.

Ako používať vreckový inhalátor

Na začiatku nádychu stlačte nádobku. Nádych je pomalý a hlboký.

Ako používať vreckový inhalátor

Zadržte dych na 5 sekúnd, potom vydýchnite mimo inhalátora.

Ako na astmu bez liekov

Kompletne bez liekov sa zrejme nezaobídete. Môžete však urobiť zmeny vo svojom životnom štýle, ktoré budú fungovať ako prevencia ďalších ťažkostí a prispejú k ľahšiemu životu s astmou.
 
Astma, jak léčit astma, posílení imunity a zdravější strava

Posilnenie imunity a zdravšia strava

Áno, zdravé jedlo má vplyv takmer na všetko, a to vrátane astmy. Pite aspoň 2 litre neperlivej vody denne na zriedenie hlienu. Jedzte viac ovocia a zeleniny, nech sa k vám dostanú dôležité vitamíny. Tiež výživové doplnky sú vhodný spôsob, ako posilniť imunitu a tým zmierniť príznaky astmy. Najefektívnejšie na astmu sú vitamín C, horčík a vitamín B6.

Astma
Astma, jak léčit astma, Čerstvý vzduch i doma

Čerstvý vzduch aj doma

Vonku to neovplyvníte, ale doma si môžete vytvoriť ideálne prostredie na jednoduché dýchanie. Dobrými pomocníkmi sú čistička alebo zvlhčovač vzduchu, ktoré v miestnosti filtrujú prach, alergény a nečistoty. Máte tak zaručené, že okolo nepoletuje nič dráždivé. Tiež často vetrajte, ale len krátko. Astmatici by si mali dať pozor aj na studený vzduch a nepreháňať to s klimatizáciou.

Astma
Astma, jak léčit astma, Udržujte čistou domácnost

Udržujte čistú domácnosť

Alergény a dráždivé látky sa môžu dostať do vzduchu aj počas upratovania. Chemikálie z čistiacich prostriedkov a umelé parfumy v osviežovačoch bývajú najviac problematické. Používajte prírodnú drogériu a čistiace prípravky vhodné pre alergikov. Radšej sa zbavte kobercov, ťažkých závesov a diek, ktoré by mohli zbierať prach. Aby astma nedráždila v noci, častejšie perte bielizeň a prestieradlá aj pomocou šetrných pracích gélov a aviváží.

 

Autor článku

Radka Iterová

Špecializujem sa na vytváranie prepracovaných textov, ktoré efektívne podporujú zaujímavosti o ľudskom zdraví. Okrem iného mám záľubu v zahradničení, fotografovaní a varení. Som presvedčená, že harmonické spojenie kreatívnej práce a týchto relaxačných aktivít prispieva k všeobecnej duševnej pohode.

Všetky články od autora