Celým názvom astma bronchiale je chronické ochorenie dýchacích ciest. Zanietenie na prieduškách obmedzuje priechod vzduchu a vyvoláva kašeľ, sipot a problémy s dýchaním. Astmatický záchvat je epizóda s týmito ťažkosťami, pri ktorých sa človek nemôže poriadne nadýchnuť. Preto je dôležité vedieť, čo proti astme pomáha a ako ju liečiť. Choroba sa môže prejaviť kedykoľvek počas života a má mnoho spúšťačov. Patria medzi ne alergie, znečistené prostredie, infekcia dýchacích ciest alebo fajčenie. Rolu hrá tiež dedičnosť.
Aby ste začínajúcu astmu rozlíšili od normálneho kašľa, sledujte typické príznaky astmy uvedené nižšie. Problémy nastávajú predovšetkým pri vydychovaní, keď počujete pískanie pre zúžený priechod vzduchu. Astmatický kašeľ je suchý a dráždivý. Môže sa začať náhle počas fyzickej aktivity alebo dokonca, keď sa smejete. U alergikov sú tieto ťažkosti často viazané na ročné obdobia a medzi nimi sa astma vôbec neprejavuje.
Záchvaty kašľa, hlavne v noci alebo nad ránom
Pískanie alebo sipot pri výdychu,
dýchavičnosť a ťažké vydychovanie
Náhly suchý kašeľ pri fyzickej aktivite alebo počas smiechu
Tlak alebo zvieravý pocit na hrudi
Astmatici môžu pokašliavať dlhodobo, záchvat je však veľmi náhla epizóda suchého kašľa s dýchacími ťažkosťami. Často ho sprevádzajú pocity úzkosti a paniky. Ľahký záchvat môžete zvládnuť sami vďaka uvoľňovacím liekom v spreji (v inhalátore). Ťažké záchvaty sú nebezpečné a nemali by sa podceňovať, preto je dôležitá správna liečba a prevencia týchto epizód. Spúšťače záchvatu môžu byť u každého človeka iné, takže sa ich musíte naučiť rozpoznať a vyhýbať sa im. Ide napr. o alergény, fyzickú námahu, stres, znečistený vzduch (aj cigaretový dym) alebo vdychovanie studeného vzduchu.
– Posaďte astmatika vzpriamene (napr. na zemi, oprite chrbát o stenu). – Asistujte pri podávaní 3 – 4 dávok spreja na astmu z inhalátora. – O päť minút možno dávku spreja opakovať. – Ak sa stav do 20 minút nezlepší, zavolajte 155.
Alergickú astmu máte v prípade, že jej prejavy vyvolávajú alergény. Väčšinou sú to pele, plesne, roztoče, hmyzie jedy alebo srsť mačiek a psov. Čo je práve váš nepriateľ zistíte u alergológa, napr. vykonaním kožného testu. Potom budete mať jasno, od čoho musíte začať utekať. V prípade nealergickej astmy sú problematickými vplyvmi stres, námaha, chladno a vlhko, dym alebo nádcha.
Astma sa častejšie prejaví v detstve ako v dospelosti, predovšetkým medzi 5 – 14 rokom života. V rodinách s astmatikmi, alergikmi alebo u detí s ekzémom je pravdepodobnosť vyššia. Určite neotáľajte a pri spozorovaní prvých príznakov nechajte dieťa vyšetriť. Lekár vám poradí, ako s dieťaťom inhalovať lieky a čomu sa má od teraz vyhýbať. Nenechávajte však všetku zodpovednosť na dieťati – informujte učiteľov a dajte im inštrukcie, ako dieťaťu pomôcť s prípadným záchvatom.
Zahrieva tekutiny a tvorí paru. Najlacnejší variant, vhodný skôr ako prevencia alebo pri liečbe prechladnutia, pretože lieky väčšinou neustoja vysokú teplotu. Môže sa používať s éterickými olejmi.
Veľmi rýchlym kmitaním rozprašuje lieky na drobné kvapôčky. Hodí sa na lieky rozpustné vo vode, tie hutnejšie už nerozpráší. Má menšiu konštrukciu a je veľmi tichý, takže môžete pokojne inhalovať aj v noci.
Rozprašuje lieky pomocou trysky napojenej na kompresor. Je veľmi účinný a spracuje aj hustejšie liečivá, preto sa hodí hlavne na dlhodobú liečbu a časté inhalovanie. Má však väčšiu konštrukciu a je hlučnejší.
Držte inhalátor medzi palcom a ukazovákom, palec je pri náustku. Dobre pretrepte.
Vydýchnite mimo inhalátora, potom vložte náustok do úst.
Na začiatku nádychu stlačte nádobku. Nádych je pomalý a hlboký.
Zadržte dych na 5 sekúnd, potom vydýchnite mimo inhalátora.
Áno, zdravé jedlo má vplyv takmer na všetko, a to vrátane astmy. Pite aspoň 2 litre neperlivej vody denne na zriedenie hlienu. Jedzte viac ovocia a zeleniny, nech sa k vám dostanú dôležité vitamíny. Tiež výživové doplnky sú vhodný spôsob, ako posilniť imunitu a tým zmierniť príznaky astmy. Najefektívnejšie na astmu sú vitamín C, horčík a vitamín B6.
Vonku to neovplyvníte, ale doma si môžete vytvoriť ideálne prostredie na jednoduché dýchanie. Dobrými pomocníkmi sú čistička alebo zvlhčovač vzduchu, ktoré v miestnosti filtrujú prach, alergény a nečistoty. Máte tak zaručené, že okolo nepoletuje nič dráždivé. Tiež často vetrajte, ale len krátko. Astmatici by si mali dať pozor aj na studený vzduch a nepreháňať to s klimatizáciou.
Alergény a dráždivé látky sa môžu dostať do vzduchu aj počas upratovania. Chemikálie z čistiacich prostriedkov a umelé parfumy v osviežovačoch bývajú najviac problematické. Používajte prírodnú drogériu a čistiace prípravky vhodné pre alergikov. Radšej sa zbavte kobercov, ťažkých závesov a diek, ktoré by mohli zbierať prach. Aby astma nedráždila v noci, častejšie perte bielizeň a prestieradlá aj pomocou šetrných pracích gélov a aviváží.