Vitamín B6 - Pyridoxín - Doplnok stravy (36 produktov)

Aktívnou formou tohto vitamín B6 (Pyridoxín) je zlúčenina pyridoxal-5-fosfát. Ide o dôležitú látku, označovanú ako dôležitý kofaktor enzýmov. To znamená, že funguje ako látka v súlade s enzýmami, pod označením koenzým. Táto látka sa pevne viaže na bielkovinové časti celej rady enzýmov a umožňuje ich katalytickú aktivitu, čo znamená, že pomáha urýchľovať metabolické reakcie a chemické reakcie v bunkách. Spomínané enzýmy pôsobia pri rozklade a zužitkovaní bielkovín, cukrov a tukov z potravy. Je dôležitý v procesoch premeny zásobných cukrov v pečeni a svaloch na energiu.

Zobraziť viac

Magne B6 Forte Plus 30 tabliet

Môžete mať už dnes
Da Vinci Academia Magnezum Dead Sea 140 tabliet

Da Vinci Academia Magnezum Dead Sea 140 tabliet

Môžete mať už dnes
MedPharma Pyridoxín 20 mg 67 tabliet

MedPharma Pyridoxín 20 mg 67 tabliet

Môžete mať už dnes

Terezia Magnesium + vitamín B6 a medovka 30 kapsúl

Môžete mať už dnes
Akcia: Zľava 20% pri nákupe dvoch kusov produktov značky Terezia
Generica Magnesium B6 Active 60 tabliet

Generica Magnesium B6 Active 60 tabliet

Môžete mať už dnes
Velex Magne-tryptoFajn 60 kapsúl

Velex Magne-tryptoFajn 60 kapsúl

Môžete mať už dnes

Pharma Future s.r.o. H-protect enzyme 84 kapsúl

Môžete mať už dnes
Dátum expirácie: 13. 7. 2024

Pyridoxin VULM 20 tabliet

Môžete mať už dnes
Centrum Silver 50+ bez lepku, 100 tabliet

Centrum Silver 50+ bez lepku, 100 tabliet

Môžete mať už dnes

BiotechUSA Relax 60 tabliet

Môžete mať už dnes
MedPharma Pyridoxín 20 mg 37 tabliet

MedPharma Pyridoxín 20 mg 37 tabliet

Môžete mať v utorok 23. 4.
Barny's RoboFlex Forte 10 kapsúl

Barny's RoboFlex Forte 10 kapsúl

Môžete mať už zajtra
Dr. Grandel Granergy Direkt 20 vrecúšok

Dr. Grandel Granergy Direkt 20 vrecúšok

Môžete mať už zajtra
Vitamín B6 - Pyridoxín - Doplnok stravy - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Vitamín B6 - Pyridoxín - Doplnok stravy ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Vitamín B6 - Pyridoxín - Doplnok stravy na 96 %
Recenzia produktu: Magne B6 Forte Plus 30 tabliet
5 / 1x
Super ! Najlepšie magnezium zatiaľ. Pomáha mi zvládať stresujúce situácie a udržuje moju vnútornú pohodu …
Recenzia produktu: OnePharma HERPES AKUT RESCUE 30 kapsúl
5 / 2x
pomáha pri skrátení doby liečby herpesu
Recenzia produktu: Bevascor homocysteínová formula 60 kapsúl
5 / 4x
Metylkobalamín namiesto kyano, to je už iná ligá, Odporúčam
Recenzia produktu: Vitar Horčík Aquamin EKO 60 kapsúl
5 / 3x
Zatím neznám a poprvé užívám, měla jsem hořčík od jiných firem.
Recenzia produktu: Kompava L-Lyzín extra 400 mg 60 kapsúl
5 / 16x
Som spokojná
Recenzia produktu: Generica Magnesium B6 Active 60 tabliet
5 / 5x
Je to super prevence před křečemi.
Recenzia produktu: Velex Magne-tryptoFajn 60 kapsúl
5 / 1x
super produkt
Recenzia produktu: Generica PYRIDOXIN 60 tabliet
5 / 28x
Pyridoxin beru už 10 let. Pomaha mi proti brnění rukou. Doporučuji.
Recenzia produktu: Virde Kyselina listová aktiv 30 kapsúl
5 / 1x
spokojnosť
Recenzia produktu: Pyridoxin VULM 20 tabliet
5 / 1x
výborná cena

Aktívnou formou tohto vitamínu je zlúčenina pyridoxal-5-fosfát. Ide o dôležitú látku, označovanú ako dôležitý kofaktor enzýmov. To znamená, že funguje ako látka v súlade s enzýmami, pod označením koenzým. Táto látka sa pevne viaže na bielkovinové časti celej rady enzýmov a umožňuje ich katalytickú aktivitu, čo znamená, že pomáha urýchľovať metabolické reakcie a chemické reakcie v bunkách. Spomínané enzýmy pôsobia pri rozklade a zužitkovaní bielkovín, cukrov a tukov z potravy. Je dôležitý v procesoch premeny zásobných cukrov v pečeni a svaloch na energiu.

Prečo je dôležitý príjem vitamínu B6?

 • Energetický metabolizmus: Vitamín B6 je kľúčovým hráčom v premene živín, najmä bielkovín. Pomáha pri rozklade a vstrebávaní aminokyselín
 • Tvorba neurotransmiterov: Pyridoxín je nevyhnutný pre syntézu neurotransmiterov, ako je serotonín, dopamín a noradrenalín. Tieto látky majú významný vplyv na emocionálny stav a nervový systém
 • Imunitné funkcie: Vitamín B6 podporuje imunitný systém tým, že ovplyvňuje tvorbu protilátok a aktivitu bielych krviniek
 • Hemoglobín a krvotvorba: Podieľa sa na tvorbe hemoglobínu, čo je kľúčový proteín v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík a oxid uhličitý
 • Regulácia hormónov: Pyridoxín reguluje hormonálny systém, najmä hormóny spojené s reprodukčným systémom

Konzumácia potravín obsahujúcich tento vitamín je preto zásadná, pretože hrá kľúčovú úlohu v mnohých ďalších telesných funkciách, vrátane pohybu, pamäte, reguluje stavy úzkosti a uľavuje od depresií. Tiež pomáha k tvorbe protilátok, ktoré posilňujú imunitný systém a udržuje zdravý krvný obeh.

Vitamín B6 v potravinách

Denná dávka vitamínu B6 by sa mala pohybovať v rozmedzí od 1,7 do cca 2 mg a u detí medzi 1 - 1,4 mg. U tehotných žien sa potrebná dávka potom zvýši na 2,2 mg.

Prírodné zdroje vitamínu B6:

 • Mäso, pečeň, ryby
 • Ovocie a zelenina (avokádo, banány, zemiaky, kapusta, mrkva, špenát)
 • Ryža, fazuľa
 • Slnečnicové a sezamové semienka, otruby, obilniny, orechy
 • Chlieb
 • Vajíčka
 • Kyslé mliečne produkty

Prejavy nedostatku pyridoxínu v krvi

Pokles vitamínu B6 znamená vždy súhrnný pokles vitamínov skupiny B. Prejavuje sa najmä podráždenosťou, celkovou slabosťou, trhaním viečok, dochádza k vzniku zápalov kože či ústnej dutiny.

Konzumáciou kvalitnej a pestrej stravy dokážeme telu dodať potrebné a dostatočné množstvo vitamínu B6. Vo chvíli nejakého výživového obmedzenia, napr. z dôvodu choroby, je možné "béčko" doplňovať pomocou doplnkov stravy, ktoré by však určite nemali byť náhradou zdravého jedla.

Predávkovanie vitamínom b6

Prebytok vitamínu B6 spôsobený nadmernou suplementáciou, hoci je vzácny, môže vyvolať vážne príznaky. K predávkovaniu dochádza obvykle pri prekročení dennej dávky 200 mg syntetického pyridoxínu. Dôsledky môžu zahŕňať:

 • Degeneráciu nervového tkaniva,
 • Poruchy metabolizmu aminokyselín,
 • Problémy s motorickou koordináciou,
 • Svalovú slabosť a obmedzenú chôdzu,
 • Neustály pocit chladu,
 • Pocit mravčenia v končatinách.

Z toho dôvodu je kľúčové dodržiavať odporúčané denné dávky pri užívaní akýchkoľvek prípravkov s vitamínom B6, aby sa minimalizovalo riziko predávkovania.

V opačnom prípade, teda nadmernom užívaní vitamínu B6, môže u mužov zvyšovať riziko vzniku rakoviny. Dlhodobé užívanie vysokých denných dávok môže tiež viesť k poruchám nervového systému. Inak nie je jeho nadbytok nijako nebezpečný, pretože ide o vitamín rozpustný vo vode, neukladá sa v tele a vylučuje močom.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B6

Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 sa môže líšiť v závislosti od veku, pohlavia a zdravotného stavu jednotlivca. Všeobecne platné referenčné hodnoty sa však pohybujú v rozmedzí 1.3 - 2 mg pre dospelých. Je vždy najlepšie sa poradiť s lekárom alebo kvalifikovaným odborníkom, aby sa získali konkrétne a personalizované odporúčania v súlade s individuálnymi potrebami a podmienkami každej osoby.

Pyridoxín a jeho rola v tehotenstve a v detstve

Pyridoxín, známy aj ako vitamín B6, zohráva kľúčovú úlohu v tehotenstve av detstve. Vitamíny skupiny B sú v tomto období obzvlášť dôležité pre správny vývoj plodu a zaistenie zdravia tehotnej ženy. Okrem pyridoxínu sú kľúčové aj ďalšie vitamíny skupiny B, ako napríklad kyselina listová a B12.

V tehotenstve je vitamín B6 dôležitý pre reguláciu hormonálnej aktivity a spolu s ostatnými vitamínmi B podporuje tvorbu červených krviniek a delenie buniek. Z tohto dôvodu sú multivitamínové prípravky špeciálne určené pre tehotné a dojčiace ženy často vhodnou voľbou na doplnenie týchto životne dôležitých látok.

Pre dojčatá je dôležitým zdrojom vitamínu B6 materské mlieko, ktoré im poskytuje potrebné živiny. U nedojčených detí, ktoré sa živia umelou dojčenskou výživou, býva táto výživa bežne obohacovaná vitamínmi skupiny B.

Pre deti od 3 rokov sa odporúča multivitamínový doplnok stravy alebo prípravky typu B-komplex, najmä ak majú nedostatok vitamínu B. 

Produkty z kategórie Vitamín B6 sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Vitamín B6 zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vitamín B6 sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších.