Strie, v češtine tiež pajazvičky, sú drobné jazvy na povrchu kože. Spočiatku majú podobu červených až fialových tenkých pruhov, následne sa hoja do belavého sfarbenia. Najčastejšie sú lokalizované na zadku, prsiach, bruchu a na končatinách. Strie si možno predstaviť ako také trhlinky, ktoré vzniknú pri rýchlom rozpínaní kože, napríklad pri tehotenstve alebo rýchlom raste v puberte. Nejedná sa o závažný zdravotný problém, skôr kozmetický.
Strie sú druhom jaziev, vznikajúce nadmerným napätím kože. Za normálnych podmienok správnu funkciu kože zaisťujú kolagénové a elastínové vlákna. Tie sa napínajú, zmršťujú a udržujú tým kožu pružnú. Pri rýchlom náraste objemu určitej časti tela a vystavení pnutiu vlákna stráca svoju schopnosť zmrštenia. Dôjde k vzniku prasklín. Následné zjazvenie týchto trhlín sa potom nazýva strie.
Ako už bolo povedané, strie väčšinou vznikajú pri rôznych telesných stavoch, kedy dochádza k nadmernému rozťahovaniu kože. Veľkú úlohu tu však zohráva aj elasticita kože, ktorá je závislá na celkovej životospráve i genetických predispozíciách. Medzi príčiny a rizikové faktory vzniku strií tak môže patriť:
„Strie, často aj napriek svojmu dramatickému vzhľadu, nie sú vážne ochorenie. Ide skôr o kozmetický problém, ktorý treba riešiť vhodnou úpravou životného štýlu a správnym používaním mastí a krémov. Rovnako ako u väčšiny ochorení je tu dôležitá aj prevencia. Strie vznikajú najmä prudkou zmenou objemu tela. Rovnako dostatočný príjem tekutín je nutný pre správnu funkciu kože a prevenciu proti striám.
Niektorým telesným zmenám nemožno predchádzať a potom je dôležitý výber správnej starostlivosti o kožu. Na zvýšenie elasticity kože je potrebné kožu dôkladne premazávať hydratačnými a emolienčnými krémami a mliekmi. Vhodné je tiež používanie prípravkov s kyselinou hyalurónovou."
Lekári rozlišujú hneď niekoľko druhov strií, a to tak podľa príčiny, ako aj podľa ich podoby a fázy:
Najbežnejší typ strií, následok roztiahnutia kože. Najčastejší výskyt je v puberte – u dievčat sa vyskytujú spravidla na stehnách a na prsiach, u chlapcov zase v spodnej časti chrbta a na vonkajšej strane stehien. V dospelosti strie vznikajú najmä pri náhlej zmene váhy.
Červeno sfarbené strie sa objavujú najmä v treťom trimestri následkom roztiahnutia, typický je výskyt na bruchu, bokoch, stehnách a prsiach. Tieto strie bohužiaľ zostanú viditeľné aj po pôrode, keď sa koža zmrští.
Zvláštny prípad tehotenských strií. Vyznačuje sa vertikálnou tmavou líniou od pupka k pubickému ochlpeniu.
Všeobecne sa jedná o ranú fázu strií. Môžu mať ružovú a červenú farbu. V závažnejších prípadoch sú strie fialové. Niektorí jedinci môžu pociťovať spočiatku aj svrbenie. V tejto rannej akútnej fáze sú strie najlepšie liečiteľné.
Neskoršia fáza červených strií, ktoré sa v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov začnú odfarbovať. U niektorých ľudí sa na týchto striách objaví zvrásnený povrch. So starnutím a prirodzenou stratou elasticity kože sa strie stávajú výraznejšie.
Prevencia strií stojí na dvoch základných pilieroch – udržiavanie elasticity kože a udržiavanie zdravej váhy. V prvom prípade záleží najmä na pravidelnej hydratácii kože pomocou krémov a mastí, aj na dodržiavaní pitného režimu. Dehydratácia, spôsobená nedostatočným pitným režimom (príjem veľkého množstva kávy, energetických nápojov), výrazne zvyšuje riziko vzniku strií.
Nemenej dôležitá je aj vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, najmä:
Strie sú často sprievodným príznakom nadváhy či obezity. K ich prevencii je tak vhodné udržiavať zdravú a stabilnú váhu, ideálne za pomoci pravidelnej fyzickej aktivity. Cvičenie navyše zlepšuje produkciu a cirkuláciu kolagénu, ktorý je zásadný pre elasticitu kože. Aj cvičenie by však malo byť merané, pretože za vznikom strií môže stáť aj príliš rýchly úbytok váhy.
Všeobecne možno povedať, že liečba strií nie je ľahká. Čím staršie je zjazvenie, tým horšie sa odstraňuje. V mnohých prípadoch starostlivosti len zlepší výzor pokožky, napr. zosvetlením, než aby strie úplne zmizli. Začínajúce strie majú pri včasnom zákroku ďaleko väčšiu šancu na skutočný úspech. Základom sú predovšetkým rôzne krémy a oleje s obsahom retinolu. Ide o derivát vitamínu A, ktorý podporuje tvorbu kolagénnych vlákien kože.
V estetickej dermatológii potom existuje pomerne veľké množstvo procedúr, ktoré väčšinou fungujú na podobnom princípe. Tieto zákroky je spravidla nutné niekoľkokrát opakovať, ako vedľajší účinok sa môže objaviť dočasné podráždenie kože. Medzi hlavné z nich patria:
Krátke pulzy lúčov odstraňujú s vysokou presnosťou vrstvy kože, čím sa podporia rast nových kolagénnych vlákien.
Podobný princíp, v tomto prípade sa pokožka obrusuje mechanicky.
Tvorba nového kolagénu sa stimuluje vpichmi mikroihličiek.
Rádiofrekvenčný prúd pôsobiaci na podkoží stimuluje obnovu kolagénu a elastínu.
Niektoré výskumy poukazujú aj na pomerne bežné prípravky, ktoré môžu pomáhať v liečbe či prevencii strií. Medzi ne patrí najmä aloe vera gél, ktorý sa denne vmasíruje do oblasti so striami. Účinná by mala byť aj kyselina hyalurónová, ktorá sa už prirodzene vyskytuje v pokožke a ktorú je možné užívať ako doplnok stravy alebo topický krém.
Medzi ďalšie obľúbené, no zatiaľ vedecky neoverené prípravky patria aj rôzne druhy rastlinných olejov a masiel, ktoré sa pravidelne masírujú do oblasti strií. Typickými alternatívnymi radami, čo na strie, sú kokosový olej, olivový olej, mandľový olej a kakaové maslo. Tieto zložky môžete aplikovať samostatne alebo ich používať priamo v kréme na strie, ktorý navyše obsahuje ďalšie účinné zložky.
Strie sprevádza mnoho prirodzených telesných procesov ako je dospievanie, tehotenstvo a vek. Ako pri všetkých kožných ochoreniach a problémoch platí, že zle liečené ochorenie má veľký psychologický vplyv kvôli viditeľnosti príznakov. U strií to platí rovnako a nie je výnimkou, že časť pacientov bude trpieť aj úzkostnou a depresívnou symptomatikou, ktorú treba tiež kvalitne zaliečiť.
Strie alebo pajazvičky sú prasklinky vniknuté roztiahnutím kože a jej zníženou elasticitou. Hoci sú strie do značnej miery úplne prirodzeným javom, dnešná spoločnosť sa na ne predsa len pozerá skôr s dešpektom. Striám však možno aspoň čiastočne predchádzať vyváženou stravou a aktívnym životom a pri ich výskyte je možné využiť rôzne krémy na ich redukciu. Ak aj tak nie ste schopní prijať svoje strie, potom je možné využiť služby estetickej dermatológie. Niektorí ľudia tiež volia tetovanie cez strie, ktoré ich zakryje.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stretch-marks/symptoms-causes/syc-20351139
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436005/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6615396/
STUMPFOVÁ, Alena, et al. Jak správně pečovat o jizvy a strie. Dermatologie pro praxi, 2015, s. 191–194.
ROB, Filip. Dermatózy v graviditě. Dermatologie pro praxi, 2022.
Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.