Keď pocítime pichanie pri srdci, môže to byť trochu desivé. „Čo to znamená? Je to vážne?“ Táto situácia dokáže poriadne znepokojiť. V tomto článku sa dozviete, čo môže pichanie pri srdci znamenať a ako sa k nemu stavať. Nie vždy to totiž značí vážne problémy so srdcom.
Prvou pomocou pri akomkoľvek pichaní pri srdci je zachovať pokoj. Nie vždy sa jedná o vážny problém. Pokiaľ sú známe ďalšie možné príčiny, ako je natiahnutie pri športe alebo drobný úraz, je pravdepodobné, že pôvod bude tu.
Ak však bolesť pretrváva, mali by sme rozhodne vyhľadať lekársku pomoc. Dlhodobé pichanie pri srdci môže byť totiž známkou vážnejšieho problému.
S návštevou ordinácie neotáľajme ani v prípadoch, ak je bolesť silná alebo sa s ňou spájajú aj ďalšie príznaky.
Pri podozrení na infarkt (pichanie pri srdci, bolesť ľavej ruky, dýchavičnosť) nevyčkávajte a rovno volajte záchrannú službu.
Taká tá ostrá, bodavá bolesť v oblasti srdca, ktorá príde a zase rýchlo zmizne – poznáte to? Niektorí to popisujú ako bodnutie nožom alebo dokonca ako úraz elektrickým prúdom. Ale čo to vlastne znamená? Príčin je mnoho a líšia sa ako v závažnosti, tak v postupe liečby.
Zjednodušene môžeme rozdeliť príčiny pichania v strede hrude na dva
základné typy: srdcové a nesrdcové.
Napriek tomu, že pichanie pri srdci často súvisí s menej nebezpečnými príčinami, je potrebné na prvom mieste zvážiť možnosť srdcových problémov. Špecifické srdcové problémy, ako sú stavy pred infarktom alebo iné formy kardiovaskulárnych ochorení, vyvolávajú špecifické príznaky. Bolesť pri infarkte myokardu typicky vystreľuje do paže. Pichanie býva často sprevádzané aj ďalšími symptómami:
Tu sa môže jednať napríklad o problémy so zažívacím traktom, nervovým systémom alebo pohybovým aparátom. Typické je tu pichanie pri srdci pri nádychu, pri kašli alebo pri pohybe, ktoré môže byť dôsledkom blokácie hrudnej chrbtice alebo natiahnutých hrudných svalov. Pozrime sa teraz na tieto nesrdcové problémy podrobnejšie:
Nervosvalové poruchy
Ide o situácie, keď nastanú problémy s nervami a/alebo svalmi v hrudnej oblasti – napríklad priškripnutý nerv alebo funkčný blok chrbtice. Tieto problémy sa často prejavujú ako pichanie pri srdci od chrbta, hoci to nemusí byť nutne pravidlom. Tiež sa môže pridať brnenie horných končatín, bolesti ľavej ruky alebo mravčenie v prstoch.
Pokiaľ sú na vine svaly, s riešením vám pomôže fyzioterapeut. Keď je tento problém nervového pôvodu, návšteva na neurológii vám všetko objasní.
Refluxná choroba pažeráka
Možno by ste to tak úplne nečakali, ale refluxná choroba pažeráka („pálenie záhy“) môže tiež spôsobovať pocity pichania pri srdci. Prejavuje sa spätným tokom žalúdočných kyselín do pažeráka a môže vyvolať ostré bolesti v oblasti hrudníka, ktoré sa podobajú pichaniu pri srdci.
Že sa jedná o poruchu trávenia môže napovedať zvýšené nadúvanie, pachuť v ústach, náročné prehĺtanie alebo bolesť pri prehĺtaní.
„Pichanie pri srdci môže byť iba príznakom priškripnutého nervu alebo blokády hrudnej chrbtice, ale aj príznakom vážnejšieho problému. Ak vás trápi dlhotrvajúce pichanie pri srdci – alebo ak sa pridá pálčivá bolesť či dýchavičnosť – vyhľadajte lekára, ktorý dokáže zistiť presnú príčinu vašich ťažkostí.“
Diagnostika pichania pri srdci zahŕňa dôkladné lekárske vyšetrenie. Lekár zhodnotí symptómy a môže nariadiť množstvo testov, ako sú elektrokardiogram (EKG), röntgen hrudníka alebo krvné testy, aby vylúčil srdcové ochorenia alebo iné potenciálne vážne príčiny.
Medzi ďalšie metódy patrí kontrola hrudníka pohmatom. Ak je možné vyvolať bolesť jednoduchým dotykom, potom je veľmi pravdepodobné, že na vine je nervosvalová príčina.
Liečba sa odvíja od zistenej príčiny pichania pri srdci. V prípade nervosvalových porúch môže pomôcť fyzikálna terapia alebo lieky proti bolesti. Tieto poruchy riešia neurologické oddelenie či rehabilitácia.
Pri refluxnej chorobe pažeráka sa upravuje strava, predpisujú sa lieky na zníženie kyslosti žalúdka a odporúča sa pohybová aktivita posilňujúca dýchacie svaly a svaly okolo pažeráka. Pri dlhodobom ignorovaní týchto problémov môžu nastať vážnejšie komplikácie, v najhoršom prípade rakovina pažeráka.
Pri srdcových problémoch je liečba zameraná na konkrétne ochorenie srdca. Vo vážnych prípadoch môže vyžadovať viac či menej invazívny chirurgický zákrok.
Prevenciu pichania pri srdci je možné podporiť najmä zdravým životným štýlom. Vyvážená strava sa postará o zdravé membrány a funkciu hormónov, pravidelný pohyb zvýši kapacitu kardiovaskulárneho systému a posilní srdcový sval a primeraná hmotnosť zase srdcu uľahčí jeho fungovanie.
Dôležité je tiež vyhýbať sa stresu a nadmernej konzumácii alkoholu (ale aj kofeínu), ktoré môžu zhoršovať príznaky. O rizikách nadmerného pitia alkoholu u nás hovoril popredný český adiktológ Aleš Kuda.
V každom prípade by sme mali svojmu stavu venovať pozornosť, aj keby išlo „len“ o občasné alebo slabé pichanie pri srdci. Sledujte, či bolesť čoskoro odznieva, a tiež za akých situácií sa objavuje (napr. po jedle, po športe a pod.).
Pichanie pri srdci môže byť skutočne znepokojujúce, ale často nie je dôvodom na vážne obavy. Väčšina príčin je neškodná a liečiteľná. Dôležité je porozumieť potenciálnym príčinám a vyhľadať lekársku pomoc, ak príznaky pretrvávajú alebo sú sprevádzané inými alarmujúcimi symptómami. Zdravý životný štýl a pravidelné lekárske kontroly prispievajú k udržaniu dobrého srdcového zdravia a minimalizácii rizík.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/106/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/sharp-stabbing-pain-in-chest-that-comes-and-goes#heartburn
https://www.healthline.com/health/heart-attack/sudden-sharp-pain-in-chest-that-goes-away-quickly
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21209-chest-pain
https://www.nzip.cz/clanek/955-akutni-infarkt-myokardu
https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/01/03.pdf
https://www.kardio-cz.cz/data/clanek/424/dokumenty/785–44-bolestnahrudickd2013m.pdf
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.