Reflux pažeráka: čo pomáha proti páleniu záhy

 

 

Reflux pažeráka je porucha trávenia, pri ktorej sa žalúdočné šťavy spätne dostávajú zo žalúdka do pažeráka. Potom cítime také nepríjemné pálenie, že nás aj prejde chuť k jedlu. Ako k tomu dochádza? Dolný pažerákový zvierač, ktorý žalúdok a pažerák oddeľuje, je ochabnutý alebo nefunguje správne. Reflux tak vyvoláva pálenie záhy a kyslú či horkú pachuť v ústach. Občas sa to stane každému, avšak časté pálenie záhy ukazuje na refluxnú chorobu pažeráka (gastroezofageálny reflux alebo GERD). Čo vám účinne uľaví od pálenia záhy a ako sa častého refluxu zbaviť?

Príznaky refluxu a choroby pažeráka

  • Pálenie záhy (pálenie na hrudi a hrdla).
  • Kyslá alebo horká pachuť v ústach.
  • Pocit „knedle“ v krku a sťažené prehĺtanie.
  • Bolesť za hrudnou kosťou pri prehĺtaní.
  • Zvýšené grganie alebo nadúvanie.
  • Zahlienenie a odkašliavanie.

Príčina pálenia záhy – čo sa presne deje?

Pálenie záhy, čiže pyróza, nastáva pri vrátení žalúdočných štiav do pažeráka (reflux). Prejavuje sa pálením za hrudnou kosťou a pachuťou v ústach ako pri zvracaní.

Bežne sa pažerákový zvierač otvorí, pustí jedlo do žalúdka a zatvorí sa. Existujú však určité spúšťače, ktoré zvierač oslabia alebo zvýšia šancu refluxu. Medzi tie najčastejšie patria jedlá, ktoré sa dlho trávia, spôsobujú grganie alebo dráždia žalúdok. Ďalej je to pitie kyslých nápojov (napr. víno), alkoholu, silnej kávy či fajčenie tabaku. Na vine je tiež nadváha, pretože zvyšuje tlak na pažerákový zvierač.

paleni zahy pricina

Lieky proti páleniu záhy

Obsahujú zásadité látky (antacidá), ktoré pomáhajú neutralizovať žalúdočné kyseliny a veľmi rýchlo uľaviť od pálenia. Mať tieto lieky poruke je ideálne, keď vás pálenie zastihne len príležitostne, alebo ste na dovolenke a skrátka si chcete užívať veľa dobrého jedla a nápojov. Pamätajte, že však nejde o riešenie dlhodobých problémov.

Nolpaza 20mg 14 tabliet

Nolpaza 20mg 14 tabliet

Môžete mať už zajtra

Talcid 500mg žuvací tablety 50 ks

Môžete mať už zajtra

Gaviscon Duo Efekt žuvacie tablety 48 ks

Môžete mať už zajtra
7,90 €
Helicid HELICID cps dur 14x20 mg 20 kapsúl

Helicid HELICID cps dur 14x20 mg 20 kapsúl

Môžete mať už zajtra
paleni zahy

Reflux a pálenie záhy – čo nejesť a čo nerobiť

Keď vás trápi časté pálenie záhy, je na čase prehodnotiť svoj jedálniček a spôsoby stravovania. Nižšie nájdete najčastejších vinníkov, ktorí reflux môžu spúšťať alebo tvoriť viac kyselín v žalúdku. Každý z nás bude mať iné spúšťače, preto si sami všímajte, kedy cítite pálenie záhy najviac. Ide však aj o zmenu návykov. Nemali by ste jesť veľké jedlá v noci, neohýbať sa s plným žalúdkom a ani si nedávať „šlofíka“ po sýtom obede. Dlhodobejšou snahou je obmedzenie alkoholu, koniec fajčenia a redukcia hmotnosti.

reflux co nejist

Mastné a vyprážané jedlá

Dlho sa trávia, hlavne ich nejedzte pred spaním

reflux co nejist

Pálivé a silne korenené jedlá

Vrátane jedál s množstvom cibule a cesnaku

reflux co nejist

Kyslé nápoje a alkohol

Dráždia žalúdok a tvoria kyseliny

reflux co nejist

Zlá životospráva

Nevhodné stravovacie návyky, fajčenie a nadváha

reflux pricina

Kyslé ovocie

Citrusy, ananás, ale aj paradajky

reflux pricina

Kofeín

Pozor na silnú kávu aj čierny čaj

reflux pricina

Čokoláda a sladkosti

Jeden z najbežnejších spúšťačov

reflux pricina

Veľké porcie, prejedanie

Vyvíjajú tlak na pažerákový zvierač

Najdôležitejšie pravidlo proti refluxu: všetko s mierou

Pri ľahkých ťažkostiach nie je nutné, aby ste si už nikdy nedali vyprážaný syr, pikantnú večeru alebo pohár vína. Potraviny spúšťajúce reflux nie sú u všetkých rovnaké, preto ich nemusíte zavrhovať, keď vám nič nerobia. Dôležitá je predovšetkým miera – časté prejedanie a nadváha sú pre reflux oveľa horšie, ako si dopriať pikantné jedlá alebo sladké dezerty.

Pálenie záhy v tehotenstve

Až polovicu tehotných žien trápi pálenie záhy v poslednom trimestri. Tehotenstvo je jednou z príčin častého pálenia záhy, ktoré nesúvisí so zlou životosprávou alebo ochorením. Ide tu o tlak na žalúdok vyvíjaný rastúcou maternicou a tiež o vyššiu hladinu hormónov, ktorá oslabuje zvierač pažeráka. Po pôrode by sa všetko malo vrátiť do normálu.

paleni zahy v tehotenstvi

Jedlá sóda, jogurty a reflux – rýchla pomoc bez liekov

Lieky proti páleniu záhy sú len jeden spôsob, ako si rýchlo pomôcť od pálenia. Medzi alternatívy patrí rozpustená sóda alebo jablčný ocot, ak ich máte poruke. Často sa odporúča aj nízkotučné mlieko a jogurty. Dajte si však pozor, niektorým mlieko síce najskôr uľaví, ale potom sac pálenie záhy vráti ešte silnejšie.

paleni zahy

Reflux a pálenie záhy – liečba, čo jesť

Riziko refluxu znížite potravinami, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny a prispievajú k lepšiemu tráveniu. Myslite tiež na zdravšie stravovacie návyky – dávajte si menšie porcie a jedzte pomalšie. Večeru jedzte najneskôr 3 hodiny pred spaním a ak vás reflux trápi hlavne v noci, viac si podložte hlavu. Ak trpíte GERD a vaše problémy nie sú príležitostné, potom je často nutné prejsť na zdravú diétu a znížiť hmotnosť. Medzi odporúčané potraviny patria:

reflux co jist

Zelenina

Brokolica, šalát, zelené fazule, uhorky, zemiaky

reflux co jist

Nekyslé ovocie

Melón, jablká, hrušky, banány

Ovsené vločky

Prispievajú k zdravému tráveniu

reflux co jist

Chudé mäso

Kuracie, morčacie, ryby – len nie vyprážané

reflux co jist

Zdravé tuky

Olivový a sezamový olej, orechy, avokádo, ľanové semienka

reflux co jist

Nízkotučné mliečne výrobky

Mlieko a jogurty s probiotikami

Reflux pažeráka a bylinky

Do svojej stravy môžete tiež zaradiť bylinky a koreniny proti páleniu záhy. Patria medzi ne napr. zázvor, fenikel, oregano, bazalka, tymián a rozmarín. Vyhýbajte sa však mäte a peprmintu, tie môžu reflux, naopak, zhoršiť. Mätový čaj sa síce používa na lepšie trávenie, ale v tomto prípade nie je vhodný. Namiesto neho skúste feniklový alebo zázvorový čaj. Ironicky môžete tiež vypiť pohár vody s citrónovou šťavou, ktorá dokáže znížiť kyslosť v žalúdku – niekomu to pomáha, niekomu nie (čím by sa dali zhrnúť všetky tipy na reflux).

reflux jicnu bylinky

Prečo je dôležité častý reflux nepodceňovať

Steny pažeráka nie sú chránené pred kyslosťou tak, ako sú chránené steny žalúdka. Keď žalúdočné kyseliny opakovane a dlhodobo pôsobia v pažeráku, poškodzujú jeho sliznicu. Môžu vzniknúť vredy a nastáva vyššie riziko rakoviny pažeráka. Preto je dôležité časté ťažkosti neignorovať a neliečiť ich liekmi, ale naozaj dbať na svoje zdravie. Ak zažívate reflux pravidelne niekoľkokrát týždenne, bude najlepšia návšteva lekára. Nie je potrebné, samozrejme, panikáriť zakaždým, čo vás páli záha po veľkom obede – len je dobré poznať riziká dlhodobých neriešených problémov.

paleni zahy

 

Čo na to hovorí náš odborník?

Pálenie záhy skutočne väčšinou potrápi za život každého z nás. Je potrebné dať si pozor a pri opakovaní týchto problémov a navštíviť lekára. Neriešený, opakujúci sa reflux môže viesť k sérii nepríjemných komplikácií (vredom, riziko vzniku rakoviny). Základom liečby sú vždy režimové opatrenia, vo väčšine prípadov podporené nárazovou a niekedy aj dlhodobou farmakoterapiou. Jedným z opatrení je určite zamyslenie sa nad svojím životným štýlom a stravou. Potraviny, ktoré dráždia bývajú dosť často individuálne, preto pre väčší prehľad je vhodným variantom si jedálniček zapisovať. Dá sa tak dlhodobo sledovať, po ktorom jedle sa nepríjemné pálenie dostaví a do budúcnosti sa teda snažiť takýmto potravinám vo väčšej miere vyhnúť.

Zdroje

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdas/int/2008/12/09­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2008/01/03.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2021/04/04­.pdf

https://lekar­nici.cz/wp-content/upload­s/2010/09/DP_GIT­.pdf

https://profi­medicina.cz/re­fluxni-choroba-jicnu-aktualni-moznosti-lecby/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.