Aleš Kuda
 

Ako poznám, že pijem veľa alkoholu? | Mgr. Aleš Kuda

Benevolencia nás Čechov k alkoholu aj spoločenská tolerancia k nadmernému pitiu nás už pekných pár rokov držia na popredných priečkach európskej spotreby. Odhady v súčasnosti hovoria o približne 1,3 milióna Čechov na hranici rizikového alebo problémového pitia. O závislosti od alkoholu sme sa rozprávali s popredným českým adiktológom, psychológom a terapeutom Alešom Kudom, riaditeľom inštitútu Origanum.

„Ak neurobíme rozumnú spoločenskú dohodu, ako znížiť rizikové pitie alkoholu, veľký dopyt po ňom bude stále,“ hovorí popredný český adiktológ Aleš Kuda.

„Alkohol je ťažká a najzávažnejšia droga v Českej republike. Závislosť od neho v porovnaní s nealkoholovými drogami, kde sa to týka cca 40 – 50 tisíc ľudí, je evidentne neporovnateľná a čísla sú alarmujúce,“ hovorí na úvod popredný český adiktológ, psychológ a terapeut v jednej osobe Aleš Kuda, inak tiež riaditeľ inštitútu Origanum. Česi pritom kraľujú štatistikám ako v dlhodobom nestriedmom pití, tak aj v tom nárazovom (ide o vypitie piatich a viac drinkov za sebou).

Prijateľná miera v príjme alkoholu

A. Kuda trochu s nadsadením hovorí, že na rozdiel od iných „militantných“ adiktológov či názoru svetovej zdravotníckej organizácie WHO nenahliada tak úplne prísne na nulovú toleranciu k alkoholu označovanú ako jeho jedinú možnú bezpečnú dávku. „Hovoríme o takzvanom pohári, čo je približne buď dva deci vína, alebo polliter piva či veľký pohárik tvrdého alkoholu za deň, obsahujúci dávku približne okolo 20 g čistého etanolu,“ približuje svoj pohľad A. Kuda. U dospelej zdravej ženy je podľa neho prijateľné riziko do 7 pohárov týždenne (1 pohár denne), pričom už dva poháre možno považovať za rizikové. U mužov ide o dvojnásobok.

Nadmerné pitie alkoholu je spojené aj s vyšším rizikom rakoviny

Nadmerné pitie alkoholu je preukázateľne spojené s cca 200 chorobami, či už ide o ochorenie pečene, zažívacieho ústrojenstva a kardiovaskulárneho systému alebo vyššie riziko rakoviny. Okrem toho spôsobuje aj psychické problémy. „Je to aj veľmi zákerná droga, pretože ide o dobré antidepresívum, ale potom čo odznie intoxikácia, tak sa depresia ešte zhorší,“ podotýka o. i. Kuda.

Muži verzus ženy

Z demografického hľadiska holdujú v ČR viac alkoholu muži ako ženy, proporcionálne to vychádza v rámci rizikovej závislosti dvaja muži na jednu ženu. Vo vekovej štruktúre je najviac riziková skupina päťdesiatnikov u mužov aj žien (v spojení s klimaktériom). Profesne patria k najohrozenejším lekári a právnici. „Človek, o ktorom hovoríme ako o závislom od alkoholu, musí spĺňať dve kritériá. Jedným je nutkanie sa napiť. Druhým dať si druhý deň po intoxikácii vyslobodzovač. Na internete sú rôzne skríningové dotazníky, ktoré si môže každý vyplniť,“ nabáda Kuda k skúške odvahy.

30 dní bez alkoholu

„Regulácia je dôležitá, ale zároveň musí ísť ruka v ruke s prevenciou, ktorej ja som hlavne zástancom. Musí však ísť o nejakú rozumnú spoločenskú dohodu,“ odporúča Aleš Kuda s tým, že pokiaľ sa však nezmení predovšetkým vnímanie, že nadmerné pitie nie je v poriadku a ide o rizikovú záležitosť, tak veľký dopyt po alkohole bude panovať stále a nič sa nevyrieši. Ako jedno pozitívum uvádza fakt, že v posledných rokoch u nás klesá jeho spotreba u detí, hoci je kompenzovaná inými typmi závislostí.

V rámci prevencie je tiež zástancom cca 30-dňovej úplnej abstinencie typu „suchý február“, ktorú si môžeme však pokojne naordinovať kedykoľvek v roku. „Má to veľký zmysel, keď si uvedomíme, že alkohol je u nás vlastne všade prítomný. V mnohých situáciách vôbec už nevnímame, že nám je ponúknutý alebo že ho konzumujeme,“ dodáva s poznámkou, že jeho kolega psychiater nabáda tých, ktorí si myslia, že nemajú problémy s alkoholom práve k tomuto pôstu – prestaňte na 30 dní piť a povieme si.

Zdravotné dopady a cesta k zmene

Aleš Kuda upozorňuje tiež na zakorenený omyl, že človek, ktorý „chlastá“, si to užíva. Alkoholik síce väčšinou veľmi dobre vie, že je od alkoholu závislý, lenže to u neho môže byť skôr o veľkom nešťastí, pretože nie je schopný to zastaviť. „Vo chvíli, keď vytriezvie, tak začnú prichádzať pocity viny za všetko, čo si za tie roky vďaka pitiu nadrobil, a je to strašne boľavé, emočné. Preto sa napije znova, len aby toto zaplašil. Prestať piť si vyžaduje obrovskú odvahu“. Okrem fyzických následkov závislosti (od trasenia končatín až po možné epileptické záchvaty a už uvedené choroby) sú oveľa zákernejšie tie psychické, s ktorými je potrebné pracovať terapeuticky.

„Opakujem v rôznych rozhovoroch, že prestať piť nestačí. To, čo musíte urobiť, je zmena životného štýlu, nie v zmysle odísť napríklad na dedinu a pásť tam kozy a vyrábať syry. Zmeniť svoj pohľad na prácu, usporiadať si vzťahy,“ radí Kuda. Ako propagátor tzv. prevencie relapsu ponúka všetkým, ktorí chcú zo sebou niečo robiť, nasledujúci prístup: „Nie ja, ale vy ste odborník na svoj život. Ja som tu len od toho, aby som vás tým iba previedol a pomohol vám.“

životozprávy

Videorozhovor

Aleš Kuda
Ako poznám, že pijem veľa alkoholu?

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.