životozprávy

Všetko, čo ste chceli vedieť o zdraví, ale báli ste sa opýtať. Pýtame sa za vás.

Podcast prináša online lekáreň Pilulka.sk

Najnovšie epizódy

Ako si udržať chrbticu v dobrej kondícii? Sedavým spôsobom života, ktorý začína nástupom do školy, dochádza k svalovým disbalanciám. Preto je potrebné začať cvičiť už od začiatku školskej dochádzky.

Adiktológ Mgr. Rastislav Žemlička hovorí v podcaste ŽIVOTOZPRÁVY o rôznych typoch závislostí, kódovaní chuti, spoločenských rituáloch či osobnom postoji k alkoholu. Ďalej vysvetlí, prečo si k alkoholu deti môžu ľahko kódovať vzťah už v ranom období cez ich najbližšie.

Ako prežiť leto bez nehody a ako si poradiť so správnou domácou liečbou? Čo nesmie chýbať v domácej lekárničke a prečo nedať na babskej rady pri vyťahovaní kliešťov? O tom všetkom v novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY hovorila praktická lekárka MUDr. Hana Matějková.

Daniel Kvak a Matěj Misař nám v novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY rozprávajú o tom, aké prínosy môže mať umelá inteligencia v zdravotníctve a ako ich projekt Carebot už teraz mení prácu lekárov. Môže teda AI nahradiť prácu lekárov?

Spolu se známým slovenským kondičním trenérem Marošem Molnárem se v nové epizodě Životospráv věnují jeho trenérským zkušenostem. Maroš Molnár vysvětlí, proč je zdravý vztah ke sportu a pohybové aktivitě důležitý nejen u dospělých, ale také u dětí.

V novej epizóde podcastu ŽIVOTOZPRÁVY nutričný poradca Miloslav Šindelář z Inštitútu modernej výživy priblíži širokú tému výživových doplnkov. Ako si vybrať tie správne a ako rozpoznať kvalitné doplnky stravy?

Dospievanie je obdobie, ktoré je často náročné a plné výziev. Spolu so skúsenou terapeutkou Mgr. Zuzanou Steigerwaldovou z Hedepy sa v novom diele podcastu ŽIVO­TOZPRÁVY ve­nujeme duševnému zdraviu v období dospievania.

Poruchy srdcového rytmu oplyvňujú životy miliónov ľudí po celom svete. V novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY sa s kardiológom a spoluzakladateľom Kardi Ai doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD. porozprávame o živote so srdcovou arytmiou.

Nový diel Životozpráv so zakladateľkou projektu Systers a expertkou na ženský biohacking a wellbeing Veronikou Allister. Nechajte sa inšpirovať a objavte tajomstvá biohackingu a nových možností, ktoré môžu posilniť vaše fyzické a duševné zdravie.

Spolu s psychologičkou Mgr. Veronikou Majtnerovou sa ponoríme do problematiky syndrómu vyhorenia. V novom diele podcastu ŽIVOTOSPRÁVY si priblížime si príznaky a signály fenoménu, ktorý v dnešnej náročnej dobe ovplyvňuje mnoho ľudí.

V novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY sme sa stretli s terapeutom Petrom Freimannom, ktorý stojí za neziskovkou Suchej február. Aké dopady má mesačná abstinencia na telo aj myseľ? Pustite si nový rozhovor do uší!

Spolu s odborníkom na dlhovekosť, Petrom Šrámkom z Healthy Longevity Clinic, sme sa rozprávali o tom, ako predĺžiť svoj aktívny vek. Ovplyvňuje starnutie viac genetika alebo náš životný štýl? Pustite si nový diel ŽIVOTOSPRÁV.

V novom diele podcastu sa ponoríme do sveta detskej kardiológie. Dozviete sa viac o genetike, prenatálnom skríningu a slovenskom zdravotnom systéme. Hosťom ŽIVOTOSPRÁV je prednosta Detského kardiocentra MUDr. Ondrej Materna, Ph.D.

Jan Vítek pracuje od roku 2009 v zdravot­níckej záchrannej službe hlavného mesta Prahy a od roku 2016 zastáva pozíciu hlavného lekára v oblasti 1. V novom diele podcastu sme sa rozprávali o jeho výjazdoch, psychickej odolnosti ao tom, ako postupovať, ak sa staneme svedkami nehody.

Závislosť na liekoch či ich nadmerné užívanie sa dostáva v rebríčku všetkých spoločenských drog na druhé miesto hneď za alkoholom. Niekoho možno trochu prekvapí, že tento spoločenský problém predstihol v počte závislých ľudí klasické drogy ako kokaín, pervitín alebo heroín. Vypočujte si nový diel s adiktológom Alešom Kudom.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aká je súvislosť medzi svetlom a spánkom? Prečo často podceňujeme tmu? O tom všetkom sme sa rozprávali v novej epizóde podcastu ŽIVOTOZPRÁVY s Hynkom Medřickým, kde hodnotíme celkový vplyv cirkadiánneho rytmu na náš organizmus.

Možno vám už niekto poradil, nech sa toľko nestresujete. Rada je to skvelá, ale čo s tým? Vypočujte si nový rozhovor so psychológom Vá­clavom Lavičkou a biologičkou Viktoriou Véle, kde odhalíte niekoľko kľúčových princípov ako stres vplýva na vaše telo.

Čo majú spoločné vodný slalom, tréning profesionálnych športovcov a StarDance? Hosťom tohto podcastu je Vavřinec Hradilek, vodný slalomár, strieborný medailista z olympiády v Londýne a majster sveta z roku 2013 a 2017.

Sú biopotraviny lepšie? O dvojitej kvalite potravín, ich priemyselnom spracovaní a jedle, ktoré je zdravé len „na oko“. S klinickou diétologičkou Terezou Vágnerovou sme sa bavili o návode, podľa ktorého vyberať suroviny do svojho jedálnička a čo by v ňom rozhodne nemalo chýbať.

Syndróm podvodníka, často známy ako Impostor syndróm, môže svoje obete doviesť až k úzkostiam a depresiám. Aký je rozdiel medzi syndrómom, predstieranou skromnosťou a nízkym sebavedomím? V rozhovore s psychologičkou Mgr. Annou Jelínkovou diskutujeme, ako zážitky z detstva, sociálny tlak a online prostredie utvárajú našu psychiku a ako sa dostať z kolotoča pochybností von a začať si viac veriť.

To, či sa u ľudí vyvinie choroba (alebo nie), závisí od mnohých faktorov. „Prečo teda uvedené údaje napríklad o našom životnom štýle, vrodených predispozíciách DNA alebo údaje z našej zdravotnej a rodinnej anamnézy vhodne neprepojiť, aby nám pomohli predĺžiť naše aktívne zdravie?“ hovorí Petr Štěpánek, spolumajiteľ a zakladateľ spoločnosti Macromo.

Ako sa starať o svoje vlasy, aby esteticky vyzerali zdravé a krásne, ale predovšetkým, aby sme zabránili ich vypadávaniu? A kedy už máme navštíviť dermatológa alebo trichológa? Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D je uznávanou lekárskou kapacitou v tomto odbore.

Lucie a Markéta sa rozhovorili o svojich zdravých návykoch, vďaka ktorým život po tridsiatke nie je zmar. Čo majú spoločné vaňové batérie, štuple do uší a Martin? Prečo sú dievčatá rady mastné a ako sa vyhnúť starobným škvrnám? Ultimátny návod na zdravý životný štýl si vypočujte v novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY.

Odhady v súčasnosti hovoria o približne 1,3 milióna Čechov na hranici rizikového alebo problémového pitia. O závislosti od alkoholu sme sa rozprávali s popredným českým adiktológom, psychológom a terapeutom Alešom Kudom, riaditeľom inštitútu Origanum.

Ako bojovať s chronickými zápalmi, aby sa nestali zárodkom vážnejších a trvalých zdravotných komplikácií? Biohacker, inštruktor chladovej terapie a dychových cvičení Libor Mattuš v druhej časti rozhovoru pre ŽIVOTOZPRÁVY poradí, ako sa brániť tejto civilizačnej chorobe, ktorou trpí prakticky celá populácia.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v súčasnosti stretáva s neplodnosťou každý šiesty človek. Ako sa vyhnúť „pseudoradám“ a zachovať si zdravý rozum? Na otázky nám odpovedali Anna Sedláková a Karolína Krejčová z projektu Indiánky.

Skĺbiť vysokú manažérsku pozíciu spojenú s maximálnym pracovným nasadením, stresom aj trvalým nedostatkom času so zdravým životným štýlom je pre mnohých ľudí z tejto brandže tak trochu fatamorgána. Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Pilulka – Petr Kasa, má vlastný recept, ktorý mu vyhovuje a nemenil by ho.

Sex môžeme trénovať rovnako ako plávanie. Keď sa chceme stať úspešným plavcom, musíme si správnu techniku tiež osvojiť. Bez toho to nejde. Tereza Berounská je lektorkou a tvorkyňou projektu yogasexualis.

Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu v našom imunitnom systéme, psychike a celkovom zdraví. Okrem toho tiež zaisťuje nepriepustnosť črevnej steny a jeho rozmanitosť pomáha učiť našu imunitu, čo je pre nás prínosné a čo nie.

Chronické zápaly sú jednou z veľmi rozšírených civilizačných chorôb súčasnosti a predstavujú rizikový faktor pre naše zdravie. Pokiaľ sú zápaly dlhodobo zvýšené, naruší sa citlivá telesná rovnováha. Libor Mattuš je biohacker, inštruktor chladovej terapie a dychových cvičení, ktorý sa tiež prezýva ľadový muž.

Téma obezity ako jednej z civilizačných chorôb rezonuje tuzemskými debatami o zdraví už niekoľko desaťročí. Jan Novák je klinický výskumník pôsobiaci na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej a vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe.

V Českej republike sa každé 10. dieťa narodí predčasne. O predčasných pôrodoch a ich prevencii sme sa rozprávali s Luciou Žáčkovou, predsedníčkou neziskovej organizácie Nedoklubko, ktorá sa snaží okrem iného pomáhať práve rodinám nedonosených detí.

Pre závažné autoimunitné ochorenie nemohla pani Svátová chodiť. Vtedy sa rozhodla vziať zdravie do svojich rúk. Začala študovať prírodnú medicínu a zaujímať sa o to, ako zlepšiť kvalitu svojho života.

Viete, že niektorí ľudia v kancelárskej stoličke presedia až 12 hodín denne? Fpohybu pomáha udržať energiu a telo bez bolesti počas celého pracovného času a neodkladať pohyb „až po práci“ alebo len na tréningy.

životozprávy

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

Životozprávy