Ako bojovať s chronickými zápalmi, aby sa
nestali zárodkom vážnejších a trvalých zdravotných komplikácií?
Biohacker, inštruktor chladovej terapie a dychových cvičení Libor Mattuš
v druhej časti rozhovoru pre ŽIVOTOZPRÁVY poradí, ako sa brániť tejto
civilizačnej chorobe, ktorou trpí prakticky celá populácia.
E-knihu o chronických zápaloch si môžete stiahnuť TU.
Zjednodušene povedané, ide vlastne o to, ako v súčasnom narušenom životnom prostredí eliminovať vďaka svojim návykom, ktoré nám osobne vyhovujú, každodenný stres v zamestnaní, ale aj doma. Ako skoncovať s nedostatkom spánku aj absenciou pohybu alebo sa viac starať o svoju stravu. Tým ovplyvňujeme svoj črevný mikrobióm, ktorý má podstatný vplyv na našu psychiku a správanie. K jednej z protizápalových metód patrí už len to, že začneme jesť viac vlákniny, ktorá oproti minulosti zmizla z našich jedálnych lístkov.
Počkajte si dva až tri týždne, kým sa postupne dostanete na vyššie dávky vlákniny. Ten istý opatrný postup platí napríklad pre ďalšiu z protizápalových metód – chladovú terapiu. Chronický zápal veľmi ovplyvňuje aj funkcia pohlavných orgánov, čo súvisí s produkciou oxidu dusnatého, ktorý je dôležitou imuneregulačnou látkou. Okrem toho, že pomáha ich prekrveniu (u mužov vlastne plní úlohu viagry), reguluje vírusy a baktérie, pretože má silný antivirálny aj antibakteriálny účinok.
„Moju obľúbenú molekulu oxidu dusnatého môžeme v tele kultivovať chladovou terapiou, zvýšeným pohybom alebo aj tak, že maximálne dýchame nosom. Platí, že čím ju vyprodukujeme viac, tým sme fyzicky výkonnejší, máme lepšiu náladu a viac energie, čo svedčí nášmu partnerskému aj profesijnému životu. A opäť tým, samozrejme, znižujeme chronický zápal,“ vysvetľuje jej prínos pre naše telo Libor Mattuš. Dôležité je tiež vedieť, že neexistuje nejaká predpísaná cesta biohackingu. Šablóny v štýle po studenej sprche vybehnite do lesa, zacvičte si, naraňajkujte sa a budete spasení pre všetkých nefungujú. Každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje, svoju každodennú starostlivosť, ktorú však bude dodržiavať dlhodobo.
A ako môže vyzerať rozvrh týchto drobných aktivít počas celého dňa?
Ráno je úplne najjednoduchšie nesadať hneď k počítaču, ale otvoriť
okno a vystaviť sa dennému svetlu, keď už nám nie je dopriaty ideál,
vyjsť von a postaviť sa naboso na trávu. V 5 až 8 minútach sa
rozcvičiť od členkov, bedier až po chrbticu. Pokiaľ si ide niekto ráno
zabehať, môže mu vyhovovať intervalový tréning. To znamená, že behá
pomerne rýchlo napríklad 15 až 30 sekúnd a potom sa napríklad 2 –
3 minúty prechádza, znova vybehne vysokou rýchlosťou kratší čas a tak
ďalej. Aj mimo športu ide o skvelú metódu. Pozor však na telesnú
konštitúciu, nemusí vyhovovať ľuďom s vyššou nadváhou. Skvele nás to
naštartuje.
Potom je možné si dať studenú sprchu, ale pokojne postačí, keď si
v studenej vode zmočíme len končatiny – ruky po lakte či zápästia,
nohy po kolená alebo len chodidlá nôh. „Skrátka vziať to na pohodu, čo
je dlhodobo udržateľné. Žiadna nadmiera motivácia a niečo preháňať.
Pokiaľ tento ranný základ zvládneme párkrát v týždni, a nemusí to byť
vôbec každý deň, tak si vlastne urobíme celodennú rezervu, keby sme potom
už nestihli vôbec nič,“ dopĺňa Mattuš.
V sedavom zamestnaní je počas dňa možné robiť drepy. Nie klasicky ako v telocvični, ale s využitím svojej kancelárske stoličky, do ktorej sadáme a vstávame (5 až 20×). Optimálne je pridať k tomu dychové cvičenie, napr. nádych, potom sa ešte raz nadýchnuť a dlho vydýchnuť ako do slamky aj s hlasovým prejavom. Hlavne nesedieť celý pracovný čas a byť úplne bez pohybu. „Čo ja ešte odporúčam, napríklad počas pracovného popoludnia, sú ľadové vedierka. Každá firma, každé pracovisko, home office aj škôlka, všetci by ich mali mať. Keď si dáte ruky nad zápästie do vedra, ide o skvelú metódu osvieženia,“ rozpráva L. Mattuš.
Večerné rituály nás majú predovšetkým upokojiť, ubrať nám energiu, aby sme po zaľahnutí do postele stále nepracovali a neprehrávali si svoj celodenný „film“. Skúste upokojujúce dychové cvičenia – bručenie, čiže čmeliači dych, s hlasovým prejavom asi mnohým ľuďom známym ako ohmmmmm. Ideálne je do toho občas zapojiť aj partnera. A prečo tiež radšej namiesto kávy, ktorá nám nedáva energiu, ale otupuje len našu únavu, piť alternatívne nápoje? A je dobré ju napríklad na týždeň vysadiť? Pre čo mužom ubúda testosterón? Ako to, že na kvalitnom spánku pracujeme už od rána? Vypočujte si celé, už druhé zaujímavé rozprávanie s Liborom Mattušom na tému chronických zápalov.
Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.