Viete, že niektorí ľudia v kancelárskej
stoličke presedia až 12 hodín denne?
Fpohybu pomáha udržať energiu a telo bez bolesti počas celého pracovného
času a neodkladať pohyb „až po práci“ alebo len na tréningy.
Nela sa narodila s rázštepom chrbtice a podľa lekárov s touto diagnózou
nemala chodiť. Je krásnym dôkazom toho, že vďaka správnym návykom je
možné dokázať aj nemožné.
Sedavé zamestnanie má negatívny vplyv na zdravie. Najčastejšie cítime bolesť v chrbte, ktorá sa môže stať závažným chronickým ochorením. Podľa prieskumu agentúry STEM/MARK z roku 2020 má v Českej republike sedavé zamestnanie 60 % ľudí. Štúdia Lekárskej fakulty UK v Hradci Králové z roku 2019 zase upozorňuje na to, že 63 % ľudí v Českej republike trápia bolesti chrbta aspoň raz týždenne.
Bolesti chrbta najčastejšie vznikajú vtedy, keď telo „odložíme“ na stoličku a zaryto pracujeme na počítači. Prestávame svoje telo postupne vnímať a zlé pohybové stereotypy prehlbujeme aj počas športu. Máme takú mylnú predstavu, že tréningom alebo cvičením po „šichte“ vykompenzujeme 8 až 12 hodín sedenia v kancelárii.
„Ja preferujem s niečím začať, čo je hocikedy jednoduchšie, než sa zbaviť zlozvykov. A začať vždy len jednou vecou. Napríklad sa každú hodinu v kancelárii chvíľku vedome zastaviť. Uvedomiť si svoju polohu a zmeniť ju. Keď som skrútený, napriamiť sa a dvakrát či trikrát sa pri tom zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Už to je pre veľa ľudí zmena, ktorá im okrem iného môže pomôcť si uvedomiť priority. Pokiaľ to ide, odporúčam otvoriť okno a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Pokiaľ nie, tak vyjsť z kancelárie na chvíľu von,“ hovorí. „Je dobré sa pohybovať v priebehu celého dňa.“
Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.