Parodontitída

Parodontitída (parodontóza, paradentóza), známa aj ako ochorenie ďasien, je súbor zápalových stavov, ktoré postihujú tkanivá obklopujúce zuby. V počiatočnom štádiu, známom ako zápal ďasien, ďasná opuchnú, sčervenajú a môžu krvácať. Ak sa nelieči, môže sa vyvinúť do vážnejšej formy, nazývanej parodontitída, pri ktorej ďasná ustupujú od zubov, stráca sa kosť a zuby sa môžu uvoľniť alebo dokonca vypadnúť.

Obsah článku

Príčiny a rizikové faktory

Parodontitídu vo všeobecnosti spôsobujú baktérie v ústach, ktoré infikujú tkanivo okolo zubov. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku ochorenia, patria fajčenie, diabetes, HIV/AIDS, rodinná anamnéza, vysoká hladina homocysteínu v krvi a užívanie niektorých liekov. Diagnostika sa vykonáva vizuálnou kontrolou tkaniva ďasien okolo zubov a pomocou sond a röntgenových snímok sa hľadá úbytok kosti okolo zubov.

Dalšími faktormi, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku parodontitídy, sú hormonálne zmeny u žien, ako napríklad tehotenstvo, pou­žívanie hormonálnej antikoncepcie alebo menopauza a zdravotné stavy, ktoré spôsobujú zápal v tele – napríklad artritídu, COVID-19 a kardiovaskulárne ochorenia.

 

Príznaky a klinické znaky

  • Zčervenanie alebo krvácanie ďasien pri čistení zubov, používaní zubnej nite alebo hryzení tvrdej potravy (napr. jabĺk), ktoré sa môže vyskytnúť aj pri zápaloch ďasien, pri ktorých nedochádza k strate priľnavosti ďasien k zubom
  • Opakované opuchy ďasien
  • Plienenie krvi po čistení zubov
  • Zápach z úst alebo pretrvávajúca kovová chuť v ústach
  • Odstúpenie ďasien, ktoré má za následok zdanlivé predĺženie zubov (môže byť spôsobené aj silným čistením zubov alebo používaním tvrdej zubnej kefky)
  • Hlboké vrecká medzi zubami a ďasnami (vrecká sú miesta, kde došlo k postupnému zničeniu adhézie enzýmami ničiacimi kolagén, známymi ako kolagenázy)
  • Vypadnuté zuby v pokročilejších štádiách (môžu sa vyskytnúť aj z iných dôvodov)

Zápal ďasien a deštrukcia kosti sú väčšinou bezbolestné. Preto sa ľudia môžu nesprávne domnievať, že bezbolestné krvácanie po čistení zubov je nedôležité, hoci u daného človeka môže byť znakom postupujúcej parodontitídy.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Výživa môže zohrávať dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe paradentózy. Pros­pešná je strava bohatá na vitamíny a minerály, najmä vitamín C, ktorý podporuje zdravie ďasien a kolagénu. zinok a omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky a môžu pomôcť znížiť zápal ďasien. Naopak, cukry a spracované potraviny môžu prispievať k rastu škodlivých baktérií, ktoré zhoršujú zápal. Dodržiavanie zdravej stravy vrátane čerstvých a výživných potravín spolu s dobrou ústnou hygienou môže výrazne znížiť riziko parodontitídy a podporiť zdravie ďasien.“

Fázy parodontitídy

Parotontóza časom postupuje a stáva sa problematickejšou. Existujú štyri štádiá parodontálneho ochorenia:

  1. Gingivitída: Ide o počiatočné štádium ochorenia ďasien a je menej závažné ako parodontitída. Pri zápale ďasien sú ďasná začervenané a opuchnuté, ale ešte nedochádza k úbytku kosti okolo zubov. Zápal ďasien je zvratný, ak si človek lepšie čistí zuby a pravidelne navštevuje zubára na čistenie.
  2. Mierna parodontitída: Ak sa zápal ďasien nelieči, vyvinie sa z neho mierna parodontitída. V tomto štádiu ďasná ustupujú od zubov a v ich okolí začína dochádzať k úbytku kosti. V dôsledku toho sa vytvárajú parodontálne vrecká. V týchto vreckách sa usadzuje zubný povlak, zubný kameň a baktérie, do ktorých sa zubná kefka a zubná niť nedostanú.
  3. Stredne pokročilá parodontitída: S postupujúcou parodontitídou sa stráca ešte viac kosti okolo zubov. Baktérie pokračujú v erózii väziva a mäkkých tkanív, ktoré podporujú zuby a udržiavajú ich zdravé. V tomto štádiu môžu byť ďasná bolestivé a citlivé.
  4. Závažná parodontitída: Ak sa parodontitída nelieči, ochorenie sa stáva vážnejším. Pri pokračujúcej strate kostnej hmoty sa môžu zuby uvoľniť a potenciálne vypadnúť. Okrem krvácania ďasien sa v okolí línie ďasien často objavuje hnis a infekcie, čo môže viesť k chronickému zápachu z úst (halitóza).

Diagnostika a hodnotenie

Diagnostiku parodontitídy stanoví zubný lekár počas stomatologického vyšetrenia. Postup zahŕňa:

  • Zohľadnenie príznakov a anamnézy pacienta
  • Vyšetrenie ďasien na prítomnosť príznakov zápalu
  • Použitie periodontálnej sondy, ktorá je podobná malému pravítku, na zistenie, či sa v okolí zubov nachádzajú vrecká
  • Vykonanie röntgenu zubov na kontrolu úbytku kostnej hmoty
  • Možné odoslanie k špecialistovi na parodontálne ochorenia, tzv. parodontológovi

Liečba a management

Liečba zahŕňa dobré navyky ústnej hygieny a pravidelné profesionálne čistenie zubov. Odporúčaná ústna hygiena zahŕňa každodenné čistenie zubov  (existujú špeciálne pasty na parodontitídu) a používanie zubnej nite. V určitých prípadoch sa môžu odporučiť antibiotiká alebo chirurgický zákrok na zuboch. Klinické štúdie ukazujú, že ukončenie s fajčením a zmeny v stravovaní zlepšujú zdravie ďasien a zubov. V roku 2015 sa odhadovalo, že na celom svete trpí parodontitídou 538 miliónov ľudí a je známe, že postihuje 10–15 % dospelej populácie. V Spojených štátoch je do určitej miery postihnutá takmer polovica ľudí starších ako 30 rokov a približne 70 % ľudí starších ako 65 rokov trpí týmto ochorením. Muži sú náchylnejší ako ženy.

Systémové zdravotné dôsledky

Parodontitída sa spája so zvýšeným zápalom v tele, napríklad s vyššou hladinou C-reaktívneho proteínu a interleukínu-6. Je spojená s vyšším rizikom mŕtvice, infarktu myokardu, aterosklerózy a hypertenzie. U ľudí s poruchou glukózovej tolerancie a cukrovkou sa vyskytuje vyššia úroveň parodontálneho zápalu a často majú problémy s udržiavaním hladiny cukru v krvi v dôsledku neustáleho systémového zápalového stavu spôsobeného parodontálnym zápalom. Hoci príčinná súvislosť nebola zistená, existuje možnosť, že existuje súvislosť medzi chronickou parodontitídou a erektilnou dysfunkciou, zápalovým ochorením čriev, ochorením srdca a rakovinou pankreasu.

Prevencia a ústna hygiena

Pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite a návšteva zubára sú základom prevencie parodontitídy. Dobrá ústna hygiena pomáha odstraňovať zubný povlak a zubný kameň, ktoré sú hlavnými príčinami paradentózy. Okrem toho je dôležité prestať fajčiť a udržiavať vyváženú stravu, ktorá pomáha znižovať riziko vzniku parodontózy a podporuje celkové zdravie ústnej dutiny.

Záver

Parodontitída je komplexné ochorenie ďasien, ktoré môže mať vážne dôsledky nielen pre zdravie ústnej dutiny, ale aj pre celkové zdravie. Jej príčiny sú rôzne, od genetických faktorov až po nedostatočnú ústnu hygienu. Príznaky môžu byť rôzne, od mierneho zápalu ďasien až po vážne poškodenie zubov a kostí. Včasná diagnostika a účinná liečba sú kľúčom k zvládnutiu tohto ochorenia a prevencia zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých ďasien a zubov. Je tiež dôležité si uvedomiť, že účinná prevencia a liečba parodontitídy si vyžaduje dlhodobý záväzok dodržiavať správnu ústnu hygienu a pravidelne navštevovať zubného lekára. Vďaka tomuto prístupu možno parodontitídu kontrolovať a minimalizovať jej negatívne účinky na zdravie.

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/lek/2012/04/04­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace

https://www.med­.muni.cz/patfyz/po­werpnt/0607/in­ter07_ZL.pdf

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.