Syndróm dráždivého čreva: príznaky, prevencia a liečba

Trpíte častým nadúvaním, bolesťami brucha, hnačkou alebo zápchou? Boli ste na rôznych vyšetreniach, ale nič sa nezistilo? Možno ide len o syndróm dráždivého čreva (IBS). Po konzumácii určitých potravín sa vám robí zle alebo cítite potrebu čo najrýchlejšie utekať na toaletu. Aké sú príčiny tohto problému a ako ho liečiť?

tvár

Čo je to dráždivé črevo?

Syndróm dráždivého čreva, často označovaný ako IBS, je funkčná porucha tráviacej sústavy, presnejšie hrubého čreva. Táto porucha sa prejavuje bolesťou brucha (vyskytujúcou sa aspoň raz týždenne počas posledných 3 mesiacov), na­dúvaním so zmenou stolice, ťažkosťami súvisiacimi s defekáciou, avšak presné príčiny jeho vzniku nie sú doposiaľ plne objasnené. IBS môže mať vplyv na kvalitu života postihnutých osôb, ale nespôsobuje trvalé poškodenie tráviaceho traktu ani nezvyšuje riziko vzniku vážnejších ochorení, ako je rakovina čriev. Ide však o dlhšie trvajúce problémy, podľa definície aspoň 6 mesiacov.

Možné príčiny dráždivého čreva

Hoci presné príčiny IBS nie sú známe, existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia vysvetliť jeho vznik. Medzi možné faktory patria:

  • Narušenie črevnej motility: Abnormálne pohyby čriev môžu spôsobiť buď zápchu alebo hnačku.
  • Črevná citlivosť: U niektorých ľudí môžu normálne procesy, ako je trávenie potravy, spôsobovať nadmernú bolesť.
  • Infekcia: IBS môže byť vyvolaný črevnou infekciou a často sa vyskytuje zápal spôsobený bakteriálnou infekciou.
  • Črevná mikroflóra a slizničná sekrécia: Nerovnováha medzi dobrými a zlými baktériami v čreve môže prispievať k vzniku IBS. Môže sa vyskytnúť zvýšená sekrécia črevnej sliznice.

Príznaky dráždivého čreva

Bolesť a kŕče v bruchu

Bolesť a kŕče v bruchu sú typické pre IBS, často miznú po vyprázdnení.

Zmena frekvencie alebo konzistencie stolice

Ľudia trpiaci IBS často bojujú s hnačkou, zápchou alebo s oboma.

Nadúvanie a plynatosť

Mnohí ľudia s IBS zaznamenávajú nadmerné nadúvanie a plynatosť.

Naliehavá potreba vyprázdniť črevá

Naliehavú potrebu vyprázdniť črevá často sprevádza pocit neúplného vyprázdnenia.

Diagnostika IBS

Diagnostikovanie syndrómu dráždivého čreva môže byť náročné, pretože ide o funkčnú poruchu, čo znamená, že v črevách nie sú žiadne viditeľné abnormality, ktoré by sa dali identifikovať pomocou štandardných lekárskych testov. Niektorí ľudia môžu pociťovať citlivosť pri pohmate brucha, ale to nie je rozhodujúce. Diagnóza sa často stanovuje na základe príznakov pacienta a vylúčenia iných možných ochorení.

Vždy sa začína odobratím anamnézy, kde sa vás lekár opýta na všetko, čo by mohlo súvisieť s IBS, alebo naopak, diagnózu vylúči. Potom vám urobí fyzikálne vyšetrenie, krvné testy a prípadne vyšetrenie stoličiek na odhalenie skrytej krvi alebo infekcie.

Test na orientačnú diagnózu IBS

Existujú rôzne testy, ktoré lekárom pomáhajú určiť, či máte IBS. Patrí medzi ne test potravinovej intolerancie alebo dychový test, ktorý hľadá premnoženie baktérií v črevách. Na vyšetrenie hrubého čreva na zistenie abnormalít a závažných komplikácií sa používa kolonoskopia. Keďže ide o veľmi komplexné ochorenie, neexistujú žiadne presvedčivé domáce testy na IBS.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Dráždivý tračník (IBS) patrí do skupiny funkčných ochorení hrubého čreva. Žiaľ, patrí medzi časté diagnózy v ordináciách gastroenterológov a jeho výskyt sa pohybuje okolo 11 %. Postihuje takmer dvakrát častejšie ženy a vyskytuje sa najmä u mladšej generácie do 50 rokov. Ukázalo sa, že až 30 % pacientov s IBS trpí duševnými chorobami. Veľká časť pacientov býva neurotickejšia a úzkostlivejšia, pričom obdobia stresu a inej psychickej záťaže sa zvyčajne zhodujú so vznikom alebo návratom ťažkostí.

 

Liečba ochorenia je symptomatická, liečia sa prevažujúce príznaky. Keďže ide o ochorenie postihujúce tráviaci systém, treba klásť dôraz na pravidelnú stravu v pokojnom prostredí a dôsledný pitný režim. Odporúčaná strava by mala rešpektovať najmä individuálnu toleranciu pacienta. Alergie a intolerancie sú u pacientov tiež časté a pri stanovení diagnózy by sa nemali prehliadať.“

Liečba dráždivého čreva

Liečba IBS je zameraná najmä na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života pacienta. Presná etiológia a patogenéza nie je známa, preto sa terapia zakladá na dominantnom príznaku. Základom liečby sú režimové a diétne opatrenia a prípadná liečba sprievodných psychických príznakov.

Metódy liečby zahŕňajú:

  • Stravovacie zmeny: Vyhýbanie sa potravinám, ktoré vyvolávajú tráviace problémy. Súčasné štúdie sa zaoberajú najmä účinkami bezlepkovej diéty alebo diét s nízkym obsahom FODMAP.
  • Lieky: Lieky proti bolestiam, hnačke a zápche, lieky proti zvracaniu a lieky uvoľňujúce kŕče hladkého svalstva môžu pomôcť zmierniť príznaky IBS.
  • Probiotiká: Tieto výživové doplnky obsahujú „dobré“ baktérie, ktoré môžu pomôcť obnoviť rovnováhu črevnej flóry. 
  • Zvládanie stresu: Techniky, ako je meditácia a hlboké dýchanie, môžu pomôcť zmierniť stres, ktorý môže spustiť príznaky IBS. Neoddeliteľnou súčasťou je aj kognitívno-behaviorálna terapia, hypnoterapia a iné relaxačné techniky.


Duševná pohoda ako základ prevencie

Mnohí pacienti trpiaci syndrómom dráždivého čreva konštatujú, že ich príznaky sa zhoršujú v obdobiach zvýšeného stresu. Preto je dôležité vypracovať stratégie na zvládanie stresu a podporu duševného zdravia.

  • Relaxačné techniky: Techniky ako meditácia, hlboké dýchanie a progresívna svalová relaxácia môžu pomôcť uvoľniť telo a myseľ.
  • Kognitívno-behaviorálna terapia: Táto forma terapie môže pacientom pomôcť rozpoznať a zmeniť negatívne myšlienkové vzorce, ktoré môžu zhoršovať príznaky IBS.
  • Fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu.
  • Spánok: kvalitný spánok je kľúčom k duševnému a fyzickému zdraviu a môže pomôcť znížiť príznaky IBS.

Záver

Syndróm dráždivého čreva je komplexné ochorenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť kvalitu života postihnutých osôb. Hoci presné príčiny IBS nie sú známe, existuje mnoho účinných liečebných stratégií, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacientov. Je dôležité poradiť sa s lekárom o pláne liečby pre vašu situáciu a vyhľadať podporu rodiny, priateľov a zdravotníckych pracovníkov.

Tento článok má len informatívny charakter. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2010/07/03­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2017/03/09­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2018/01/13­.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/irri­table-bowel-syndrome/symptoms-causes/syc-20360016

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2009/06/03.pdf

https://casopis­vnitrnilekarstvi­.cz/pdfs/vnl/2011/09/04­.pdf

https://journal­s.lww.com/ctg/fu­lltext/2015/08000­/The_Effect_of_Di­etary_Interven­tion_on_Irrita­ble.2.aspx?ca­sa_token=Ae2jVDo­ihSEAAAAA:mzgDk0REr­GaXWvzkV4SL_fI­CyKbXje8×7cz_JE­y9XcvYam4dEqo­DIAlTLDGTAOmChpyN­bhqFpg-Nerk63oFld9WLTE­ek&casa_token=Ou­vbc_rrMV0AAAA­A:Q-42lfyRZ-sY3EzR2mitIFBSKDyK­sGrasTYWEOaP5XZOV­Dm9t9Byr8llAu­zthht5oJGmTj6QS4hrFo-HC0ogNLoqJxWp

https://link.sprin­ger.com/article/10­.1007/s00406–014–0502-z

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.