Bolesť brucha: Typy bolesti, príčiny, symptómy a liečba

Bolesť brucha patrí medzi nepríjemné, ale časté zdravotné problémy, ktoré by sme nemali podceňovať. Môže ísť o banálnu záležitosť ako dôsledok diétnej chyby, ale môže tiež poukazovať na vážne zdravotné ochorenia.

Najčastejšie typy bolesti brucha

Typov bolesti brucha je niekoľko a odvíjajú sa predovšetkým od príčiny. Medzi najčastejšie bolesti brucha, s ktorými sa ľudia stretávajú, patrí ranná a nočná bolesť brucha.

Ranná bolesť brucha

Prvé, čo cítite, keď sa ráno prebudíte, je bolesť brucha? Určite nikto o taký štart do nového dňa nestojí. Čo je však príčinou? Možných príčin je veľa, jednou z nich je syndróm dráždivého čreva. Ide o chronické ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje bolesťou v podbrušku, častým nútením na stolicu, hnačkou či zápchou. Spúšťačom týchto problémov býva často psychické nepohodlie vyvolané napríklad úzkosťou, obavami alebo každodennými aktivitami spojenými so stresom jednotlivca. Liečba spočíva predovšetkým v nastolení psychickej pohody a eliminácii stresových faktorov v živote. Ďalšou príčinou bolesti brucha ráno sú žalúdočné vredy. Tie vznikajú vplyvom narušenej sliznice žalúdka. Bolesť brucha sa prejavuje predovšetkým po jedle alebo nalačno.

Liečba spočíva v úprave jedálnička a pravidelnej konzumácii menších porcií, ktoré zabraňujú tvorbe žalúdočných štiav. Neliečené žalúdočné vredy môžu byť života ohrozujúce v prípade prasknutia vredu a následného krvácania. Ranná bolesť brucha sa často vyskytuje aj v tehotenstve, keď nastávajúce mamičky pociťujú predovšetkým nepríjemné pálenie záhy a pocit na zvracanie. Tieto príznaky nie sú ojedinelé a postihujú až polovicu tehotných žien v prvom trimestri. Príčinou je tehotenský hormón hCG, nízka hladina cukru v krvi alebo vyšší obsah žalúdočných kyselín. Zmierniť ranné nevoľnosti je možné zjedením malého sústa jedla ihneď po prebudení, čím dôjde k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

 

Nočná bolesť brucha

Bolesť brucha počas noci je tiež častý problém. Väčšinou ide o nevhodne zvolenú ťažkú večeru. Ak vás však bolí brucho pravidelne a bolesť sa objavuje v strednej časti brucha 2 – 6 hodín po jedle, môže ísť o dvanástnikové vredy. Tie určite nie je dobré podceňovať, pretože neliečené vredy môžu viesť až k prasknutiu a následne ku krvácaniu do brušnej dutiny. Pokiaľ večer zaspávate s nepríjemným pocitom pálenia na hrudi a kyslej, horkej chuti v ústach, ide pravdepodobne o pálenie záhy alebo reflux. Pálenie záhy je pomerne častý problém a stretne sa s ním skoro každý, napríklad po výdatnej ťažkej večeri.

Pokiaľ sa však tento problém pravidelne opakuje, na vine môže byť ochabnutý zvierač, ktorý prepustí žalúdočné šťavy zo žalúdka do pažeráka. Človek si môže pomoc voľnopredajnými liekmi alebo prírodnými metódami, ako napríklad lyžičkou jedlej sódy rozmiešanej vo vode, čo neutralizuje kyslé prostredie a poskytne skorú úľavu. Bolesť brucha v noci môže prekvapiť aj v prípade zápalu slepého čreva. O slepom čreve väčšinou ani nevieme, ale len čo dôjde k zápalu, dokáže pekne potrápiť. Prejavuje sa silnou bolesťou v pravom podbrušku, nevoľnosťou a zvracaním. V tomto prípade si pacient nie je schopný pomoc sám a jediným riešením je operácia.

 

Špecifické príznaky bolesti brucha a ich význam

Bolesť brucha sa môže vyskytovať samostatne, často ju však sprevádzajú ďalšími príznakmi. Medzi ne patria hnačka, zvracanie, zimnica, teplota, plynatosť, kŕče alebo zápcha. Spojitosť medzi týmito príznakmi dokáže poukázať na správnu diagnostiku problému. Väčšinou je možné tieto ťažkosti vyriešiť prostredníctvom liekov doma, pokiaľ sa však pridá k symptómom aj vysoká horúčka, je potrebné vyhľadať lekára. Medzi časté tipy bolesti brucha patrí aj bolesť brucha pri menštruácii, ktorá sa prejavuje kŕčovitými bolesťami v podbrušku a bedrovej oblasti. Úľavu dokážu zaistiť voľnopredajné lieky proti bolesti, bylinky, pričom vhodný je napríklad alchemilkový čaj, a teplé obklady.

Bolesť brucha počas tehotenstva

Bolesť brucha počas tehotenstva je pomerne bežná, a to už na začiatku tehotenstva, keď dochádza k rozpínaniu a rastu maternice. Bolesť môže pripomínať menštruačné bolesti, ktoré netrvajú dlho a čoskoro odznejú. Ak je však bolesť v podbrušku ostrá, bodavá a sprevádzaná špinením či krvácaním, je nutné vyhľadať lekára. Mohlo by ísť o samovoľný potrat. Tehotné ženy tiež často trápia bolesti brucha z dôvodu plynatosti, nadúvania a zápchy.

Vplyvom ženského pohlavného hormónu estrogénu totiž dochádza k spomaleniu metabolizmu. Dôležité je teda dbať na správnu skladbu jedla, a pokiaľ je to možné, vyvarovať sa nadúvavým potravinám, ako sú napríklad strukoviny. Budúce mamičky môže potrápiť aj tvrdnutie brucha, ktoré sa častejšie prejavuje najmä v 2. a 3. trimestri tehotenstva.

Bolesť brucha u detí

Deti trpia bolesťou brucha pomerne často. Ide aj o najčastejší problém, s ktorým mamičky so svojimi deťmi sedia v čakárňach u lekára. Diagnostika je o niečo ľahšia ako v prípade novorodencov, pretože dieťa dokáže lokalizovať, kde ho bruško bolí, najčastejšie je to bolesť v oblasti pupka. Ide o rôzne diétne chyby, infekcie, predovšetkým rotavírusy. Hlavné je identifikovať, či okrem bolesti brucha dochádza aj k zvracaniu či hnačke. To býva hlavne u malých detí rizikové, pretože dochádza k rýchlej dehydratácii organizmu.

Nutná je teda včasná návšteva lekára. V prípade diétnej chyby je namieste úprava aktuálneho jedálnička. Časté bývajú u detí tiež potravinové alergie alebo intolerencie. Naj­častejšie sú intolerancia kravského mlieka a reakcia na alergény, ako sú čokoláda, kakao, citrusy alebo jahody. V prípade akútnych bolestí brucha sa hojne vyskytujú aj zápaly močových ciest, obličiek, slepého čreva alebo priškrtená prietrž.

 

Bolesť brucha u novorodencov a bábätiek

Bolesť brucha u novorodencov a dojčiat je jeden z najčastejších problémov, ktoré čerstvé mamičky riešia. Diagnostika býva náročná, ale vo väčšine prípadov ide o koliku, ktorá je spôsobená zvýšenou tvorbou plynov, ktoré následne tlačia na steny čriev. Medzi časté príčiny bolesti bruška patrí neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka, keď dieťa okrem bolesti väčšinou nepriberá na váhe. Riešením však nie je samovoľné nasadenie umelého mlieka, ale diagnózu stanovuje predovšetkým ošetrujúci lekár. Dojčatá tiež často trpia bolesťami brucha vplyvom ich nezrelého tráviaceho systému. Prijímaná potrava je pre novorodencov niečím novým a ich tráviaca sústava si musí postupne na potravu zvykať.

 

Bolesť brucha po jedle

Bolí vás brucho bezprostredne po jedle? Na vine býva väčšinou zle zvolená ťažká, tučná strava. Pokiaľ vás však tieto ťažkosti trápia často, môže ísť o niektorú z potravinových intolerancií. Najčastejšia ide o celiakiu, či­že intoleranciu lepku. Prejavuje sa nadúvaním, bolesťami, brucha či hnačkou po jedle. Liečba spočíva v celoživotnom dodržiavaní bezlepkovej diéty. V prípade, že vám nebola diagnostikovaná celiakia a ťažkosti sa napriek tomu vyskytujú, môže vaše tenké črevo precitlivene reagovať na lepok.

V tomto prípade nejde o intoleranciu, ale na zmiernenie ťažkostí je však možné tiež dodržiavať bezlepkovú stravu. Ďalšou častou potravinovou intoleranciou je neznášanlivosť laktózy, keď obdobné problémy nastupujú po jedle s obsahom laktózy vplyvom neschopnosti stráviť mliečny cukor. Intolerancia laktózy býva často zamieňaná s alergiou na kravské mlieko, ktorá je imunitnou reakciou na bielkovinu a často ju sprevádza kožná vyrážka.

 

Čo robiť pri bolestiach brucha

Pri bolestiach brucha je dôležité sledovať príznaky a vyhodnotiť, aký je závažný stav. Liečba sa odvíja od správnej diagnostiky problému. V prípade bežných bolestí brucha si možno pomôcť prostredníctvom domácich liečebných metód. Vhodné sú napríklad bylinkové čaje, ako je mätový, harmančekový, feniklový, alebo odvar z rasce. Úľavu môžu zaistiť studené či teplé obklady. V prípade ťažkostí možno tiež siahnuť po voľne dostupných liekoch, ako je Paralen, Espumisan alebo Rennie. Pokiaľ človeka trápia dlhodobé ťažkosti alebo sú bolesti silné, neustupujúce, sprevádzané zvracaním či horúčkou, určite neotáľajte s návštevou lekára.

Bolesť brucha pri sexe

Ak pociťujete bolesť brucha pri sexe, môže ísť o aktuálne prebiehajúcu infekciu. Medzi najčastejšie gynekologické zápaly patria bakteriálne alebo kvasinkové. Ak je bolesť lokalizovaná hlbšie v podbrušku, môže ísť o zápal maternice, vajíčkovodov alebo vaječníkov. Dôležité je navštíviť svojho lekára pre správnu diagnostiku problému a nasadenie vhodnej liečby. V prípade bakteriálnych infekcií je často potrebné preliečiť aj sexuálneho partnera, aby nedochádzalo k neustálemu prenosu zápalu. Rizikovým faktorom je striedanie sexuálnych partnerov a nevhodné sexuálne praktiky.

Ak trpíte bolesťami pri sexe alebo po ňom pravidelne, na vine môže byť endometrióza. V prípade tohto ochorenia sa čiastočky sliznice maternice odlupujú a dostávajú sa tak mimo dutinu maternice, často do podbrušnice, močového mechúra alebo čreva. Okrem bolesti pri pohlavnom styku sa prejavuje aj bolestivou menštruáciou alebo neplodnosťou. Liečba spočíva v podávaní ženských hormónov v podobe hormonálnej antikoncepcie. Namieste je však aj prírodná liečba, vhodné sú bylinky, ako je alchemilka, alebo potraviny s obsahom fytoestrogénov, ako je ďatelina alebo sója.

Zhrnutie

Druhov a príčin bolesti brucha je nepreberné množstvo, a to od diétnych chýb, infekcií, psychického stavu až po vážne zdravotné ochorenia. Bolesť brucha rozhodne nie je na mieste podceňovať. Dôležité je správne vyhodnotiť závažnosť problému a s prípadnými ťažkosťami sa zveriť do rúk lekára. Vhodné je zaradiť do stravy zdravé potraviny a podporiť trávenie probiotikami, ktoré zaistia osídlenie čriev prospešnými baktériami.
Tento článok má iba edukatívny charakter a neslúži ako náhrada návštevy či konzultácie s lekárom.

 

pilulka

Autor článku

Kateřina Viktorová

Za klávesnicou so šálkou výberovej kávy v ruke tvorím články o zdraví a zdravom životnom štýle. Mám aj svoj lifestyle blog, kde zdieľam kúsky môjho života a najrôznejšie tipy. Okrem toho sa tiež rada vzdelávam, a to ako z hľadiska zdravotníckych tém, tak napríklad marketingu.

Všetky články od autora