Strata libida: jej príčiny a ako ju prekonať

Libido alebo sexuálna túžba je kľúčovým aspektom ľudského zdravia a pohody. Je to zložitý jav, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov vrátane biologických, psychologických a sociálnych. Strata libida sa klasifikuje ako sexuálna dysfunkcia a je definovaná ako znížená sexuálna túžba po dobu najmenej 6 mesiacov. Môže ovplyvniť kvalitu ich života a medziľudské vzťahy.
 

Obsah

  1. Príčiny straty libida
  2. Vplyvy straty libida
  3. Diagnostika
  4. Liečba straty libida
  5. Vplyv životného štýlu na libido
  6. Podpora a komunikácia
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka

Príčiny straty libida

Dočasné ťažkosti v sexuálnom živote sa môžu vyskytnúť v rôznych fázach vzťahu, typicky napríklad vo vyššom veku alebo po narodení potomka. Niektoré príčiny straty libida však môžu byť skrytejšie a závažnejšie. Vo všeobecnosti možno typy príčin rozdeliť na psychologické, fyzické a hormonálne:

Psychologické príčiny:

  • Stres
  • Úzkosť
  • Depresia a iné duševné poruchy
  • Problémy vo vzťahoch, v rodine
  • Trauma
  • Nedostatok sebaúcty, sebadôvery a sebaprijatia

Fyzické príčiny:

Hormonálna nerovnováha:

Hormóny zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii libida. Ich nerovnováha, napríklad nízka hladina testosterónu u mužov alebo hormonálne zmeny súvisiace s menopauzou u žien, môžu mať významný vplyv na sexuálnu túžbu.

Vplyvy straty libida

Ztráta libida môže mať hlboký vplyv na osobné a partnerské vzťahy. Často vedie k pocitom frustrácie, smútku alebo dokonca odcudzenia medzi partnermi. To môže viesť k napätiu a rôznym nezhodám vo vzťahu, ktoré sprevádzajú pocity nepochopenia a odcudzenia.
Strata libida môže viesť aj k ďalším psychickým problémom, ako sú úzkosť, depresívne stavy a nízke sebavedomie. Je dôležité tieto problémy riešiť, aby sa predišlo ďalšiemu negatívnemu ovplyvňovaniu celkového zdravia jednotlivca a ďalšiemu ovplyvňovaniu partnerského vzťahu.

Diagnostika

Diagnostika straty libida si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa fyzické aj psychologické aspekty. Na diagnostikovanie poruchy sexuálnej túžby je v prvom rade dôležitá otvorenosť a komunikácia. Lekár (sexuológ) zozbiera podrobnú sexuálnu anamnézu a pýta sa na psychologické, sociálne a fyzické dôvody zníženého záujmu o sex.

Spravidla je užitočné posúdiť celkové fyzické zdravie. Krvné testy môžu odhaliť prípadné nepravidelnosti v hladinách hormónov, ale lekár môže pátrať aj po príznakoch nejakého chronického ochorenia.

Psychologické vyšetrenia opäť pomáhajú identifikovať stresory alebo psychologické faktory, ktoré prispievajú k strate libida. Môžu zahŕňať psychometrické testy (dotazníky) alebo iné diagnostické postupy, ktoré sa používajú v psychológii a terapii.

 

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Porucha sexuálnej túžby sa prejavuje zníženým záujmom o sex sprevádzaným poklesom alebo vymiznutím sexuálnych fantázií. Tento nedostatok záujmu môže byť trvalý alebo sa môže opakovať. Ak je vinníkom aktuálny stres (náročné zamestnanie, choroba), nepovažujeme to za sexuálnu poruchu. Stresová reakcia je zvyčajne užitočná a mobilizuje sily organizmu, ale v prevažnej väčšine prípadov neprispieva k sexuálnej aktivite.

Ak ťažkosti pretrvávajú, je najjednoduchšie vyhľadať odbornú pomoc. Prvým kontaktným miestom je často všeobecný lekár, ale možno sa obrátiť aj na urológov, gynekológov a ďalších. Na liečbe sexuálnych porúch sa často podieľajú aj sexuológovia, klinickí psychológovia a psychoterapeuti.

Poruchy sexuálnych funkcií sú tiež vedľajším účinkom mnohých liekov a nemali by sa prehliadať. V praxi je úlohou lekára správne poradiť pri začatí liečby, ktorá môže ovplyvniť sexuálny život pacienta.

Liečba straty libida

Liečba straty libida zahŕňa širokú škálu prístupov v závislosti od jej príčiny. Zistenie fyzického alebo psychického ochorenia si vyžaduje v prvom rade riešenie týchto príčin so špecializovaným odborníkom (urológ, gynekológ, kardiológ, psychológ atď.). 

Možnosti liečby môžu zahŕňať aj hormonálnu liečbu alebo lieky na zvýšenie sexuálnej túžby. V prípade psychických problémov môže pomôcť poradenstvo alebo terapia zameraná na riešenie psychických problémov.

Alternatívne terapie potom zahŕňajú ďalšie metódy, ako je používanie prírodných doplnkov a afrodiziak, zmena životného štýlu alebo relaxačné techniky.

Vplyv životného štýlu na libido

Zdravý životný štýl zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní a obnovovaní libida. Fyzická aktivita, správna výživa, zvládanie stresu a dostatočný odpočinok sú základné piliere, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť sexuálnu túžbu. Inšpirujte sa názormi a radami odborníkov v podcaste Životosprávy:

 

Podpora a komunikácia

Partnerská podpora a otvorená komunikácia sú kľúčom k riešeniu problémov s libidom, ako aj iných problémov vo vzťahu. Je dôležité vybudovať vo vzťahu dôveru a porozumenie, čo zvyčajne neprichádza prirodzene, ale treba na tom aktívne pracovať.

Partner potom môže ponúknuť pochopenie a podporu pri hľadaní liečby. Úprimná komunikácia o sexuálnych potrebách a túžbach je nevyhnutná na udržanie zdravého vzťahu a môže viesť k obnoveniu libida.

Záver

Ztráta libida je komplexný problém, ktorý môže mať mnoho príčin a prejavovať sa rôznymi spôsobmi. Je dôležité pochopiť, že ide o bežný jav a existuje mnoho spôsobov, ako tento problém riešiť a obnoviť sexuálne zdravie. Ak bojujete so stratou libida, je dôležité vyhľadať pomoc a otvorene komunikovať s partnerom a odborníkmi. Vedzte, že nie ste sami a že existujú účinné spôsoby riešenia tohto problému a obnovenia sexuálnej túžby a zdravia. Je dosť možné, že to dokonca posilní váš vzťah, pretože sa spojíte proti jednému nepriateľovi a so vzájomnou podporou to zvládnete.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC8498­958/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7047­535/

https://www.web­md.com/sex-relationships/fe­atures/loss-of-libido-in-men

https://www.he­althdirect.gov­.au/loss-of-male-libido

https://www.he­althdirect.gov­.au/loss-of-female-libido

https://www.ni­direct.gov.uk/con­ditions/loss-libido

https://www.nzip­.cz/clanek/766-ztrata-libida-porucha-sexualni-touhy

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2014/03/04.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.