Ako na sex: ako súvisí zdravie s pôžitkom?

Časté otázky a odpovede z milostného života

čára

Ako dosiahnuť orgazmus?

Problém: Môže sa stať, že ste myšlienkami inde, nervózny zo svojho výkonu, alebo vás trápia nevypovedané starosti – a vyvrcholenie nepríde. U žien sa to stáva častejšie ako u mužov a príčin je veľa. Okrem tých psychických a emocionálnych môžu orgazmus blokovať aj niektoré lieky (napr. antidepresíva), následky po gynekologickom zákroku a iných ochoreniach. Čo ak ale boli všetky podmienky podľa vašich predstáv a stále nič?

Riešenie: nové spôsoby potešenia

Začnite výberom lubrikačného gélu na spríjemnenie fyzickej stránky sexu. Za skúšku stoja tiež stimulačné gély, ktoré sa postarajú o lepšie prekrvenie a intenzívnejší zážitok. Potom je čas sa otvoriť ďalším typom stimulácie a objaviť nové možnosti orgazmu s rôznymi druhmi vibrátorov.

Nejde však len o „obyčajné“ vibrácie. Na výber sú tiež pulzátory, vibrátory zamerané na stimuláciu bodu G alebo s výbežkom na klitoris. Moderné vibrátory majú množstvo nastavení intenzity, rýchlosti a rytmu, aby ste si vždy našli to, čo vám vyhovuje. Že už ste vibrátor vyskúšali a chcete nejakú novinku? V tom prípade sa pozrite na stimulátory.

vibratory
cara

Ako zlepšiť erekciu?

Problém: Je to chúlostivá téma, hoci problémy s erekciou patria k najbežnejším problémom milostného života mužov. Často sa spájajú s vekom, stresom či únavou, škodlivými návykmi (fajčenie, alkohol) a obezitou. Problémy môžu nastať aj ako vedľajší efekt niektorých ochorení, napr. cukrovky. Ak sú vaše problémy časté a dlhodobé, nebojte sa ich konzultovať s lekárom.

Riešenie: tabletky aj pomôcky

Tabletky s rýchlym nástupom účinku (napr. Clavin) pomôžu s erekciou okamžite a predĺžia váš výkon. Na dlhodobejšiu podporu sa ponúkajú výživové doplnky na potenciu, zvlášť pre mužov po päťdesiatke. Zábavnejšie metódy zaistia erotické pomôcky, ktoré penis prekrvia a stimulujú erekciu. Patria medzi ne vákuové pumpy, ktoré vytvárajú podtlak a dajú sa využiť aj na tréning toporivého telesa. Ďalej sú tu vibračné krúžky – nielenže zväčšujú erekciu, ale poslúžia aj na dlhý, intenzívny sex odďaľovaním predčasného vyvrcholenia. Svoje pomôcky nezabudnite pravidelne čistiť a dezinfikovať.

zlepsenie erekcie
cara

Ako oddialiť ejakuláciu?

Problém: K vyvrcholeniu dochádza rýchlejšie, keď ste nervózny, nesúložíte pravidelne, alebo ste skrátka tak natešený. Preto je predčasná ejakulácia typickou skúsenosťou v začiatkoch milostného života. Príčiny sa nedajú presne definovať, avšak aj v dospelosti najčastejšie súvisia s psychikou, nízkou frekvenciou sexu alebo so zvýšenou citlivosťou penisu.

Riešenie: spolupráca a vhodné doplnky

Základný krok na zlepšenie? Spolupracovať a častejšie „na to ísť“. Nie každý styk musí byť len o penetrácii, zamerajte sa aj na vášnivé maznanie a orálny sex. Počas toho je možné využiť tzv. „stláčaciu techniku“ – partnerka pri trení penisu silne stlačí žaluď a zastaví príchod vyvrcholenia. Cieľom je natrénovať pocit vzrušenia bez ejakulácie. Ako doplnok pridajte znecitlivujúce (delay) gély a spreje, ktoré znižujú citlivosť a môžu sa stať súčasťou predohry. S citlivosťou pomôžu aj zosilnené kondómy.

ako oddialit ejakulaciu
cara

Ako na bolesť pri sexe?

Problém: Stáva sa, že ženy pri vniknutí partnera cítia nepríjemnú bolesť. Najčastejšie je problém v nedostatočnej lubrikácii a nevhodnej hygiene intímnych partií či erotických pomôcok. Ďalšia možnosť je porucha zvaná vaginizmus (sťahy svalstva, ktoré bránia penetrácii). Keď bolesť pociťujete hlbšie, môže to poukazovať na nevhodnú polohu, následky po gynekologickej operácii alebo aj na závažnejšie ochorenie. Myslite na svoje zdravie a nehanbite sa s bolesťou zveriť svojmu lekárovi.

Riešenie: dbajte na intímnu hygienu

Nenúťte sa do sexu „na sucho“, je to typická príčina pálenia a podráždenia. Lubrikačný gél bude váš najlepší kamarát, predovšetkým ten na vodnej báze alebo s prírodným zložením. Potom je nesmierne dôležitá správna hygiena. Umývajte sa iba intímnym gélom, nie sprchovým. Jedine tak zachováte svojim intímnym partiám zdravé prostredie, ktoré ich chráni pred vznikom zápalov močových ciest a ďalších infekcií.

Pri zvýšenej citlivosti vyberajte svoje erotické hračky sklenené alebo kovové. Výborne eliminujú mikróby, plesne a choroboplodné zárodky, aby nedochádzalo k ďalšej bolesti pre zápaly. Ľahko ich vyvaríte alebo umyjete v umývačke riadu, pretože dobre prijímajú teplo aj chlad. Sú navyše vhodné na postupnú dilatáciu vagíny pri liečbe vaginizmu. S každou hračkou si nezabudnite zaobstarať vhodnú dezinfekciu a čistiace prostriedky.

bolest pri sexe
cara

Ako posilniť panvové dno?

Problém: Svaly panvového dna môžu povoliť po pôrode alebo v období menopauzy. Okrem príchodu bolestí chrbta a inkontinencie je ďalším následkom znížený sexuálny zážitok. Pohlavné orgány sa málo prekrvujú, orgazmus sa nedostavuje, pošva je suchšia a styk bolí. Aj tieto svaly sa však dajú posilňovať.

Riešenie: pomôže správne cvičenie

Kegelove cviky sú výborným cvičením na posilnenie panvového dna. Cvičíte svaly, ktorých pohyb ucítite, keď chcete zastaviť prúd moču. Sťahujte tieto svaly každý deň, pokojne pri sledovaní televízie. Skúste aj venušine guličky – je to erotická hračka, ktorá vás núti zatínať svaly. Vďaka nim ešte len spoznáte pravú radosť z posilňovania. Guľky tvaru Pisces sú najlepšie pre začiatočníčky a tvar Microscopium lepšie sedí pri športe.

posileni panevniho dna
cara

Ako na sex po pôrode?

Problém: Počas tehotenstva a po pôrode v tele ženy nastávajú obrovské zmeny, ktoré sa dotknú aj milostného života. Šestonedelie je významné obdobie, keď sa telo s pôrodom vyrovnáva a všeobecne je bezpečnejšie so sexom počkať. V prvých 3 mesiacoch po pôrode mnoho žien zaznamenáva suchšiu pošvu, stratu pevnosti, krvácanie, nízke libido a bolesti. Komplikácie počas pôrodu môžu tieto problémy predĺžiť a nútenie sa k sexu skôr, než sa všetko zahojí, by zvyšovalo riziko infekcie.

Riešenie: trpezlivosť, podpora a pomalý návrat k normálu

Neponáhľajte sa, poraďte sa s lekárom. Užívajte si rozkoš bez penetrácie a vzájomne sa s partnerom podporujte v tejto novej fáze vášho spoločného života. Nízke libido a nervozitu pomôžu odbúrať tzv. španielske mušky (afrodiziakálne kvapky) alebo prírodné afrodiziakum maca. Proti suchosti sa vybavte lubrikačným gélom na vodnej báze – ženy po pôrode a počas tehotenstva často zle reagujú na gély so silikónom.

sex po porode
cara

Čo na problémy s prostatou a erekciou?

Problém: Zväčšená prostata spôsobuje problémy u mnohých mužov, väčšinou po päťdesiatke. Prejavuje sa predovšetkým častým, ťažkým močením a pocitom, že sa nedá úplne vyprázdniť. Problémy s prostatou a erekciou sa môžu vzájomne prelínať, či už ide o následok starnutia organizmu, alebo o neliečenú vážnejšiu chorobu, ako je rakovina prostaty. Len čo spozorujete príznaky zväčšenej prostaty, neotáľajte, a navštívte urológa.

Riešenie: spoznajte mužský bod G

Ak vám doteraz prostata len robila problémy, toto vám zmení pohľad. Táto žľaza má veľa nervových zakončení, a keď ju správne stimulujete, vyvoláva intenzívne orgazmy, ktoré vám otrasú celým telom. Stimulátory prostaty sú zahnuté análne kolíky a môžu alebo nemusia tiež vibrovať. Že ste análne hry ešte neskúšali? Najskôr si nezabudnite zaobstarať lubrikačný gél alebo análny relaxant na zaistenie pohodlného a bezpečného zážitku. Skvostnú hygienu po análnych hrách si zaručíte obstaraním análnej sprchy.

prostata a erekcia
cara

Ako si užívať sex po menopauze?

Problém: Ženy sa po prechode stretávajú s množstvom hormonálnych zmien, ktoré sa odrazia na milostnom zážitku. Patrí medzi ne strata sexuálneho apetítu, zvýšená suchosť pošvy, bolestivosť a výtoky. Tiež býva ťažšie dosiahnuť silné vzrušenie a uspokojenie. Nie je to však univerzálne, preto sa pri hľadaní riešenia riaďte svojimi túžbami.

Riešenie: pomôcky na vzrušujúci večer

Prírodné lubrikačné gély využijete aj mimo sexuálnych potrieb. Áno, spríjemnia vám milostné chvíľky, ale zároveň obnovujú prirodzené pH, čím pomáhajú proti zápalom a pri kvasinkovej infekcii. Na uvoľnenie nebude nič lepšie než zmyselná masáž s masážnymi olejmi a gélmi. Nemusíte sa však limitovať klasickou masážou a oddať sa hrám s masážnym vibrátorom. Ohybné hlavice a možnosť zahrievania vám ukážu relax, aký ešte nepoznáte.

sex po menopauze
cara

Ako si zvýšiť sebavedomie nielen v posteli?

Problém: Milovanie sa veľmi silne viaže na naše sebavedomie. Bojíme sa fyzického zlyhania, sklamania partnera či partnerky, hanbíme sa za svoje telá. Obavy sa podpisujú na milostnom živote ako problémy s erekciou alebo ťažký príchod vyvrcholenia.

Riešenie: vyskúšajte feromóny aj vhodné gély

Dôležité je, samozrejme, sa podeliť o svoje obavy s partnerom alebo partnerkou, aby vás pozitívne povzbudili presne tak, ako to potrebujete. Povzbudiť vás však môžu aj afrodiziaká a parfémy s feromónmi, ktoré medzi vami opäť rozprúdia vášnivé spojenie. Osvedčili sa aj ako placebo. Páni môžu pred aktom použiť znecitlivujúce gély a spreje na dlhšiu výdrž, dámy zase využijú stimulačné gély, ktoré pomôžu s prekrvením a jemným brnením vás priblížia k intenzívnemu orgazmu. Oboje je možné aplikovať nenápadne, stačí si odskočiť do kúpeľne.

feromony
cara