Salmonelóza (Salmonela): príznaky, liečba a prevencia

Salmonelóza je ochorenie predovšetkým hnačkového charakteru. Aj keď si s ňou telo zdravého človeka obvykle bez trvalých následkov a bez väčších ťažkostí poradí samo, rozhodne nejde o príjemný stav. Pre najmenšie deti môže byť táto zdravotná komplikácia viac problematická a ohrozujúca. V každom prípade je dobré sa jej snažiť predchádzať jednoduchými opatreniami, prípadne nezanedbať liečbu, ak ste sa už nakazili.

Salmonelózu vyvolávajú baktérie Salmonella. Tie sa do tela najčastejšie dostávajú konzumáciou tepelne neupravených alebo zle pripravených produktov živočíšneho pôvodu. Jedná sa najčastejšie o Salmonella enteritidis. V exotických destináciách sa však môžete stretnúť aj s ďalšími, ako sú napríklad Salmonella Typhi, ktoré dokážu spôsobiť brušný týfus. Ten má závažnejší priebeh, silnejšie príznaky a môže byť až život ohrozujúci. Našťastie naň však existuje očkovanie.

pilulka

Príznaky salmonelózy

Hlavným príznakom salmonelózy je častá hnačka, tri a viac riedkych stolíc za deň. Ten zvyčajne sprevádzajú bolesti a kŕče v bruchu a horúčka. Ostatné príznaky sú skôr individuálne. U dospelých dominuje horúčka, zvracanie, pocity nevoľnosti, bolesti brucha a často až desiatky zelených vodnatých stolíc, u detí je častá prímes krvi a hlienu v stolici. Z ďalších príznakov sa môže vyskytnúť bolesť hlavy, typická je únava a celkové oslabenie, vyčerpanie v dôsledku hnačky a horúčiek. 

Zatiaľ čo u zdravých dospelých ľudí obvykle problémy odznejú väčšinou počas pár dní až do týždňa bez trvalých následkov a výrazne sa neodlišujú od bežnej črevnej chrípky, u detí, seniorov a osôb s prebiehajúcou inou chorobou či s horšou obranyschopnosťou môže mať salmonelóza vážnejší priebeh a spôsobiť väčšie problémy. Rizikom sú u nich rýchlejšia dehydratácia a slabší imunitný systém, ktorý sa nedokáže baktériám tak dobre brániť.

Ak už salmonelu dostanete, je dôležité sledovať príznaky dehydratácie. Tá často hrozí pre odvodňovanie organizmu vplyvom hnačky, ale tiež potenie vďaka horúčke, prípadne zvracanie (straty vody a živín). Kritický nedostatok tekutín sa prejavuje najmä tmavým močom a jeho menším množstvom, zmätenosťou, suchou a neelastickou pokožkou, suchom v ústach av krku, nedostatočnou tvorbou sĺz, popraskanými perami, bolesťou hlavy, závratmi, slabosťou, točením hlavy, nízkym tlakom, zrýchleným pulzom a únavou. Pridať sa môžu aj mdloby. Najmä u malých detí, ktoré nedokážu svoj stav opísať, sa zamerajte na fyzické známky dehydratácie.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Salmonelózy sú medzi hlásenými črevnými infekciami dlhodobo na druhom mieste, pričom viac ako 90% záchytov tvorí Salmonella enteritidis. Dominujúcim zdrojom sú stále nedostatočne tepelne spracované kontaminované vajcia, a to hlavne z domácich chovov.

 

 

Prejavy obvykle vymiznú do týždňa, u citlivejších jedincov môže hnačka pretrvávať aj o pár dní dlhšie. Vzhľadom k vysokej infekčnej dávke nie je u salmonel bežný interpersonálny prenos, inak je to ale u novorodencov a dojčiat, kde stačí na nákazu menšia infekčná dávka. Hnačkové ochorenie je v dôsledku strát živín a vody veľmi vyčerpávajúce, preto treba počítať, že celková doba rekonvalescencie môže trvať aj niekoľko týždňov.“

 

 

Diagnostika salmonelózy

Diagnostika črevných foriem sa vykonáva kultiváciou stolice, ktorú je niekedy nutné opakovať, pretože záchyt sa nemusí podariť z každej vzorky.

Salmonelózu je možné zvládnuť len domácou liečbou bez lekárskej starostlivosti. Pri silných a dlhotrvajúcich zdravotných problémoch sa však návšteva ordinácie oplatí z dôvodu, aby ste mali istotu, o akú a ako veľmi vážnu nákazu ide. Hlavne v prípadoch silnejšej dehydratácie a výskytu krvi v stolici. Zvlášť u malých deti s vyhľadaním pediatra rozhodne neotáľajte.

Podozrenie na salmonelózu lekár stanoví na základe príznakov a možného rizikového kontaktu s nákazou. Preto je dobré svojmu doktorovi pri návšteve ordinácie oznámiť, či ste konzumovali tepelne nespracované alebo neisto upravované potraviny živočíšneho pôvodu. Na základe podozrenia lekár vykoná laboratórne vyšetrenie. Pre tieto testy je potrebná vzorka zo stolice, v nej sa baktérie vyskytujú. Ďalej nasleduje kultivačné vyšetrenie tejto vzorky.

Priebeh nákazy

Baktérie Salmonella napádajú a ničia (narušujú) bunky, ktoré lemujú vaše črevá. To sťaží vstrebávanie vody, ktorá potom odchádza v podobe hnačky.

Salmonelózu nemusíte chytiť vždy, keď sa baktérie rodu Salmonella dostanú do vášho tela. Prepuknutie choroby závisí od ich množstva aj od vašej obranyschopnosti. Zníženie kyslosti žalúdka umožňuje prežitie viacerých baktérií, zápalové ochorenie čriev, nedávne užívanie antibiotík – zhoršenie schopnosti bojovať proti infekcii, uľahčenie osídlenia čreva Salmonellou. K rozvoju salmonely u zdravého človeka dôjde obvykle v prípade, keď do organizmu prenikne cca milión živých baktérií. Infekčná dávka je uvádzaná v rozmedzí 10(na5) – 10(na8) baktérií, sú však popisované prípady vyvolané dávkami oveľa nižšími, najmä u detí, starších osôb a pacientov s oslabenou imunitou. Pri menšej bakteriálnej náloži sa nemusia prejaviť vôbec žiadne symptómy a mikróby z tela počas niekoľkých dní telo samo odstránia.

Inkubačná doba je krátka, medzi 6–48 hodinami, priemerne 8–10 hodín. Spravidla sa pohybuje skôr okolo spodnej časovej hranice. Počas tohto času nezaznamenáte žiadne problémy. Po rozvinutí nákazy nastupuje hnačka a pridružené javy. Tie sa u každého človeka môžu odlišovať, hnačka je však vždy spoločným symptómom. Ako už bolo spomenuté, stolica postupne môže zmeniť farbu až na zelenú.

Horúčka a vracanie zvyčajne prestanú po jednom až dvoch dňoch. Hnačka však môže pretrvávať ešte nejaký čas a zmiznúť úplne až za niekoľko dní.

Liečba salmonelózy

V liečbe salmonelózy je na prvom mieste rehydratácia, ďalej je možné podať diétu a probiotiká. Antibiotická terapia nie je pri ľahkých a stredne ťažkých ochoreniach vhodná pre riziko dlhšej rekonvalescentnej pozitivity, prípadne vzniku relapsov. Pri ťažkých črevných infekciách nereagujúcich dostatočne na symptomatickú terapiu je možné antibiotiká podať.

Telo si so salmonelou poradí obvykle v priebehu niekoľkých dní. Domáca liečba spočíva predovšetkým v doplňovaní tekutín a dodržiavaní diéty. Ideálne je pomalé popíjanie čaju alebo nesýtené minerálky po lyžičkách a vhodné potraviny sú mrkva, ryža, zemiaky, vývary, polievky, kaše, piškóty a iné sucháre, staršie pečivo, banán.

Určite si môžeme pomôcť protihnačkovými prostriedkami, predovšetkým aktívnym uhlím, ktoré na seba nadviaže škodlivé látky, baktérie a telo prečistí. V kombinácii s ďalšími liekmi je potrebné dodržať určitý odstup a pamätať na tmavé sfarbenie stolice, teda možnosti maskovania prípadnej prítomnosti krvi v stolici. Ďalším variantom črevnej dezinfekcie je Endiaron, ktorý je vhodný pre dospelých nad 40kg, Smecta na zahustenie stolice a zníženie počtu stolíc, Enterol či Hylak ako črevné probiotiká pre deti i dospelých.

Z nešpecifických protihnačkových prostriedkov (Loperon, Reasec), ktoré sú však kontraindikovaná pri podozrení na hnačku vyvolanú invazívnym patogénom (salmonely, shigely, yersine, kampylobaktery a iné) pre zvýšené riziko bakteriémia a sepsa u imunodeficitných pacientov.

Okrem tabliet proti hnačke je možné používať aj prostriedky proti zvracaniu či proti horúčke. Pozor však na vhodnosť ich kombinovania.

V liečbe hnačkových ochorení nedošlo v poslednej dobe k zásadným zmenám. Stále platí, že základným kameňom je vždy rehydratácia. Okrem dennej bazálnej potreby tekutín treba nahradiť aj priebežné straty spôsobené hnačkou, zvracaním a potením pri horúčke. U dospelých pacientov s výraznejšou hnačkou sú potrebné 3–4 litre tekutín za deň a niekedy aj viac. Spôsob rehydratácie závisí od veku, celkového stavu pacienta a závažnosti ochorenia. Väčšinu hnačkových ochorení je možné zvládnuť ambulantne perorálnou rehydratáciou, ku ktorej sú vhodné nesýtené minerálky bez príchute, čierny čaj a orálne rehydratačné roztoky (napr. Kulíšek, Enhydrol a i.).

V prípade dehydratácie alebo jej rizika je vhodné podávať iónový alebo rehydratačný roztok. Ten pomáha so vstrebávaním vody a efektívne tak doplní tekutiny, ktoré telo stratilo hnačkou, potením a zvracaním. Iónový roztok je možné kúpiť alebo si ho tiež môžete vyrobiť doma. Potrebovať budete 1 liter vody (najlepšie prevarenej), 8 čajových lyžičiek cukru, 1 lyžičku soli a 1 šálku nesladeného ovocného džúsu (alebo 2 pomaranče/gra­pefruity). Dos­pelí pijú 250 až 500 ml a deti 125 až 250 ml tohto roztoku za hodinu.

Pokiaľ dopĺňanie tekutín nestačí a dôjde k vážnej dehydratácii, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Na rýchle doplnenie tekutín doktor podá infúziu iónového roztoku.

Vylučovanie salmonel môže aj napriek antibiotickej liečbe pretrvávať mnoho týždňov až mesiacov (rekonvalescentná pozitivita).

Pri salmonelóze sa antibiotická terapia neodporúča. Môže síce skrátiť dobu trvania klinických príznakov, avšak predĺži dobu vylučovania salmonely. Antibiotiká sa podávajú len v prípade mimočrevných komplikácií, prípadne u rizikových neuzdravujúcich sa pacientov. Ako súčasť liečby sa odporúča podávať probiotiká (baktérie, ktoré majú schopnosť stať sa súčasťou črevnej mikroflóry), a to buď v liečebných preparátoch, alebo ako súčasť potravín (kyslé mliečne výrobky, kyslá kapusta). Pri priebehu choroby pomôžu zmierniť ťažkosti a po odznení vráti črevá do pôvodnej kondície.

Prenos salmonely a zdroje nákazy

Jedná sa o zoonózu, k nákaze dochádza v prevažnej väčšine prípadov kontaminovanými potravinami, najmä vajcami a výrobkami z nich, ale aj mäsom, salmonelami boli preukázané aj v rybách, korení, čokoládových tyčinkách aj ďalších potravinách. Inter personálny prenos je za normálnych okolností vzácny vzhľadom k nutnej vysokej infekčnej dávke; výnimkou sú len novorodenci a dojčatá, ktorí sa môžu nakaziť aj nižšou dávkou napr. od rodičov, ktorí sú nosičmi a salmonelami vylučujú stolicou.

Salmonelóza je typická fekálno-orálna infekcia. Vehikulom na prenos býva takmer vždy potravina. Salmonely sa bežne nachádzajú v zažívacom trakte vtákov, plazov, hmyzu, zvierat a človeka. Sú vylučované fekáliami a kontaminujú životné prostredie a potraviny. Častým rezervoárom salmonel sú vajcia, najmä pri sérotype Enteritidis.

Baktérie salmonely sa na človeka najčastejšie prenesú z konzumovaných produktov živočíšneho pôvodu bez dostatočného tepelného spracovania. To znamená mäso, vajcia, mliečne výrobky a potraviny, ktoré tieto zložky obsahujú, ako sú zmrzlina, majonéza a rôzne lahôdkárske a cukrárske výrobky. Riziko nákazy je predovšetkým v letných mesiacoch, pretože vyššie teploty podporujú množenie baktérií a rýchlejšie hnilobné procesy.

Baktérie sa prenášajú len za určitých teplotných podmienok. Minimálna teplota na ich množenie je 5 °C, maximálna 47 °C a optimálna cca 37 °C. Smrteľné pre nich sú teploty nad 60 °C. Pri príprave jedla však radšej zvoľte vyššiu hranicu, aby ste potraviny prípadnej salmonely zbavili a bolo ich možné bezpečne konzumovať. Odporúča sa aspoň 5 minút na 80 °C. Salmonela tiež horšie prežíva v kyslom prostredí.

Niektoré zdravotné problémy alebo lieky môžu túto prirodzenú obranu proti salmonele skratovať.

  • Antacidá – zníženie kyslosti žalúdka umožňuje prežitie viacerých baktérií salmonely.
  • Zápalové ochorenie čriev – porucha poškodzujúca výstelku čriev, čo uľahčuje uchytenie baktérií.
  • Nedávne užívanie antibiotík – zníženie črevnej mikroflóry.

Z pôvodného zdroja nákazy živočíšneho pôvodu sa môže salmonela rozšíriť aj do ostatných potravín. Napríklad pri krájaní zeleniny/ovocia neumytým nožom od surového nakazeného mäsa. Môže sa tiež dostať do vody. V nej dokáže prežiť aj mesiace.

Baktérie salmonely sa všeobecne častejšie vyskytujú u kurčiat, morky a ďalej u mäsových zvierat, ako je hovädzí dobytok alebo ošípané. Baktérie do jedla dokážu zaniesť aj škodce, napríklad hlodavce. Zdrojom nákazy salmonelózou môže byť pri nedodržiavanie hygieny aj samotný kontakt so zvieraťom, ktoré túto chorobu prenáša. To je však v našich podmienkach veľmi zriedkavé, ako aj nákaza od iného človeka.

Komplikácie salmonelózy

Hlavnou komplikáciou salmonelózy je rýchle odvodnenie organizmu v dôsledku hnačky, zvracanie, horúčky. Hrozí tak dehydratácia, pre ktorú môže v najzávažnejších prípadoch dôjsť až k zlyhaniu obličiek. Doplňovanie tekutín je zvlášť dôležité, ak sa salmonelózou nakazia malé deti alebo starší ľudia. Tí sú náchylnejší na zmeny, organizmus funguje inak, zásoby vody sú iné v dospelom tele a tele dojčaťa či staršieho človeka.

Ďalším nebezpečenstvom je schopnosť baktérií Salmonella prenikať cez sliznicu čriev. Pri prestúpení môže spôsobiť ich zápal alebo sa šíriť ďalej a preniknúť až do krvného riečišťa. Tým dokáže cestovať telom a postihnúť kosti, srdce, spôsobiť absces mäkkých tkanív, zápal mozgových blán alebo iné závažné zdravotné ťažkosti. Šírenie salmonelózy do krvi hrozí predovšetkým u ľudí so zníženou imunitou, pokiaľ sa telo nedokáže baktériám účinne brániť a v krátkom čase sa ich zbaviť.

Baktérie salmonelózy sa tiež môžu usadiť v žlčníku. Nakazený človek sa tak stáva trvalým prenášačom choroby.

Pri vážnejšom priebehu je salmonela riziková aj v tehotenstve. Hoci sa baktérie cez placentu na plod neprenášajú a neohrozujú tak priamo samotné dieťa, problémy môže spôsobiť zhoršený zdravotný stav matky. Ak by došlo k závažnej dehydratácii, existuje riziko potratu. V neskorších fázach tehotenstva a pri veľmi vážnom priebehu salmonelózy môže nákaza výnimočne zapríčiniť predčasný pôrod.

Prevencia nákazy salmonelou

  • Dodržujte bezpečné postupy prípravy jedla a opatrnosť v blízkosti zvierat.
  • Umývajte si ruky – dôkladné umývanie rúk môže pomôcť zabrániť prenosu baktérií salmonely do úst alebo do akéhokoľvek jedla, ktoré pripravujete. Umývajte si ruky mydlom a vodou po dobu 20 sekúnd potom, čo použijete toaletu, vymeníte plienku, manipulujte so surovým mäsom alebo hydinou, čistíte zvieracie výkaly, po kontakte s domácimi miláčikmi, inými zvieratami.
  • Vyhnite sa konzumácii surových vajec (domáce cesto, zmrzlina, majonéza, holandská omáčka a vaječný koňak atď.) – ak musíte konzumovať surové vajcia, uistite sa, že boli pasterizované.
  • Varte a skladujte potraviny správne – uistite sa, že ste jedlo dôkladne uvarili a okamžite ho chlaďte alebo zmrazte.
  • Na prevenciu dbajte zvlášť v lete, keď sa pre vysoké teploty baktérie ľahšie množia.
  • Vyhnite sa konzumácii surových alebo nedostatočne tepelne spracovaných potravín vrátane nepasterizovaného mlieka.
  • Pozor na potraviny, ktoré nie sú dovarené vnútri – napr. vajíčka alebo väčšie kusy mäsa.
  • Už raz rozmrazené mäso ihneď spracujte a opätovne ho nezmrazujte.
  • Vždy dôkladne umývajte kuchárske náčinie aj svoje ruky po manipulácii s potravinami živočíšneho pôvodu.
  • Majte oddelený riad a kuchynské nástroje pre surové potraviny živočíšneho pôvodu.
  • Svoju pracovnú plochu v kuchyni vrátane drezu udržujte v čistote a pravidelne ju očisťuje dezinfekčným prípravkom.
  • Zeleninu a ovocie vždy dôkladne umyte.
  • Potraviny skladujte pri teplotách do 5 °C.
  • Na dlhší transport potravín z nákupného centra je možné používať termotašky.
  • Kupujte potraviny z dôveryhodných zdrojov, kde sú správne skladované.
  • Stravujte sa v dôveryhodných reštauráciách a jedálenských zariadeniach.
  • V exotických destináciách a v krajinách s nižšou hygienickou úrovňou dajte pozor na konzumáciu potravín, ale aj vody, pite radšej balenú.
  • Pokiaľ ochorie salmonelou vaše bábätko, používajte pri prebaľovaní rukavice.
  • Gumové rukavice tiež nájdu uplatnenie pri výmene podstielky domácich miláčikov.

Časté otázky o salmonelóze

Je salmonela nákazlivá?

Salmonelóza sa v drvivej väčšine prípadov prenáša kontaminovaným jedlom. Hoci sú baktérie pri priebehu choroby úplne infekčné, prenos z človeka na človeka je vzácny. Môže k nemu dôjsť pri zásadnom nedodržiavaní základnej hygieny, predovšetkým pri použití WC a pri príprave jedla. Väčšie riziko tohto typu prenosu existuje u malých detí, ktoré strčia do úst všetko, čo nájdu.

Salmonely sú do okolitého prostredia vylučované pacientmi nielen počas akútnej fázy ochorenia, ktorá sa prejavuje typickými klinickými príznakmi, ale aj po odznení týchto príznakov, a to po dobu až niekoľkých mesiacov. Táto skutočnosť môže predstavovať významný problém u osôb zamestnaných alebo inak spojených s potravinárskou výrobou. V os­tatných prípadoch nie je nutná. Pokiaľ vám to zdravotný stav umožní alebo máte bezpríznakový priebeh, je možné chodiť do práce či do školy bez rizika prenosu choroby.

Salmonela alebo črevná chrípka?

Za črevnú chrípku alebo infekčné ochorenie žalúdka a čriev sa všeobecne považuje akékoľvek hnačkové ochorenie. Do tejto kategórie patrí aj salmonelóza. Črevná chrípka môže mať mnoho príčin, respektíve môže byť vyvolaná akoukoľvek baktériou aj vírusom. Salmonelóza je na rozdiel od nej už presne diagnostikovaná prítomnosťou baktérií salmonely v tráviacom trakte.

Pomôže proti salmonele potraviny premraziť?

Nie. Baktérie salmonely zmrazenie nezahubí. Iba spomalí alebo zamedzí ich aktivite. Pokiaľ už je jedlo nakazené, po rozmrazení sa baktérie začnú opätovne množiť.

Záver

Toto prevažne hnačkové ochorenie patrí k častým, avšak naozaj nepríjemným chorobám. Samotné baktérie môžu spôsobiť vážne následky predovšetkým u ľudí so slabou imunitou, ktorým salmonela v tele zotrvá dlhší čas a začne sa krvou šíriť. U väčšiny ľudí a najmä u detí a seniorov je skôr ako samotná baktéria rizikom dehydratácia. Doplňujte preto poctivo pitný režim. Tiež je dobré si uľaviť od príznakov pomocou tabliet proti hnačke, prípadne proti zvracaniu. Pri neustávajúcich ťažkostiach vyhľadajte lekára.

Tento článok je má informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2021/02/11­.pdf

https://www.ef­sa.europa.eu/en/to­pics/topic/sal­monella

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/15697-salmonella

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sal­monella/symptoms-causes/syc-20355329

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2004/05/06.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2004/04/03.pdf

https://www.svscr­.cz/zivocisne-produkty/onemocneni-z-potravin/salmo­neloza/

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2015/02/03.pdf

https://www.svscr­.cz/wp-content/files/zi­vocisne-produkty/Zhodnoceni-vyskytu-zoonoz-v-potravinach-zivocisneho-puvodu-2022.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.