Omega 3 mastné kyseliny - Na srdce (2 produktov)

Ako Omega 3 sa označujú polynenasýtené mastné kyseliny. Sú to látky, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich prijímať v potrave. Hovorí sa im tiež esenciálne mastné kyseliny. Do tejto skupiny patria DHA (kyselina dokosahexaenová) a EP…

Zobraziť viac

Noventis Omega-3, 1000mg pre zdravé srdce a cievy 30 kapsúl

Môžete mať za 3 dni v stredu 13. 11.
Omega 3 mastné kyseliny - Na srdce - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Omega 3 mastné kyseliny - Na srdce ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Omega 3 mastné kyseliny - Na srdce na 98 %
Recenzia produktu: Protopan Omega 3 & 6, 60 kapsúl
5 / 1x
na ekzem pomáhá
Recenzia produktu: Farmax MaxiCor forte 90 kapsúl
5 / 6x
Užíváme ho již 6let jsko prevenci.
Recenzia produktu: GS Omega 3 CITRUS + D3 90 kapsúl
5 / 2x
Jsem s nimi spokojená
Recenzia produktu: MOVit Energy Omega 3 +K2+D3+E Premium Vianočné balenie 180 kapsúl
5 / 7x
Super
Recenzia produktu: Revix Omega 3 + D3 + K2 extra pure 90 kapsúl
5 / 6x
Spíše dovré
Recenzia produktu: Helvetia Apotheke Omega-3 Orange Rybí Olej 250 ml
5 / 1x
Naozaj skvelý rybí olej, ktorý chutí. Má veľmi príjemnú pomarančovú príchuť.
Recenzia produktu: Jamieson OMEGA-3 SELECT 1000 mg 200cps 200 kapsúl
5 / 10x
Jeden z nejlepších Omega 3. Používám ho už dlouho.
Recenzia produktu: GymBeam Codfish liver oil unflavored 90 kapsúl
5 / 2x
Bez obvyklé pachuti
Recenzia produktu: MedPharma OMEGA 3 rybí olej forte - EPA DHA 37 kapsúl
5 / 1x
Dohodobo uzivam som velmi spokojna
Recenzia produktu: Concentrix 60 kapsúl
5 / 1x
Super

Ako Omega 3 sa označujú polynenasýtené mastné kyseliny. Sú to látky, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich prijímať v potrave. Hovorí sa im tiež esenciálne mastné kyseliny. Do tejto skupiny patria DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová)

Zdroje Omega-3 mastných kyselín

Hlavným zdrojom Omega 3 je rybí tuk (tučnejšie morské ryby ako losos, makrela, sardinky...). Nájdeme ich však aj v rastlinnej strave - ľanové semienko, ľanový olej, konopné semienko a konopný olej, chia semienka. V našej ponuke si teda nájde produkt aj vegetarián a vegan.  Vďaka týmto vlastnostiam sa stáva rybí tuk významným doplnkom stravy s celkovými benefity pre zdravie. Je dôležité však dbať na vyvážený príjem týchto mastných kyselín a konzultovať s odborníkom optimálné dávkovaní pre individuálne potreby a zdravotný stav.

Nutrične bohaté zloženie rybieho oleja

Rybí olej je cenený najmä vďaka obsahu Omega-3 nenasýtených mastných kyselín a ďalších vitamínov. Medzi jeho kľúčové zložky patria DHA a EPA spolu s vitamínmi A a D. Vitamín A má vplyv na udržanie normálneho stavu kože a je dôležitý na zachovanie normálneho zraku. V rybom oleji zastáva aj úlohu antioxidantu, ktorý chráni olej pred nežiaducou oxidáciou a stabilizuje jeho štruktúru. Tým podporuje absorpciu vitamínu D, ktorý zase prispieva k normálnemu stavu kostí a zubov.

Vitamíny A a D navyše prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a udržaniu celkovej obranyschopnosti organizmu. V kombinácii s ďalšími vitamínmi a minerálmi, ako sú vitamín E, vitamín B12, kyselina listová alebo horčík, sa rozširuje jeho zameranie a prospešné účinky rybieho oleja sa ešte viac zosilňujú.

Účinky Omega-3 mastných kyselín

Omega-3 mastné kyseliny, konkrétne DHA a EPA, majú významné pozitívne účinky na ľudské zdravie. DHA prispieva k udržaniu dobrého zraku a normálnej činnosti mozgu. Navyše, DHA a EPA spoločne prispievajú k normálnej činnosti srdca, čo je zvlášť dôležité pre celkové kardiovaskulárne zdravie. Pre dosiahnutie týchto priaznivých účinkov sa odporúča denný príjem 250 mg EPA a DHA.

DHA a EPA majú podľa Nariadenia komisie (EU) č.432/2012 schválené tieto zdravotné tvrdenia:

  • DHA prispieva k udržaniu dobrého zraku
  • DHA prispieva k normálnej činnosti mozgu
  • DHA a EPA prispievajú k normálnej činnosti srdca
  • DHA a EPA prispievajú k udržaniu normálneho krvného tlaku
  • DHA a EPA prispievajú k udržaniu normálnej hladiny triglyceridov v krvi

 

Vplyv na náladu: Niektoré štúdie naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny môžu mať pozitívny vplyv na náladu a môžu byť spájané s nižšími úrovňami depresie.

Rybí tuk je okrem DHA a EPA tiež významným zdrojom vitamínu A a vitamínu D.

Prejavy nedostatku omega-3 mastných kyselín

Nedostatok omega-3 mastných kyselín môže sa prejaviť rôznymi spôsobmi, jako například:

  • Problémy so srdcom: Omega-3 mastné kyseliny sú známe svojimi priaznivými účinkami na kardiovaskulárny systém. Ich nedostatok môže zvýšiť riziko srdcových ochorení.
  • Problémy s kognitívnou funkciou: Omega-3 mastné kyseliny sú kľúčové pre zdravie mozgu. Nedostatok môže ovplyvniť kognitívne funkcie a sústredenie.
  • Zápaly v tele: Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti. Nedostatok môže viesť k chronickým zápalovým stavom v tele.

Odporúčaná denná dávka omega-3 mastných kyselín:

Podľa odborníkov by dospelí mali konzumovať aspoň dve porcie rýb týždenne, čo zodpovedá približne 500 mg EPA a DHA denne. V prípade doplnkov je vhodné konzultovať s lekárom, aby bola zaistená správna dávka.

Ideálny pomer omega-6 k omega-3 by mal byť okolo 4:1 alebo nižší.

Omega-3 kyseliny v doplnkoch stravy

Pri porovnávaní rôznych prípravkov dbajte na obsah EPA a DHA v jednej kapsuli. Je dôležité venovať pozornosť uvedenému množstvu v jednej kapsule, pretože niektorí výrobcovia udávajú obsah v tzv. dennej dávke. U slabších prípravkov to môže znamenať, že by bolo nutné užívať celkovo 2–4 kapsuly denne.

Omega-3 kyseliny v období tehotenstva a dojčenia

Výskumy preukázali, že EPA a DHA sú mimoriadne dôležité a takmer nevyhnutné počas tehotenstva, najmä v poslednom trimestri, a tiež v období dojčenia. Tieto kyseliny sú kľúčové pre správny vývoj mozgu a očí plodu. EPA a DHA nielen prechádzajú placentou do tela rastúceho plodu, ale po narodení pokračujú do tela novorodenca prostredníctvom materského mlieka. Ich prítomnosť je zásadná aj pre ďalší vývoj novorodenca.

Význam Omega-3 kyselín v jedálničku malých detí

Význam Omega-3 kyselín v jedálničku malých detí je neoceniteľný, pričom existuje niekoľko príjemných foriem, ktoré zaisťujú, že aj tí najmenší si môžu užívať výhody týchto prospešných živín.

  • Žuvacie kapsule pre malé deti: Pre tie malé, ktoré nie sú príliš nadšené z oleja, existujú žuvacie kapsule. Tie sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli lahodné a atraktívne aj pre tých najmladších. Napríklad Equazen s jahodovou príchuťou, Naturevia Omega 3 Smart Kids želé s ovocnou príchuťou a Mollers Omega 3 želé rybičky s malinovou príchuťou.
  • Ochutené prehĺtacie kapsule: Pre staršie deti, ktoré už zvládajú prehĺtať kapsule, sú k dispozícii aj ochutené varianty, napríklad Vitar Kids Bob a Bobek Omega 3 s pomarančovou príchuťou.
  • Rybí olej na lyžičke: Pre najmenších (od 6 mesiacov) je vhodný rybí olej na lyžičke, ako napríklad Mollers Omega 3 Natur olej.
  • Ochutený rybí olej pre staršie deti: Ochutené verzie rybieho oleja, ako Omega 3 Forte s citrónovou príchuťou a Mollers Omega 3 s ovocnou príchuťou, sú vhodné pre deti od 3 rokov.

 

Podávaním týchto produktov s Omega-3 kyselinami môžu rodičia podporovať lepšie učenie a celkové zdravie svojich detí, a to aj v podobe lepších školských výsledkov.

Pozrite sa na produkty z kategórie Omega 3 - Rybí tuk zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Omega 3 - Rybí tuk sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Omega 3 - Rybí tuk sme pre vás zoradili od najpredávanejších.