Menštruačný cyklus: časté otázky a odpovede

Menštruácia je prirodzenou a dôležitou súčasťou života každej ženy a zďaleka sa netýka iba niekoľkých dní v mesiaci. Poďme si preto menštruačný cyklus priblížiť formou najčastejších otázok a odpovedí.

 

pilulka

Ako prebieha menštruačný cyklus?

Menštruačný cyklus prebieha v niekoľkých fázach a samotné krvácanie je iba jednou z nich. Ide o celé obdobie pokrývajúce zrenie vajíčka a jeho uvoľnenie, pri ktorom vajíčko putuje z vajíčkovodov do maternice. Keď dôjde k jeho oplodneniu, vajíčko sa v maternici zahniezdi. V opačnom prípade sa spolu so sliznicou maternice vylúči z tela. Dĺžka menštruačného cyklu býva zhruba 28 dní, môže však byť aj výrazne kratšia alebo dlhšia (21 až 35 dní). Nech už je dĺžka akákoľvek, dôležité je sledovať hlavne pravidelnosť.

Aké sú fázy menštruácie?

prvni faze menstruace

Menštruačná fáza

Začiatok cyklu je spojený s prvým dňom krvácania. Počas tohto obdobia sa neoplodnené vajíčko spolu so zvyškami sliznice vylúči z tela. Dĺžka tejto fázy sa u každej ženy trocha líši, obvykle však ide o 3 – 7 dní.

Folikulární fáze menstruace

Folikulárna fáza

Folikulárna fáza sa začína prvý deň menštruácie a trvá zhruba 14 dní, dĺžka je však premenlivá. Hormón FSH (folikulostimu­lačný) ovplyvňuje vo vaječníku rast folikulov, ktoré obsahujú vajíčka. Typicky za cyklus dozreje len jedno vajíčko, ktoré je pripravené na oplodnenie v ďalšej fáze.

Ovulace

Ovulácia

Ovulačná fáza nastáva zhruba v polovici cyklu a trvá 2 – 3 dni. Zrelé vajíčko je pripravené na prípadné oplodnenie, preto je v období okolo ovulácie najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia. Výpočet tzv. plodných dní sa zameriava práve na túto fázu a dobrým indikátorom je meranie tzv. bazálnej teploty.

V priebehu ovulácie je totiž telesná teplota o niečo vyššia ako obvykle, ale ako bazálnu teplotu správne merať? Musí ísť o meranie po niekoľkohodinovom pokoji, ideálne hneď ráno po prebudení pomocou bežného alebo priamo bazálneho teplomera. Je možné merať v pošve, konečníku alebo ústach, ale vždy zvoľte rovnaké miesto a rovnaký teplomer na dosiahnutie najpresnejších výsledkov.

lutealni faze menstruace

Luteálna fáza

Luteálna fáza sa začína spoločne s ovuláciou a končí s príchodom ďalšej menštruácie. Dĺžka tejto fázy je zhruba 12 – 16 dní a nemala by u ženy veľmi kolísať. Folikul sa mení na žlté teliesko (Corpus luteum) produkujúce hormóny estrogén a najmä progesterón, ktorý je dôležitý pre uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici. Telo je teraz pripravené na spracovanie oplodneného vajíčka. Pokiaľ k tomu nedošlo, hladina progesterónu klesá a žlté teliesko zaniká. Vajíčko je vylúčené z tela pri ďalšej menštruácii.

Ako správne vypočítať plodné dni?

Plodné dni sú okienko v menštruačnom cykle, počas ktorého je vyššia šanca na otehotnenie. Presnejšie ide o obdobie, keď je vajíčko pripravené na oplodnenie. Spravidla sa za plodné dni považujú 3 dni pred a 1 deň po ovulácii, ktorá nastáva zhruba v polovici cyklu. Dôvodom je, že spermie dokážu prežiť v tele ženy až 72 hodín po pohlavnom styku, zatiaľ čo vajíčko je pripravené na oplodnenie iba 24 hodín po uvoľnení z vaječníka. Pokiaľ sa teda snažíte o bábätko, môžete si výrazne pomôcť sledovaním dĺžky svojho cyklu a meraním bazálnej teploty. Podľa týchto údajov môžete určiť obdobie ovulácie a vaše plodné dni teda budú 3 dni pred a 1 deň po ovulácii.

pilulka

Kedy prichádza prvá menštruácia a ako prebieha?

Prvá menštruácia sa spravidla začína medzi 12. až 15. rokom, u niektorých dievčat však môže prísť skôr alebo, naopak, neskôr. Ide o úplne bežnú odchýlku, ktorej sa nemusíte báť – žiadny „správny“ vek na príchod menštruácie nie je.


Príznaky prvej menštruácie často začínajú bielym výtokom a zhruba do roka by sa malo dostaviť prvé krvácanie. Počas tohto obdobia tiež dôjde k rýchlemu rastu tela a tvarovaniu pŕs, bokov a pása. Prvá menštruácia býva najčastejšie vo forme hnedého výtoku s pár kvapkami krvi, môže byť sprevádzaná pobolievaním v podbrušku. Niektoré dievčatá začnú hneď krvácať silno, to je však normálne a nie je sa čoho obávať.

Aké sú príznaky menštruácie?

Spôsob, akým menštruácia ohlasuje svoj príchod, sa u každej ženy môžu mierne líšiť. Zatiaľ čo niektoré pociťujú mierne bolesti v podbrušku alebo zvýšenú citlivosť pŕs, iné môžu okrem toho trpieť aj napríklad bolesťami hlavy alebo nadúvaním. Bežne sa v tomto období vyskytujú výkyvy nálad, zvýšená únava alebo zmeny chuti do jedla. Súhrn všetkých telesných a psychických príznakov sprevádzajúcich začiatok menštruácie je často označovaný ako predmenštruačný syndróm (PMS) a začína zhruba 2 týždne pred prvým dňom menštruácie.

 

Špinenie pred menštruáciou (približne 1 – 2 dni) je bežné. Pokiaľ sa však dostavilo len špinenie namiesto menštruácie, potom je vhodné si urobiť tehotenský test.

Aké sú príčiny straty menštruácie?

Nedostali ste menštruáciu, ale máte negatívny tehotenský test alebo žiadne príznaky tehotenstva? Môže ísť o poruchu menštruácie (tzv. sekundárna amenorea), keď vplyvom psychickej alebo fyzickej záťaže dôjde k vynechaniu menštruácie. Najčastejšie ide o tieto príčiny:

ztrata menstruace hubnuti

Intenzívne športovanie a chudnutie

Vysoká fyzická záťaž a nízke percento telesného tuku môžu zapríčiniť stratu menštruácie, preto sa tomuto javu hovorí športová alebo atletická amenorea. Nejde však len o vrcholové športovkyne. Menštruácia vynecháva tiež ženám trpiacim anorexiou alebo ako následok drasticky zníženého prísunu energie, napr. v rámci diét s vysokým kalorickým deficitom a energeticky chudobným jedálničkom. Zmenou životného štýlu a zvýšením telesného tuku by sa menštruácia mala opäť dostaviť. Je možné ju vyvolať pomocou hormonálnej injekcie, ale pokiaľ telo stále funguje v energetickom deficite, nemá injekcia význam.

Antikoncepce menstruace

Antikoncepcia

Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie (HA) nielen chráni pred počatím, ale taktiež upravuje menštruačný cyklus na pravidelnejší a predvídateľnejší. V niektorých prípadoch však spôsobí zoslabnutie alebo stratu menštruácie. Po vysadení antikoncepcie si telo ešte len zvyká na svoj prirodzený cyklus a menštruácia môže byť nepravidelná, oneskorená alebo vynechá. Toto obdobie bežne trvá niekoľko týždňov až mesiacov a menštruácia by sa mala vrátiť. Nebojte sa však pri vysadení alebo zmene antikoncepcie poradiť s lekárom.

stres menstruace

Dlhodobý stres

Pri napätí a strese je ovplyvnená produkcia hormónov v tele, z ktorých je najdôležitejší stresový hormón kortizol. Tieto látky majú za úlohu potlačiť procesy, ktoré organizmus pod stresom vyhodnotí ako „nepotrebné“ na prekonanie stresujúcej situácie. Pri dlhodobej psychickej záťaži môže teda dôjsť k špineniu alebo úplnému vynechaniu menštruácie, k silnejším bolestiam alebo zníženiu šance na otehotnenie. V tomto prípade je potrebné sa zamerať na zníženie intenzity stresu. Pokiaľ si nie ste isté ako na to, je úplne v poriadku požiadať o radu psychológa. Spoločne zistíte, čo vo vašej situácii dokážete ovplyvniť na zlepšenie svojho duševného zdravia.

menopauza menstruace

Menopauza (klimaktérium, prechod)

Medzi 40. a 50. rokom života začína prebiehať v tele ženy množstvo hormonálnych zmien, medzi ktoré patrí aj postupná strata menštruácie. Medzi prvé príznaky menopauzy patrí slabnúca a nepravidelná menštruácia, návaly tepla, podráždenosť, depresívne stavy, búšenie srdca, závraty, poruchy spánku alebo sústredenie. V tomto prípade ide o prirodzenú stratu menštruácie a nejde o poruchu spôsobenú záťažou na organizmus.

pilulka

Môžete mať sex počas menštruácie a otehotnieť?

Najvyššia šanca na otehotnenie je počas ovulácie, keď zrelé vajíčko cestuje vajíčkovodom k maternici a je pripravené na oplodnenie. Potom sa však vylúči z tela spoločne s ďalšou menštruačnou krvou, preto sa logicky zdá, že bez vajíčka nemožno otehotnieť. Problém však je určiť toto obdobie správne – menštruačný cyklus má rôznu dĺžku a pokiaľ sa práve u vás vajíčka uvoľňujú skoro (pokojne aj pár dní po poslednom krvácaní), spermie si naň môžu „počkať“ až 72 hodín.

Farby menštruácie – čo znamenajú?

Počas menštruácie sa mení nielen intenzita, ale aj farba krvácania. Čo znamenajú jednotlivé farby krvi?

 

  • Hnedá až čierna: Objavuje sa spravidla na začiatku alebo na konci menštruácie, keď dochádza k slabšiemu a pomalšiemu odtekaniu. Krv oxiduje a stmavne, preto získava hnedú až čiernu farbu. Ak sa snažíte o bábätko, hnedé špinenie alebo trocha krvi môže značiť úspech.
  • Tmavočervená: Typická najmä po prebudení, pretože počas spánku dochádza k spomalenému odtoku krvi a len čiastočnej oxidácii.
  • Jasne červená: Táto krv je čerstvá a bežná v najsilnejších dňoch menštruácie, keď krv odteká najrýchlejšie. Pokiaľ však takéto krvácanie zaznamenáte mimo menštruácie alebo počas tehotenstva, neváhajte kontaktovať lekára – môže ísť o infekciu alebo iné komplikácie.
  • Svetločervená alebo ružová: Svetlá krv na začiatku alebo na konci menštruácie je len slabá a zriedená. Môže sa objaviť aj po pôrode, počas ovulácie alebo po štyridsiatke, keď už naznačuje celkové slabnutie krvácania a príchod menopauzy.
pilulka

Čo je to polymenorea?

Polymenorea je odborný termín pre príliš krátky menštruačný cyklus, a teda veľmi častú menštruáciu. Interval medzi krvácaním je kratší ako 25 dní a luteálna fáza je skrátená. Polymenorea býva aj signálom toho, že počas cyklu nedošlo k ovulácii. Liečba je vhodná v dvoch prípadoch – prajete si otehotnieť alebo následkom častého krvácania trpíte nedostatkom železa až chudokrvnosťou (anémiou). Možnosť hormonálnej liečby konzultujte so svojím lekárom.

Čo môže znamenať špinenie alebo krvácanie mimo menštruácie?

Špinenie alebo krvácanie mimo cyklus (intermenštruačný) má rôznorodé príčiny. Môže ísť o vplyv stresu, začiatok tehotenstva, prebiehajúcu ovuláciu alebo tiež príchod menopauzy u žien nad štyridstať rokov. Nejaké výkyvy sú normálne, ale ak často krvácate mimo menštruácie, neváhajte navštíviť gynekológa a zistiť príčinu. Medzi ďalšie príčiny totiž patria sexuálne prenosné choroby, niektoré lieky (vrátane antikoncepcie) aj problémy so štítnou žľazou.

Ďalšie články na tému menštruácia

Ako fungujú menštruačné nohavičky?

Oneskorenie menštruácie: dôvody a časté otázky

Prehľadne: menštruačné pomôcky a ako si ich vybrať

Čo pomáha proti menštruačnej bolesti?

Čo k téme hovorí naša odborná špecialistka Mgr. Dominika Zourková?

„Počas menštruačných bolestí je vhodné dopĺňať horčík, ktorý efektívne môže zmierniť bolesť a nepríjemné sprievodné príznaky menštruácie. Pri výbere je dôležité brať do úvahy kvalitu prípravku a jeho schopnosť byť účinne vstrebávaný organizmom."

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/158-menstruacni-cyklus

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/05/04.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/me­norrhagia/sym­ptoms-causes/syc-20352829

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.