Ako fungujú
menštruačné nohavičky?

A ďalšie časté otázky

 

Viac pohodlia, menej starostí – menštruačné nohavičky spájajú väčší komfort so snahou nahradiť jednorazové produkty intímnej starostlivosti niečím ekologickým a udržateľným. Stačí ich nasadiť ako bežnú spodnú bielizeň a spríjemniť si svoj týždeň, ako najviac to len ide. Tu nájdete najčastejšie otázky o fungovaní, používaní a starostlivosti o menštruačné nohavičky.

Obsah

 1. Ako fungujú menštruačné nohavičky?
 2. Menštruačné nohavičky Snuggs
 3. Ako sa používajú menštruačné nohavičky?
 4. Ako často menštruačné nohavičky meniť?
 5. Ako menštruačné nohavičky prať?
 6. Ako vybrať menštruačné nohavičky?
 7. Môžu sa menštruačné nohavičky nosiť na noc?
 8. Sú menštruačné nohavičky vhodné po pôrode alebo na inkontinenciu?
opalovani

Ako fungujú menštruačné nohavičky?

Hoci vyzerajú ako klasické spodné prádlo, je v nich ukrytých niekoľko funkčných vrstiev, ktoré zaisťujú, že nikde nič nepretečie. Jednotlivé vrstvy majú rôzne úpravy a funkcie, ako je vysoká savosť, rýchle schnutie, ničenie baktérií a pohlcovanie zápachu. Zároveň sú však priedušné a tenké ako bežné nohavičky.

nohavičky

Menštruačné nohavičky Snuggs

Menštruačné nohavičky existujú už pomerne dlho, v Českej republike sa o nich ale začalo hovoriť až s príchodom značky Snuggs, ktorá spôsobila na poli menštruačných pomôcok menšiu revolúciu. Ide o výhradne českú značku, ktorej zakladatelia sa spojili s odborníkmi na nanotechnológie a spoločne vytvorili dostatočne absorpčné, ale zároveň priedušné materiály. Ich nohavičky teda obsahujú iba tri vrstvy – rýchloschnúcu savú vrstvu, vysoko absorpčnú vrstvu a nepriepustnú membránu.

slabá menštruácia

Pre slabú až strednú menštruáciu

Vhodné pre najslabšie dni menštruácie alebo keď ju očakávate, alebo pre strednú menštruáciu po celú dobu.

 

Kúpiť
silná menštruácia

Pre silnú menštruáciu

Pre ženy so silnou menštruáciou. Pre extra silnú menštruáciu sú vhodné ako doplnok tampónu či kalíška.

 

Kúpiť

Nohavičky Snuggs recenzie

Nie je nad osobné odporúčanie. Prečítajte si recenziu a skúsenosti priamo z používania nohavičiek Snuggs.

 

Prečítať
ako používať

Ako sa používajú menštruačné nohavičky?

Na rozdiel od tampónov a vložiek je použitie menštruačných nohavičiek naozaj jednoduché a pohodlné – používajú sa jednoducho ako klasické nohavičky. Podľa potreby a sily menštruácie vám môžu vydržať 8–12 hodín. Keď ste na cestách, je určite dobré so sebou mať viac kusov, aby ste v prípade potreby iba vymenili použité za čisté. Na prenos použitých nohavičiek sa dá použiť uzatvárateľné zipsovacie vrecko alebo vrecko priamo od značky Snuggs. Nohavičky potom len vyperiete a môžete používať znova.

Jak fungují menstruační kalhotky

Ako často menštruačné nohavičky meniť?

Vždy záleží na konkrétnej žene, aká silná je jej menštruácia a ako sa momentálne cíti. Všeobecne sa odporúča nohavičky meniť zhruba po 8–10 hodinách, čo je ďalšia výhoda oproti jednorazovým menštruačným produktom, ktoré musíte meniť častejšie. Baktérií alebo zápachu sa báť nemusíte, pretože funkčné vrstvy, ktoré nohavičky obsahujú, sú jednak antibakteriálne a tiež zabraňujú nepríjemnému zápachu.

Ako menštruačné nohavičky prať?

Aby menštruačné nohavičky fungovali tak, ako majú, je treba vždy dodržiavať pokyny výrobcu. Všeobecne platí, že by sa mali po použití prepláchnuť vo vlažnej vode a potom vyprať spolu s ostatnou bielizňou na 40 °C, ideálne s tekutým pracím prostriedkom. Rozhodne sa neodporúča používanie aviváže, ktorá znižuje sacie schopnosti bielizne. Nohavičky by potom mali voľne uschnúť, nemali by sa sušiť na kúrenie a rozhodne nie v sušičke.

 

Pred prvým použitím bielizeň vyperte, aby sa správne aktivovala absorpčná vrstva.

Jak fungují menstruační kalhotky

Ako vybrať menštruačné nohavičky?

Pri konkrétnej značke si starostlivo preštudujte tabuľku veľkostí a vyberte tak, aby boli dostatočne komfortné, ale zároveň neboli príliš voľné. Väčšina značiek delí menštruačné nohavičky do troch kategórií podľa absorpčných schopností:

 1. pre slabú a strednú menštruáciu
 2. pre silnú menštruáciu
 3. pre extra silnú menštruáciu

Koľko kusov budete potrebovať, záleží predovšetkým na sile vašej menštruácie a na tom, či chcete používať aj iné pomôcky, napr. menštruačný kalíšok. Na začiatok si môžete zakúpiť po jednom kuse z každej absorpčnej kategórie, aby ste zistili, ako vám vyhovujú, a postupne dokúpite ďalšie. Dnes je trh s menštruačnými nohavičkami pomerne široký, môžete si teda vyberať aj z rôznych strihov a farieb.

ako vybrat menstruacne nohavicky
Jak fungují menstruační kalhotky

Môžu sa menštruačné nohavičky nosiť na noc?

Áno, ideálne však používajte priamo nočný model so silnejšou savou vrstvou, ktorá je vedená v pruhu po celej zadnej časti nohavičiek. Nemusíte sa tak ničoho obávať – táto malá zmena od bežného dizajnu nohavičiek vám zaručí bezpečie aj v ľahu.

Sú menštruačné nohavičky vhodné po pôrode alebo na inkontinenciu?

Nohavičky môžete v kľude používať aj na popôrodné obdobie, kedy stačí zvoliť varianty pre silnú alebo extra silnú menštruáciu. Pre extra bezpečie ich môžete nosiť zároveň s menštruačným kalíškom, prípadne ich meniť častejšie ako pri bežnej menštruácii. Zároveň sú vhodné aj na ľahkú inkontinenciu – absorpčná vrstva vás stále ochráni pred únikom tekutiny, vlhkosťou a zápachom.

Jak fungují menstruační kalhotky

Autor článku

Radka Iterová

Špecializujem sa na vytváranie prepracovaných textov, ktoré efektívne podporujú zaujímavosti o ľudskom zdraví. Okrem iného mám záľubu v zahradničení, fotografovaní a varení. Som presvedčená, že harmonické spojenie kreatívnej práce a týchto relaxačných aktivít prispieva k všeobecnej duševnej pohode.

Všetky články od autora