Prehľadne: menštruačné pomôcky a ako si ich vybrať

Okrem klasických vložiek a tampónov sa v posledných rokoch na trhu objavili aj alternatívne pomôcky ako menštruačný kalíšok alebo menštruačné nohavičky. Ako sa ale vo všetkých pomôckach zorientovať? A ktorá bude najlepšie vyhovovať práve vám?

pilulka

Menštruačný kalíšok - staronová ekologická pomôcka

Môže sa zdať, že táto menštruačná pomôcka v tvare zvončeka je novinkou, ale už v 30. rokoch 20. storočia si ho nechala patentovať američanka Leona Chalmers. Bohužiaľ prudérne 20. storočie kalíšku neprialo, takže jeho boom nastal až začiatkom 21. storočia s použitím nového materiálu – lekárskeho silikónu. Túžba žien po ekologickejšom riešení menštruácie samozrejme tiež hrala svoju rolu.


Vďaka tomu, že sa kalíšky vyrábajú z hypoalergénnych materiálov (okrem lekárskeho silikónu aj TPE) a na trhu sú najrôznejšie veľkosti, je táto pomôcka vhodná pre všetky ženy – nemusia sa ho obávať ani mladé dievčatá, ktoré sú ešte panny, ani ženy po pôrode.

kalisek

Ako používať menštruačný kalíšok?

Kalíšok sa oproti vložkám alebo tampónom používa opakovane. Na 4–12 hodín sa zavádza do pošvy (záleží na sile menštruácie), kde zbiera krv. Po vybratí sa vyčistí a použije znovu. Okrem ekologického a zdravotného hľadiska je jeho výhoda aj v tom, že je veľmi komfortný, bez zápachu a dá sa používať aj pri kúpaní. Naopak jeho nevýhodou je používanie v „teréne“, kde môžu byť zhoršené hygienické podmienky. Môže tiež dlhšie trvať, než si žena zvykne ho správne zaviesť a niekomu môže vadiť manipulácia s použitým kalíškom.

Ako hlboko zaviesť menštruačný kalíšok?

Spočiatku chce zavádzanie kalíška trochu cviku. V ľahkom drepe stlačte kalíšok palcom a ukazovákom, až sa „zloží” a zaveďte ho do pošvy, nie tak hlboko ako tampón. Keď ho pustíte, zafunguje podtlak a kalíšok priľne k pošvovej stene. Vyberiete ho jednoducho za stopku tým, že jeho spodnú časť stlačíte. Pri manipulácii s ním dbajte na hygienu rúk.

Ako vyvariť menštruačný kalíšok?

Pred prvým použitím kalíšok umyte vodou a mydlom bez farbív a parfumácie. Potom ho aspoň 20 minút vyvarte v dostatočnom množstve vody.

 

Po tejto prvotnej sterilizácii udržujte kalíšok počas menštruácie čistý tak, že ho jednoducho umyjete vodou s vhodným tekutým mydlom (nesmie obsahovať oleje ani parfumáciu a ideálne by malo mať mierne až kyslé pH). Rozhodne nepoužívajte prípravky na riad, ani ho neumývajte v umývačke.


Po skončení menštruácie môžete očistiť kalíšok čistým alkoholom, vyvariť v hrnci alebo v parnom sterilizátore.

 

Intimní pomůcky přehledně

Menštruačné nohavičky - ako fungujú?

Menštruačné nohavičky zažili v posledných niekoľkých rokoch obrovský boom. V Českej republike je to predovšetkým zásluhou značky Snuggs, ktorá prišla s revolučnou savou a priedušnou technológiou. Vďaka nej sú nohavičky tenké, nešuští a sú veľmi komfortné.

 

Nohavičky sú určené všetkým ženám bez rozdielu veku a fungujú veľmi jednoducho – oblečiete si ich a keď cítite, že je čas, vymeníte ich za čisté (môžu vydržať 8–12 hodín, podľa sily menštruácie). Výrobcovia z tohto dôvodu odporúčajú obstaranie aspoň 4 kusov, aby ich výmena prebiehala čo najpohodlnejšie. Viac informácií o menštruačných nohavičkách si prečítajte v našom článku.

menstruacni kalhotky
Intimní pomůcky přehledně

Tampóny – pre pohodlie pri pohybe

Tampóny sa vyrábajú z bavlny alebo syntetických materiálov (umelý hodváb či viskóza) a sú v závislosti od svojej veľkosti schopné zachytiť pomerne veľké množstvo krvi.

 

Pritom sú veľmi diskrétne a pohodlné – dajú sa používať pri športe i kúpaní, preto sa radia medzi najobľúbenejšie intímne pomôcky. Tampóny sú vhodné pre všetky ženy aj mladé dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk.

 

Tampóny sa väčšinou ponúkajú v štyroch veľkostiach – mini, normal, super a super plus, takže si každá žena môže vybrať tú správnu veľkosť pre rôzne fázy menštruácie.

 

Rovnako ako iné pomôcky, aj tampóny majú svoje nevýhody – najčastejšie sa uvádza riziko syndrómu toxického šoku (riziko je veľmi malé a hrozí najmä pri nedodržiavaní hygienických odporúčaní), ale aj nevhodnosť pre citlivejšie ženy, ktoré trpia alergiami a zápalmi. Veľkou nevýhodou je samozrejme to, že sú jednorazové a teda neekologické.

tampony

Ako zaviesť tampón správne a ako ho vybrať?

Ešte pred zavedením tampónu si poriadne umyte ruky. Zaviesť ho môžete na toalete alebo v podrepe tak, že ukazovákom tlačíte na koniec tampónu (tam, kde je umiestnená šnúrka) smerom do pošvy čo najďalej. Keď tampón necítite, znamená to, že je správne zavedený.

 

Keď je nutné tampón vymeniť, jednoducho ho vytiahnete za šnúrku von. Mali by sa meniť každých 4–8 hodín, podľa sily menštruácie. Tampón by určite by nemal byť zavedený dlhšie, zvyšuje sa tým riziko rôznych zápalov a práve aj syndrómu toxického šoku.

Ako sa používajú tampóny s aplikátorom?

Tampóny s aplikátorom ma­jú dve plastové trubičky zasunuté do seba a samotný tampón je umiestnený vo vnútri. Pred zavedením vysuňte vnútornú trubičku tým, že za ňu zatiahnete. Polovicu aplikátora zasuňte do pošvy a vytiahnutá trubička zostane vonku. Teraz trubičku zasuňte dovnútra. Týmto pohybom „zastrčíte” tampón na miesto.

Intimní pomůcky přehledně

Menštruačné vložky - klasika pre každého

Asi najklasickejšou ženskou hygienickou pomôckou sú vložky. Niekto na nich nedá dopustiť, niekomu zase úplne nevyhovujú. Najrôznejšie formy vložiek ženy používali odjakživa, ale tie jednorazové, ktoré poznáme dnes, sa začali v USA vyrábať až v 60. rokoch 20. storočia.

vlozky

Aké sú typy vložiek?

Vložky môžu byť s krídelkami (okraje s lepiacim prúžkom, ktoré sa prehnú cez okraj nohavičiek, aby vložka nekĺzala) aj bez krídeliek a vyrábajú sa v rôznych verziách tak, aby vyhovovali slabšiemu aj silnejšiemu krvácaniu. Najčastejšími variantmi sú:

 

  • slipové vložky – najtenšie, používajú sa na konci menštruácie alebo súčasne s tampónom
  • vložky normal – majú strednú absorpčnú schopnosť, niekto ich používa po celú dobu menštruácie
  • vložky maxi/extra/super – majú vysokú absorpčnú schopnosť, sú väčšie ako vložky normal
  • nočné vložky – sú s krídelkami, bývajú veľmi dlhé a sú určené pre silné krvácanie tak, aby vydržali celú noc
  • látkové vložky – pre ženy, ktorým vložky vyhovujú, ale nechcú používať tie jednorazové

Pre koho sú vložky vhodné?

Menštruačné vložky sú vhodné pre ženy skutočne všetkých vekových kategórií. Vďaka použitiu moderných materiálov sú savé a priedušné. Citlivé pokožke aj napriek tomu nemusí vždy vyhovovať a tvoria sa zapareniny. Pre niekoho sú vložky nepohodlné a radšej používa tampóny; mnoho žien dnes z ekologických dôvodov volí radšej menštruačné nohavičky alebo kalíšok.

Ako často meniť vložku?

Vložky sa lepia na strednú časť nohavičiek, takže podobne ako pri menštruačných nohavičkách krv odteká z tela voľne von. Odporúča sa vložku meniť cca raz za 6 hodín, avšak niekomu môže vydržať iba 4, niekomu aj 8 hodín – vždy záleží na sile menštruácie. Po použití vložku zabaľte do toaletného papiera alebo obalu od ďalšej vložky a vyhoďte do koša.

Intimní pomůcky přehledně

Popôrodné vložky

Popôrodné vložky sú podobné ako klasické menštruačné vložky, len majú dlhší tvar. Sú vyrobené z veľmi savej netkanej textílie a nemajú na sebe žiadny lepiaci prúžok. Všetkým ženám sa spolu s pôrodníckymi nohavičkami odporúčajú ako základná výbava do pôrodnice a potom aj na prvé týždne doma po pôrode.

poporodni vlozky

Prečo sa používajú popôrodné vložky?

Po pôrode žena väčšinou veľmi krváca (z tela vychádzajú tzv. očistky) a toto krvácanie počas šestonedelia postupne ustáva. Je teda potrebné, aby intímne partie dostatočne vetrali a nedochádzalo k infekciám. Používajú sa spolu s popôrodnými nohavičkami, ktoré sú dostatočne elastické a pritom priedušné, a tak vložku udržia na mieste.

Intimní pomůcky přehledně

Autor článku

Ivana Golemová

Písaniu článkov sa dohromady venujem už 7 rokov. Píšem prevažne o zdravom životnom štýle, ku ktorému postupne naberám aj zdravotnícke témy. Voľný čas venujem hlavne vzdelávaniu a čítaniu.

Všetky články od autora