Čo na zapareniny

Neobjavujú sa len u detí, môžu potrápiť aj dospelých. Zapareniny vznikajú najmä v kožných záhyboch, kde sa trie koža o kožu. Môžete k nim prísť pri turistike, športe, ale aj kedykoľvek počas letných mesiacov. Prečítajte si viac o tom, ako sa zbaviť zaparenín a ako im predchádzať.

pilulka
pilulka

Ako vyzerá zaparenina?

Zaparenina vyzerá ako začervenaná podráždená koža, niekedy s malými pupienkami, ktoré svrbia alebo pália. Oblasť je vlhká na dotyk a v ojedinelých prípadoch môže začať mokvať.

 

Najčastejšie sa zapareniny objavujú v kožných záhyboch –⁠⁠⁠ v slabinách, pod prsiami alebo v podpazuší – kde sa produkuje viac potu a pokožka sa o seba trie. Na vzniku zaparenín sa významne podieľa nadmerné potenie. U detí ich najčastejšie nájdete v plienkovej oblasti.

Príčiny zaparenín na konkrétnych častiach tela

Zapareniny v slabinách a na stehnách

Vznikajú najmä pri nosení nepriedušného oblečenia, ako sú silonky alebo spodná bielizeň zo syntetických materiálov. Obzvlášť citlivé sú vnútorné strany stehien, ktoré sa viac potia a neustále sa o seba trú. Jednoduchou pomocou je na oblasť aplikovať antiperspirant, detský púder alebo mastnejší krém.

Zapareniny konečníka a na genitáliách

Okrem už spomínaného nepriedušného oblečenia môže ísť aj o prenos baktérií, kvasiniek či plesní na chúlostivé miesto. Často tým trpia vodiči alebo ľudia so sedavým zamestnaním, keď vznik zaparenín podporuje horúco, pot a nedostatok vzduchu pri dlhom sedení.

Zapareniny na zadku

U bábätiek sa typicky jedná o zapareniny spôsobené nosením plienky, u dospelých je opäť príčinou nepriedušná spodná bielizeň alebo dlhé sedenie, napr. na koženom gauči alebo na sedačke pri dlhom cestovaní.

Zapareniny pod prsiami

Dochádza k nim predovšetkým nadmerným potením a nedostatkom vetrania v tejto oblasti. Typickou príčinou je pot a vlhkosť, ktorá sa nedokáže odpariť skrze syntetickú či tesnú podprsenku. Aspoň počas liečby sa preto odporúča nosiť priedušné bavlnené podprsenky.

Zapareniny v podpazuší

Vznikajú najmä z dôvodu nadmerného potenia a to hlavne v letných mesiacoch. Vznik podporí aj oblečenie v tesnom podpazuší, ktoré nenechá vlhkosť dostatočne odpariť, obzvlášť pokiaľ je zo syntetických materiálov.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

Zapareniny vznikajú v miestach, kde dochádza k treniu kože o koži. U dospelých najčastejšie vznikajú v horúcich mesiacoch, keď sa človek viac potí, ale môžu vznikať aj pri športe. 

 

Základom starostlivosti o zapareniny je udržiavať tieto miesta v suchu, nosiť voľné, priedušné oblečenie a v prípade potreby siahnuť po krémoch na zapareniny ako je zinková masť, Sudocrem alebo Bepanthen. V prípade, že toto nezaberie a zapareniny sa začnú viac mokvať alebo krvácať, neváhajte a navštívte lekára, nech sa predíde vzniku infekcie."

Čo na zapareniny u dospelých?

Zapareniny sú u dospelých rovnako bežné ako u detí. Viac trápia skôr mužov, a to najmä v letných mesiacoch, keď sa viac potíme. Tiež nosenie nepriedušného a tesného oblečenia spôsobí, že sa miesto zaparí a zaparenina je na svete

Udržujte zapareninu v suchu

Zvoľte ľahké, voľné a priedušné oblečenie, aby došlo k vetraniu v okolí rany.

Masti a krémy na zapareniny

Najúčinnejšie sú zinková masť alebo priamo krémy na zapareniny, ako je Sudocrem alebo Bepathen.

Vhodná hygiena

Zapareniny umývajte nedráždivým, neparfumovaným mydlom a vysušujte vždy do sucha.

Detský zásyp

Je možné použiť aj detský zásyp, ktorý absorbuje vlhkosť.

Babské rady na zapareniny

Niekedy stačí pár bylinných zábalov či kúpeľ a zapareniny zmiznú jednoduchou prírodnou cestou. Medzi tieto babské rady patria studené zábaly postihnutých miest z nechtíka lekárskeho. Vhodný je tiež repík alebo praslička, levanduľa či šalvia. Jednu lyžicu vybranej bylinky zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte 10 minút vylúhovať a týmto zábalom niekoľkokrát denne potierajte postihnutú oblasť.

Na bylinkové zábaly

Ako dlho sa liečia zapareniny?

Väčšinou je možné zapareniny vyliečiť doma bez pomoci lekára. Po 2 až 4 dňoch mazania a dodržiavania všetkých rád by mali začať ustupovať alebo úplne vymiznúť. Pokiaľ však hojenie trvá príliš dlho a rana je krvavá alebo dokonca mokvá, bude najlepšie navštíviť lekára. Mohlo by ísť o závažnejší problém, s ktorým by vám mal pomôcť odborník.

Čo na mokvajúce zapareniny?

Postup liečby je pri mokvajúcich zapareninách v podstate rovnaký ako u tých bežných. Hojenie však môže trvať o pár dní dlhšie. Pri silnejších mokvavých zapareninách pomôže masť Imazol, ktorá je určená na zapareniny a plesne. Na urýchlenie hojenia a obnovy pokožky môžete siahnuť po masti Infadolan, ktorá je určená na neinfikované drobné rany alebo odreniny. Pokiaľ však mokvajúce miesta dlhodobo neustupujú, radšej navštívte lekára.

 

Masti na zapareniny

Ako zabrániť vzniku zaparenín?

Noste priedušné voľné oblečenie, ktoré umožní prúdenie vzduchu až ku koži, ideálne z prírodných materiálov ako je bavlna alebo viskóza. Tým skôr to platí pre spodnú bielizeň, kde sa odporúča najmä bavlnený materiál.

 

Po väčšej fyzickej aktivite sa vždy osprchujte, nezostávajte dlho v prepotenom oblečení. Používajte nedráždivé kozmetické prípravky a vždy sa po sprche patrične osušte. Avšak pozor na prehnanú hygienu – príliš časté sprchovanie môže vznik zaparenín naopak podporiť.

Autor článku

Jiří Hajník

Písaniu článkov sa venujem od roku 2009, pričom mi cez môj repertoár prebehlo nespočetné množstvo rôznych tém. V súčasnosti sa zameriavam predovšetkým na zdravie a choroby. Mimo profesijnú sféru často cestujem alebo športujem.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.