Syndróm toxického šoku: príčiny, príznaky a prevencia

Syndróm toxického šoku (TSS) je závažný a potenciálne smrteľný stav spôsobený infekciou. Syndróm toxického šoku je toxická reakcia organizmu na toxíny produkované niektorými baktériami, najmä zlatým stafylokokom. Toxíny stimulujú uvoľňovanie cytokínov, čo môže viesť k zlyhaniu viacerých orgánov. Je dôležité čo najskôr rozpoznať príznaky a začať liečbu, aby sa predišlo možným komplikáciám.
 

Obsah

  1. Príčiny syndrómu toxického šoku
  2. Príznaky syndrómu toxického šoku
  3. Diagnostika
  4. Liečba syndrómu toxického šoku
  5. Prevencia
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka

Príčiny syndrómu toxického šoku

Syndróm toxického šoku sa môže vyskytnúť ako reakcia na toxíny produkované Staphylococcus aureus, napríklad TSST-1 (Toxic Shock Syndrome Toxin 1) a v menšej miere Streptococcus pyogenes, produkujúci pyrogénne toxíny A a B. Tieto baktérie sú často prítomné na koži a v nose a zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy. Za určitých okolností však môžu produkovať toxíny, ktoré spôsobujú TSS.

Medzi rizikové faktory zvyčajne patria:

Menštruačné pomôcky

Najväčším rizikom používania tampónov alebo menštruačných kalíškov je ich nedostatočná výmena. Dodržiavajte pokyny uvedené na obale výrobku a vždy ich vymeňte najneskôr po ôsmich hodinách.

Rany a chirurgické zákroky

Ak je rana alebo miesto chirurgického zákroku infikované baktériami produkujúcimi toxíny, môže to spôsobiť syndróm toxického šoku.

Komplikácie počas pôrodu

Zriedkavo sa TSS môže vyskytnúť po pôrode alebo potrate.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Syndróm toxického šoku je veľmi závažné horúčkovité ochorenie. Je spôsobené systémovou imunitnou reakciou na toxíny, ktoré najčastejšie produkuje Stap­hyloccocus aureus alebo Strep­tococcus pyogenes.

Rizikovými faktormi pre vznik syndrómu toxického šoku sú operačné rany a ich následná infekcia alebo nedostatočná hygiena pri používaní vaginálnych tampónov. Na záchranu pacientky je potrebné čo najskôr rozpoznať príznaky a diagnózu toxického šoku a okamžite začať liečbu – najčastejšie podaním antibiotík, aby sa zabránilo multiorgánovému zlyhaniu.

Príznaky syndrómu toxického šoku

Príznaky syndrómu toxického šoku sa môžu objaviť pomerne rýchlo. Patria medzi ne:
 


Môžu sa vyskytnúť aj iné komplikácie, ako napríklad zlyhanie obličiek, zápal srdca a pečene alebo krvácanie do pľúc.

Diagnostika

Ak ste si prečítali vyššie uvedené príznaky, možno ste si pomysleli, že takto sa prejavujú aj mnohé iné choroby. A je to skutočne tak. Práve preto môže byť diagnostika syndrómu toxického šoku pomerne komplikovaná. Lekári sa preto spoliehajú na niekoľko diagnostických metód.

Odber vzoriek rán, krvi, nosového sekrétu alebo vaginálneho výtoku môže pomôcť identifikovať prítomnosť baktérií spôsobujúcich TSS. Krvné testy môžu preukázať prítomnosť stafylokokových alebo streptokokových toxínov a môžu tiež odhaliť nízky počet krvných doštičiek a ďalšie zmeny charakteristické pre TSS.

Pri podozrení na postihnutie centrálneho nervového systému sa vykonáva lumbálna punkcia, ktorá zahŕňa odber vzorky mozgovomiechového moku z dolnej časti chrbtice.

Liečba syndrómu toxického šoku

Liečba syndrómu toxického šoku je nevyhnutná a musí sa začať čo najskôr. Anti­biotiká sa používajú na usmrtenie baktérií a zastavenie produkcie toxínov, najčastejšie oxacilín pri stafylokokovej infekcii alebo penicilín pri streptokokovej infekcii. 

Okrem toho sa podávajú imunoglobulíny, ktoré môžu pomôcť neutralizovať toxíny v krvi. V závažných prípadoch môže byť potrebná intenzívna starostlivosť vrátane podpory dýchania a krvného obehu.

Prevencia

Aj keď nie je vždy možné zabrániť vzniku TSS, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu znížiť riziko.

  • Pravidelná hygiena: Pravidelné umývanie rúk a starostlivé čis­tenie rán môže znížiť riziko infekcie. Prípravky na ošetrovanie rán by mali byť po ruke v každej domácej lekárničke. Patrí sem aj prijatie preventívnych opatrení na predchádzanie pooperačným infekciám. 
  • Správne používanie tampónov: Používajte tampóny s nižšou absorpčnou schopnosťou, prírodné varianty tampónov alebo vložky. V každom prípade je dôležitá pravidelná výmena.
  • Včasná liečba: Včasná liečba stafylokokových a streptokokových infekcií môže zabrániť vzniku TSS.

Záver

Syndróm toxického šoku je závažný akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Hoci sa spája s rôznymi rizikovými faktormi, ako je napríklad používanie tampónov, môže postihnúť prakticky každého. Kľúčom k úspešnej liečbe je rýchla diagnostika a včasná liečba. Prevencia a informovanosť o rizikových faktoroch a príznakoch sú nevyhnutné na zníženie rizika vzniku TSS.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.nhs­.uk/condition­s/toxic-shock-syndrome/

https://www.web­md.com/women/un­derstanding-toxic-shock-syndrome-basics

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK459345/

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/s/sta­fylokokove-nakazy/syndrom-toxickeho-soku

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.