Meškanie menštruácie: dôvody a časté otázky

Čakáte krvácanie každým dňom, ale nie a nie prísť. Nepanikárte, oneskorenie menštruácie nemusí vždy automaticky znamenať tehotenstvo. Prečítajte si, aké sú najčastejšie príčiny meškania, kedy by ste mali spozornieť a kedy vyraziť k lekárovi.

Vyskúšajte menštruačné nohavičky

Kotex Periodická spodná bielizeň M

Môžete mať za 2 dni v pondelok 7. 10.
pilulka

Čo je normálna a čo je oneskorená menštruácia?

V prvom rade si každá žena musí uvedomiť, že na menštruáciu a jej pravidelnosť má vplyv skutočne mnoho faktorov. Váha, vek, celkové telesné zdravie, stres, štítna žľaza a v neposlednom rade vaječníky a maternica. Pokiaľ niečo z toho nie je úplne v poriadku, menštruácia môže vynechávať a byť nepravidelná.

 

Lekári uvádzajú, že celkovo dĺžka cyklu trvá 28 dní – tento údaj sa počíta od prvého dňa menštruácie po ďalší prvý deň krvácania. Ako štandardný sa považuje cyklus v rozmedzí 24–35 dní.

 

To, ako menštruácia prichádza, je veľmi individuálna. Niektoré ženy znervóznia aj jeden deň po očakávanom začiatku, zatiaľ čo pre iné je normálne, že sa im krvácanie objavuje v rámci niekoľkodenných výkyvov. Pokiaľ sa ale menštruácia nedostaví do týždňa od obvyklého začiatku, mali by ste kontaktovať lekára.

 Aké môžu byť dôvody meškania menštruácie?

tehotenstvi

Tehotenstvo

Dôvod, ktorý ako prvý napadne asi drvivú väčšinu žien. Pokiaľ si myslíte, že ste tehotná, nemá cenu robiť si tehotenský test skôr ako za 14 dní od očakávaného začiatku menštruácie. Máte negatívny tehotenský test? Skúste ho po pár dňoch zopakovať. Ak je stále negatívny a menštruáciu nemáte, objednajte sa ku gynekológovi, ktorý vám urobí najrôznejšie vyšetrenia, vrátane ultrazvuku. Tam si buď tehotenstvo potvrdíte, alebo sa spoločne pokúsite prísť na inú príčinu meškania menštruácie.

hormonalni nerovnovaha

Hormonálna nerovnováha (zo stresu, zmeny hmotnosti)

Častým dôvodom vynechania menštruácie je nedostatok hormónu gestagénu, ktorý je v druhej polovici cyklu produkovaný žltým telieskom vo vaječníku. Tento nedostatok môže byť vyvolaný stresom, cestovaním do iného klimatického pásma alebo napríklad náhlymi zmenami hmotnosti. V takom prípade iba stačí, aby lekár aplikoval injekciu s týmto hormónom a menštruácia by sa do pár dní mala dostaviť.

 

Problém sa ale môže týkať aj iných hormónov. Pokiaľ menštruácia vynecháva opakovane alebo je veľmi nepravidelná, nechajte si od gynekológa či endokrinológa urobiť odber krvi v rôznych fázach cyklu, aby sa zistila hladina jednotlivých hormónov. Výsledkom vyšetrenia môže byť aj zistenie problémov so štítnou žľazou, syndrómu polycystických ovárií (PCOS), vyššie hladiny prolaktínu a iné.

menopauza

Menopauza

Premenopauza začína medzi 40 – 50 rokmi, kedy začne dochádzať k rôznym výkyvom menštruácie. Napríklad sa nedostaví, začne byť dlhšia alebo naopak kratšia, bude slabnúť alebo krátkodobo zosilnie, môže dôjsť aj ku krvácaniu mimo menštruácie.

 

Samotná menopauza nastáva okolo 50 rokov, menštruácia je potom veľmi nepravidelná až postupne prestane úplne. Trvá zhruba rok od poslednej menštruácie, kým sa hormonálne zmeny ustália a ide „oficiálne“ oznámiť koniec menopauzy.

antikoncepce

Meškanie menštruácie pri antikoncepcii

Pri dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie sa môže stať, že menštruácia bude veľmi slabá, niekedy dokonca môže aj úplne vymiznúť. Môže ísť o prechodný aj trvalý stav, ale na antikoncepčný účinok to nemá vplyv. Keď sa rozhodnete antikoncepciu vysadiť, telo sa po niekoľkých mesiacoch vráti k normálnemu cyklu. Pokiaľ vás však počas užívania antikoncepcie trápi veľmi časté špinenie alebo iné poruchy menštruácie, radšej sa nechajte vyšetriť a prípadne vyskúšajte antikoncepciu vymeniť.

Čo znamená nepravidelná menštruácia?

Za nepravidelnú menštruáciu sa dá považovať krvácanie, ktoré trvá kratšiu dobu ako obvykle, prichádza nepravidelne alebo sa líši jeho intenzita. Rovnako ako pri oneskorenej menštruácii, aj v tomto prípade je najpravdepodob­nejším vinníkom hormonálna nerovnováha, príčinou ale môže to byť aj vážnejšie ochorenie. Preto by ste nemali príliš otáľať s návštevou gynekológa.

po porodu a pri kojeni

Nepravidelná menštruácia po pôrode a pri dojčení

Nepravidelná menštruácia sa často objavuje aj po pôrode (cyklus sa spravidla obnovuje medzi 8. a 16. týždňom po pôrode). Nepravidelné môžu byť prvé tri alebo štyri cykly, pokiaľ by ale nepravidelná menštruácia pretrvávala dlhšie, radšej sa poraďte s lekárom. Keď po pôrode dojčíte, menštruácia príde ešte neskôr, často až po odstavení dieťaťa. Neverte ale mýtom o tom, že dojčiaca žena nemôže otehotnieť – ovulácia sa totiž môže objaviť ešte skôr, než samotná menštruácia. Potom, čo dojčiť prestanete, platí o menštruácii to isté, čo po pôrode – trvá nejaký čas, kým sa cyklus porovná.

vypocet plodnych dnu

Výpočet plodných dní pri nepravidelnej menštruácii

Zistiť plodné dni pri nepravidelnej menštruácie je bohužiaľ o niečo ťažšie, nie je to však nemožné. Musíte si ale začať dlhodobo poctivo zapisovať začiatok a koniec menštruácie. Po niekoľkých cykloch – odporúča sa aspoň pol roka alebo dlhšie – si vypočítajte priemernú dĺžku cyklu (od prvého dňa jednej menštruácie do prvého dňa ďalšej menštruácie). S týmto údajom potom môžete použiť tzv. ovulačný kalendár alebo kalkulačku. Táto metóda samozrejme nie je úplne spoľahlivá, preto môžete vyskúšať ovulačné testy, ktoré zistia plodné dni zo vzorky moču.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Poruchy menštruačného cyklu sú pomerne častým problémom žien. Vynechanie menštruácie môže znamenať ako pozitívny dôvod – tehotenstvo, alebo negatívne – a to rad zdravotných problému.

 

Nepravidelný menštruačný cyklus sa môže objaviť ojedinele, po dlhšom stresovom vypätí alebo náročnej športovej príprave. Ale môže sa objavovať aj pravidelne a to môže znamenať hormonálnu nerovnováhu či iný zdravotný problém.

 

 

Každá žena by si mala viesť menštruačný kalendár a pokiaľ sa objavia časté výkyvy alebo oneskorenie trvá dlhšie ako týždeň, poprípade menštruácia vôbec nepríde, je dôležité navštíviť gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie na stanovenie hladín hormónov, vyšetrenie ultrazvukom, poprípade ďalšie vyšetrenie podľa potreby.“

 

u mladych divek

Nepravidelnosť menštruácie u mladých dievčat

Je celkom bežné, že v prvých rokoch po nástupe menštruácie býva krvácanie veľmi nepravidelné. Predovšetkým pokiaľ je dievča ešte panna, určite nie je potrebné pri oneskorení panikáriť.

po ctyricitce

Nepravidelná menštruácia po štyridsiatke

Po štyridsiatke sa vaša menštruácia môže začať meniť – buď bude častejšia alebo naopak menej častá, môže sem tam aj úplne vynechať. Intenzita krvácania by mala slabnúť. Tieto zmeny naznačujú, že vás pravdepodobne čaká menopauza. Hladiny hormónov viac kolíšu, preto sa zároveň môžete stretávať s výkyvmi nálad alebo depresiami. Stále ale máte aj plodné dni, na to nezabúdajte, a používajte vhodnú antikoncepciu. Ak by ste rada otehotnela, majte na pamäti, že s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť samovoľného potratu alebo vrodených vývojových chýb plodu.

Čo znamená veľmi slabá menštruácia?

Slabšia menštruácia môže byť daná geneticky. Pokiaľ ale spotrebujete výrazne menej hygienických potrieb ako inokedy, menštruácia trvá kratšiu dobu a jedná sa skôr o špinenie ako krvácanie, vaše telo sa vám snaží dať najavo problém.

 

Dôvody, ktoré môžu stáť za slabou menštruáciou sú rovnaké, ako v prípade nepravidelnej menštruácie – chudnutie, porucha príjmu potravy, stres, hormonálna nerovnováha, ale aj hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo, dojčenie, blížiaca sa menopauza alebo strata ovulácie. Keď sa slabá menštruácia objaví z ničoho nič a trvá niekoľko cyklov, radšej navštívte lekára, ktorý vykoná potrebné testy a odhalí jej príčinu.

Časté oneskorenie alebo vynechanie menštruácie: kedy k lekárovi?

Pokiaľ nie ste mladé dievča, u ktorého sa cyklus ešte len začal rozvíjať, alebo naopak žena v strednom veku, u ktorej môže dôjsť k menopauze, mali by ste zvážiť návštevu lekára po niekoľkých nepravidelných, vynechaných alebo inak neobvyklých krvácaniach. Ak si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, s návštevou gynekológa tiež neotáľajte.

 

Jednou z veľmi rozšírených porúch menštruačného cyklu je syndróm polycystických ovárií. Táto choroba sa obvykle zle diagnostikuje, u niektorých žien môže trvať aj roky, kým sa potvrdí, pretože symptómov býva veľa a často spolu zdanlivo nesúvisia. Syndróm sa väčšinou potvrdí, až keď sa žena snaží otehotnieť.

 

Anovulácia je ďalšou poruchou plodnosti. Ide o stratu ovulácie, ktorú sprevádza práve častá nepravidelnosť alebo vynechávanie krvácania. Niekedy ale menštruácia môže prebiehať normálne, preto sa na anovuláciu nepríde a následkom môže byť aj neplodnosť.

 

Strata menštruácie, alebo odborne sekundárna amenorea, môže potrápiť hlavne dievčatá a ženy, ktoré trpia poruchou príjmu potravy. Telu vo veľkom kalorickom deficite už nezostane energia na procesy, ktoré nie sú životne dôležité, a tak ich jednoducho vypne. Ak je to váš prípad, je nutné v prvom rade riešiť hlavne psychické zdravie.

 

Vo výnimočných prípadoch sa ukáže, že za oneskorenú alebo chýbajúcu menštruáciu môže rakovina vaječníkov alebo krčka maternice. Rozhodne nie je potrebné po pár dňoch oneskorenia ihneď panikáriť. Pokiaľ je ale menštruácia nepravidelná dlhšiu dobu alebo opakovane vynecháva, je lepšie, rovnako ako v ostatných prípadoch, navštíviť gynekológa.

Pomôžu pri menštruácii bylinky a babské rady?

Bylinky sú známym pomocníkom pri bolestivej menštruácii (medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, harmanček pravý alebo lastovičník väčší), ale pomôcť môžu aj pri iných problémoch s menštruáciou.

 

  • Na slabé krvácanie údajne tiež platí medovka alebo napríklad púpava či žihľava, na zmiernenie silného krvácania potom valeriána lekárska, dubová kôra, stavba vtáčia, skorocel väčší, rebríček obyčajný a ďalšie.
  • Na nepravidelné krvácanie môžete vyskúšať mätu piepornú, materinú dúšku úzkolistú alebo opäť ľubovník či valeriána. Pre zdravú menštruáciu môžete taktiež využiť niektorý z doplnkov stravy.
  • Väčšina babských rád rieši hlavne bolestivú menštruáciu, mnohé z nich určite poznáte – nahrievanie podbrušku, horúca sprcha, bylinky alebo cvičenie, konkrétne posilňovanie panvového dna.
  • Na vyvolanie krvácania sa tiež odporúča horúci kúpeľ, relaxácia, cvičenie hormonálnej jogy alebo užívanie pupalkového oleja. Naopak zmierniť silné krvácanie vraj môže studený obklad priložený na bruchu alebo šťava z citróna, ktorú zmiešate s trochou vody a vypijete ráno aj večer.

Ako vyvolať menštruáciu?

vyvolanie menštruácie horúci kúpeľ

Horúci kúpeľ

vyvolanie menštruácie hormonálna joga

Hormonálna joga

vyvolanie menštruácie pupalkový olej

Pupalkový olej

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.