Kapsička pastierska: zdravotné prínosy a využitie

Kapsička pastierska, známa tiež pod latinským názvom Capsella bursa-pastoris, je jednou z tých rastlín, ktoré možno poznáte z vlastnej záhrady bez toho, aby ste tušili, aké pozoruhodné vlastnosti má. Táto nenápadná bylina, ktorá sa často považuje za burinu, je v skutočnosti pokladnicou zdraviu prospešných látok. Vďaka svojim výnimočným účinkom na kardiovaskulárny systém, schopnosti udržiavať normálny krvný tlak a priaznivým vplyvom na ženský reprodukčný systém sa kapsička pastierska stáva stále viac uznávanou v oblasti prírodnej medicíny. Obsahuje tyramín, histamín, dusík, betaín, cholín a jeho ester acetylcholin, saponíny, sírne látky, triesloviny, flavónový glykozid diosmín a väčšie množstvo minerálnych látok.

Zdravotné prínosy

srdce

Normálna činnosť obehového systému: Vďaka vysokému obsahu antioxi­dantov môže kapsička pomáhať podporovať správnu funkciu kardiovaskulárneho systému a udržiavať normálny krvný tlak.

zenske zdravi

Podpora ženského zdravia: Tradične prispieva k harmonickému priebehu menštru­ačného cyklu a priaznivo pôsobí na ženské pohlavné orgány.

diureza

Diuretické vlastnosti: Kapsička pastierska pôsobí priaznivo na normálnu funkciu močového mechúra.

Ako používať kapsičku pastiersku?

Kapsička pastierska sa najčastejšie používa vo forme čaju alebo tinktúry. Na prípravu čaju jednoducho prelejte čerstvé alebo sušené listy horúcou vodou a nechajte niekoľko minút lúhovať. Tinktúra môže byť pridaná do vody alebo čaju, alebo sa môže užívať priamo podľa odporúčania lekára alebo odborníka.

Dávkovanie a aplikácia

Odporúčané dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od formy produktu a konkrétneho použitia. Je dôležité dodržiavať pokyny na obale produktu alebo sa poradiť s odborníkom na bylinnú medicínu. Pri použití kapsičky pastierskej vlastnou prípravou je kľúčové informovať sa o bezpečných dávkach. Táto bylina by sa nemala užívať dlhodobo.

Čo na to hovorí náš odborník?

Kapsička pastierska sa radí medzi liečivé byliny a využíva sa hlavne vo forme čaju alebo tinktúry. Jej účinky sú prevažne na ženský reprodukčný systém, pomáhajú na menštruačný komfort a prispievajú k normálnej funkcii močovej sústavy. Táto bylinka by sa nemala užívať dlhodobo a nie je vhodná pre tehotné ženy.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Aj keď je kapsička pastierska všeobecne považovaná za bezpečnú, môže u niektorých jedincov vyvolať alergické reakcie alebo interagovať s určitými liekmi. Je dôležité byť opatrný pri jej používaní.

Doplnky stravy s kapsičkou pastierskou

V poslednej dobe sa kapsička pastierska stala populárnou zložkou mnohých doplnkov stravy, čo odráža rastúci záujem o jej zdravotné prínosy. Tieto doplnky je možné využiť na ľahké začlenenie tejto byliny do vašej každodennej rutiny, najmä ak nemáte prístup k čerstvým alebo sušeným formám rastliny.

  • Kapsule a tablety: Kapsička pastierska je často dostupná vo forme kapsúl alebo tabliet, čo je pohodlný spôsob, ako získať jej účinky bez nutnosti prípravy čaju alebo tinktúry.
  • Tinktúry: Tekuté extrakty poskytujú rýchlejšiu absorpciu a umožňujú ľahké dávkovanie. Tinktúra z kapsičky pastierskej môže byť pridaná do vody, čaju alebo iných nápojov.
  • Prášky: Prášok z kapsičky pastierskej je možné zmiešať do smoothie, džúsov alebo iných potravín pre ľahké zaradenie do stravy.

Záver

Kapsička pastierska je fascinujúca bylina s dlhou históriou využitia v ľudovej medicíne. Jej široké spektrum zdravotných prínosov a rastúci záujem vedeckej komunity naznačujú, že táto „burinná“ rastlina by mohla hrať dôležitú úlohu v moderných liečebných protokoloch. Či už sa rozhodnete vyskúšať kapsičku pastiersku pre jej možné zdravotné prínosy alebo len zvýšiť svoju informovanosť o prírodných liečivách, je dôležité pristupovať k jej používaniu s rešpektom a opatrnosťou.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3951­821/

https://www.rxlis­t.com/supplemen­ts/shepherds_pur­se.htm

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-51/shepherds-purse

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.