Glomerulonefri­tída: Podrobný sprievodca

Glomerulonefritída je termín používaný na označenie skupiny ochorení obličiek. Toto ochorenie môže mať mnoho príčin a vyskytuje sa v dvoch formách – akútnej a chronickej. Vzhľadom na jej potenciálny vplyv na funkciu obličiek a celkový zdravotný stav je dôležité poznať jej príznaky, príčiny, možnosti liečby a preventívne opatrenia.

Čo je glomerulonefritída

Glomerulonefritída je zápalové ochorenie obličiek, konkrétne glomerulov, čo sú malé filtračné jednotky v tomto párovom orgáne. Ich úlohou je ultrafiltrovať krv, čím sa vytvára primárny moč. 

Ochoroba môže byť buď akútna, s rýchlym nástupom, alebo chronická, ktorá sa vyvíja postupne. Glomerulonefritída môže vzniknúť samostatne (primárna forma) alebo ako súčasť iného ochorenia (sekundárna forma), napríklad lupus alebo cukrovka. Pri závažnom alebo dlhotrvajúcom zápale môže dôjsť k poškodeniu obličiek, ktoré si môže vyžadovať špecifickú liečbu v závislosti od typu glomerulonefri­tídy. 

 

Príznaky glomerulonefritídy

Príznaky glomerulonefritídy sa môžu líšiť v závislosti od toho, či ide o akútnu alebo chronickú formu a od príčiny ochorenia. Niektorí ľudia s chronickou formou nemusia pozorovať žiadne príznaky, kým sa problém nezistí bežným vyšetrením moču.

 

Medzi možné príznaky patria:

  • ružový alebo tmavý moč v dôsledku prítomnosti červených krviniek
  • zadržiavanie tekutín s opuchom tváre, rúk, nôh a brucha
  • vysoký krvný tlak
  • svalové kŕče

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Glomerulonefri­tída je ochorenie obličkových kanálikov (glomerulov) zápalového charakteru. Je najčastejšou príčinou chronického zlyhania pečene. Rozlišuje sa primárna forma, ktorá postihuje len obličky a nemá žiadnu známu príčinu, a sekundárna forma, ktorá súvisí s inými systémovými ochoreniami, ako je lupus alebo diabetická nefropatia. Ide o závažné ochorenie, ak sa u vás objaví niektorý z príznakov uvedených v článku, neváhajte navštíviť lekára. Akákoľvek liečba by mala byť podporená zdravým životným štýlom s obmedzením soli a bielkovín v strave.“

Príčiny glomerulonefritídy

Príčiny glomerulonefritídy môžu byť rôzne. Niekedy môže byť ochorenie spôsobené genetickými faktormi, inokedy zostáva príčina neznáma. Medzi faktory vedúce ku glomerulonefritíde patria aj rôzne infekčné ochorenia, napríklad poststreptokoková glomerulonefritída, ktorá sa môže vyvinúť po streptokokovej infekcii, bakteriálnej endokarditíde, ví­rusových infekciách obličiek (napríklad hepatitída B a C) alebo infekcii HIV.

 

Autoimunitné ochorenia ako lupus, Goodpastureov syndróm a IgA nefropatia môžu tiež spôsobiť glomerulonefritídu. Okrem toho niektoré vaskulitídy a sklerotické stavy, ako napríklad dlhodobo zle kontrolovaný vysoký krvný tlak alebo diabetická nefropatia, môžu viesť k poškodeniu glomerulov.

 

 

Diagnostika glomerulonefritídy

Diagnostika glomerulonefritídy často zahŕňa kombináciu laboratórnych testov a klinických vyšetrení. Medzi základné testy patrí analýza moču, ktorá môže odhaliť prítomnosť červených krviniek alebo bielkovín, a krvné testy, ktoré hodnotia funkciu obličiek a prítomnosť určitých autoimunitných markerov.

 

Dalšie diagnostické postupy môžu zahŕňať ultrazvuk obličiek na určenie ich tvaru a veľkosti. V niektorých prípadoch sa vykonáva renálna biopsia (odber vzorky tkaniva) na presnejšie posúdenie stupňa poškodenia glomerulov a typu zápalu.

 

 

Liečba glomerulonefritídy

Liečba a jej výsledky závisia od toho, či má jedinec akútnu alebo chronickú formu ochorenia, od príčiny, ktorá ju spôsobuje, a od typu a závažnosti vašich príznakov. Mož­nosti liečby tak môžu zahŕňať lieky na zníženie krvného tlaku, imunosupresíva, liečbu infekcie a v prípade zlyhania obličiek dialýzu alebo transplantáciu obličky.

 

Niektoré prípady akútnej glomerulonefri­tídy, najmä tie, ktoré nasledujú po infekcii streptokokovými baktériami, sa môžu zlepšiť samé bez špeciálnej liečby. Vo všeobecnosti je cieľom liečby ochrana obličiek pred ďalším poškodením a udržanie ich funkcie.

 

Komplikácie glomerulonefritídy

Glomerulonefritída môže viesť k viacerým komplikáciám, pretože ovplyvňuje schopnosť obličiek odstraňovať odpad z krvného obehu. Medzi špecifické komplikácie patria krvné zrazeniny, ako napríklad hĺbková žilová trombóza alebo pľúcna embólia, chronické ochorenie obličiek, hypertenzia, vysoký cholesterol.

Glomerulonefritída je stále jednou z hlavných príčin chronického zlyhania obličiek. 

 

Život s glomerulone­fritídou

Život s glomerulone­fritídou si vyžaduje pravidelné sledovanie a úpravu životného štýlu. To môže zahŕňať zníženie príjmu soli, aby sa zabránilo alebo minimalizovalo zadržiavanie tekutín a vysoký krvný tlak, obmedzenie príjmu bielkovín a draslíka, udržiavanie zdravej hmotnosti, správne užívanie predpísaných liekov a kontrolu hladiny cukru v krvi u diabetikov. Okrem toho je dôležité prestať fajčiť, čo môže pomôcť znížiť riziko ďalšieho poškodenia obličiek.

 

 

Záver

Glomerulonefritída je komplexné ochorenie obličiek s rôznymi príčinami, príznakmi a možnými komplikáciami. Včasná diagnostika a účinná liečba sú kľúčové na minimalizáciu rizika komplikácií a zlepšenie kvality života pacientov s týmto ochorením. Vzhľadom na možnosť vzniku závažných komplikácií, ako je chronické ochorenie obličiek a zlyhanie obličiek, je glomerulonefritída ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú pozornosť a starostlivé sledovanie.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK560644/

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/000484­.htm

https://www.kid­ney.org/atoz/con­tent/glomerul

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/16167-glomerulonephritis-gn

https://www.he­althline.com/he­alth/glomerulo­nephritis

https://emedi­cine.medscape­.com/article/239278-overview

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2001/07/02­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.