Ako spoznať HIV/AIDS?

Príznaky a liečba

V roku 2020 napočítala Svetová zdravotnícka organizácia zhruba 37,7 milióna ľudí žijúcich s HIV. Nových infekcií pribudlo 1,5 milióna. Pandémia vírusu HIV sa teda zďaleka neskončila, hoci počty infekcií aj úmrtí klesli od roku 2000 na polovicu. Tu nájdete prehľad najdôležitejších informácií o víruse HIV, chorobe AIDS a možnostiach pomoci.

HIV

Čo je to HIV/AIDS? Rozdiel a základné informácie

HIV je vírus, ktorý spôsobuje chorobu AIDS.

 

Skratka HIV znamená Human Immunodeficiency Virus, teda vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Vírus vytrvalo napadá hlavne bunky CD4, ktoré riadia imunitnú reakciu tela. Nejaký čas odolávajú, ale časom sa počet CD4 buniek zníži natoľko, že imunitný systém začne reagovať príliš pomaly a neefektívne. Dôjde k jeho preťaženiu a hromadiace sa problémy nakoniec spôsobia kolaps.

 

Potom prepukne AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome, syndróm získaného zlyhania imunity) – imunitný systém sa už nie je schopný brániť pred HIV ani ďalšími infekciami. HIV napáda bunky po celom tele a iné choroby sa nestretnú s dostatočným odporom.

 

HIV/AIDS zatiaľ nemožno úplne vyliečiť, ale existujú možnosti, ako infekciu kontrolovať a spomaliť jej postup, tzv. antiretrovirálna terapia (ART).

 

hiv aids rozdil

Ako sa prenáša HIV?

HIV sa prenáša telesnými tekutinami, ako je krv, spermie, pošvový sekrét a materské mlieko. Najrizikovejší je kontakt medzi nakazenou krvou a otvorenou ranou či sliznicou, potom nechránený pohlavný styk. Tehotné a dojčiace ženy môžu vírus preniesť na svoje dieťa. HIV sa neprenáša bežným dotykom (objatie, potrasenie rúk a pod.) ani spoločným používaním osobných predmetov či delením sa o jedlo a nápoje (sliny neobsahujú dostatok vírusu).

 

HIV pozitívne osoby môžu navyše znížiť riziko prenosu na takmer nulové, ak poctivo podstupujú antiretrovírusovú terapiu. Dôležité je strážiť množstvo vírusu v krvi a dostať sa na tzv. nedetekovateľnú vírusovú nálož.

HIV
hiv prenos

HIV prevencia – ako sa chrániť?

  • Kondómy tvoria najdôležitejší a najjednoduchší spôsob prevencie. Pri správnom používaní znížite riziko prenosu na minimum, navyše sa chránite pred mnohými inými pohlavne prenosnými chorobami.
  • Preventívne testovanie je vhodné pre tých, ktorí môžu byť častejšie vystavení riziku, napr. ak ste sexuálne aktívni s viacerými partnermi alebo ste užívali drogy a delili ste sa pri tom o injekčnú striekačku.
  • Preexpozičná a postexpozičná profylaxia sú termíny na užívanie liekov pred alebo po rizikovom kontakte s HIV, aby sa organizmus uchránil pred šírením vírusu v tele. Tieto lieky sú na predpis a ich užívanie by sa malo vždy dôkladne konzultovať s lekárom.
HIV

Štatistika HIV pozitívnych v Slovenskej republike

Slovenská republika má nízke počty nových infekcií, teda menej ako 100 nových prípadov ročne. Podľa údajov z júna 2021 bolo na území Slovenska celkom napočítaných 1337 HIV pozitívnych, z toho 132 osôb došlo do štádia AIDS. Prevažnú väčšinu tvoria muži (991 osôb) a najčastejším spôsobom prenosu je pohlavný styk.

Príznaky HIV/AIDS – štádiá infekcie

akutni HIV infekce

1. fáza – akútna HIV infekcia

Počas prvých dvoch až šiestich týždňov sa príznaky podobajú chrípke, pretože zdravý imunitný systém bojuje s veľkým množstvom vírusu. Patrí medzi ne horúčka, zimnica, bolesť svalov a kĺbov, vyrážka, hnačka, silné potenie v noci, kašeľ, úbytok váhy, silná únava alebo afty. Symptómy však môžu byť také slabé, že ich mnoho ľudí nepovažuje za významné aj niekoľko mesiacov po infekcii. V tejto fáze je najvyššia infekčnosť.

chronicka HIV infekce

2. fáza – chronická HIV infekcia

Tejto fáze sa tiež hovorí asymptomatická. Vírus HIV je stále aktívny v tele, ale rozmnožuje sa veľmi pomaly – stále je však možné HIV prenášať na ostatných. Príznaky sa líšia. Niektorí nakazení nemajú žiadne príznaky, iní periodicky a dlhodobo zažívajú symptómy vyššie. Dĺžka druhej fázy je tiež odlišná, bez liekov však môže trvať aj vyše 10 rokov.

aids priznaky

3. fáza – AIDS

Pokiaľ nakazená osoba začne užívať lieky, do tretej fázy sa ani nemusí dostať. Bez liekov sa však druhá fáza končí nástupom silných symptómov, len čo bunky CD4 prestanú odolávať náporu HIV. Týmto prepuká AIDS, začína sa náchylnosť na oportunistické infekcie a nádorové ochorenia.

HIV

HIV test – ako spoznať infekciu?

Jediným spôsobom, ako spoľahlivo spoznať infekciu HIV je nechať sa otestovať. Našťastie existuje niekoľko typov testov, s ktorými sa dá zistiť výsledok ešte v ten istý deň. Laboratórny test z krvi je najpomalší, ale dokáže HIV odhaliť skôr a tiež určí hladinu vírusu v krvi. Ak vám však stačí zistiť iba prítomnosť HIV, využite rapídne antigénne a protilátkové testy. Robia sa z úst alebo z kvapky krvi a výsledky zistíte do 30 minút.

hiv aids lecba

Existuje liečba HIV/AIDS?

HIV/AIDS sa zatiaľ nedá úplne vyliečiť. HIV však patrí medzi retrovírusy, preto užívaním antiretrovirotík je možné zabrániť jeho množeniu v tele a predísť tak fáze AIDS. S antiretrovi­rálnou terapiou by sa malo začať čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia a pacienta treba pravidelne kontrolovať. Cieľom je dostať vírusovú nálož v krvi pod detegovateľnú hladinu a udržať ju tam, čím sa HIV pozitívny človek stáva takmer neinfekčným.

HIV

HIV/AIDS pomoc

Zistiť diagnózu HIV pozitívny obráti človeku život hore nohami. Preto je zásadné vedieť, že nie ste sami – existujú HIV/AIDS poradne, ktoré vás životom s chorobou prevedú, objasnia dôležité termíny a pomôžu vám monitorovať jej vývoj. Zvlášť dôležité je čo najskôr začať s antiretroví­rusovou terapiou a sledovať vírusovú nálož pomocou pravidelných krvných testov. Zároveň sa môžete zapojiť do online komunít na podporu od ďalších ľudí, ktorí dobre vedia, čím si prechádzate.

 

Najznámejšou miestnou organizáciou na podporu HIV pozitívnych je Dom svetla. Organizácia prevažne pôsobí v Českej republike, ale otvorila checkpoint aj v Bratislave, kde poskytuje zadarmo a anonymne HIV testovanie vrátane poradenstva. Avšak nech už ste kdekoľvek, nebojte sa do podobnej poradne zapojiť aspoň online.

HIV

Čo k tomu hovorí náš odborník?

Test na protilátky proti HIV je krvný test, ktorý ukazuje, či testovaná osoba má alebo nemá protilátky proti vírusu, ktorý spôsobuje AIDS. Nie je to test na samotný AIDS. Pozitívny výsledok testu znamená, že ste boli niekedy v minulosti infikovaný vírusom HIV. Neznamená to, že máte AIDS. Avšak každý, kto má protilátky, je pravdepodobne schopný preniesť vírus na inú osobu. Negatívny výsledok testu zvyčajne vylučuje infekciu. Môže však trvať niekoľko mesiacov od nákazy, kým telo začne produkovať protilátky proti HIV. Preto ak sa test vykoná krátko po infekcii, výsledok môže byť negatívny. Preto sa odporúča vykonať ďalší test 3 až 6 mesiacov po prvom teste.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora