Čo na bolesť zubov

Bolesť zubov má mnoho podôb aj príčin (bolesť zubov múdrosti, bolesť zubov na poklep, bolesť zuba po vŕtaní alebo po vytrhnutí) a dokáže nás ľahko vyradiť z bežného života. Patrí medzi najviac nepríjemné typy bolestí a takmer každý z nás sa s ňou minimálne raz za život stretol. Môže ísť o bolesť v dôsledku zubného kazu, precitlivenosti na chlad, teplé či studené, odhalený kŕčok, krátkodobú bolesť v tehotenstve alebo u detí v dôsledku prerezávania zúbkov.

Niekedy je bolesť zubov len tlmená, inokedy akútna bodavá. V každom prípade ide o signál, že niečo nie je v poriadku a tento stav je potrebné riešiť, najmä z pohľadu jeho príčiny. Najúčinnejšia je, samozrejme, návšteva stomatológa.

Príčiny

Čo pomáha na bolesť zubov

Prevencia

cara

Príčiny bolesti zubov

Za bolesťou zuba spravidla stojí príčina, ktorá nás dokáže poriadne potrápiť a bez jej odstránenia neustane. Bolesť by sme nemali zanedbávať a vyčkávať, či sama ustane, ale radšej navštíviť stomatológa už pri menších ťažkostiach, ktoré sa môžu rozvinúť do väčších nepríjemnosti. Bolesť zubov a ďasien môže mať hneď niekoľko príčin. Medzi tie najčastejšie patria: zubný kaz, zápal zubného nervu, zápal ďasien, vypadnuté výplne, obnažené zubné krčky a iné.

Zuby

Zub je tvrdá časť vyčnievajúca z ďasna u väčšiny stavovcov. Slúži predovšetkým na trhanie, drvenie a uchopovanie potravy. Skladá sa z troch častí – koreňa, krčka a korunky – vrátane ciev a nervov. Zdravý chrup u dospelého jedinca tvorí 32 zubov, u detí 20 zubov mliečnych.

Korunka – Najtvrdšia časť zuba, ktorá vyčnieva nad ďasno, pokrytá sklovinou.
Kŕčok – Oddeľuje korunkovú časť zuba od koreňa.
Koreň – Usadzuje zub v ďasne, rozdeľujeme na jednokoreňové, dvojkoreňové a trojkoreňové.
Sklovina – Vonkajšia tvrdá vrstva zuba, veľmi odolná voči poškodeniu, najtvrdšia látka v tele.
Zubovina – Zubovina tvorí prevažnú časť zuba, žltobiela hmota podobná kosti.

Vnútro zuba tvorí zubnú dreň, do ktorej vedú drobné cievy a nervy, ktoré sú príčinou citlivosti zuba. Delí sa na korunkovú a koreňovú zubnú dreň.

zuby, složení zubu
cara

Čo pomáha na bolesť zubov?

Lieky na bolesť

Ak potrebujete pomoc priamo na akútnu bolesť, môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch dostupných v každej lekárni bez nutnosti návštevy lekára. Ich použitie však nerieši príčinu.

Pokiaľ ide o ich mechanizmus fungovania, tak základom liekov na bolesť je obsah látok s analgetickým a tlmiacim účinkom. Na užívanie sú vo forme tabliet, kapsúl aj práškov rozpustných vo vode.

Lieky na bolesť zubov najčastejšie obsahujú účinné analgetické látky, ako sú napr. paracetamol, propylfenazón a ibuprofén, niekedy s doplnkovými látkami, ako je kofeín. Nástup účinku býva rýchly, obvykle do 20 – 30 minút a podľa druhu liečiva môže trvať 4 – 8 hodín podľa množstva obsiahnutej účinnej látky.

léky na bolest zubů

Acylpyrin 500 mg 10 tabliet

Môžete mať už dnes1,89 €

Nurofen Rapid 400 mg 20 kapsúl

Môžete mať už dnes
4,80 €
Nalgesin S 275mg, 30 tabliet

Nalgesin S 275mg, 30 tabliet

Môžete mať už dnes7,20 €

Brufen Protizápalové lieky 50 tabliet

Môžete mať už dnes
5,96 €
2,99 €

MIG 400 mg 30 tabliet

Môžete mať už dnes4,60 €4,14 €
cara

Babské rady

bolest zubů babské rady

Bylinky a prírodné prostriedky

Ak dávate prednosť prírodnej ceste, pri krátkodobej bolesti môžete využiť napríklad cesnak a cibuľu, ktoré stačí priamo požuť, alebo kloktadlo z klinčekov či zázvoru. Ďalšou možnosťou je tiež žuvať klinček samotný, ktorý platí za najlepšie prírodné anestetikum, pretože má antibakteriálne a dezinfekčné účinky.

Ľadový obklad

Na bolesť zubov sú vôbec najlepšie ľadové obklady a chladiť a chladiť. Obklad prikladajte z vonkajšej strany na postihnuté miesto 3× až 4× denne.

Soľ v rôznych formách

Na zmiernenie bolesti, ale tiež opuchu môžete použiť soľ, ktorá je známa pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Na zaistenie maximálneho účinku zmiešajte soľ ešte s korením – vytvoríte tak analgetickú a antibakteriálnu zmes. Tú môžete kloktať alebo ňou priamo potrieť boľavý zub.

Prípravky na zuby a chrup

Na prírodnej báze sú aj niektoré hotové prípravky, ktoré možno kúpiť v lekárni. Ide spravidla o rastlinné extrakty, výťažky a iné prírodné látky dostupné vo forme gélu, pasty, kloktadla alebo ústne vody.

bolest zubů bylinky, sůl na bolest zubu
cara
Bolest zubů v tehotenství

Bolesť zubov v tehotenstve

Počas tehotenstva sa vplyvom hormonálnych zmien aj zmien stravovacích návykov zvyšuje riziko problémov so zubami a ochorenia ďasien. Na mieste je teda zvýšená hygiena o ústnu dutinu. Pokiaľ už dôjde k závažnejším problémom a mamičky potrápi zápal zubov, možno nasadiť antibiotiká, pretože neliečený zápal je pre organizmus matky aj dieťatka oveľa nebezpečnejší. Obavu nemusíte mať ani z lokálnej anestézie, ktorá je úplne bezpečná aj v priebehu tehotenstva.

Čo sa týka prevencie tehotným ženám sa odporúčajú dentálne pomôcky na citlivé zuby, ako napr. zubné kefky s veľmi jemnými štetinami, zubné pasty a gély na citlivé zuby, prípadne ústne vody obsahujúce antibakteriálne zložku chlórhexidín, ktorá pomáha predchádzať zápalu ďasien.

bolesz zubu deti

Bolesť zubov u detí

Bolesť zubov u detí najčastejšie súvisí s prerezávaním prvých zúbkov, ktoré dokáže poriadne potrápiť nielen deti, ale aj rodičov. Toto obdobie býva spojené s teplotami, opuchmi, bolesťami ďasien, hnačkami a podráždenosťou. Aby ste deťom uľavili od bolesti, nechajte ich žuť napríklad zmrazený kúsok zeleniny, hrýzť hrýzadlo alebo im masírujte ďasná prstami.

Hrýzadlá – Hrýzadlá na zúbky sú špeciálne prispôsobené detským ručičkám a sú vyrobené z mäkkého, odolného a neškodného materiálu. Pomáhajú upokojiť boľavé ďasná pri raste prvých zúbkov. Najlepšie sú hrýzadlá naplnené špeciálnym gélom, ktoré je možné vychladiť.

Bolest zubů u dětí

Curaprox Baby Hryzadlo tyrkysové

Môžete mať už dnes16,90 €
Curaprox Hryzadielko BABY, modré

Curaprox Hryzadielko BABY, modré

Môžete mať už dnes16,90 €
Nuk Hryzadlo Chladiace + Classic rôzne farby 2 ks

Nuk Hryzadlo Chladiace + Classic rôzne farby 2 ks

Môžete mať už dnes6,40 €
zubní kartáček

Prevencia – dentálna hygiena

Najlepšou a najspoľahlivejšou prevenciou sú, samozrejme, pravidelné prehliadky u zubného lekára, ktorý prípadné problémy zachytí včas a navrhne najvhodnejšie riešenie vašich problémov. Okrem pravidelných návštev stomatológa nepodceňujte ani dostatočnú starostlivosť o ústnu dutinu, ktorou tiež možno predísť prípadným problémom.

Zubná kefka

Čistenie zubov patrí k dôležitým hygienickým návykom. Pri čistení zubov je okrem správnej techniky čistenia dôležitý aj výber zubnej kefky, ktorá vám bude vyhovovať. Kefku vyberajte skôr mäkšiu s krátkymi hustými štetinami a menšou hlavicou. Pri výbere kefky prihliadajte aj na to, či vám dobre sedí v ruke. Na bežné používanie je ideálna mäkká až stredne tvrdá kefka. Najširší výber manuálnych zubných kefiek ponúkajú značky Curaprox a TePe.

elektrický zubní kartáček

Elektrická zubná kefka

Elektrické kefky sa v súčasnosti tešia stále väčšej obľube. Delia sa na dve základné kategórie: sonické zubné kefky a rotačno-oscilačné zubné kefky. Hlavný rozdiel spočíva v spôsobe pohybu hlavice kefky, akým zbavuje zuby povlaku. Medzi sekundárne rozdiely patria ďalšie funkcie kefiek, ako napríklad časovač, tlakový senzor, možnosť prepojenia s aplikáciou v smartfóne, spôsoby nabíjania a ďalšie. Sú vhodné pre každého vrátane ľudí s citlivými zubami a odhalenými zubnými kŕčkami.

Najžiadanejšími sonickými kefkami sú Philips Sonicare, z rotačno-oscilačných sú to kefky značky Oral-B. Pre menej náročných používateľov sú ideálne modely Sencor SOC alebo Dr. Mayer. Neoddeliteľnou súčasťou každej elektrickej či sonickej kefke sú náhradné hlavice na kefku pre celú rodinu.

memzubní kartáček, dentální nit

Medzizubné kefky a dentálna niť

Medzizubné kefky slúžia na dokonalé vyčistenie medzizubných priestorov. Bežná kefka nikdy neodstráni zubný povlak z týchto miest tak dokonale. Medzizubná kefka preto pomáha obmedziť tvorbu zubných kazov a hodí sa do všetkých medzizubných priestorov. Veľkosť medzizubnej kefky voľte podľa veľkosti medzizubných priestorov a podľa typu, ktorý vám bude vyhovovať. Pokiaľ s používaním medzizubných kefiek začínate, poraďte sa so svojím stomatológom alebo dentálnym hygienistom.

Pri dôkladnej medzizubnej starostlivosti počas dňa sa vám budú hodiť aj dentálne nite, ktoré môžu byť voskované alebo nevoskované a dostanú sa aj do tých najmenších medzier.

ústní sprcha

Ústna sprcha

Ústna sprcha je dentálny prístroj, ktorý svojou funkčnosťou posúva starostlivosť o ústnu dutinu na vyšší úroveň. Princíp, na ktorom ústna sprcha funguje, je vcelku jednoduchý – vypúšťa regulovaný prúd mikrobubliniek, ktorým starostlivo prečistí medzizubné priestory a zbaví ich baktérií aj zubného povlaku. Nedochádza k narušeniu povrchu zubov či ďasien, práve naopak – o ústa sa stará viac ako šetrne. Oproti medzizubným kefkám alebo zubným nitiam je čo sa týka výkonu znateľne precíznejšia. Bez najmenších problémov sa dostane do zákutí, kam sa bežne dostupným dentálnym pomôckam zvyčajne nedarí efektívne preniknúť.

Philips Sonicare Power Flosser Black HX3826/33

Philips Sonicare Power Flosser Black HX3826/33

Môžete mať už dnes87,99 €
Oral-B NAHR.ZK Oxyjet set 4 ks

Oral-B NAHR.ZK Oxyjet set 4 ks

Môžete mať už dnes13,89 €
TrueLife AquaFloss C-series jets Dental Plaque 4 ks

TrueLife AquaFloss C-series jets Dental Plaque 4 ks

Môžete mať už dnes10,90 €
TrueLife AquaFloss C-series jets Orthodontic 4 ks

TrueLife AquaFloss C-series jets Orthodontic 4 ks

Môžete mať už dnes10,90 €
zubní pasta

Zubná pasta

K základom ústnej hygieny patrí kefka na zuby a zubná pasta (prípadne gél), ktorá napomáha udržať váš chrup v perfektnom stave – znižuje riziko vzniku zubného kazu, odstraňuje zubný povlak a zanecháva svieži dych. Ústnu hygienu a vôbec život bez zubnej pasty si dnes už ľudia nedokážu predstaviť. Dennodenná starostlivosť o zuby je pre väčšinu z nás samozrejmosťou na udržanie si zdravého chrupu a sviežeho dychu. Pri voľbe zubnej pasty existuje veľa možností, akú si vybrať, a to od klasických cez prírodné až po detské. Ak vás trápia nejaké špecifické ťažkosti, ako napríklad citlivosť zubov, je dobré siahnuť po zubnom géli.

ústní voda

Ústna voda

Nielen pravidelné čistenie zubov je veľmi dôležité. Okrem kefky prídu vhod aj ústna voda, sprej a roztok. Vďaka týmto produktom sa zbavíte ako nepríjemného zápachu z úst, tak aj zubného kameňa a baktérií usadzujúcich sa v medzizubnom priestore. U nás nájdete bohatú ponuku ústnych vôd, ktoré vám zaistia svieži dych po celý deň a ktoré vám zároveň pomôžu napríklad od zažltnutých zubov alebo v boji proti paradentóze. Ďalej nechýbajú tiež antibakteriálne a liečivé spreje a roztoky. Ústna voda s obsahom antibakteriálnych látok pomáha predchádzať zápalu ďasien. Odstraňuje povlak efektívnejšie než čistenie obyčajnou kefkou.

Elmex CARIES PROTECTION Ústna voda 400 ml

Môžete mať už dnes
4,80 €

Alpa FRANCOVKA bylinkový liehový roztok 1 l

Môžete mať už dnes
7,90 €

Corsodyl Ústna voda 200 ml

Môžete mať už dnes6 €

 

Autor článku

Ivana Starjová

Popísala by som s dvoma slovami: kreatívny ťahúň. Od roku 2014 píšem blog, kde riešim najčastejšie zdravotnícke témy. Keď sa práve nenachádzam za monitorom, trávim voľno v prírode so psom.

Všetky články od autora