Chrípka: príznaky a liečba

Chrípka alebo influenza je ochorenie vírusového pôvodu – pôvodcami sú vírusy chrípky A, B, C. Ochorenie býva často mylne zamieňané za prechladnutie či bežnú virózu. Dokáže však byť pre telo oveľa náročnejšie, rozhodne sa ju nesnažte „rozchodiť“. S príchodom zimných mesiacov sa riziko nákazy a chrípkovej epidémie zvyšuje, poďme si preto zhrnúť, čím je chrípka charakteristická a ako ju liečiť.

Doplňte si lieky na chrípku

Najčastejšie príznaky chrípky

  • Vysoká horúčka (môže byť sprevádzaná zimnicou)
  • Bolesti hlavy, svalov a kĺbov
  • Nevoľnosť
  • Extrémna únava
  • Suchý kašeľ, dýchavičnosť

Oproti bežnému prechladnutiu, ktoré obvykle začína upchatým nosom či bolesťou v krku, je nástup chrípky pomerne rýchly a intenzívny – jeden deň cítite, že na vás „niečo lezie“, druhý deň sa už prebudíte s chrípkou. Jej typickým príznakom je predovšetkým vysoká teplota.

priznaky chripky

Inkubačná doba chrípky

Chrípka začína náhle a z plného zdravia. Inkubačná doba chrípky býva niekoľko hodín až dní. Zdrojom ochorenia je chorý človek a šíri sa priamym kontaktom, najčastejšie kvapôčkovou infekciou, prevažne v preľudnených a nevetraných priestoroch. Vý­nimočne môžu byť kontaminované aj predmety, ktoré chorá osoba používa. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré spravidla každoročne spôsobuje chrípkovú epidémiu, a to počas chladnejších mesiacov. Po prepuknutí prvých príznakov je človek infekčný 3–5 dní, deti dlhšie. Je preto dôležité si vždy umývať ruky mydlom po príchode domov alebo do práce, obzvlášť, ak ste cestovali verejnou dopravou.

Liečba chrípky

Chrípka je vírusového pôvodu, k jej liečbe sa preto nenasadzujú antibiotiká. Primárne je to predovšetkým pokoj na lôžku, dostatok spánku a tekutín, najlepšie minerálnych vôd a zvýšený príjem vitamínov. U väčši­ny pacientov stačí pristúpiť k symptomatickej liečbe. Znížiť horúčku pomôžu zábaly alebo vlažná sprcha, je ale tiež možné siahnuť po bežne dostupných liekoch na zníženie teploty a horúčky. V prípade ďalších príznakov, ako je kašeľ, je potom vhodné použiť napríklad lieky tlmiace kašeľ.

Hoci je chrípka nepríjemná a dokáže nás na čas „vyradiť z prevádzky“, v priebehu liečby by sa vám malo postupne urobiť lepšie a ak ste inak zdraví, chrípku v poriadku prekonáte bez následkov. Pozor by si mali dať rizikové skupiny (napríklad chronicky chorí, seniori, malé deti alebo tehotné ženy), u ktorých môže byť priebeh ochorenia komplikovanejší.

lecba chripky

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Chrípka patrí k vysoko nákazlivým infekčným ochoreniam. Vírusy chrípky sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a spôsobujú každoročné epidémie až pandémie postihujúce 10% svetovej populácie (v priebehu pandémie aj viac). Zrejme prvú zmienku o infekcii v Čechách môžeme nájsť v roku 1367, kedy prvú epidémiu zaznamenal vo svojej kronike Hájek. Epidémiu v Aténach nájdeme už u Hippokrata v roku 412 pred n. l. 

 

Napriek mnohým spoločným príznakom s inými respiračnými ochoreniami sú pre chrípku typické niekoľko dní trvajúce febrília s bolesťou svalov a celkové vyčerpanie. Základom prevencie chrípky je každoročné očkovanie. Liečba je väčšinou symptomatická, antivirotiká nie sú rutinnou súčasťou terapie.“

Ako dlho trvá chrípka?

Rovnako ako v prípade ďalších ochorení je aj dĺžka chrípky individuálna, všeobecne by však mali hlavné príznaky (vysoká teplota a bolesti hlavy, svalov, kĺbov) počas 2–7 dní odznieť. Aj naďalej však môže pretrvávať zvýšená únava alebo kašeľ. Je dobré mať na pamäti, že aj po vyliečení je imunitný systém oslabený, skúste sa preto vyhnúť vyššej záťaži ešte minimálne týždeň alebo dva po odznení všetkých ťažkostí.

Ako rozpoznať chrípku od covidu?

Dalo by sa povedať, že obe ochorenia majú dosť spoločného – či už sa jedná o vírusový pôvod, spôsob nákazy alebo príznaky. V oboch prípadoch môže chorého trápiť vysoká teplota, suchý kašeľ, zvýšená únava alebo bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Kľúčovým indikátorom covidu môžu byť príznaky, ktoré sa u chrípky bežne nevyskytujú. Patria medzi ne napríklad: strata chuti alebo čuchu, zápal spojiviek alebo svrbivá vyrážka.

 

Ďalej sa na diagnostiku využívajú antigénne testy, ktoré sú rozdielne pre pôvodcov ochorení Covid-19 a chrípky, popr. sa môže vykonať výter z nosohltana a vzorka odoslať na laboratórne vyšetrenie.

Prevencia chrípky a posilnenie imunity

Najúčinnejšou prevenciou chrípky je očkovanie. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ako znížiť riziko nákazy alebo aspoň zmierniť jej priebeh:

  • Vyhnite sa v chrípkovom období pobytu v preplnených priestoroch
  • Dodržujte pravidlá zdravej životosprávy (dostatok pohybu, pestrá a vyvážená strava, kvalitný spánok, otužovanie)
  • Pravidelne vetrajte
  • Riešte dostatočne hygienu rúk po príchode domov
  • Podporte svoj imunitný systém pomocou vitamínov, najlepšie zvýšeným príjmom vitamínu C
  • Pokiaľ už ochoriete je dôležité nešíriť vírus ďalej (respirátory, karanténa atď.)
prevence chripky

Očkovanie proti chrípke

Očkovanie poskytuje veľmi efektívnu ochranu pred chrípkou. Z dôvodu každoročných epidémií je preto vhodné očkovanie zvážiť, a to predovšetkým, ak patríte do rizikových skupín (chronicky chorí, osoby s oslabenou imunitou, seniori a tehotné ženy) alebo sa pohybujete v priestoroch, kde hrozí väčšie riziko nákazy (zdravotnícke zariadenia, domovy s opatrovateľskou službou a pod).

Očkovanie je vhodné podstúpiť najmä v období októbra až decembra a je potrebné ho každoročne opakovať. Vakcína začína chrániť pred ochorením zhruba 2 týždne po očkovaní. V prípade záujmu o očkovanie neváhajte navštíviť praktického lekára.

Ide o nepovinné očkovanie, avšak pre špecifické skupiny osôb je očkovanie čiastočne alebo plne hradené zo zdravotného poistenia. Plne je hradené očkovanie u osôb nad 65 rokov. U ďalších osôb, ako sú zdravotníci alebo osoby s iným závažným ochorením je vakcína hradená čiastočne.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Chrípka je veľmi časté a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie dýchacích ciest. Medzi hlavnú formu prevencie by malo patriť očkovanie a zdravý životný štýl. Očkovať by sa mali osoby v rizikovej skupine (osoby nad 50 rokov, osoby s iným chronickým ochorením dýchacích ciest, srdca alebo obličiek a zdravotníci). 

 

Ak máte nad 65 rokov, očkovanie máte hradené zo zdravotného poistenia. Počas obdobia chrípkových epidémií, by sme sa mali vyhýbať preplnených priestorov, viac vetrať a zvýšiť príjem vitamínov.“

Chrípka u detí

Sú to práve škôlky a školy, kde dochádza k častým nákazám. Príznaky chrípky bývajú u detí podobné ako u dospelých, môže sa navyše vyskytnúť aj zvracanie či hnačka. Pretože patria do rizikovej skupiny ohrozenej chrípkou, je na mieste strážiť teplotu a dodržiavanie pitného režimu, aby nedošlo k ich dehydratácii. Možnou komplikáciou je pridružený výskyt bakteriálnej infekcie (napríklad zápal stredného ucha). V prípade nekomplikovaného priebehu chrípky môžete siahnuť po liekoch určených pre deti.

Pokiaľ sa objavia príznaky chrípky u dojčaťa mladšieho ako 3 mesiace, je vždy nutné kontaktovať pediatra. Pediatra kontaktujte aj v prípade, že sa vám nedarí znížiť horúčky alebo kašeľ pretrváva dlhšie ako 7 dní.

chripka u deti

Chrípka v tehotenstve

Chrípka by sa počas tehotenstva nemala podceňovať. Je veľmi dôležité dbať na kľudový režim, dostatok spánku a zvýšený príjem tekutín. Pravdepodobnosť komplikácií pre dieťa je relatívne nízka, avšak predovšetkým v prvých troch mesiacoch tehotenstva je riziko vyššie, preto sa nebojte kontaktovať lekára. Tiež s ním konzultujte užívanie liekov vhodných pre tehotné ženy.

Homeopatiká na chrípku

Homeopatia je alternatívna liečebná metóda založená na princípe podobnosti. Pri liečbe teda dochádza k podávaniu prípravkov obsahujúcich silne zriedené látky podobné tým, ktoré spôsobili pôvodné problémy. Podľa typu obsiahnutých látok sa delia na jednozložkové a viaczložkové. Práve viaczložkové (polykomponentné) homeopatiká bývajú často používané pri prechladnutí, chrípke a ďalších vírusových ochoreniach, či už ako prevencia alebo pri liečbe akútnych stavov.

 

Homeopatiká sú vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú alternatívu klasických liečiv, môžu ich bezpečne užívať ako tehotné a dojčiace ženy, tak malé deti alebo seniori. S výberom vhodného homeopatického prípravku vám poradí odborník na homeopatiu (lekár alebo lekárnik).

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/1111-chripka-diagnoza-a-lecba

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2020/01/02­.pdf

https://vaccination-info.europa.e­u/cs/informac­ni-listy-o-onemocnenich/chrip­ka

https://www.su­kl.cz/prehled­ne-ockovani-proti-chripce

https://szu.cz/wp-content/upload­s/2023/04/Chrip­ka.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/flu/sym­ptoms-causes/syc-20351719

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.