Späť do poradne
Otázka z 5. 2. 2024

Zápal nechtového lôžka na pravom prstenníku

BolesťVlasy a nechty
Dobrý deň, trpím zápalom na pravom prstenníku z pravej strany. Prst okolo nechtu je trochu opuchnutý, červený a bolí ma. Medzi nechtom a guličkou mám hrču. Mám iba betadinovú masť, ale nepomáha to.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý deň,

v prípade, že nezaznamenáte prítomnosť hnisu, je možné postupne liečiť tento problém aj doma. Odporúčam aplikovať studené obklady z harmančeka, ktoré môžu efektívne znížiť opuch a začervenanie. Pre ďalšiu starostlivosť môžete použiť čiernu masť s obsahom ichtamolu tzv. Ichtoxyl, ktorý tzv. "vyťahuje zápal a podporí hojenie. Alternatívne môžete zvážiť použitie Višnevského balzamu, ktorý si môžete nechať namiešať priamo v lekárni. Pri aplikácii týchto prípravkov je dôležité vyvarovať sa ich použitia, pokiaľ máte otvorenú ranku v okolí nechtu. V takom prípade je vhodné použiť iba dezinfekciu, napríklad spomínaný Betadine.

V prípade zhoršenia ťažkostí je nevyhnutná konzultácia s lekárom. Liečba antibiotikami na lekársky predpis alebo chirurgický zákrok môžu byť potrebná na dosiahnutie úplného uzdravenia.

Prajem pekný deň,

Zourková

Užitočné?

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Otázka z 10. 3. 2026

Prosba

Oči a ušiZdravie a prevencia

Dobrý deň prajem! Chcem sa spýtať, jedného dňa som mal opuchnuté celé ucho s vnútra že som ani paličku tam nevedel dostať tak som navštívil obvodného lekára ten mňa poslal na ORL tam mňa hneď nezobrali objednali mňa o 2 týždne. Vôbec som na to ucho nepočul.Medzi tým som si dal predpísať otobacit tak akosi už počujem ale stále cítim ako keby som niečo v uchu mal pichnute. Bol som na Tom URL a tam povedali že mám uši čisté tak som išiel na audiometriu a tam mi zistili že mám to ucho slabšie proti poslednej kontrole čo som bol s práce
Tak mi nasadili tebokan neviem na čo to je dobré ale dávam si ich a že skúsia po využití či sa to nevráti do normálu a že keď nie tak pôjdem na magnetickú. V Tom uchu stále niečo cítim že tam niečo musím mať. Má to nejaký zmysel ten tobokan? Vadí mi to lebo sa bojím keď tam aj niečo mám aby sa to nezasunulo ešte ďalej a budem musieť absolvovať operáciu úplne zbytočne a iba kvôli tomu že sa to takto len ťahá. Výmenný lístok som mal 16.2 potom som išiel okolo 5.3 na ORL a teraz t ísť niekedy v apríli až keď využijem lieky
Je to normálny postup?. Ďakujem za vašu odpoveď.

zobraziť odpoveď

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky