Kýchanie: príčiny, prevencia a liečba

Kýchanie je prirodzený reflex, ktorý bežne zažíva každý z nás – či už počas infekčných ochorení, alebo pri kontakte s dráždivou látkou, ako je korenie, prach alebo alergén (peľ, vlasy, roztoče). Hoci sa kýchanie často vníma ako banálna záležitosť, v skutočnosti ide o dôležitý obranný mechanizmus nášho tela. V tomto článku sa pozrieme na to, čo spôsobuje kýchanie a aké môžu byť jeho vážnejšie následky.

Obsah

  1. Príčiny kýchania
  2. Ako sa prejavuje kýchanie
  3. Liečba kýchania
  4. Prevencia kýchania
  5. Kedy je kýchanie nebezpečné
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka

Príčiny kýchania

Kýchanie je reflexný výdych vzduchu z pľúc, zvyčajne spôsobený podráždením nosovej sliznice. Cieľom tohto rýchleho výdychu vzduchu je vyčistiť dýchacie cesty od dráždivých látok a cudzích častíc. Často ide o alergény ako napríklad peľzvieracie chlpy alebo roztoče.

Okrem alergických reakcií môže kýchanie vyvolať aj:
 

Prečo kýchame zo slnka?

Tzv. fototický kýchací reflex je kýchanie vyvolané pôsobením slnečného svetla a rozhodne nie je zriedkavé; odhaduje sa, že postihuje až tretinu populácie. Jeho príčiny zatiaľ nie sú dobre známe, ale predpokladá sa, že pravdepodobne súvisí s podráždením tzv. trojklanného nervu, ktorý je zodpovedný za pocity z tvárovej oblasti. Predpokladá sa, že tento reflex je aj dedičný.

Ako sa prejavuje kýchanie?

Kýchanie sa môže u rôznych ľudí prejavovať rôzne. Zvyčajne ide o rýchly, náhly výdych vzduchu z pľúc. Niektorí ľudia kýchajú ticho a nenápadne, zatiaľ čo u iných môže byť kýchanie hlasné a pomerne dramatické. Okrem výdychu vzduchu sa počas kýchania môžu objaviť aj ďalšie reakcie, ako sú slzenie očí a červené líca. Je takmer nemožné kýchnuť s otvorenými očami  tento reflex je automatický.

Niekedy môže byť kýchanie sprevádzané aj inými príznakmi, ako je zadymený nos alebo škriabanie v hrdle, čo môže poukazovať na alergiu alebo infekciu dýchacích ciest.

Liečba kýchania

Liečba kýchania závisí od príčiny. V prípade alergického kýchania je ideálne rozpoznať alergén a úplne sa mu vyhnúť. To však samozrejme nie je vždy úplne možné, ako napríklad v prípade peľu alebo srsti našich domácich zvierat – vtedy môžu pomôcť antihistaminiká alebo odborná liečba u alergológa.

Ak je kýchanie spôsobené infekciou, potom môžu pomôcť lieky na zmiernenie príznakov, ako sú dekongestíva alebo protizápalové lieky. V niektorých prípadoch môže pomôcť používanie nosných sprejov alebo kvapiek.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Zatiaľ čo u zdravých osôb je kýchanie vo všeobecnosti neškodné, u chorých ľudí sa týmto príznakom šíri infekcia prostredníctvom aerosólových kvapôčok, ktorých veľkosť sa zvyčajne pohybuje od 0,5 do 5 µm. Rýchlosť kýchania je až 160 km za hodinu a dosahuje vzdialenosť 7,5 metra a pri jednom kýchnutí môže vzniknúť až 40 000 kvapôčok.

Na zníženie rizika prenosu ochorení (napr. chrípky) pomáha držať si pri kýchaní pred ústami a nosom tkanivo
alebo kýchať do predlaktia alebo vnútornej strany lakťa. Používanie dlaní na tento účel je nevhodné, pretože podporuje šírenie choroboplodných zárodkov kontaktom s ľuďmi (podávanie rúk) alebo bežne sa dotýkajúcimi predmetmi (najmä kľučkami).”

Prevencia kýchania

Prevencia kýchania spočíva najmä vo vyhýbaní sa známym alergénom, udržiavaní čistoty v domácnosti, pravidelnom vysávaní a pravidelnom umývaní rúk, aby sa znížilo riziko infekcií.

Voľné dýchanie v domácnosti alebo kancelárii môže zabezpečiť aj čistička vzduchu, ktorá dokáže z prostredia odfiltrovať alergény, prach a baktérie.

Kedy je kýchanie nebezpečné?

Aj keď je kýchanie zvyčajne neškodné, existujú okolnosti, za ktorých môže byť nebezpečné. Intenzívne alebo pretrvávajúce kýchanie môže byť príznakom vážnejšieho zdravotného problému, napríklad závažnej alergickej reakcie alebo ochorenia dýchacích ciest. V extrémnych prípadoch môže pretrvávajúce kýchanie viesť ku komplikáciám, ako sú problémy so sluchom, zápal stredného ucha alebo dokonca poranenie sliznice nosa.

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak kýchanie sprevádzajú iné závažné príznaky:
 

Záver

Kýchanie je fascinujúci a komplexný reflex, ktorý slúži na ochranu nášho dýchacieho systému. Hoci sa často považuje za malý a bezvýznamný jav, zohráva dôležitú úlohu v našom zdraví a každodennom živote. Je dôležité si uvedomiť, že hoci je kýchanie zvyčajne neškodné, niekedy môže signalizovať zdravotný problém, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/sneezing

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003060­.htm

https://www.web­md.com/allergi­es/features/11-surprising-sneezing-facts

https://www.hou­stonent.com/blog/sn­eezing-10-reasons-causes-and-triggers

https://www.cdc­.gov/hygiene/per­sonal-hygiene/coughing-sneezing.html

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/321305

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.