Maznanie s mačkou môže byť pre niektorých z nás nielen zdrojom radosti, ale aj nepríjemných alergických reakcií. Alergia na mačky je jednou z najčastejších foriem alergie na domácich miláčikov, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Pozrime sa, čo presne spôsobuje alergické reakcie na týchto obľúbených štvornohých priateľov, aké sú príznaky a ako alergiu lepšie zvládať, aby spoločné chvíle s vašimi mačacími spoločníkmi boli čo najpríjemnejšie a najmenej problematické.
Alergia ako taká je prehnaná imunitná odpoveď tela na látky, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné. Tieto látky sa nazývajú alergény. Keď človek, ktorý je alergický na nejakú látku, s ňou príde do kontaktu, imunitný systém reaguje a spúšťa rad reakcií, ktoré môžu zahŕňať zápal a svrbenie kože, kýchanie, upchatý nos, zvýšenú produkciu hlienu, dýchavičnosť a ďalšie príznaky.
Alergia na mačky je jednou z najbežnejších alergií na domáce zvieratá. Najčastejším alergénom spôsobujúcim alergické reakcie u ľudí je bielkovina Fel d 1 nájdená v mačacej slinách, moči a lupiny z kože. Keď mačka sa olizuje, táto bielkovina sa dostáva na jej srsť. Keď mačacia srsť vyschne, malé čiastočky, vrátane alergénov, sa dostávajú do vzduchu, kde ich môžu alergickí ľudia vdýchnuť. Teda sa jedná o alergény kontaktné, ale aj vzdušné.
Príznaky alergie na mačky sa môžu líšiť od osoby k osobe. Príznaky sa zvyčajne prejavia veľmi rýchlo. U niektorých ľudí môže byť reakcia mierna a prejavuje sa ako ľahké svrbenie očí alebo kýchanie. U iných môžu byť príznaky oveľa vážnejšie a zahŕňať:
Diagnóza alergie na mačky sa zvyčajne začína podrobným lekárskym vyšetrením a anamnézou. Ak lekár podozrieva, že máte alergiu na mačky, môže odporučiť špecifické alergické testy:
Kožný prick test
Malé množstvo alergénu je aplikované na kožu pomocou jemnej ihly. Ak sa v mieste vpichu objaví začervenanie alebo výrazné svrbenie, môže to znamenať, že ste alergický na danú látku.
Krvný test
Lekár môže vykonať krvný test, aby zistil, či máte v krvi protilátky voči mačacím alergénom.Tento test sa využíva predovšetkým u malých detí, tehotných žien poprípade na potvrdenie alebo vyvrátenie nejednoznačných kožných testov.
Aj keď neexistuje liek, ktorý by vyliečil alergiu na mačky, existujú liečebné metódy, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky:
„V prípade podozrenia na alergiu na mačky by ste mali navštíviť praktického lekára, ktorý vás odošle na alergológiu. Pokiaľ doma už mačku máte je potrebné prijať režimové opatrenia. Neliečené alergie sa môžu zhoršovať a prerásť do astmy.“
Pre osoby s alergiou na mačky je dôležité prijať opatrenia na minimalizáciu kontaktu s mačacími alergénmi. Najmä udržujte svoj domov čistý a pravidelne vysávajte. Obmedzte prístup mačky do spálne a iných miest, kde trávite najviac času. Pravidelne vyčesávajte svoju mačku, aby sa znížilo množstvo alergénov na jej srsti. Tiež existuje možnosť využiť čističky vzduchu na odstránenie alergénov z priestoru.
Okrem tradičných liečebných metód môžu niektorí ľudia hľadať alternatívne terapie na liečbu príznakov alergie na mačky. Je však dôležité konzultovať so svojím lekárom pred začatím akejkoľvek alternatívnej liečby.
Alergia na mačky môže byť obtiažna tak pre osoby, ktoré majú mačky, ako aj pre tých, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu. Kľúčom k zvládaniu alergie na mačky je pochopenie vašich príznakov a nájdenie správnej kombinácie liečebných metód a preventívnych opatrení, ktoré pre vás fungujú. Je tiež dôležité pamätať na to, že aj keď máte alergiu na mačky, stále môžete mať mačku ako domáceho maznáčika, ak budete dodržiavať niektoré odporúčané opatrenia, ako je pravidelné čistenie, kúpanie mačky a obmedzenie kontaktu s ňou, keď máte silné príznaky.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8721530/
https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/pet-allergies/
https://www.webmd.com/allergies/cat-allergies
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pet-allergy/symptoms-causes/syc-20352192
https://www.healthline.com/health/allergies/cats
https://www.nzip.cz/clanek/370-alergie-na-zvireci-srst-spoustece
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.