Zápal stredného ucha

Toto boľavé ochorenie ucha je charakteristické najmä u detí, avšak postihnúť môže aj dospelých. Stredné ucho je oblasť za ušným bubienkom, ktorá má za úlohu prenos vibrácií z bubienka do vnútorného ucha. Je náchylnejšie hlavne pri ochorení horných dýchacích ciest a môže prerásť až k zápalu. Prečítajte si, aké sú príznaky zápalu stredného ucha a ako ho liečiť.

Prvá pomoc na zápal stredného ucha

pilulka

Čo je zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha (odborne otitis media) je ochorenie spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, ktorá sa dostala do stredného ucha z nosa a nosohltana. Preto býva zápal spájaný s infekciami horných dýchacích ciest, ale môže sa tiež objaviť ako súčasť alergickej nádchy.

Sluchová trubica následkom infekcie nateká a tvorí sa v nej tekutina, ktorá však nemôže odtiecť a tlačí na ušný bubienok. To vyvoláva silnú, bodavú bolesť. U malých detí sa s zápalom stredného ucha stretnete častejšie ako u dospelých.

Príznaky zápalu stredného ucha

Ako spoznať zápal stredného ucha? Medzi typické príznaky akútneho ochorenia patria:

  • bodavá bolesť ucha (najmä v ľahu), pulzujúca bolesť
  • pocit zaľahlých uší a vnútorného tlaku
  • hnisavý výtok z ucha
  • horúčka
  • hnačka a zvracanie
  • malé deti vytrvalo plačú a nemôžu spať; dotýkajú sa stále ucha, ktoré je horúce alebo aj opuchnuté

Liečba zápalu stredného ucha

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť zápal stredného ucha – od kvapiek, sprejov a bežných liekov, až po antibiotiká a prepichovanie bubienka. Metóda liečby závisí nielen od veku chorého, ale aj od druhu infekcie, ktorá zápal spôsobila – a to bez lekára neurčíte. Obzvlášť u detí nie je radno s návštevou doktora otáľať, inak by neliečený zápal mohol mať závažné následky na zdravie sluchu.

Než sa dostanete k lekárovi, je vhodné vziať si lieky na bolesť s obsahom paracetamolu či ibuprofénu, ako je napr. Paralen, Panadol, Ibalgin či Brufen. U menších detí sa prášky proti bolesti podávajú vo forme čapíka alebo suspenzie. Na ucho alebo za ucho môžete tiež priložiť studený obklad.


Na vírusovú infekciu vám môžu byť odporučené úšné kvapky s protizápalovým účinkom, na počiatočnú bakteriálnu infekciu sa zase predpisujú antibiotiká. Ak je však zápal príliš pokročilý, môže lekár prejsť na prepichnutie ušného bubienka.

Prepichnutie zápalu stredného ucha

Pokiaľ sa zápal nezačne liečiť včas, alebo naň žiadne dostupné lieky nepomáhajú, lekár môže rozhodnúť o prepichnutí ušného bubienka dlhou ihlou. Tento zákrok je bežný tak ako u detí, aj u dospelých. Trvá iba pár sekúnd a ihneď uľaví od bolesti, pretože sa prepichnutím uvoľní vzniknutý tlak v ušnej dutine a odtečie hnisavá tekutina.


Prepichnuté ucho treba chrániť proti vode a nečistotám, a nekvapkať doň ani ušné kvapky – hrozila by ďalšia infekcia. Hojenie po tomto zákroku trvá dlhšie, občas aj niekoľko týždňov. Ucho môže mierne bolieť alebo z neho bude vytekať zvyškový hnis. Zhruba za týždeň sa však bubienok zacelí a po zákroku nezostanú žiadne trvalé následky.

Ako dlho trvá zápal stredného ucha?

Trvanie zápalu stredného ucha a jeho liečby je veľmi individuálne – záleží na tom, či sa liečba podchytí dostatočne včas, alebo je potrebné ucho prepichnúť. Obvykle zápal nastupuje veľmi rýchlo a nečakane; môže trvať niekoľko dní a odznieť pomocou bežných liekov, alebo naopak prídu silné bolesti a bude nutné ísť na prepichnutie. Aby sa choroba neopakovala, je potrebné sa vždy poradiť so svojím lekárom.

Čo je chronický zápal stredného ucha?

Chronický zápal je opakovanou formou zápalu stredného ucha. Je charakteristický najmä tým, že nie je spojený s teplotou alebo horúčkou a nemusí byť ani bolestivý. Naopak, jeho typické príznaky sú pálenie alebo svrbenie ucha, zaliehanie (či konštantný pocit zaľahnutých uší), tlak a šumenie v ušnej dutine. Chronický zápal však trvá oveľa dlhšiu dobu a môže spôsobiť aj nedoslýchavosť. Je nevyhnutné ho liečiť s pomocou odborníkov.

Zápal stredného ucha u detí

Deti sú oproti dospelým náchylnejšie na zápaly uší, pretože ich stavba ušného bubienka umožňuje jednoduchší prenos infekcie z nosovej dutiny do tej ušnej. Často sa zápal vyskytuje u predškolákov a prejavuje sa spomínaným zaliehaním, bolesťou a nádchou či horúčkou. Deťom môžete podávať lieky proti bolesti, studený obklad a čo najskôr navštíviť lekára.

 

Dôležité tiež je, aby deti vedeli poriadne smrkať a aby sa infekčný hlien do stredoušia vôbec nedostal. Ide teda o efektívnu prevenciu zápalu stredného ucha. Najprv naučte dieťa fúkať ústami napríklad na nafukovací balónik, kde jasne uvidí, čo sa deje. Potom mu zapchajte jednu nosnú dierku a nechajte ho opäť fúknuť, potom to isté s druhou dierkou. Pokiaľ dieťa príliš „trúbi“, je to zle – v stredouší tak vzniká tlak a posúva zápal hlbšie.

Zápal stredného ucha u bábätka

Najviac sa zápal stredného ucha objavuje u dojčiat a batoliat – teda medzi 6. až 18. mesiacom života. U takto malých detí je klasickým symptómom vytrvalý plač, nespavosť a dotýkanie či ťahanie za bolestivé uško. Na pomoc pred návštevou lekára sa odporúča podávať roztok alebo čapík proti bolesti, prípadne kvapky na upchatý nos, ktoré uvoľnia vzniknuté napätie.

Zápal stredného ucha u dospelých

Zápaly uší bývajú častejšie u detí, ale nevyhnú sa ani dospelým. U dospelých vznikajú najmä, ak človek pri chorobe (chrípke či nádche) dostatočne neodpočíva. Infekcia sa potom môže pri prehnanej aktivite jednoduchšie dostať do ušnej dutiny. Ďalšími príčinami môže byť potápanie, lietanie a iné aktivity, pri ktorých sa mení tlak vzduchu.

Je možná prírodná liečba zápalu stredného ucha?

Všeobecne sa odporúča so zápalom ísť k lekárovi, aby nedošlo k trvalým následkom po nevhodnej liečbe. Musíte pár dní prečkať, než sa budete môcť dostaviť k lekárovi? Potom predovšetkým pravidelne a dôsledne smrkajte, nesmiete však „trúbiť“. Na ucho aplikujte látkový obklad namočený v studenej vode na zmiernenie bolesti. Priložte si ho na boľavé ucho a prikryte suchým uterákom na dobu max. 10 minút. Keďže zápal ucha vzniká v nose, môžete si počas nádchy uvoľňovať upchatý nos pomocou prípravkov s eukalyptom alebo harmančekom.

Čo na to hovorí náš odborník?

Zápaly stredného ucha bývajú veľmi bolestivé, pretože hnis nemôže voľne opustiť tento malý priestor. Bubienok je začervenaný a vypuklý smerom von, a ak je zápal silný, môže prasknúť a hnis potom vyteká cez zvukovod.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/02/04.pdf
https://www.otorinolaryngologie.cz/…/ppp-oma.pdf
 https://farmaciepropraxi.cz/…07/05/04.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.