Chagasova choroba: nebezpečná infekcia z Latinskej Ameriky

Chagasova choroba je infekčné ochorenie prenášané hmyzom, ktoré postihuje najmä ľudí v Latinskej Amerike. Niekedy sa označuje ako americká trypanozomóza a spôsobuje ju parazit Trypanosoma cruzi. Čo ju spôsobuje a aké sú jej hlavné príznaky?

pilulka
pilulka

Príčiny a prenos

Parazit, ktorý spôsobuje Chagasovu chorobu – Trypanosoma cruzi – je prenášaný predovšetkým hmyzom, konkrétne plochými červami z podčeľade Triatominae. Tento hmyz žije v stenách a v strechách domov z blata a slamy, typických pre vidiek Latinskej Ameriky. Najčastejšie sa zahryzne do svojej obete a začne vylučovať, čím infikuje krvný obeh jedinca.

Okrem uhryznutia hmyzom, boli opísané aj ďalšie spôsoby prenosu:

 

  • Krvná transfúzia
  • Transplantácia orgánov
  • Dojčenie
  • Prenos z tehotnej matky na plod
  • Zriedkavo kontaminované potraviny alebo nápoje
     

Aj keď bol výskyt predtým lokalizovaný len v Latinskej Amerike, v dôsledku migrácie a globalizácie sa riziko nákazy zvyšuje aj v iných častiach sveta

Epidemiológia

Medzi najviac postihnuté krajiny patria Brazília, Argentína, Mexiko a ďalšie krajiny v strednej a južnej časti kontinentu. Celosvetovo však dochádza k nárastu prípadov mimo tohto regiónu. Štatistiky výskytu nie je ľahké odhadnúť, pretože mnohé prípady sú asymptomatické. WHO uvádza, že chorobou je postihnutých až osem miliónov ľudí. Každý rok na ňu zomrie približne 50 000 ľudí.

Mnohí ľudia trpiaci týmto ochorením o ňom celé desaťročia nevedia kvôli absencii príznakov, a preto sa neliečia. Bez adekvátnej liečby však dochádza k rozvoju ochorenia, ktoré poškodzuje srdce, nervový systém a tráviaci systém.

Nanešťastie, vzhľadom na výskyt ochorenia prevažne u chudobnejšej populácie sa diagnostickým nástrojom ani vývoju liekov nevenuje dostatočná pozornosť. Poznanie verejnosti a prevencia sú nevyhnutné na zvládnutie Chagasovej choroby ako globálneho zdravotného problému. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Chagasova choroba sa vyskytuje najmä vo vidieckych oblastiach Latinskej Ameriky a je jedným z hlavných problémov verejného zdravia v regióne. Pozornosť by sa však mala venovať aj neendemickým oblastiam, ako sú Severná Amerika, Európa, Austrália a Japonsko, kde môže dôjsť k prenosu ochorenia prostredníctvom transfúzie krvi, transplantácie orgánov alebo vertikálne z matky na dieťa.

Akútne ochorenie je veľmi často asymptomatické, prípadne sa vyskytuje lokálny opuch, vysoká horúčka, nechutenstvo a pod. Očkovanie nie je k dispozícii, a preto je dôležité zvážiť prevenciu. Prevencia spočíva v primeranej hygiene, zlepšení štandardu bývania a ochrane pred hmyzom (moskytiéry, insekticídy a oblečenie s dlhými rukávmi).“

Príznaky a jednotlivé štádiá ochorenia

Existujú dve typické fázy ochorenia, akútna a chronická. Príznaky v počiatočnej fáze Chagasovej choroby môžu byť mierne, často neexistujúce a tiež ľahko zameniteľné s inými ochoreniami: 
 

  • Bolesti v rôznych častiach tela
  • Únava
  • Horúčka
  • Zvracanie
  • Miestny opuch alebo začervenanie v mieste uštipnutia hmyzom
  • Ak sa trypanozóma dostane do tela cez spojovku, v postihnutej oblasti sa objaví opuch očného viečka a zápal spojovky

 

Po odznení akútnej fázy nastáva úpadok ochorenia, kedy sa u nakazenej osoby nemusia dlhé roky prejavovať žiadne príznaky ochorenia. Približne v 20 –30 % prípadov potom choroba prejde do chronickej fázy. Počas tejto fázy môže parazit postupne poškodzovať srdce, tráviaci systém a ďalšie orgány. Medzi najčastejšie príznaky tejto fázy patria:

 

Diagnostika ochorenia

Diagnostikovať Chagasovu chorobu nie je jednoduché vzhľadom na častý asymptomatický priebeh. Lekári sa zameriavajú najmä na klinické, epidemiologické a laboratórne údaje. Súčasné diagnostické metódy zahŕňajú: 
 

  • Krvné testy – zisťovanie pomocou parazitologických testov, ktoré môžu mať rôzne formy
  • PCR – detekcia genetického materiálu parazita v krvi alebo iných telesných tekutinách
  • Imunochromato­grafické testy – rýchle testovanie protilátok
  • Kultivácia parazita – náročnejšia a menej rozšírená metóda
     

Pri prechode ochorenia do chronickej fázy sa zvyčajne vykonávajú dva sérologické testy, ktoré môžu odhaliť špecifické protilátky. Okrem toho sa vykonávajú aj laboratórne testy, EKG, endoskopia, RTG hrudníka a brucha alebo MRI. 

Včasná diagnostika ochorenia je nevyhnutná pre účinnú liečbu a minimalizáciu komplikácií. Pri včasnom odhalení parazita sa môže začať včasná liečba antiparazitárnymi liekmi, ktoré sú kľúčové na zastavenie ďalšieho šírenia. Včasný zásah tiež zabraňuje prenosu infekcie na iné osoby, čo je v postihnutých oblastiach veľkým problémom. 

Liečba a prevencia

Kľúčom k úspešnému vyliečeniu Chagasovej choroby je podávanie antiparazitík v akútnej fáze, pretože dostupné lieky zvyčajne neúčinkujú v chronickej fáze. Celková dĺžka liečby môže trvať až 60 dní.

V súčasnosti neexistujú žiadne lieky pre osoby infikované v chronickej fáze. Kvalita života pacientov v chronickej fáze sa naďalej zhoršuje a nie je už možné úplne zastaviť postup choroby. Je dôležité naďalej sledovať pacientov a zamerať sa na kardiologické, neurologické a tráviace problémy v závislosti od konkrétnych príznakov.

V rámci prevencie je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových preventívnych opatrení: 

 

  • Ochrana pred hmyzom – vyhýbanie sa uštipnutiu hmyzom, používanie sietí proti hmyzu, oblečenie s dlhými rukávmi, repelenty
  • Vyšetrenie darovanej krvi – zabránenie prenosu infekcie prostredníctvom transfúzie krvi
  • Vyšetrenie tehotných žien
  • Informovanosť verejnosti
  • Kontrola zvierat – zníženie rizika prenosu na človeka
  • Konzumácia len správne skladovaných a tepelne upravených potravín

Výskum a budúce smerovanie

V oblasti Chagasovej choroby stále prebieha intenzívny výskum s cieľom lepšie pochopiť ochorenie, zlepšiť diagnostické metódy a vyvinúť nové, účinnejšie lieky bez vedľajších účinkov. Výskum sa zameriava na tieto kľúčové oblasti: 
 

  • Diagnostické metódy – zlepšenie existujúcich diagnostických testov, najmä na identifikáciu asymptomatických prípadov
  • Mechanizmy infekcie – pochopenie procesu ochorenia so zameraním na interakciu parazitov v imunitnom systéme
  • Objavovanie nových liečiv
     

Výskum v oblasti Chagasovej choroby nie je veľmi ekonomicky rentabilný, pretože prípady sa vyskytujú prevažne v chudobných oblastiach Latinskej Ameriky. Napriek týmto problémom však existuje nádej, že pokrok v diagnostike, liečbe a očkovaní môže priniesť pozitívne výsledky.

Záver

Chagasova choroba je vážny zdravotný problém s rozsiahlymi sociálnymi a ekonomickými dôsledkami, najmä v Latinskej Amerike. Hoci pôvodný výskyt ochorenia bol lokalizovaný len v Latinskej Amerike, migrácia a globalizácia zvyšujú riziko nákazy v iných častiach sveta. Kľúčom k úspešnému vyliečeniu Chagasovej choroby je podávanie liekov v akútnej fáze, pretože dostupné lieky zvyčajne neúčinkujú v chronickej fáze.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.lekari-bez-hranic.cz/chagasova-choroba

https://www.nzip­.cz/clanek/221-chagasova-nemoc

https://www.ces­tovni-nemoci.cz/exoticke-nemoci/chagasova-choroba-103

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/ch/cha­gasova-nemoc/od-objevu-k-celosvetovemu-zdravotnickemu-problemu/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.